NIEUWS EK ADVERTEWIE-BIAD VOOR DE GEMEENTE Efl MET ARRONDISSEMENT SNEEK 1 1 w J No. 64 1880. WOENSDAG 11 AUGUSTUS. V IJ F-E N- ff Uitgaaf. Bat. saldo 1. BINNEN LAN». f 550,50, f 1,25s S t,. f1705,—. f3,80 S N E E K, 10 Aug. 1 van 1. I- I- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. f2747,40, f3,52 f2367,-, f4,09 0 e >2617,43, >2411,33, 2750,92, >2371,09, i o 3 i 6 r 4 L r r r 4 i, 11 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer ll/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Naar het Vad. verneemt, is het besluit tot in voering van de schoolwet met 1 November reeds door Z M. den Konmg geteekead. Lhérie, de lieveling gedurende ’t jongste opera- seizoen van een deel van ’t Haagsche publiek, «naar die op dan laatsten avond zich zoo onbeleefd tegenover zijn vereerders gedroeg dat men hem uitfloot, heeft excuus gevraagd en beterschap be - •luofd als men hem weder in genade wil aan nemen voor ’t volgend jaar. De directeur, de heer Voilus van Hamme, heeft het gewaagd hem op de lijst van het >tabieau du personnel” te brengen en de abonnés zullen nu bij het volgende debut uitspraak moeten doen. Be Commissaris van Politie te Sneek, maakt IJ aan belanghebbenden bekend, dat de slui ting der koffiehuizen en tappeiijen gedurende de aanstaande Kermis zal moeten plaats hebben als volgt den 10, 13, 14 en 19 Augustus des nachts ten 3 ure, de overige dagen tot de politie de sluiting wenscheiijk acht, terwyl de sluiting door de politie onmiddellijk kan worden gelast bij on geregeldheden of vechterij. Alhoewel de Kermis heden morgen is begon nen en de straatmuziekanten reeks hun tien- ■daagschen muzikalen wandeltocht langs onze straten hebben aangevangen, is het nog wel niet hest mogelijk een voldoend overzicht te geven van 't geen zy dit jaar 'e zien en ie hooren zal geven, daar er nog te veel ontbreekt aan ’t geen we gewoonlijk op de kermis aantreffen en zeker nog vele tenten en kramen kunnen verwacht worden, die thans hunne plaatsen nog niet heb ben ingenomen. Wy zullen dus onze kermis-revue tot het vol gend nummer moeten uitstellen om, onder verwij ding naar achterstaande annonces, thans slechts de aandacht te vestigen op enkele kermis-amusemen- len, daarin reeds voorloopig aangekondigd. In de eerste plaats is het ons een genoegen te kunnen melden, dat de liefhebbers van het too- neel in de gelegenheid zullen worden gesteld ge durende de laatste dagen der kermis een vijftal voorstellingen bij te wonen van het tooneelgezel- schap van den Amslerdamschen Schouwburg, on der directie van de hh. Moor c. s., waarvan on getwijfeld een druk gebruik zal worden gemaakt. Voor de liefhebbers van Gymnastische kunsl- 'errichtingen, enz. biedt het Theatre National an den heer Leon Veith, waarin steeds voor een VIII. Wordt gelezen een adres van het alge meen Armbestuur van Heeg, houdende verzoek om aan hunne administratie af te staan, de thans niet meer gebruikt wvrdende aschbak achter de hervormde kerk, teneinde die in te richten tot eene bergplaats van turf, dal, mei eenige herstel ling, naar hei oordeel van adressant, zeer goed kan plaats hebben. De Raad heeft besloten, dat verzoek toe te staan, behoudens de bevoegdheid tot het doen opmaken van eene begrooting van kosten, waarbij tevens zal worden gelet op de evenlueele daarstelling van eene gevangenis bij- of verbonden met dat gebouw. De heer Tromp verzoekt, dat voor de volgen de vergadering als punt van behandeling op de agenda zal worden gebracht hel voorstel, om een onderzoek te doen inslellen naar den toestand van het onderwijs te Gaastmeer. Na eenige bespreking wordt besloten dergelijk verzoek reeds nu te richten tot de plaatselyke schoolcommissie. Dezelfde spreker vraagt op nieuw naar den toe stand der brandweer te Woudsend met aanbe veling aan Burgemeester en Wethouders om tot benoemingen over te gaan. De Voorzitter antwoordt, dat van de laatst- benoemden weder drie hebben bedankt, doch dat de zaak blijft ouder de attentie van Burgemees- ler en Wethouders, terwijl ingeval van brand voor de bediening der spuit zal worden gezorgd. De heer Okma beveelt aan, om de vacante schoot te Westhem te doeu waarnemen door deu hulp onderwijzer in de school te Scharnegoutum, al waar om het gering getal leerlingen, geene hulp meer vereischt wordt. De heeren Wunja en Jorritsma dringen aan op voorziening in den slechten toestand van som mige draaien over vaarwaters in publieke voet paden. De vergadering is daarna gesloten. KANTONGERECHT SNEEK. Zitting van Woensdag 4 Augustus 1880. Veroordeeld: J. T K. te G. terzake het be jagen van eens anders grond in open jachttijd, zonder schrillelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, en zulks na binnen de laatste twaalf maanden, aan de n»»rir»Jir^ t'AOBn fctnctnnn de vervolging wegens overtreding der verordenin gen op de jachten visscherij door vrijwillige be taling te hebben voorgekomen, te I. tot eene boete van f 20. subs 5 dagen gevang en in de kosten. S. A. D., J. A. D. en P. F., allen te B. terzake: het zoeken van eieren van wild en zulks allen na binnen de laatste twaalf maanden aan de over treding voorafgegaan, wegens overtreding der verordeningen op de jacht en visscherij te zijn veroordeeld, gelijktijdig en in vereeuiging te W. tot eene boete van f 20, ieder subs. 5 dagen ge vang. voor iedere boele en solidair in de kosten. J. T. te L. thans te II., terzake het uitoefenen van het bedrijf van muzikant op de openbare straat te I. tot eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang, en in de kosten* J. K. te B. terzake het los drijven van dertien schapen op verboden wijze, te N. tot eene boete f 25, subs. 2 dagen gevang, en in de kosten. M. F., M. W. en J. A. allen te B. terzake het los drijven van meer dan honderd schapen en lammeren op verboden wijze, gelijktijdig en in vereeniging te IJ, tot eene boete van f 25, ieder subs. 2 dagen gevang, voor iedere boete en solid, in de kosten, J. V. te S. terzake het zich vestigen met een woonschip in eene vaart te S, tot eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang en in de kosten. J. D. te S. terzake alsboven tot eene bcete f 5, subs. 2 dagen gevang, ee in de kosten. f2614,—, f3.43 12494,87’, f 6,45’ Voort worden door de Commissie eenige op merkingen mededeeld, waarvan, voor zoover noo- dig, gebruik zal worden gemaakt by de behande ling der begrooting voor 1881. IV. De commissie, belast met het onderzoek der onderscheidene Armvoogdij-begrootingeu voor het jaar 1881, breugt deswege rapport uit. Op de conclusie van dat rapport worden de begrootingen, na wijziging, vastgesteid als volgt, als die van Ontvang. Gaastmeer en Nijhuizum f 551,75’, 2. Goënga,Gauw en Offingawier 3. Heeg 4. Hommerts en Jutnjp 5. Nijland 6 Oosthem, Ab- bega en Folsgare 1708,89, 7. Oppenhuizen en Uilwellingerga >1989,45’, 11915,f 4,45’ 8. Oudaga, Id- zegaen Sandfirden >2332,15, f2339,56’, f 2,28’ 9. Scharnegou- tum en Loënga >1470,82, f1466,fJ4,82 10. Westhem en Wolsum >2085,37’, f2080,13’, f 5,24 11. Woudsend Ypecolsga, Indijk en Smallebrugga >3368,40’, f3366,19, 1 2,21’ 12. Usbrechtum, Tirns en Tjalhui- zum >1821,96’, f1820,—f 1,96’. Verder wordt met algemeene stemmen beslo ten de armvuogdij-besturen uit te noodigen, om voor het vervolg, behalve den staat der armen, bij de begrooting over te leggen eene naamlijst van de door hen bedoeld wordende personen, zoomede om het armbestuur van Nijland te ver zoeken geene andere kosten van geneeskundige hulp te betalen, dan die van zijne eigen behoef- tigen, met uitsluiting derhalve van die, welke overigens door de diaconie worden bedoeld. V. Wordt gelezen eene resolutie van hh. Ge deputeerde Staten ten geleide van eene nota van op- en aanmerkingen op de besluiten van den Raad, betreffende de heffing en invordering van vergoeding voor het aanhouden en ophalen, het bewaren en voederen van vee in deze gemeente. Overeenkomstig die nota wordt besloten, het heffingsbesluit aan te vullen met de bepaling dat door de eigenaren van het geschutte vee moeten worden betaald de kosten van openbare bekendmakingen, omroepen, oproepen bij verkoop enz. en met de vermelding in het heffmgs-besluit, dat onder de benaming paarden, ezels, runderen enz. zijn begrepen veulens, kalveren enz. De verordening op de invordening zal mede worden gewijzigd naar de door hh. Gedeputeeide. Staten gemaakte opmerking, waarna de stukken op nieuw zullen worden ingediend. VI. Wordt gelezen een adres van IJette J. Flapper ie Idzega, houdende verzoek om vrijstel ling van de betaling van hoofdelijkeu omslag voor den tijd gedurende welke hij in di’ jaar geen be drijf heeft uitgeoefend, zijnde sedert 8 Mei jl. Na eenige discussie wordt besloten met 7 le gen 3 stemmen om het verzoek toe te staan. Tegen de hh. Visser, Jorritsma, Nauta. VII. Wordt overgegaan tot de benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie ter voor ziening in de vacature Veihoeff, voortdurende door het bedanken van den heer B. Okma. Na mededeeling van de aanbevelingen der schoolcommissie en van Burgemeester en Wet houders wordt bij de 2e vrije stemming gekozen de heer Lolle Piebes Nauta te Ypecolsga. aangename en onderhoudende afwisseling woidt gezorgd, een uitstekende gelegenheid aan. l at Theatre is hier trouwens van vroeger reeds gun stig bekend Ook hel Japaiineezen-Gezelschap, dat onder medewerking van den karakter-teekenaar Holler voor 't eerst onze kermis bezoekt en in de Concertzaal van den heer Agema gedurende de eeiste vijf dagen vosrstellingen denkt te geven, zal zeker door zijne kunstverrichtingen vele be zoekers lokkenhet heeft zich althans elders een goeden naam weten te .verwerven. Wat de publieke vermakelijkheden in de eerste dagen der kermis aanbelangt, ook daarvoor is be hoorlijk gezorgd. Eene Harddraverij met paard en sjees, een optocht van de jeugdige Schulters- vereeniging Willem Teil" en een Wedstrijd op Velocipedes, zullen zeker aan velen genoegen verschaffen. Ook de Sociëteit- en Koffiehuishouders beijveren zich blijkens achterstaande annonces om geduren de de Kermis hunne leden en bezoekers zooveel' mogelijk kermisvreugde te verschaffen. Wij hopen, zooals wij zeiden, in ons vol gend nummer meer ia *t bijzonder voor zoover noodig op een en ander terug te komen. Vergadering van den Gemeenteraad van WUMBRI1SERADEEL op Zaterdag den 7 Aug. 1880, 's voorm. 11 uur. Tegenwoordig zijn 10 leden afwezig de hh. D. T. Zijlstra, P. J. Greijdanus enl H. de Boer. Voorz. de heer J. A. Visser Sz., bij afwezigheid van den Burgemeester. I. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. II. Wordt mededeeling gedaan van de navol gende ingekomen stukken, als a. Brief van den heer J. W. Visser te Gaast meer in antwoord c>p een schryven dezerzijds, waarbij door hem wordt ontkend aanstalten te hebben gemaakt tet de stichting van een schip- huis in een aan de gemeente toebehoorend water, waardoor de heer W. S. Visser zoude worden belemmerd in de uitoefening van zijn beroep met verzoek dat daaromtrent een onderzoek zal werden ingesteld, waardoor aan het licht zoude kunnen komen, dat geeuerlei plan lot zoodanige stichting bestaat. De Voorzitter deelt daarop mede, dat uit een in loco ingesteld onderzoek gebleken is, dat het door den heer J W Visser aangevoerde over eenkomstig de waarheid is. b. Missive van den heer W. J. Pijzel, namens de commissie voor Ghr. Nat. Onderwijs te Gauw, houdende bericht van de stichting van eene Chris telijke school aldaar, met uitnoodiging tot bewo ning van de plechtige inwijding dier school op den 18 Augustus a. s. De heer Jorritsma stelt daarop voor, dat de Raad eene Commissie uit zijn midden benoeme, met het bepaalde mandaat om namens het Ge meentebestuur het bestuur der Vereeniging zynen dank te betuigen voor de genoemde stichting, die door de gemeente zeer op prijs moet worden ge steld en haar voordeel aanbrengt. Dit voorstel wordt na discussie verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Vóór de hh. Jorritsma, Okma, Nauta, de Jong tegen de hh. Visser Sz., Jeilema, Tromp, Wijnja, Bootema en Gerbranuij. III. De Commissie belast met het onderzoek der door Burgemeester en Wethouders aangebo dene rekening van ontvang en uitgaaf dezer ge meente over 1879, brengt deswege rapport uit. Op de conclussie van dat rapport wordt de be doelde rekening vastgesteld in ontvang op de som vaa 1167,713,54 r. in uitgaaf op de som van 162,066,83’, en alzoo met een batig saldo van f5646,705’ De comm'ssie voor de behartiging der belangen van Nederland op de aanstaande tentoonstelling van vee en zuivel te Londen, vergaderde Donder dag 4e Amsterdam. Na de voorlezing van een schrijven van den Minister van Waterstaat, waarbij der vergadering verzocht werd een waarnemend bureau hier te lande uit haar midden te benoemen, werden de heeren Jongkindt Goninck, van der Oudermeulen, Broekema en van Hasselt respectievelijk tot voor zitter, ondervoorzitter, secretaris en penningmees ter benoemd, die zich deze taak lieten welgevallen. Vervolgens werd medegedeeld, dat tot nog toe bepaalde toezeggingen van inzendingen zijn ont vangen voor vee 44, voor beter 28, voor kaas 38, terwijl de gelegenheid tot opgave neg tot den 15n e. k. open blijft, De Minister heeft zich bereid verklaard f 500G als subsidie voor te drager,. 0 .3 e s e IS IS s ïr "1 l 1 r G is isW ff

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1