NIEUWS- i ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE El IT OiWSSEMT SOEK. a» w No. 65 V IJ F-E N-D ERTIGSTEJ 1880. ZATERDAG 14 AUGUSTUS De kermis. t 8 1 Af M E A E A S N E E K, 13 Aug. een gebed Ten bewijze nog aan de Vooreerst, nog aan God hypotheek, de koopsom van tien a <1 wooulijk stilletjes voorbij en zelfs de jl. Woens- 1 en eb ais en dat groot bij dergelijke was er, voor- door het muziekcorps der dd Schutterij” dat zich volk op de been, maar dit bepaalde zich meest ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Dinsdag namiddag werd het vijfjarig knaapje van den kastelein de G. alhier, door zijne ouders vermist. Alle nasporingen omtrent de kleine bleven vruchteloos, tot in den laten avond bet kind levenloos werd opgehaaald uit den haven achter het woonhuis der diepbedroefde ouders. Staatsblad no s~“ van 5 Aug. 1880, houdende bepaling dat de van 17 Aug. 1878 (Staatsblad herziening der wet van 103), tot legeling Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. De eerste dagen der kermis gingen zooals ge dag gehouden harddraverij met paard mis'e die bijzondere levendigheid getal toeschouwers *t welk men volksfeesten zoo gaarne ziet. Wel al ook bij den voorafgeganen optocht, opgeluisterd door het muziekcorps der dd Schutterij, dat zich ook gedurende den wedstrijd deed hooren, veel i tot eigen ingezetenenhet getal buitenlieden gering. Wij hopen, dat deze bij de tweede dra verij op Maandag ek beter vertegenwoordigd zul len zijn Aan den weds’rijd op Woensdag jl. werd door 12 paarden deelgenomen, waaronder flinke dra vers. De prys, f 125, werd behaald door de brui ne blesmerrie Marie, eigenaar en gereden door den heer A. Bloemhof van Dronrijp. Met de prijswinnaar was het laatst in de baan de bruine merrie Ernma, eigenaar de heer van der Leij van Kalium. Fraai zomerweder begunstigde het volks feest, dat in goede orde afliep. Den volgenden dag hield de jeugdige Schut tersvereniging Willem Teil" haar eersten schiet wedstrijd in den tuin van de Buiten Sociëteit de Harmonie, bij die gelegenheid alleen toegankelijk voor heeren leden en hunne dames. Na eene optocht door de stad van het bestuur der ver- eeniging met het vereenigingsvaandel en de deel- Door het bestuur van het 32e Nederlandsch Landhuishoudkundig congres, iri 1879 te *s Her- togenbosch gehouden, is aan den Raad dier stad ingezonden de rekening en verantwoording, waar uit bhjkt, dat er een nadeelig saldo is van ruim f5000. De behandeling dier aangelegenheid is aangehouden tot bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1881. UIT D E P E R S. het Japaneezen Gczel- van den heer Agema gegeven, trokken minder publiek, dan door den ondernemer verwacht en gewenscht was. Mis schien echter vale aan de beide laatste voorstel lingen nog een drukker bezoek ten deel. Tot de eigenlijke en geheel karakteristieke ker misvermakelijkheden komende, dient natuurlijk *t eerst een bezoek gebracht te worden aan de kijk spellen, ditmaal slechts door een enkele verte genwoordigd en aan die, welke tegelijk èn het oog èn de hand trachten te vermaken en te oe fenen, nl. de schietspellen enz. Vandaarl naar de draaimolens, altijd nog voor de jeugd het meest aantrekkelijk deel van het kermisgenot. Men kan draaien op een velocipède in de tent van Reinhart en Kaiser, of zijn keuze vestigen op een der beide fraaie draaimolens op het oude kerkhof. Een reeks kramen voltooit hetgeen nog aan de opsomming mocht ontbreken. Voor de hon^eri- gen en dorstigen en liefhebbers van lekkenjen bestaat weer voldoende gelegenheid zich te goed te doen. En naast de kramen, die voor den in- wendigen mensch zorgen, zijn die, welke specu- leeren op de zucht naar uiterlijken tooi of wel allerlei aardigheden en speelgoed ten toon stel len, niet vergeten. Onder een der beste en fijn ste behoort voorzeker die met optische instru menten, brillen enz. enz. van onzen ouden be- De Standaard heeft reeds een artikel over het leekenen der scherpe resolutie door den Koning. Trots de smeekschriften van honderdduizenden Protestanten en Roomsch katholieken, den raad van vroede mannen, den cnerkwaardigen uitslag der verkiezingen, heeft het Z. M. behaagd - al dus spreekt het blad door zijn koninklijken «aam tot wet te verheffen een ontwerp, dat twist appel blyven zal, zoolang het de volksschool in Nederland beheerscht.” »Wy mogen over dat droeve feit niet heengly den, aldus vervolgt de Standaard. Getrouw aan onze staatkundige en godsdienstige beginselen, buigen we voor het gevallen besluit het hoofd, als voor een druk, onder Godes bestel ons óverko mende. Ook ontblooten we, in weerwil van dit besluit, even eerbiedig als dusver het hoofd voor de macht, die door God over ons gesteld is. En om alle oorzaak voor verkeerd vermoeden op een maal af te snijden, haasten we ons zelfs er bij te voegenons gebed voor den Koning, uil liefde voor Oranje, zwijgt om deze falule handteekening «iel stil. »Maar noch onze stille berusting in Gods raad; noch onze eerbiedige onderwerping aan de over beid als dienaresse Godsnoch onze verkleefdheid aan het Oranjehuis, mag of kan ons ontslaan van de pynlyke taak, om uiting te geven aan het ge voel van diep teleurgestelde helde, waarmede ons ■Christenvolk van dit droef hesluil des Konings kennis nam. Ook de Koning mag en moet weten, hoe er in den boezem des volks over zoo gewich tige regeeriugsdaad gedacht wordt.*' Vervolgens zet het blad uiteen, waarom deze ■daad des Konings het hart »van de meerderheid zijner onderdanen” met diepe droefheid vervult Vooreerst, om dat alle volk in den lande, dat en zijn gerechtigheid vasthoudt, weet, dat do Koning van deze beslissende regee ringsdaad rekenschap zal te geven hebben aan Hem, die ook den Koningen hun kroon schonk, niet opdat de nalien van zijnen Christus zouden weiden afgetrokken, maar opdat ze den Zoon zouden eeren. tien andere, dewijl ieder weet, hoe juist onder <1« nu bedroefde en afgewezen meerderheid der natie, dat deel onzes volks schuilt, waarin de overheid het hechtste steunpunt voor haar gezag €n het Huis van Oranje, naar heilige tradiiien, de teederste liefde vindt. Een liefdedie nog bij iets anders dan in den feestroes uilkomt een liefde, die in het bloed zit en fluistert op de lippen.? »Maar ook een derde, overmits we ons niet mogen ontveinzen, dat de Vorst ditmaal is te kort geschoten in de constitutiöneele opvatting van zijn schoone roeping.*' Ten bewijze van dit laatste beteogt de Stand *lat de Koning geen besluit van de Sfaten-Gene- raal moet bekrachtigen als *t blijkt, dat de meer derheid van 1 volt er tegen is en dal was hier altyd volgens de Stand. hel geval. De Koning was in de gegeven omstandigheden gehouden geweest, tegenover de verderfelijke ge volgen van een algemeen geoordeelde kieswet, ‘er wering van parly-tyrannie, met het oog op den socialen toestand vau Europa en gedachtig aan de oorzaak, waarom God zyn Huis verheven had, de iuvoeriog der scheipe resolutie, zoo al niet te weigeren, daa minstens genomen ie verdagen tot eerst de kieswet in het reine was. Dat het Z. M den Koning goed heeft gedacht, de tegenovergestelde keuze te doen, vervult de dan ook met diep leedwezen. Maandag is de 70jarige A. R., ontvanger der registratie en domeinen en hypotheekbewaarder te Goes, in het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Hij wordt verdacht van: 1, ver duistering van gelden, aan het rijk toebeheorende, 2. valachheid in authentiek geschrift: a. door op 1 Januari jl. in een door hem opgemaakten staat van verantwoording, bevattende de betaalde en nog te betalen kooppenningen van domeingron den, als onbetaald te verantwoorden verschillende posten, die werkelijk betaald waren, en b. door aan de personen, die betaald hadden en welker betaling hij niet had verantwoord, af te geven een bewijs van on bezwaard heid dier verkochte perceelen. Dit laatste staat hiermede in verband, dat bij verkoop van ryUgronden het rijk voor de onbetaalde kooppenningen hypotheek neemt wordt nu de koopsom betaald, dan wordt de hy potheek geroyeeid. Die doorhaling kan echter niet geschieden zonder toestemming van den di recteur der registratie, en deze geelt die toestem ming niet, zonder bewijs, dat de koopsom is af- betnald. Nu heelt R. bewijzen van onbezwaard- heid afgegeven, ofschoon de hypotheek nog niet was doorgehaald. Een en ander slaat in verband met den inder tijd plaats gehad hebbenden verkoop van den Schengepolder. Hoewel de koopsom door de koopers destyds geheel voldaan was, had R. misbruik makende van het recht, dat elk kooper heeft, onder verband van 1 in jaarlyksche termijnen of na verloop jaren te voldoen de som niet verantwoord. Bovendien was daardoor zonder weten der eige naars hun eigendom door den staat met hypo theek bezwaard, waarvan R. steeds zorgde inte rest te betalen. Te Koog op Texel is Zondag de Vigie gestrand. Men deelt daaromtrent de volgende bijzonderhe den mede De brik was met laag water gestrand en on middellijk tegen de buitenbank vol water gesla gen. De equipage, uit vijf personen bestaande, had zich in het want welen te bergen. Toen het goed dag was, beproefden twee matrozen met de scheepsboot aan wal te komen, waarin zij geluk kig slaagden. Middelerwijl was de reddingsboot bemand en stak in zee. liet werd meer dan tijd de drie schipbreukelingen te reddendaar de masten waggelden en ieder osgenblik dreigden neer te storten. Zonder onheil kwam men aan boord, doch men was nauwelyks halverwege op de terugreisof een plotseling oprijzende golf deed de boot omslaan. De bemanning dreef op de scaphanders en sommigen op de omgekeerde boot. Men wist ook de Franschen er op te trek ken. Een der roeiers echter zat onder de boot beslort en werd er levenloos onder uifgehaald. Hij laat vrouw en vijf kinderen in droevige om standigheden achter. De Fransche kapitein vond ook deu dood bij het onheil. De bemanning was nog maar kort aan het strand toen het schip uit elkaar sloeg en totaal verbrijzeld werd. 155 bevat het koninklijk besluit e wet no 127), houdende 13 Aug. 1857 (Staatsblad no. 1Ü3), tot legeling van het lager onderwijs, in werking zal treden op 1 Nov. a.s. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten ?n overweging gegeven, het model der gerneenle-begrootingen in dier veege te wijzigen, dat onder de uitgaven achter eenvolgens deze artikelen voorkomen: Jaarwedden der onderwijzers; vergoeding van onderwijzers, aan het hoofd van scholen staande, wegens ge mis van vrije Woningtoelagen en bijdragen tot opleiding van onderwijzers; kosten van het her- halings-onderwijsvan het stichten van schoollo kalen en onderwijzerswoningenvan het instand houden van schoollokalen en onderwijzerswonin gen huur van schoollokalen en onderwijzerswo- ningen kosten van het aanschaffen en onderhou den van schoolmeubelen van het aanschaffen en onderhouden der schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeftenvan verlichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollokalen van het plaatselijk schooltoezichtvan de vergelijken de examens; kosten van de schoolbibliotheken; van belooningen en eereblijken. De minister geeft te kennen, dat het zijn voor nemen is, de opgaven ter uitvoering van de nieuwe wet op het lager onderwijs noodig, aldus gesplitst te vragen. Tegenover de posten van uitgaaf kan onder de inkomsten der gemeente-begrooting een artikel worden opgenomen ter afzonderlijke verantwoor ding van de vergoeding, ingevolge art. 45 der wet. nemers aan den schietwedstrijd, een en ander voorafgegaan door het muziekcorps onzer d d. Schutterij, die ook verder dit feest ophiisferde, begaven de mededingers zhh naar het schietter- rein, alwaar, na een paar gepasle toespraken, dè strijd aanving en, behoudens een korte pauze, onafgebroken werd voortgezet tot bet laatste over blijfsel van den vogel van zijn hoog standpunt nederviel. Het meesterschot werd gedaan door den heer van Raalte, aan wien dus de eer ta beurt viel tot koning te worden gekroond prins werd de heer F. Prins. De schietwedstrijd liep in de beste orde af. Waar we hier thans een kleine reveu hou den over het geen de kermis zoo al te zien te hooren en te genieten geeft, daar maken we in *t minst geen aanspraak op volledigheid, daar t’ ons aan den tijd ende gelegenheid ontbrak alles behoorlijk op te nemen; wy zullen ons dus tot een vluchtig overzicht moeten bepalen. Van het beste de tooneelvoorstellingen, door het gezelschap van den Stads Schouwburg van Amsterdam alhier gedurende de laatste ker misdagen te geven kunnen we natuurlijk nog niets zeggen; onder verwijzing naar achterstaan de annonce, waarbij we voor de beide eerste voorstellingen een tweetal flinke bhjspellen vindeu aangekondigd Janus Tulp en de Oude Kleerkoo- per, moeten we ons dus voor ditmaal bepalen met onze beste verwachting uit te spreken over de voorstellingen van dit tooneelgezclschap, dat over zulke uitstekende krachten heelt te beschik ken en den liefhebbers van het tooneel zeker een vijftal genutvoile avonden zal weten te verschaf fen. Bij een goede keuze van stukken uit hun rijk repertoiie waaruit we gaarne ook een twee a drietal der beste drama’s of tooneelspelen door hen gekozen zagen, meenen we den heeren van Ollefen, Moor en Veltm m hier een druk be zoek te mogen voorspellen. In het Theatre National van den heer Leon Veith werd gisteren avond de eerste Voorstelling gegeven, die we het genoegen hadden gedeelte" lijk bij- te wonen en ons in de overtuiging heeft versterkt, dat de ijverige directeur onvermoeid werkzaam blijft om, door verscheidenheid en af wisseling, zijn publiek zooveel mogelijk genoegen te verschaffen. Ook hem zal het zeker niet aan een druk bezoek ontbreken. De voorstellingen van schap, in de Concertzaal SHEEKE 11 5S3S II *W3IW[W J8ÜÜÜI j’ __1 i was

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1