GEfflffl 1 HET IROMSEfflT SXEEK. i m fflüWS- H IDIEMBTIHLID VOOR DE 4i I No. 62 V IJ F-E N-D E R T I G S T E J «80. WOENSDAG 4 AUGUSTUS. HI r'V Jaarmarktof Kermis op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers cf loteryen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op Dinsdag den 10 Augustus 1880, des morgens acht uur, en eindi gen op Vrijdag den 20 Augustus daaraanvolgen de, des morgens acht uur, en dat vóór den 22 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz zullen moeten zyn afgebroken en weggeruimd. ;0 - ge- De Haagsche Kroniekschrijver der N. Gronin- SKB ór el, e- r- 0 as naamlooze vennootschap ge- U I T DEFERS. o i 8I AE A L.l NÖ. >i en en tie in ie et Je n. o- n- ?n 5 0 3 i I 3 ir 6 >r 4 1 it it it 4 n.' m et te ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De kiesvereeniging «Grondwet” te Amsterdam heelt met 24 van de 40 stemmen den heer Kap peyne tot candidaat gekozen.' De heer Gteich- man verkreeg 16 stemmen. liet debat was be langrijk. De heer De Clercq, voorzitter der ver- eeniging, die weigerde de candidaluur van den heer Kappeyne aan te bevelen, heelt als presi dent bedankt. De gezondheidstoestand van den Minister van Buiteulandsche Zaken, welke een verblyf in het buitenland noodzakelijk maakte, is na terugkeer van Z.Exc. in de residentie niet verbeterd. Hot hoofd van het Kabinet heeft daardoor zijne werkzaamheden nog niet geregeld kunnen'her vatten en bevindt zich grootendeels op zijn bui tenverblijf in Utrecht. Z. M. heeft, tot bevordering der belangen van de Nederlandsche inzenders op de tentoonstelling van zuivel en vee, welke in October 1880 te Londen zal gehouden worden, een commissie in gesteld, waarvan tot eere-voorzitter is benoemd C. M. E. G. graaf van Bijlandt, builengew. ge zant en gevolmachtigde minister te Londentot lid en voorzitter J. M. May, cansul-generaal te Londentot secretaris H. S. J. Maas, vice-consul te Londentot leden lord Reay, D. van Crevel, M. van Thai en H. J, Gerritsen, allen te Londen, C. J. M. Jongkindt Coninck en L. Broekema, beiden te Wageningen, G. J. van der Oudermeu- len te Wassenaar, jhr. C. L. van Beyma thoe Kingma te Lemmer, J. Zijp Kz te Abbekerk, Jules van Hasselt te Kamperveen, H de Veer te Amsterdam, J. C. Boeke te Groningen, H. T. Pasma te Heerenveen, rnr. J. H. van Slooten te Rauwerd, mr. J. H. Carsten te Hoogeveen, mr. C. J. Sickesz te Lochem, baron d’Aumale van Hardenbroek te Driebergen, J. Breedaart Kz. te Winkel, J. de Jong te Abbekerk, Ph. van der Breggen te Waddinxveen, P. F. L. Waldeck te Loos Juinen, J. H. Snijders te Middelburg, J. van den Burg te Breda en F. R. Corten te Meerssen; tot plaatsverv. leden P. Dijksterhuis te Grijps- kerk, mr. E. Jongsma te Leeuwarden, P. Walma te Oppenhuizen, mr. L. Oldenhuis Gralama te Assen, jhr. mr. G. C. Junius van Hemert te Dedemsvaart, A. P. Slicher van Bath te Aalten, J. de Beaufort te WoudenbergW. Sluis te Beemsler, H. F. Bultman te Haarlemmermeer, J. Laning te Rotterdam, J. Herrewyn te Zwam- merdam, J. M. Kakebeeke te Goes en Armand Sassen te Breda. loop van zaken? Waarom kwam men niet in het beloofde land, dat in 1874 der liberale partij door het hoofd werd voorgespiegeld Wij den ken aan het merkwaardig Gidsartikel van prof. Buys (Januari 1879). Toen was de noodlottige crisis nog niet aangebroken, maar sprak de be zadigde en kalme geleerde reeds een oordeel over Kappeyne uit, dat, bij alle waardeering van des ministers groote capaciteiten als redenaar, hem gebrek aan warmte, aan overtuiging en aan liefde voor beginselen toeschreef.” Hel Vaderland gaat mede het doen en laten van den heer Kappeyne na. «Kappeyne zegt het trad af zonder nood zaak, op een oogenblik, dat de party zonder hoofd en zonder leiding geheel gedesorganiseerd dreigde te worden op een oogenblik. dat de natie uitspraak moest doen over het liberaal beleid en de schoolwet nog ingevoerd moest worden. «Meenen de Amsterdamsche kiezers aan talent, aan geest, aan genialiteit genoeg te hebben, geen beter candidaat is denkbaar dan mr, Kappeyne. «Zijn zij daarentegen van meening, dat groote toewijding aan het algemeen belang, liefde voor beginselen, lust, niet alleen om te strijden maar ook om te lijden, voor een partij van nog groo- ter gewicht zijn, dan zij hun de candidaluur van mr. Gleichman, die trouwens in Amsterdam ge noeg bekend is, ten zeerste aanbevolen.” Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.—franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Door burgemeester en wethouders van Amsler-' dam is besloten op de gemeentebegrooting voor 1881 een post te brengen van f2000 als subsidie ten behoeve van de Tooneelschool van het Neder- landsch Tooneelverbond. In zake het tekort in de kas van den ontvan ger der reg. en dom. te Goes, tevens hypotheek bewaarder aldaar, zegt do N. Goess Cl. «Tot nog toe hebben wij het feit niet medege deeld. De reden daarvan is, dat wij niet wisten ol men hier te denken had aau opzettelijke kwa de trouw dan wel aan verregaande, niet te ver antwoorden achteloosheid. Naar ons toch weid Het N. v. d. D. meldt, dat telkens bij dertig en vijftigtallen werklieden van de Koninklijke fabriek voor stoom- en andere werktuigen te Amsterdam moeten afgedankt worden wegens gebrek aan werk in deze uitgebreide inrichting. Te Maastricht is op het oogenblik het 33e Ne- derlandsch Landhuishoudkundig Congres bijeen. De leden werden plechtig op liet raadhuis ont vangen. ger Courant zegt, dat er sprako is om den héér mr. J. Heemskerk Az. weder uit den Raad van. State in de Tweede Kamer te brengen, in de plaats van den heef Téding van Berkhout, dezer dagen overleden en die van het district Gorcum een mandaat had ontvangen. De Kroniekschrijver meent te mogen voorspel len, dat de heer Gleichman te Amsterdam wel gekozen zal worden. S KEEK E ft (0(11 A T. gewezen hoofd der liberale partij, die door zijn gebrek aan ernst en over tuiging, door zijn lichtvaardig uitgesproken eisch van grondwetsherziening, nauwelijks een jaar ge leden, de grootste verwarring stichtte en bij zijn heengaan die partij overleverde aan den smaad en spot van eiken tegenstander, wordt door eenige zijner vrienden voorgesteld als de waardigste man om Amsterdam in de Kamer te vertegenwoordi gen 1” De handelingen van den heer Kappeyne als hoofd der partij worden daarop aldus uiteengezet: »Dit hoofd der liberale par.ij, steeds advocaat en nimmer ernstig staatsman, achtte het niet beneden zich in zijn rapporten nopens de tee- derste onderwerpen een spottendea toon aan te slaan, verzuimde m het debat, als het den durus adversaries gold, niet de onwaardigste exceptie, en veroorloofde zich niet zelden een hooghartig heid, die men slechts dulde omdat de omstandig heden tucht gebiedend voorschreven. Wij vragen wat deed de heer Kappeyne? Hij bedieif de wetgeving op het stuk van middelbaar en hooger ouderwjjs in de oogen der leeraren, bij stak den draak met de wenschen der geleerden, hij bena deelde, in zake de commissie van rijks adviseurs, de belangen der kunst. De geheele liberale partij klaagde in en builen de kamer en toen de Lim- burgsche belasting-quaestie door hem, op zeer anti liberale wijs werd afgehandeld, zag dit hoofd der party de meeste zijner leden zich tegen hem verklaren. Voortdurend aanleiding tot misnoegen gevende, werd het vertrouwen in zijn staatsmans- wijsheid steeds meer geschokt, en toen hij einde lijk met den eisch van grondwetsherziening Z. M. naderde, bleek het, dat dit hoofd der partij zich niet eens bij een zoo gewichtige aangelegenheid om de eenheid in zijn ministerie bekommerde’, - -- -o- •- toen hij even later afscheid nam, was de ver- precht vadeilauder, die onbeschroomd, met bui- deeldbeid der partij heviger dan ooit te voren. W at was de oorzaak vau dezen treurigen Wegens het overlijden van mr. J. J. Teding van Berkhout zal de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hooldkiesdistict Gorin- chem plaats hebben Dinsdag 17 Aug. en de her en die een belangrijke zaak nooit lichtvaardig behandelt.”” Ter nadere ondersteuning van den oud-minis- ter, den vrcegeren leider van de leden der libe rale partij in de Tweede Kamer, wijst het Hand. er nog op, dat men de stemmen, in de vereeni- ging Burgerplicht” uitgebracht voor Gleichman en tegen Kappeyne, niet moet tellen maar wegen. >Die zijn Amsterdam kent, weet wat het gehalte van sommige stemmingen beteekent", roept hel uit, en voegt er nog in ’t voorbijgaan bij »Men mag van hen, die het publiek voorlichten, eenige kennis van den politieken toestand, levendige belangstelling in de partij, welke zij tot raadge vers wenschen te dienen, en een onbevangen, onafhankelijk oordeel verwachten.” Deze opmer kingen, aan t adres vau de voorstanders van de candidaluur des heeren Gleichman gericht, welke, zoo t schijnt, dienen moeten om de can- didatuur van den heer Kappeyne te versterken worden nog verscherpt door de opmerking, dat men te Rotterdam, reeds tijdens de ziekte van den heer van Slolk, de oogen op Kappeyne had geslagen, voor ’t geval de heer van Stolk over leed hij is sedert bezweken maar dat de heer Kappeyne niet voor Rotterdam wil optreden, maar zijn goede diensten beschikbaar stelde voor Amsterdam Wie de onkieschheid heeft begaan, om nog tijdens de ziekte van den heer van Stolk te informeeren of Kappeyne ook in zijn plaats zou willen optreden, wordt niet gemeld. De Amsterdammer en het Vaderland bestrij den Kappeyne’s candidaluur op krachtige wijze. »Uil een staatkundig oogpunt beschouwd, zegt eerstgenoemd blad, achten wij de verkiezing van mr. Kappeyne een ramp voor de liberale partij in de Tweede Kamer, een ernstig gevaar voor het vaderland. «Kappeyne, het stemming, zoo noodig, Dinsdag 31 Aug. De uitgevers van het Vliegend Blad van Am sterdam, de firma M. E. de Grauw Co., heb ben den lezers van hun blad zichtbaar hun dank betuigd voor den hun verleenden steun, in den vorm van een concert *t korps van den heer Sonneman en vuurwerk aan het Tolhuis. De bezoekers van dit concert waren bij dui zenden te tellen. Het vuurwerk, dat in de pau ze ontstoken werd, bevatte o. a. een nummer met de worden«Hulde aan onze lezers,” waar voor gezegde lezers dan ook gansch niet onge voelig bleken te zijn. Het concert ving aan met een Wiegend Blad-marsch, door Sonneman componeerd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekenddat de Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-verordening, waarbjj is bepaald »dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld öneek 20 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemdt J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEW1TZ. Er heeft zich eene naamiooze vennootschap ge vormd onder den naam: «Algemeene Stoom-tram- weg-maatschappij en met een maatschappelijk kapitaal van f 400,000 waarvan f 320,000 ter pu blieke inschrijving zal worden aangeboden. De Maatschappij heelt ten doel stoomtramwegen in Nederland aan te leggen en te exploiteeren. Zij vangt haar werkkring aan met de lijn ’sGra- venhage-Westland. Te Rotterdam is de heer J. van Stolk Jz., lid van de Tweede Kamer, in den ouderdom van 53 jaren overleden. Heden, Dinsdag, heeft te Amsterdam de verkie zing plaats van een lid der Tweede Kamer. Het Ilan delsbla trekt krachtig partij voor den candidaat van «Grondwet,'’ den oud minister Kappeyne, ter wyl andere bladen, als ’t Vaderland, de Amster dammer, die candidaluur op niet minder krach tige wijze bestryden. «Aan Amsterdam roept het Hand, uit, aan de hoofdstad, wordt de gelegenheid geboden, de rij harer vertegenwoordigers te vermeerderen met de grootste pailementaire kracht, die ons vaderland kenteen man, die eenheid en samen hang brengen zal niet slechts onder de beharti gers onzer bijzondere belangen; maar in de rij en der geheele liberale partij «Terwijl jaren lang de bezielende kracht, het leidende beginsel der liberale partij, elders dan ia de hoofdstad zetelde, zal Amsterdam eindelijk kunnen verwerven, waarop het rechtens en in het algemeen belang aanspraak maken mag. En zulk een gelegenheid zouden de Amsterdam-che kiezers laten voorbijgaan?” Met ingenomenheid plaatst dan ook het blad aan 't hoofd van zyu laatste nommers de volgen de verklaring van een aantal invloedrijke ingeze tenen van de hoofdstad. «De ondergeteekenden hebben tot hun leedwezen gezien, dat de twee liberale kiesvereenigingen te Amsterdam, niet een stemmig tot candidaat voor de Tweede Kamez hebben gesteld den man, die door zyn karakter, »jjn buitengewone talenten en langdurige parle mentaire ondervinding, naar hunne overtuiging een groote zedalijke steun wezen zal voor de li berale partij in de Kamer. »Het belang van ons vaderland brengt mede, dat het tegenwoordig kabinet in zijn groote ontwerpen gesteund en in de goede richting ge houden worde. Zy achten het van groot ge wicht, dat de hoofdstad naar de Kamer den ex- minister afgevaardige, die de kanalenwet geen materieele quaes.ie van locaal belang heeft ge oordeeld, maar zulk een ernstig deel van zyn re- Beeringsprogram, dat hare verwerping hem tot aftreden noopte. Zij beschouwen de afvaardiging onontbeerlijk van den man, omtrent wiens ka rakter zoo terecht getuigd werd door den beer Dortugael, óud minister van oorlog: »hy is een tengewone kennis loegerust, weet wal bij wil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1