NIEUWS- EN ADNERTENTIE-BUAD VOOR DE Jj] GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER: No. 67. 1880. V IJ F-E N-D EKTIGSTF J ZATERDAG 21 AUGUSTUS. I SLAGERIJ. J - till coi Rvvr. S E sags s=a U I T DEFERS. xa 8 I IV M E XL A XI». Het gemeentebestuur van Dokkum weigerde a i schuiven 3° dai allen gestemd zijn wÜz't»*nR der grondwet. «Wij willen hopen, dal de uitslag der moest worden. De woesteling is onmiddellijk in hechtenis genomen. Bij een vuurwerk, dat te Schagen plaats had, is een neervallende lat van een der nommers op het hoofd van een ongeveer eenjarig kind terecht gekomen, met het noodlottig gevolg, dat het kind nog denzelfden nacht is bezweken. De plannen tot oprichting eener proefhoeve te Wageningen zullen hoogstwaarschijnlijk niet uit gevoerd worden. De geldelijke deelneming is zeer gering, zoodat ook het inzamelen van bij dragen gestaakt is. De afgestane gronden zijn reeds voor andere doeleinden gebezigd. Aan een in aanbouw zijnd huis aan het Bezui- denhout te ’s Hage viel verleden week een werk man van een steiger met doodelijk gevolg Maan- morgen stortte aan hetzelfde huis de 40jarige timmerman J. v. E. van een hoogte van slechts 2l/2 meter ter aarde. De werkman, vader van een talrijk huisgezin, was terstond een lijk; het werd door de zorgen der politie naar het gast huis overgebraeht. Voor de aanstaande landbouwtentoonstelling te Londen zijn tot dusver bij de Nederlandsche keunngs-commissie aangifte gedaan van Melk koeien 68, vaarzen 24, stieren 35, Edammer kaas 39, Goudsche kaas 15, Leidsche kaas 5, Friesche kaas 9, versche boter 29, inlegboter 72, bovendien etalage van eenige handelaren. A. Dekker, die in de vorige week voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstond, beschul digd van moord op eene vrouw, die by met een degen in 't lijf heeft gestoken, is veroordeeld tot een tuchthuisstraf vap 10 jaren. Te Amsterdam is het plan ontworpen, öm een internationale handelstentoonstelling voor 1882 te organiseeren. De tentoonstelling, waarvan het programma echter nog slechts in zeer ruwe trek ken is opgemaakt, zal omvatten alle grondstoffen, fabrikaten, wijzen van bewerking, machinerien enz.terwijl er ook voor de scheepvaart een afdeeling aau zal verbonden zijn. De heeren D. Cordes, H. F. R. Hubrecht, H. Schröder, A, G. Wertheim en anderen zullen zich, naar de Amst. Ct. verneemt, met de voorbereiding belasten. »Wy willen hopen, dat de uitslag der ver kiezing te Amsterdam tot verwezenlijking van die wenschen krachtig zal bijdragen. »Wal bovendien, naar ons voorkomt, deze ver kiezingsstrijd geleerd heeft, is de noodzakelijkheid om in de voorbereiding van liberale candidaturen meer eenheid en redelijke samenwerking te bren gen.’’ ’t Doel algemeen genoegen dat eindelijk ook de Nederlandsche regeering met een verouderd en onhoudbaar stelsel gebroken heelt, namelijk met dat der oude spelling. De commissie uit de Tweede Kamer voor het Wetboek van Strafzaken betreurde, dat dit nieuwe Wetboek is geschreven in de spelling van 1804, waaraan liet Nederlandsche volk meer en meer vreemd wordt, die misschien in geen enkele school meer wordt onderwezen en die het opkomend geslacht bij gevolg niet kent. Thans, meende zij, ware het eene gepaste gelegenheid om roet de oude sleur te breken en voor ’t nieuwe Wet boek de nieuwe spelling aan te nemen. Blijkens het gewijzigd ontwerp van wet is aan den wensth der commissie voldaan. De Minister deelt tevens mede dat hij eenige taal- of stijlfou ten heeft weggenomen, die, naar het oordeel van een uitstekend taalgeleerde, hier en daar worden aangetrofl'en. De minister van financiën maakt bekend, dat, te beginnen met 1 September a.s., door de be taalmeesters in alle arrondissementen, in betalin gen gebezigd, en voor zooveel de aanwezige voor raad strekt, aan ingezetenen op hun aanvraag, in kleine partijen, tegen overneming van ander wettig betaalmiddel of van biljet'en der Neder landsche bank, afgegeven zullen worden munt biljetten van tien gulden, uitgegeven ingevolge de wet van 29 April 1852 (Staatsblad no, 90), naar den nieuwen daarvoor bij kon. besluit van 13 Maart 1879 (Staatsblad no. 42) bepaalden vorm. De nog in omloop zijnde muntbiljetten, ver vaardigd naar de bepalingen van het kon. besluit van 30 Augustus 1853 (Staatsblad no. 33), blijven bij voortduring wettig betaalmiddel. Blijkens een schrijven van den minister van waterstaat enz., zal de bijdrage, door het nieuwe groote waterschap in Noordbrabant, te betalen in de kosten der voorgenomene werken tot verbete- liet Hand wijdt de volgende kalme woorden aan den uitslag der herstemming te Amsterdam «Die uitslag doet ons natuurlijk leed. De groote nit-eiderheid der liberale kiezers, die aan de stemming deelnamen, is blijkbaar niet de mee- rung tMgedaan, die we hebben verdedigd, dat men I (j de schaarschte van staatslieden in ons land, om wie zich de liberale partij groepeeren kan, de gelegenheid had moeten aangrijpen om den bekwaamste en krachtigste, die voor het was, naar de Tweede Kamer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter algemeene .kennis, dat onder zekere voorwaal den, vergun ning hebben verleend tot uitoefening van het bedrijf van Slager, aan Wijbe Pieters Cnossen en zijne rechtverkrijgenden in het huis, Zuidend, Kadaster Sectie B. no. 2548 Sueek Jen 14 Augustus 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris I. W. BENNEWITZ. In een gang van de Palmstraat te Amsterdam heeft Dinsdag avond een man, bij een hevigen huiselijken twist, zijn vrouw een zwaren steen naar het hoofd geworpen en haar daardoor zoo ernstig gewond, dat zij naar het gasthuis vervoer ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘7a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Naar men hier verhaalt, zegt de Asser Ct heeft jhr. rnr, M. A. de Savornin Lohman hel plan voor zyne verkiezing als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het kiesdistrict Gorinchem te bedanken. Ook reeds voor de candidatuur moet hij hebben bedankt. die in ernst met het beweren voor den dag komt, dat het grondwets-artike! «De Koning is on schendbaar, de ministers zijn verantwoordelijk,” doelen zou op het oordeel der publieke opinie, der pers, of der geschiedenis Ieder beginner in deze studiën weet tcch, dat dit artikel der grond wet uitsluitend hierop ziet, dat de staten-gene-aal nooit den koning ter verantwoording kunnen roepen, maar slechts vat hebben op den minister, die contrasigneert. Tech weet eene redactie van het Vaderland b v. dit blijkbaar niet. Te on derstellen toch, dat ze hel wist, en dus uitsprak tegen beter weten, ware beleedigend.” «Voor het overige,” schrijft het blad ten slotte, moeten wij tot ons leedwezen aan genoemde red ictien de verzekering geven, dat wij onze constitutionele begrippen niet voor de ficties der revolutie wen schen uit te ruilen; en dat we met name den koning, dien God de Heere over ons gesteld heeft, te eerbiedig als drager van een door God hem verleend gezag eeren, dan dat we, nu of ooit, de liberalislen er in beh Ipzaam zullen wor den om, onder allerhande fraaie termen, de ze delijke Verantwoordelijkheid in den koning weg te cyferen hem daardoor van een mensch tot een schim, van een persoon tot een machinalen naamzetter te verlagen en dat we derhalve, Wel verre van door de gevoerde tegenspraak in de consciëntie geraakt Ie zijn, veeleer met duidelyke woorden en in vollen ernst onze klacht herhalen Tot teekening van deze parlijwet had de koning, die koning van heel zijn volk is, niet moeten overgaan.” De Standaard antwoordt in een artikel met het opschrift «Straft echfelijke of zedelyke verant woordelijkheid” op de aantneikingen van sommige bladen, die haar artikel «de Koning en de scherpe resolutie” brandmerkten als te kort doende aan den eerbied voor het gezag, met de vraag, wie den koning beter eerteene redactie, die gelijk de hare, in hem een persoon en dus zedeljjke verantwoordelijkheid eerbiedigt, dan we) de re dactiën onzer liberalistische pers die den van God over ons gestelden koning verlagen tol een op- zeltelijke lédepop? «Wat," schrijft de Stand aard voorts o.a^ «te zeggen van een ledaclie, den bekwaamste ©ogenblik te krijgen af te vaardigen, «Alleen op dien grond hebben wij den heer Kappeyne ge-teund, zonder aan de talenten en het karakter van den heer Gleichman iets te kort te deen. De overwinning, door den laatste thans behaald, betreuren wij daarom wel, maar zijn komst in de Kamer begroeten wij toch op zich zelf als een groote aanwinst in de gelederen der liberale party. De geschiedenis der eerst volgende jaren zal uitwijzen of herstel van de eenheid onder de liberalen in de Kamer zonder Kappeyne te bereiken is, dan wei of de voor j standers van zijn candidatuur te vroeg gelijk hebben gehad 1 >Wjj onthouden ons van napleiten. Liever wijzen wij nu het pleit is beslist cp het- gv-en de beide partijen vereenigt. Dit alleen heeft thans nut. »Wij mogen dan conslafeeien 1° dat allen liet daarover eens waren, dat het tegenwoordig ministerie moet worden gesteund, zoolang liet Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post /I 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. In een at til,el in de Amsterdammer van den heer J. H. Rö sing word! niet veel goeds gezegd van de Tooneelschool onder haar tegenwoordigen directeur. Hij komt tot de volgende conclusien »dat een tooneelschool onmisbaar is ter in standhouding van het nationaal tooneel «dat de vier ex leerlingen overtuigend bewezen hebben, dat een tooneelschool levensvatbaarheid heeft »dat de school, zooals zij thans is ingericht, ontaard is en dringend verbetering behoeft «dat het aantal commissies te groot en de leden te werkeloos zijn, en het wenscbeli,k is, dat zij, die hun zwijgen als orakeltaal willen doen gelden, verplicht zijn bun cnlslag te nemen; »dat de school als zij niet spoedig gereorgani seerd en financieel gesteund wordt, te gronde gaai, waardoor liet zeer moeilijk zal zijn het too neel in de toekomst gelijken tred te doen houden met den ontwikkelingsgang der natie.” Verleei en slad en slaat subsidie, zegt de heer Róssing nog, dan kan de tooneelschool hechtere grondslagen leggen Met al wat zweemt naar commissies en beheer van vrienden en vriendin netjes worde voer goed gebroken, het ontwikke lend onderwijs warde door de leerlingen aan een middelbare school genoten, dat is beter en goed- kooperpartij worde getrokken van dé Konink lijke Academie voor Beeldende Kunsten, van de bekwaamheden van den heer Colinet, directeur der Quellinusschooleen regisseur worde in de eerste plaats aan de school verbondenmevr. Kleine worde haar taak verheh’, een literair man van grocle bekwaamheden veltooie de ontwikke ling der leerlingen, want de literaire vorming is voor den acteur en de actrice een levensbehoefte. «Bovenal sta aan het hoofd van de school een man, die zic’.i met door zijn leerlingen laat be- heerschen en hen laat doen wat hun goeddunkt, een inan met een warm hart en een helder hoofd, een man, die een levendig bewustzijn in zich om draagt, dat de aanstaande tooneelartisten aan een zedelijke opvoeding meer dan eenig ander jong- mensch behoefte hebben.” De »Bon”-Medicus van de Katholieke Illustra tie heeft gelukkig het veld moeten ruimen. Blij kens mededeelir.g in het Huisgezin wordt de rubriek «consulten door medicus” in gezegd blad opgeheven. De reeds meermalen zoo streng afgekeurde hebbelijkheid van dienstboden en huismoedeis, on petroleum te gebruiken voor het aanmaken van fornuizen of kachels, heeft Maandagmiddag te Amsterdam weder een offer geëischt. Een jeug dige dienstmaagd op de Ruysdaelkade had nauwe lijks de brandstoffen in haar fornuis als naar ge woonte goed nat gemaakt, toen het verraderlijk vocht met een knal ontplofte en de vlam baar kleederen aangreep. Met vreeselijke brandwon den overdekt, werd de arme meid naar het gast- hu s gebracht, waar zij, na een paar uur de he vigste smart te hebben verduurdden laa'sten alem uitblies. ring van den waferstaa’stoestand in die provincie, met het org op de door de Provinciale Staten gestelde voorwaarden, op niet minder dan twee millioen gulden te s'ellen zijn. De minister wijst er op, dat de zaak alleen bij krachtige medewer king van belanghebbenden kans van slagen aan biedt, terwijl wanneer door gebrekkige ondersteu ning het ontwerp zou moeten verlaten of uitgesteld worden, belanghebbenden de nadeelige gevolgen daarvan uitsluitend aan zich zefven zullen hebben te wijten. in liberalen zin blijft regeereo 2U dat allen bezield waren door het ernstig streven om bet kanaal naar den Bovennjn een levensbelang voor Amsterdam niet op de lange baan te laten schuiven 3° dai allen gestemd zijn voor een Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Gorinchem, waren uitgebracht 1657 stemmen. Gekozen werd jhr. mr. M. A. de Sa vornin Lobman, officier van justitie bij de Recht bank te Assen (candidaat dor antirevolutionairen), met 1127 stemmen. Op den heer Waldorp waren 389 on op den heer van der Hoeven van den B >gaard 85 stem men uitgebracht. Voor de herstemming ter verkiezing van een lid te Amsterdam, waren uitgebracht 1678 steiïi- men. Hiervan verkreeg de heer Gleichman 1025. de heer Kappeyne van de Kapello 653 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1