t NIEUWS EN ADÏERTENTIE-Bllfi FOOR DE mi GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK: S» I Él i 3* I F No. 63 V IJ F-K N~n F R T I O B T 1880. ZATERDAG 7 AUGUSTUS. SN A N G. - S’i Jaarmarkt of Kermis op welke geene bedelaars, lijfelaars, hazardspe- f Lts <f Ijterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk ot andere voirweipeo, zullen worden, toegelaten, alhier zal ingaan cp Dinsdag den 10 Augustus 1880, des morgens acht uur, en eindi-< Aten op Vrijdag den £0 Augustus daaraanvolgen- I de, des morgens acht uur,- en dat vóór den 22 I dier maand, alle kramen, disschen, teuten enz zullen moeten zyn afgebroken en weggeruimd. T. uiea” zijn dus de wereld nog nog niet uit 1 (I IS S N E E K, 6 Aug. BUITfiNLlWO, OVERZICHT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Behandeling adres van W. A. Eisma. Advies inzake het adres van Mr. L G. Bevorderd lol doctor in de geneeskunde te Heidelberg, onze voormalige stadgenoot de heer V. J. v, d. Plaats, geb. te Goënga, met eene dissertatie over croup en diphtheritus. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken Lekend dat de 8. 9. Verwet te Leeuwarden. het Ie 1. 2. V, mer der Staten Generaal in het hoofdkiesdistrict Rotterdam zal plaats hebben Dinsdag 24 Aug. a. s. Men leest in 't N. v. d. DagBij de samen stelling van de commissie voor de vee- en zuivel- tentoonstelling, te Londen, heeft de minister van waterstaat, tot veler verwondering, zoowel den voorzitter als den eere-voorzitter gekozen uit leden die te Londen wonen, zoodat de overige leden in Nederland voor hunne werkzaamheden geen aan gewezen leider hebben. Om echter de werkzaam heden daaronder niet te laten lijden, heelt de commissie, op initiatief van een barer leden, be sloten reeds aanstaanden Donderdag te Amsterdam eene vergadering te houden. De Arnhemsche Courant zegt »In den laatsten tijd zijn er uit de hofstad door een paar correspondenten berichten in locale bla den geplaatst, die zouden doen vermoeden dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken reeds eene keus geschied was ten opzichte der personen, aan wie de verschillende inspectiën bij hel lager onderwjjs zouden worden opgedragen. Door on handige vrienden zijn zelfs namen genoemd en de rollen verdeeld rnet welke bedoeling dit ge schied is, laten wij voor het oogenblik in het midden. «Naar wij met zekerheid kunnen mededeelen zijn al die berichten voorbarig. De waarheid is, dal er nog niets vaststaat." die >L- ga. Naar men verzekert is er een wetsontwerp be treffende het vervoer van pakketten per post, naar het Duilsche model, bij den Raad van State ingekomen. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer te Amsterdam waren uitgebracht 1716 biljetten, waarvan geldig 1708. De heer Gleiclimann ver kreeg 808, de heer Kappeyne 494 en de heer Van Berckel (T. Kath.) 392 stemmen. Er moet dus een herstemming plaats hebben tusschen de hh, Gleichmann en Kappeyne. De tentoonstelling van gouden en zilveren werken te Groningen is gesloten. Zij werd in ’t geheel Jjezoclil^jlgojp^'^^i^-^- jYet steeg ‘tot 1014 personen. De Franse he republiek heeft op nieuw ha re levensvatbaarheid bewezen door den uitslag der verkiezingen van jl. Zondag voor de departemen tale raden, die een schitterend dementi geven aan hen, die de Fransche republiek zoo vaak een doodgeboren kind hebben genoemd, maar die thans weer blijken geeft reeds behoorlijk over het «tandenhalen” heen te zijn, terwijl hare te genvoeters meer en meer aan een uitvallend ge bit beginnen te lijden en zelfs met kunsttanden niet meer geholpen kunnen worden. Zonder beeldspraak de uitslag der verkiezingen van jl. Zondag is een groote zegepraal voor de republi- keine, nen de loyalisten, Lonaparfisten en cleri- calcn ledon een zware nederlaag, vooral pret het oog op hel feit, dat de uitslag beslissend is voor het vormen van een goed aaneengesloten repu- blikeinsche meerderheid in den Senaat. In het ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De nieuwe kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, waaraan in Mei 1878 werd begon nen, is gisteren (Donderdag) plechtig ingewijd in tegenwoordigheid van de ministers Six en Klerck, de Commissaris des Konings in Noordholland, het dagelijksch bestuur van Amsterdam en vele civiele en militaire autoriteiten. De president-commissaris jhr. C. Hartsen hield een uitvoerige rede, waarin hij het verleden der school herdacht, het heden schetste en de beste wenschen voor de toekomst uitte. De vice- admiraal Fabius voerde namens oudkweekelingen het woord, waarna een derkweekelingen bedank te. Daarna is het gebouw bezichtigd. De triomfwagen voor den optocht bij gelegen heid der bloemententoonstelling te Kampen was gereed gemaakt binnen de Stadswerkplaats aan den IJselkant. De vervaardigers hadden echter bij het in orde brengen geen rekening gehouden met de breedte van de poort dier werkplaats, zoodat men genoodzaakt was den muur uit te hakken vóór zij genoegzame ruimte aanbood om de zegekar te doen passeeren. «De «Kamper nomen dan op de verklaring van een geneeskun dige, dat het gevaar voor besmetting is geweken, noch mogen worden verplaatst, onleesbaar-of on zichtbaar gemaakt; zullende bij overtreding dezer bepalingen de straffen worden toegepast Lij bovengenoemde wet vast gesteld. Sneek, 6 Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. 16 ar 14 il ar or or 14 ir/ Omtrent de ingediende wetsontwerpen Ier wij ziging van de registratie- en zegelbelaslingen kan het Vad. nog het volgende mededeelen. De wijzigingen in de registratierechten komen in hoofdzaak hierop neer a. afschaffing van het zoogenaamd obligatie recht en van de evenredige rechten van kwjjfing en “decharge b. „afschaffing van de evenredige rechten van veroordeeling tot en vereffening van geld of geldswaarden; geheven op de expeditien van rechterlijke uitspraken en van het recht van rangschikking c vervanging van het zoogenaamd recht van overbedeeling op scheidingen door een gering evenredig recht over de waarde der ver deelde zaken (15 cents op de 100 gulden); d vermindering tol op pct., van het recht op de overdracht ot de ontbinding of vernietiging eener overdracht onder bezwarenden titel van onroe rende zaken, bijaldien binnen het jaar wegens de overdracht dier zaken dit recht reeds is betaald. Die wijzigingen zullen een vermoedelijk ver lies van f 1,600.000 aan de schatkist veroorza ken. (Door de afschaffing sub b alleen zou f750.000 minder ontvangen worden.) Alsaequi- valent wil de regeering het volgendein de eer ste plaats het evenredig recht over de waarde der verdeelde zaken, waardoor ruimschoots het verlies der afschaffing van het overbedeelings- recht zal worden vergoed. Verder zullen wor den verhoogd: a. de rechten en boeten van re gistratie, die niet worden afgeschaft, noch ver minderd ui'gezonderd al-een de rechten en boeten van 4 ten honderd de rechten en nue- ten van hypotheek. Verder wil de regeering een aeqiivalent ver krijgen door een wijziging der zegelwet, waarbij verhooging der opcenten op nagenoeg alle rech ten en boelen van zegel in aanmerking komt. Met deze bate, die op f 770,000 geschat wordt, en de andere genoemde, zou een nagenoeg vol doend «equivalent voor de vastgestelde afschaffing en vermindering van registratierechten gevonden zijn. De voorgeslelde wijzigingen in de zegelwet komen in hoofdzaak hierop neer Van quitan- tien en andere eenzijdige stukken boven de f 10 wordt een vast zegelrecht van 5 cent geheven. Het evenredig zegelrecht voor handelspapier wordt zeer verlaagd en gebracht op 5 cent per f 100, behoudens een maximum van 15 cent voor som men van f 500de 38 opcenten worden afge schaft. Ook worden nog de bepalingen omtrent de toepassing der plakzegels gewjjzigd, opdat zoo veel mogelyk de aanhechting van het zegel door den eersten uitgever van papier zal geschieden. Van andere zegelrechten worden de opcenten verhoogd. De heer 1. D. Fransen van de Putte heeft zyn ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De verkiezing van een lid dier Kamer in het hoofdkiesdislricl Hoorn zal plaat» bobben op Dinsdag 31 Augustus e. k. De verkiezing van een lid van de Tweede Ka- l 'levens wordt hierbij heiinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie verordening, waarby is I bepaald tdat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij ting van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld Bij 't omwerken van een stuk grond, tcebehoo- rende aen den heer Poulie, ontvanger der regis tratie te Bergen op Zoom, zijn verscheidene voor werpen van zeer ouden datum te voorschijn ge komen, waaronder melding verdient een zeer fraai bewerkte porseleinen vaas, benevens een steen van het jaar 1598, voorslellende twee stijgende Leeuwen. Munten, koehoorns, uniform knoopen, beenderen en gedenkpenningen werden in groe ten getale gevonden. Te Westerbork is Zondag brand ontstaan ia het diaconie-armwerkhuis, tevens een flinke boer derij. Alles is totaal afgebrand. Een der ver pleegden, een grijsaard van ongeveer tachtig jaren, heelt bij deze ramp hel leven verloren. De man, l»^do°o" ‘Tch'Tn den kelder te’ vemhüïlen. Daar geen der tegenwoordige personen vermoedde, dat hij daar was, en pogingen werden aangewend om hem uit de groote zaal, waar men dacht dat hij zich ophield, te redden, zoo is zijn leven op deze verschrikkelijke manier geëindigd. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER vao Sneek, acht raadzaamden ingezetenen in herinnering brengen eenige bepalingen der wet, houdende voorzieningen tegen besmettelyke ziekten (wet van 4 Dec. 1872, Stb 134) te weten dat het verboden is lijders aan eene besmel- telyke ziekte te vervoeren of te doen vervoeren of daaraan lijdende zich naar eene andere plaats te begeven dal bewoners van huizen of vaarluigen, waa»in eene besmettelyke ziekte voorkomt, geene scholen mogen bezoeken (welke bepaling echter niel toe passelijk is op die scholen, welke uitsluitend be zocht worden door leerlingen boven de twaalf jaar, by hei voorkomen van mazelen en diphte- ril is) dat de hooiden van een gezin, de houder of houderes van eene slaapstede of een logement, de schipper van een in de gemeente vertoevend schip, de bestuurders van gestichten enz. verplicht zijn, wanneer daarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, hiervan binnen 24 uren aan den Bur gemeester kennis te geven .dat de kenmerken, aan een woning of een schip gehecht, ter aanduiding dat daarin een besmette Üie stekte heerscht,. niet mogen worden wegge. V E R G A' D E R EN G van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 7 Augs. 1880, ’s namiddags 6 uur, Punten ter behandeling Resumtie der Notulen. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken enz. 3 Behandeling van het adres der Zeilvereeni- ging, waarover in de vorige vergadering de stem- 4nen hebben geslaakt.. 4. Idem voorstel van het Raadslid Mulder. 5. Idem adres van Mej Gerseri, hoofdender- wijzeres der Meisjesschool alhier. 6 Vaststelling der verordening en tarief voor liet beurtveer van Sneek op Blesse v v. r j 7. Adres van D. Halbesma en anderen, ter I Likoming eener. subsidie voor de te houden hard- i; T di a vei ij I n> i 15 Oa a 9 00 De quaestie, of men al of niet lid is van het Hervormde kerkgenootschap en dus verplicht is den hoofdelijken omslag te betalen, wordt ver schillend opgevat door de verschillende hoogste autoriteiten aan wie de beslissing is opgedragen. De heer kantonrechter te Goes stelt vast, dat het voldoende is in de Hervormde kerk te zijn gedooptde heer kantonrechter van Alkmaar is van meening, dat men ook zijne belijdenis moet hebben gedaan. De Middelb. Ct. meent, dat het zaak is dat de Hooge Raad tusschen beiden trede en eene be slissing neme, waaraan de kantonrechters zich moeten onderwerpen. Zoo alles was gelijk het behoorde te zijn, zou men de beslissing aan de betrokken personen zelven moeten overlatenmaar het schijnt, dat bij zeer velen van dezen te weinig gehechtheid aan hun kerkgenootschap bestaat, om er vrijwillig voor uit te komen, dat zij leden er van zijn. Thans dwingt men hen om binnen te blyven of liever want of zij ooit in de kerk komen Laat nien daar om te betalen. Voor hunne ziel moeten zij zelven zorgen, ah zij hun beurs maar openen. geheel traden 1412 leden van departementale ra- Sneek 20 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BEN.NEW1TZ. O Ti •y‘*1 SV IL It 3. ,00 a/ 00 I «I XIXKXLAM». iw is x. I- i bet i ia 00 50 ;i!o 00 ste er, iet 8 11 ,00 >0. I .0 iv,-:. 35 I 30 53 Li y 41 >8 or -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1