I mms-1 ADVERTITIE-BLAD VOOR DB fiffiWE BN HET ARROMMT SM. 1880. No. 57. V IJ F-E N-D E R T I Q.S T E JAARGANG. 17 JULI. ZATERDAG Gratis Revaccinatie. 1 m I' y. >r °1 schede, ure «uvucuco.uc -- V’ VVEEKEK (ütlHVI. i I r I I lijka gemeenschap met 'A B1NNEX DAM». 9 e het eind van de Amsterdam een Dm COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. I I e Krudop een heele getal WO* was Broekman, op verzoek eervol ontslagen ijker te BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag 19 Juli e.k. van 12 tot 1 en van 6 tot 8 uur dn het Ziekenhuis alhier, gelegenheid aal gegeven worden tot kostelooze heren ting van koepokken. De inenting zal geschieden naar het volgnummer aan het ter Secretarie daartoe af te geven biljet. Sneek, 15 Juli 1880. J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. !t Rctterdamsch Nieuwsblad zegt ^Ternauwernood kan men het gelooven en toch schijnt het een feit te zijn, dat in sommige tak ken van openbare dienst de ambtenaren letterlijk afhankelijk zijn van de luimen en de willekeur van een onkel hoofdamblenaar. Die toestand, waarom haar man zoolang uitbleef, hem in de gevangenis was gaan zoeken. Een vrij hevig ru moer in de bedoelde cel wees haar alras de plaats waar haar man zich bevond Zij haastte zich toen natuurlijk maatregelen tot zyn bevrijding te nemen <Naar ’I blad nog mededeelt, was aan deze ge vangene, die zoo brutaal op klaarlichten dag wist te ontsnappen, een Duitscher, pas voor veertien dagen voorlcopig vrij logies op kosten van den staat in hethuis van arrest bezorgd. De pogin gen om hem to achterhalen zijn niet gelukt. Hij zou zich, naar men zegt, thans ie Emmerik be vinden. Woensdag is in Den Haag een man, nende op de Brouwersgracht, die dronken ta huis gekomen, in brand geraakt en ernstig gewond per brancard naar het gasthuis gebracht. Over de oorzaak van dit ongeluk loopen verschil lende geruchten. De vrouw des huizes is reeds in arrest genomen. Volgens sommigen heeft zij den man, die niet wakker wilde worden, met pe troleum begoten ea toen in brand gedoken. Door de Arrond Rechtb. te ’s FJuge is een advocaat, die zich gelden heeft toegeëigend, welko Te Viissingen is Maandag jl. de steen onthuld, die aangebracht is in *l huis, waar Jacobus Bellamy den 12 November 1757 is geboren. De steen, een, meter breed en 52 duim hoog, aan de vier hoeken holrond, is van arduin op het zwart gepolijste twee duim diep uilgehouwen medaillon, is het borstbeeld van den dichter aan- gebraht, haut-relief, van wit Carariech marmer. De buste is genomen naar het geschilderd por tret van Oudenburg (eigendom van het Zeeuwsch genootschap). Het opschrift in gulden letteren boven, rechts en links en onder het medaillon luidt »Aan Jacobus Bellamy, geboren 12 Nov, 1757, Vlissings burgerij, 1880.” De commissie, door wiens tusschenkomst dit gedenkteeken is geplaatst, beslaat uit de bh; den oud burgemeester dr. J. W. Callenfels, W. 0. van Duuren Dutiih, ds. de Gaay Forman, pastoor van der Meer, J. H. de Ruyter, F. 0. Stewart Schultz, E. G. J. Stuart, P. G. de Vey Mesldagh, P. For bes Wells, F. Wibaut, burgemeester Smit en Johs. Dyserinck, laatstgenoemde als voorzitter. In een vloeiende rede schetste de heer Dyserinck de verdiensten van Bellamy ah dichter en als vader lander en bracht voorts hulde aan allen die me degewerkt hadden tot hel brengen van de hulde aan de nagedachtenis van den verdienstelijken •Zelandus”, Zeelands beminnelijken dichter. Daarna werd de Bellamy-lentoonstelliüg geopend. Nadat dit geschied was, begaven zich velen naar de raadszaal, waar de burgemeester hen als gast heer ontving en waar menig hartelijke dronk van opgewekte stemming en vaderlandschen zin ge tuigde. Voor eenige dagen is door de politie te Dord recht procesverbaal opgeraaakt wegens overtreding der wet op den kinderarbeid.. Het feit schijnt bijna ongelooflijk, maar het is haar alstoen ge bleken, dat een jongentje van 11 jaren gebruikt werd om des avouds op een triangel te spelen in eeu bordeel. Sedert bet eerste bericht tot ons kwam dat de pokken van de zijde van België onze grenzen hadden overschreden, is de verspreidingdier ziekte Nijmegen, in genoemd dagblad het volgende »In verband met dit bericht, meen ik te moe ten mededeelen, dat door mij weinige maanden geleden eervol ontslag werd verzocht en verkre gen uit mijne betrekking van ijker, nadat mijn bij den Minister ingediend beklag over van den bedoelden hoofdambtenaar ondergane onrecht» vaardigeden on waardige bejegening vruchteloos was gebleven. >Ik was ruim 21 jarén in mijne betrekking werkzaam geweest, kon geenerlei aanspraak op pensioen doen gelden en was genoodzaakt naar een ander middel van beslaan voor myu gezin om te zien.” Aangenomen dat de voorstelling van den heer Broekman juist is, wat wij geheel te zijner verantwoording moeten laten dan is de zaak alweer zeer verklaarbaar de Minister kan menig maal geen zelfstandig oordeel vellen en is afban. kelijk van de zienswijze zijner hoofdambtenaren dikwijls ook is het hem onmogelijk alle dergelij ke zaken, die, van zijn standpunt beschouwd, van ondergeschikten aard zijn, nauwkeurig te onder zoeken en als de hoofdambtenaar in quaestie dan i bureaucratische autocraat is, dan zyn da mindere ambtenaren letterlijk speelballen voor hem, waarmede hij naar hartelust kan handelen. Er is echter voor hen een middel om cast* quo recht te verkrijgen en dat is een beroep op do Tweede Kamer. Waar bet noodig is, zal deze de rechten van ieder ambtenaar welen te hand haven. Ook zij mogen al geneigd zijn zooveel mogelijk de .waardigheid en de kracht der amb telijke hiërarchie te helpen handhaven en geloof te slaan aan de inlichtingen van een partijdig voorgelicht Minister, zij weet tusschen de regels te lezen en kan zich voldoende zelfstandige in lichtingen verschaffen, die, wanneer zij werkelijk bewijzen zyn van tyrannieke en willekeurige han delingen, verbetering tengevolge zullen hebben. Met vertrouwen wende men zich tol haafhet goed recht van ieder burger te handhaven heeft de volksvertegenwoordiging steeds getoond zich tot een eersten plicht te stellen. in ieder geval zouden we der Kamer in ern stige overweging willen geven voorzichtig te zijn met verscherping der wettelijke bepalingen om trent het toezicht op de ambtenaren bij het ijk wezen." - De geldelijke toestand is niet schitterend nige verhooging van 77:: deur. De internationale tentoonstelling van goud en zilver werd te 3 uur geopend met bijzondere plechtigheid. Woensdag ochtend is aan Kleine Katlenburgerslraat te moord gepleegd. Een man beeft zijne vrouw die bij hem onder verdenking lag van onbehoor lijke gemeenschap met een marinier, den hals ja bijna hel hoofd, afgesneden. De heer J. Sprayt, zoon van den directeur der Utrechlsche gasfabriek, is benoemd tot directeur der gemeente-gasfabriek te Bolsward. TWEEDE KAMER. D« diseuzsie over de credielwet tot uitvoering der onderwijswet is jl Maandag voortgezet. Dé beer Goiver Hooft was er tegen op grond, dat de middelen tot dekking dezer aanzienlijke uitgaven niet Waren aangewezen. De heer Busterl achtte de voorstanders der wet van 3878 te staan op bistorischen grondwettigen bodem en bracht lof asu de Itegeering Voor de indiening dezer wet alvorens het Kou. Hesl.’-tot invoering der wet genomen was. De heer Fransen van de Putte bestreed de bezwarsz, tegen het ontwerp ingébracht. Hij achtte de indiening •isch en plicht, der Regeering na de toezegging iu de troonrede en trad in politieke beschouwingen, om aan te loonen dat.de schoolwedstrijd en agitatie nilgegaan lijn van de overzijde en dat enkel met politieke bedoe lingen Hij waarschuwde zeer, niet voort ta gaan, daar, als zij de volksschool zelf wilden aautasten, zij de over groote meerderheid der natie gereed zouden vinden tot baadhaving der volksschool. De heer van der Linden betoogde, dat, nu de wet van 1878 is vastgesteld, geen terugkeer gewettigd is en dat de overzijde lijd genoeg had gehad, het initiatief tot wijziging der wet te nemen. De beer Nijst was er tegen uit eene principieele be denking legen de schoolwet en uit een financieel oogpunt. Da heer van Houten bestrijdt het ontwerp en geeft aag afstemming de beteekenis, dat. men eene herziening der wet van 1678 verlangt. De wet van 1857 blijft bij boven die van 1878 preferecren. Hij ontkent dat bet hoofdbeginsel der wet van 1878 is gehandhaafd en blijft ernstig waarschuwen niet de richting van 1678 te vervolgen. De heet Wassenaar betoogt, dat het ouderwijs der liberalen fiasco heeft gemaakt en door de natie uiet wordt gésteund, hij betreurt, dat het Ministerie geen poging lot verzachting heeft aangewend, Hij voorspelt, dat als het Nederl.<'volk zich gelijk blijft, het bijzonder onder ♦ijs. ndauks den druk, de boventoon iu de volksop «osding zal voeren. D» heer Keuebeni'us betoogt nader, dat de liberalen van de Thorbecksaansche beginselen waren afgeweken. De heer Inainger ontkent dat de Kamer omtrent de uitvoering der schoolwet gebonden tou zijn. Hij bestrijdt bet ontwerp, omdat- de wet van 1878 eeu Staatsmouo pojie schept, nu ecus voor de clericalen dan voor de liberalen, dat tot desorganisatie van het ouderwijs zal leiden. Bij bestrijdt ed tede van den heer Fransen van ie Tutte diens bedreiging, dat nog erger te wachten r. De heer Lobtnau verdedigt het beginsel, ten grondslag liggende u de stichting der vrije uuiversileit, en baud baaft da-vrijheid der Kamer om te beslissen omtrent de wtfl.sch<jiikbcid van de invoering der schoolwet. Da heer vao Nispen bestrijdt de rede van den heer ïc^asen van da Putte en ziju richting sou diens raad Ailt volgen. De antecedenten van den beer van de Putte bvujoedijej daartoe .niet. Zij zoude den strijd volboudeu. 1 Overigens zullen de liberalen zich self zoo voortgaande li zfbtékea. Waartoe een kostbare wet ingevoerd, waar ■5 •twi Voor éen deficit van 17 tnillioen. 4b Act begin/der zitting van gisteren (Donderdag) is, V* M eeaig debat over de toelating van dr. Schapman V kis Kamerlid, de conclusie der commissie tot diens toeia ting aangenomen met 5.5 tegen 15 stemmen. Hierna ward het debat over de credielwet tot u'.tvoe- I flag" der echoolvct voortgezet. dering vaa de maatschappij wat leden heeft gewonnen, vooral te Groningen, waar sinds 1878 omstreeks 200 nieuwe leden zijn aangewonnen. Door de zorgen van mr. W. H. K. baron van Dedem, is een departement te Hoorn lot stand gekomen met 50 leden, en door die van de heeren mr, H. J. Schrober mr. J. W. departement te Nijkerk. Het ge- een leden der maatschappij bedraagt thans 2226, een cijfer dat in deze eeuw nog niet bereikt is. Bij de oprichting in 1778 was het getal leden 3056. -L!"-j ee_ contributie staat voor de ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Gents. By abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. hoe afkeurenzwaaidig ook, is gemakkelyk te ver klaren. Er zijn enkele speciale vakken waarvan men een meer byzondere studie moet hebben otn er volkomen van op de hoogte te zyn. Een Minister, hoe bekwaam, geleerd en verstandig ook, kan niet alles weten en moet zich ia som» mige gevalle» laten voorlichten door ambtenaren, aan het hoofd van een bijzonderen tak van dienst gösteid. Is die ambténaar tevens de man die' belast is met het toezicht op de andere titularis sen in zijn gebied, dan hangen zij geheel van hem af. De Minister gelooft hem, de ambtelijke hiërarchie moet gehandhaafd worden en de amb tenaren kunnen overgegeven zijn aan de wille keur van hun chef. Dezer dagen werd bij het bericht in het Utr. Dagblad, dat twee ambtenaren bij het ijkwezen te Rotterdam hun ontslag hebben gevraagd, nog medegedeeld, dat verschillende zoodanige ambte naren voornemens moeten zyn, zoodra hethfin’ mogelyk is, in een andere betrekking «vef, 4o gaan, dewijl een van de hooldambtenaren van dien tak van dienst niet zeer aangenaam schijnt te zijn. Naar aanleiding hiervan schryft de heer D.' P. Zondag avond tusschen 8 en half 9 ure is uit het huis van arrest te Zulfen een gevangene ont snapt. Naar de Zutf. Cour, verneemt, moet zich het geval aldus hebben toegedragen. Toen de cipier de cel opende, werd hij door den gevangene aangegrepen en een eind de cel ingeduwd, waar op de laatste de sleutels, die in de deur staken, daaruit nam en den cipier in zijn plaats opsloot. Hij verwijderde zich vervolgens door het gebouw der rechtbank. Toen hij in de gehoorzaal kwam, Leeft bij, de deur, die toegang tot da gang ver leent, gesloten vindende en bemerkende dat zich onder de sleutels, die hij had meegenomen, geen bevond, dia daarop paste, eenvoudig het paneel doorgetrapt en zich daarna door de hoofcideur, uitkomende op de Lange Hofstraat, na die eerst weer gesloten te hebben, uit de voeten gemaakt. Het geluk diende den vluchteling bijzonder, daar geruime tyd verliep eer de cipier uit zyn gevan genis verlost was en er toen eerst maatregelen tot vervolging van den voortvluchtige konden worden genomen. De cipier had welliclit nog i veel langer de plaats van den gevangene kunnen De Minister Six verdedigde het ontwerp. Terugkomen innemen, iudien niet zijn vrouw, die niet begreep op de schoolwet kon de Regeering niet. Reeds dadelijk r j- bij haar optreden had zij dit verklaard, dat was steeds haar voornemen. De finantieële bezwaren zijn dezelfde al» in 1878, maar weken toen voor de overtuiging, dat de geiden tol verbetering van bet volksonderwijs moeten gevonden worden De Indische bijdrage en de ópbrengst der rentewet zullen strekken om de ouderwijs- en andere uitgaven Ie dekken Twee jiog’niet uitgevaardigde be stuursmaatregelen zullen vóór November gereed komen. Tot vergoeding van 30 pot. bij de invoering der wet verplichtte de schoolwet. Uit plichtbesef heeft de Re geering de belofte tot invoering der wet afgelegd. Wat van haar te donken, als zij die niet vervulde. De Minister van Finantiën betoogt, dat voor dit jaar geen verhooging der middelen behoeft te worden aange wezen; voor het volgend jaar zijn de Indische bijdrage en de renUwet voorgesteld. (Zie te;egr). Dinsdag is te Groningen de algemeene verga- /j vaa Nyveiheid ge pend met een rede van detóteer mr. A. J. En- die mededeelde dal <fë‘ maatschappij, vrij UUVUUaaVj UIW ZsIVH - hem als curator in een Letdsch faillissement waren ter hand gesteldter rake van misbruik van vertrouwen veroordeeld tot zes maanden celstraf en f 25 boete.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1