NIEUWS- EN OÏBIÏfflHW Ï00R DE DEim EN JUT WOiNDISSEBEW SIM; 1 i I No. 54. V IJ F-E N-D E R T I G S T E J 1880. R G A N G. WOENSDAG 7 JULI. H ill ge- ters. Is de regeering nu door huurders of brui kers belet ook de feitelijke levering te doen plaats hebben, dan ontstaat de vraag: welke middelen zijn er sedert 1878, toen de huur der Kruishee- ren is geëindigd, in het werk gesteld, om de gcedereh door hen, die ze onrechtmatig in bezit hadden, te doen ontruimen S V EIIK E R 0 U R A A T. B?» BS9 =a WETHOUDERS van een ge- Dr. VERVER. I X ME X L. A Ml». ’s maandags volgende op die te Dragten. Als een bewijs voor de groote nauwkeurigheid door op eervolle aan- J a ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Donderdag is te Gouda het gedenkteeken ont huld, dat ter eere van de gebroeders De Houtman aldaar is opgericht. De feestrede werd uitgespro ken door den emeritus-predikant J. N. Scheltema. i de onthulling, die o. a. door den minister Het gezelschap van den Stadsschouwburg te Amsterdam, directie Van Ollefen, Moor en Veltman, is voor hei aanstaande speelseizoen versterkt met een der leden van het Rotterdamsche. mevr. Van OffelKley. 1 de deze firma de voor hare vernieuwde localen opdroe# en het voor het kolossaal gebouw van den heer Schollen te Gro ningen benoodigde marmer, hoofdzakelijk door deze firma geleverd wordt. En was het getal werklieden grooter en de ruimte waarover zij te beschikken heeft, minder beperkt geweest, de firma zoude niet verplicht zijn geweest de gelegenheid, haar aangeboden om het tnarmerwerk voor het Departement van Justitie te 's Ilage te vervaar digen, te laten voorbijgaan, uilhoolde van den grooten omvang van dit werk. - Hel Provinciaal Blad no. 82 bevat een besluit van gedeputeerde staten, van 24 Juni j.l., no. 6, 2e aid., houdende goedkeuring van een besluit van den raad der gemeente Sneek, bepalende, dat de kalvermarkten aldaar zullen worden gehouden 's maandags vóór de kalvermarkt te Dokkum, en Uit Eindhoven wordt van 1 Juli aan de N, R. C. gemeld Heden zijn alhier geboeid binnengebracht twee beruchte personen, de gebroeders v. W. uit het naburig Eersel, ten einde verder naar Den Bosch te worden getransporteerd, om aldaar voor de arr.-rechtbank terecht te staan wegens poging tot moord. Zoover men thans weet, heelt het frft zich aldus toegedragenAan een der broeders was in zijn kosthuis de verdere inwoning ontzegd, en hierover gebelgd en door den anderen broe der opgebitst, heeft hij zijn kostbaas een kogel door het hoofd gejaagd. Het slachtoffer dezer misdaad, hoewel nog niet overleden, verkeert in bijna hopeloozen toestand. Aan de inzendingen van de firma F. H. Pijt- tersen en die van den heer U. A. Faber Pz. viel een diploma 3e graad ten deel. De heer Faber had Friesche schaatsen met gegroefde ijzers ingezonden. Reeds bij een vroegere ge legenheid (de tentoonstelling van schaatsen te Zaandyk) was aan dezen fabrikant onderscheiding toegekend. Neemt men in merking, dat de Jury als grondslagen haren be- oordeeling had aangenomen keurige bewerking en deugdelijkheid van fabrikaat en doelmatigheid, dan mag men aannemen, dat ook de bekroonde schaatsen, evenzeer als de voorwerpen, die de bekroonde collectie van de firma Pyttersen uit maken, aan de gestelde voorwaarden hebben vol daan. Deze firma had in eene nette étagère een zoo volledig mogelijke verzameling der bij haar gefabriceerde schaven, haken, boren enz.ten toongesteld. Wij kunnen ons best begrijpen, dat de zuiverheid en netheid van bewerking dezer gereed schappen, ze op de iu 1869 te Amsterdam ge houden tentoonstelling van fabriek-en handwerks- ny verheid een le medaille deed waardig keuren. SNEEK OP DE TENTOONSTELLING TE ARNHEM IN 1879. (Vervolg en slot.) Door de firma van Gorkum vVilteveen was eene verzameling van Snippers, gemaakt vau bit tere oranjeschillen, in twaalf verschillende soorten, ingezonden. De Jury kende aan deze verzameling een diploma 2e graad toe en noemt dit fabriekaat aangenaam van smaak en goed bewerkt. Ook deze fabriek, voor een vijftigtal jaren zeer in het klein begonnen, mocht zich steeds in toenemenden bloei verheugen, zoodat dan ook verscheidene duizendtallen kilo’s van dit fabriekaat door *t ge- heele land worden verzonden. Door de firma G. J. Cool was eene collectie van marmeren schoorsteenmantels tentoongesteld, allen hier te stede vervaardigd. Aan deze collectie kende de Jury een diploma 2e graad toe, de hoogste onderscheiding, die zij in dit artikel toewees (vier fabriekanten hadden ingezonden; aan een dezer werd nog een diploma 3a graad toegekend). Ook deze zaak, voor een dertigtal jaren hier gevestigd, werd op zeer kleine schaal begonnen en kan thans gezegd worden de fabriek le dezer slede te zijn, die het grootst getal werklieden telt. Ofschoon tot voor ongeveer een tiental jaren steenhouwerij nog de hoofdzaak was, wer den ook reeds onmiddellijk na de oprichting schoor steenmantels vervaardigd, met de uitsluitende vervaardiging waarvan zich de firma sedert de laatste tien jaren bezig houdt en ook sedert dien tijd magazijnen te Amsterdam, Rotterdam enz. ge vestigd heeft. Eu daar hare producten in Holland zeer gewild zijn en zij ook de concurrentie van de Belgische fabrikanten ’t hoofd kan bieden, is bet niet te verwonderen, dat zij voortdurend tegen goed loon aan een 80 90 tal werklieden, (waar van 60 a 70 te Sneek) volop werk kan verschaf fen. *t Zal toch wel aan de soliditeit en netheid van bewerking en aan den billyken prijs toe te schryven zijn, dat bij hei haling aan deze firma de vervaardiging van belangrijke werken weidt toevertrouwd, zooals b.v. de vervaardiging van verscheidene schoorsteenmantels voor de diergaarde te Rotterdam, waaronder er zijn, die circa 11000 per.stuk .moesten kosten, werkstukken, die uit munten door sierlijkheid en zuiveiheid van stijl, en geheel te de.zer stede vervaardigd zijn werklieden, die aan de fabriek zelve hunne leiding hebben ontvangen. *t Is dan ook niet te verwonderen, dat grocte sociëteit té Haarlem aan vervaardiging van dergelijke werkstukken BURGEMEESTER en Sneek. Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), lot regeling van bet toezicht bij oprichting van inrichtingen, Welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken Brengen bij deze ter kennis van belanghebben den, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van Hendrik S. Jaasma, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten eener Slagerij in het gebouw, plaatselijk gekwo- teerd wijk 5, no 495, kadastraal bekend in sectie B, no. 1314, der gemeente Sneek. Dal op Woensdag den 21 Juli 1880, dec mid dags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar ge legenheid zal worden gegeven om tegen het ge daan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftehjk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor even- gemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau uren, van de ter zake inge komen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 6 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. Be Secretaris J. W. BENNEWITZ. Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. waarmede statistieke opgaven aan onze ministeries worden samengesteld, trof ons, schrijft het R. Nbl., dat in de bij de Staatse, gevoegde «Statis tiek der geboorten en der sterfte naar den leef- tijd en de oorzaken vau den dood in Nederland Aan Mij dunkt elk, die van deze korte uiteenzetting, van wat Sneek geleverd heeft op de tentoonstel ling te Arnhem, kennis beeft genomen, zal met mij instemmen, dat onze industrie daar een goed figuur gemaakt heeft. Of h het geen goed figuur maken, wanneer van de 96 diploma’s le klasse over 944 exposanten verdeeld, 6 te beurt vallen aan de 14 Sneeker industrieelen, die ten toonstelden In verhouding van het getal exposanten tot de toegekende diploma’s le graad, hadden onze 14 nijveren 1,4 diploma’s le graad moeten verwer ven en zij verwierven 6. In ’t geheel werden aan de 944 exposanten, toegekend 422 diploma’s, d.i 1 diploma op eiken 2,2exposant. Sneek had in die verhouding moe ten bekomen 6,3 en hel bekwam 11 (in’teerste stuk van dit verslag staat abusivehjk 10) diplo ma’s. Waarlijk een verblijdend resultaat, vooral verblijdend en zooveel belovend voor de toekomst, als meu lel op het feit, ’t welk uit ’t boven me degedeelde blijkt, dat zoovele met geringe hulp middelen en uit zwakke loten ontsproten takken van nijverheid, thans lot krachtige ontwikkeling en nog steeds meer belovenden wasdom zijn ge komen. TWEEDE KAMER. Gisteren (Maandag) is de discussie over de noorder Kanalenwet sangevangeu. De heer Corver Hooft was er tegen op grond vau finaucieële bezwaren- Tot nieuwe openbare werken in den tegenwoordige^ toestand wil hij met medewerken De herren van der Schrieck en de Biebersteiu drin gen aan op spoedige voorziening vau den toestand iu liet noord-oosten vau Noord-Brabaut. De heer Bastert dringt aan op weglating der namen vau de maatschappijen aan wie subsidie zal worden ver leend, ten einde de Regeering niet te binden aan wel licht minder soliede concessionarissen Hij en de heer Van Dedem vragen inlichtingen omtrent de verbetering Van den waterstand op de Overijsselsche kanalen. De heer Rutgers is voor hel ontwerp. Hij vraagt inlichtingen omtrent de plannen voor den nieuwen wa lerweg naar Amsterdam. Wit de Minister de oude Keul sche vaart oplappeu dot ware weggeworpen geld. De heer Heydenrijck zal voor den aanleg der kanaal verbindingen stemmen, als zijnde eene internationale verplichting, maar tegen de verbetering van den water staat in Friesland. De heer de Meyier beveelt verbetering vau de Voorzaat, aan. De.lieer van Bóuten waarschuwt de Regeering niet aan den weusch van den heer Rutgers omtrent het ka nalisatie plan voor Amsterdam le voldoen. Hij merkt op aan den heer Hcydenrijck, dat de Slaat niet gebon oen is tot finantieleu steun der internationale kanaal verbindingen. Hij klaagt echter, dat over de voeding der kanalen luchtig 'wordt heengegleden en ontraadt op dien grond de aanneming der wet. De Minister van Waterstaat beroept zich op de ze lelijke verplichting tot financieelen steun der Kanaal verbindingen. Voor de voeding zal voldoende kunnen gezorgd worden. Omtrent de plannen tot waterverbe- tering in Noord.brabaut hoopt spreker dat de Staten van Noordbrabant. weldra een besluit zullen nemen. Een nader onderzoek omtrent hel Rijnkanaal naar Am sterdam was bepaald noodig na de technische bezwaren ’viü deskundigen tegen, het Valleikanaal. De resultaten van het onderzoek hoopt hij spoedig te kunnen mede declcu. - De heer van Houten is niet voldaan over’s Ministers antwoord omtrent de quaeatie van de voeding der kanalen. Hij stelt eene motie van schorsing voor, ten einde de Regeering gelegenheid te geven mede te deelen de ver moedelijke niigaven voor' die voeding en de middelen tot dekking. (Zie telegram) over 1880’’, ook is opgenomen een kolom voor overledenen aan. «Ziekten van het kraambed, labris puerperalis,” welke kolom ook is gesplitst in tweeën «Mannen” en «Vrouwen.” ’t Schijnt dus dat mannen ook aan ziekten van het kraam bed kunnen bezwijken. De N. R. Ct. is met de tegenspraak van den heer Winkelman, directeur der registratie en do meinen, wat betreft de St. Agatha-goederen, niet tevreden. De heer Winkelman, zegt het bladbepaalt zich tof het opgeven van de reden waarom aan de koe,pers der goederen van St, Agatha de koopsom is teruggegeven, namelijk om dat in de koopcontracten is bepaald, dat, indien delevering 2 volle jaren belet is, de koop geacht wordt nooit te hebben plaats gehad, en het betaalde door den kooper moet worden teruggegeven met bijbeta ling van 6 pet. rente. Deze voorwaarde van den koop rechtvaardigt echter wél de teruggaaf met de interessen als de regeeiing binnen 2 jaren belet Wordt le le veren, maar bewijst niet, dat de regeering ge durende die twee jaren heeft gehandeld in het belang van den staat en overeenkomstig hare waardigheid. De juridieke levering is toch ge schied door oveischrijving in de openbare regis- Hiervan verneemt men van den heer Winkel man metsen juist dit zou men, om de regis- slratie en domeinen volkomen gerechtvaardigd te kunnen achten, moeten weten. Wèl weten wij, dat in 1878 of 1879 door de Kruisheeren een acte tegen den staat is ingesteld, wegens stoornis in liet bezit van sommige goederen waarin zij bij vonnis van de rechtbank te Den Bosch, bevestigd door een arrest van den hoo- gen raad, zijn niet ontvankelijk verklaard maar van eenig rechtsmiddel, door den staat gebezigd, om in de twee jaren, welke.na den verkoop zijn verloopen, zijn goed recht te handhaven, heeft men tot nu toe niets gehoord. Zijn zulke rechts middelen desniettemin gebezigd, dan is het wen- scheiijk, dat daaraan openbaarheid worde gege ven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1