mows- B OÏBÏWIÏ-IU1 FOOB DE lif.llll.UI El (Hl IBRO.FDISSEEE'I SM.Ik Ss No. 68. 1880. WOENSDAG 25 AUGUSTUS. 1 SHEERER I 01. A A I X 5» r E*S S N E E K, 24 Aug. weet, zal de aanstaande geboorte Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.—franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. vraag, waartoe Is zulk een kruitver- aaa 101 schoten, de verschillende colleges van i over deze aangelegenheid te De heer Jean Baptiste van Gend, die sedert 1831 aan het hoofd der bekende firma van Gend Loos stond, is te Antwerpen overleden. De firma zelve was in hei laatst der vorige eeuw door zijne ouders in het leven geroepen. Zaterdag houder D. het bouwen van twaalf arbeiders woningen Door den raad van commissarissen der naain- looze vennootschap, genaamd »Een nationaal be lang,’' gevestigd te Utrecht, en waarvan het doel is: 1. het vragen om concession tot beplanting van bermen langs spoorwegen, openbare rijwegen, vaarten enz. die daarvoor geschikt zijn en de exploitatie dier concession2. de opwekking van gemeentebesturen tot aanleg van plantsoenen, parken en dreven en, des verlangd, uitvoering van dien aanleg, is aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarbij zij overeenkomstig hun mandaat die besturen speciaal op dat sub 2 op merkzaam maken. Als motieven voeren zij o. a. aan dal, waar vele gemeenten nog opene terrei nen hebben, die zeer geschikt in fraaie parken konden herschapen worden, dat zoowel in het belang der gezondheid als van den gemoedstoe stand der ingezetenen wenschelijk is en een heil- tarnen invloed zou uitoefenen. De maatschappij zal trachten op practische wijze aan bezwaren, zoo die bestaan, tegemoet te komen en bij gemeen ten, waar financieele krachten niet toereikend mochten zyn, die uit den weg te ruimen. Eerlang zal een inrichting voor blinde kinderen, beneden den leeftijd van zes jaren, nabij Benne- kom, op den huize sMidden-Eng,” geopend wor den. Betreffende deze inrichting, de »Prins Aiexandei* lichting” geheelen, waaraan groote be hoefte bestaat en welke haar ontstaan verschul digd is aan het congres tot verbetering van het van van ge- een en om hel publiek op -- -- Eilieve, hoeveel werklieden zijn er die hel geheele jaar door op zulk een loon kunnen wijzen Over het geheel genomen en in vergelijking met vele «.uu.nii, me uuur menscnen van aai ge batte worden zeker niet minder betaald. voorbereiden om later met vrucht het onderwijs aan het instituut te Amsterdam of elders te kun nen bijwonen. De inrichting voldoet aan alle billyke eischen Een ruim en luchtig gebouw, met hooge verdie pingen, omgeven door een vriendelijken tuin en te midden van prachtige, geheel vrije wandelingen, in het beste, droogste en gezondste gedeelte van Gelderland, beveelt zich daartoe reeds van zelf aan. De commissie van oprichting heeft dan oek den steun van vele weldenkenden zonder eenig bezwaar gevonden en was bijzonder gelukkig in alles wat zij daartoe onderram. Zij daagde er in een directrice te vinden, die zoowel aan de Louise-Bewaarschool te Amsteidam, als aan het Instituut tot Onderwijs van Blinden aldaar door haar flink en degelijk karakter en den vriendelij ken omgang met de kleinen terecht wordt gewaar deerd. Aan mefuffrcuw M. G Verny’s handen kunnen de jonge blinden gerust en veilig worden toeverlrouwd. Wanneer de kleinen later op een grootere in richting overgaan, zal men eerst duidelijk de hoogst nuttige strekking dezer opleidingsschool erkennen, terwijl hel verbljjfaan de kleine blinden in de vrije natuur uit den aard der zaak ver de voorkeur verdient boven het verblijf op zoo jeug digen leeftyd in een inrichting, waar toevoer van de onmisbare versche lucht een volstrekte onmo gelijkheid is. Dengenen, die de schoone omgeving van den Wageningschen berg gaan bewonderen, is een bezoek aan de inrichting voor blinde kin deren beneden den leeftijd van zes jaren on verschillig tot welke godsdienstige gezindheid deze behooren geruslelijk aan te bevelen. Den 15en October e k. zal zij aan haar bestemming worden gewijd. en een degelijkheid, welke een beknopte, gunsti ge en naar wij vertrouwen niet al te ujdrooven- de discussie schynen te voorspellen.” Hel Weekblad ziet in het verslag een nieuw bewijs van stekel van, zelfstandige rapporteurs’’dan dat, het- is aangenomen. Het doel van het bond is bevordering v anhet kunstonderwijs door lezingen, prijsvragen, wed strijden enz. voormiddag had bij den Logement- Cuperui de aanbesteding plaats van i voor de Coöperatieve-vereeniging s>Selfhelp" alhier. 13 inschrijvings-biljetten waren ingekomen één biljet kwam te laat in. Inschrijvers waren J. K. Kalt, te Urelerp, voor f15,840; Koornstra, te Woudsend, f 14,963 P. Postma, te Woudeend, f14,757; M. Rondema, te Sneek, f14,510; K. J. vd. Schaaf, te Terhorne, f 14,590P. D. vd. Velde, te Dragten, f14,323; J. K. van Dijk, te Ferwerd, f13,244 H. B. vd. Valk, te Kubaard, f13,000; T. J. vd. Steele, te Sneek, f12,978; P. E. vd. Werf, te Sneek f 12,800 J. Haarsma en G de Boer, te Balk f11,990; J. de Graaf, te Sneek, f11,983 enM. J. Schotanus, te Boxum, f 11,746. De vereeniging heeft in hare vergadering van jl. Zondag, het werk gegund aan den laagsteu inschrijver. Naar wij vernemen, heeft de heer H. Pijt- tersen Tz. zyn ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. - De heer H. E. Gravemeijer, predikant te Elburg, heeft voor het beroep bij de Herv. Ge meente alhier bedankt. Woensdag avond werd te Amsterdam tot de finitieve oprichting van een teekenbond besloten. Het bestuur werd samengesteld uit de leden der voorloopige commissie, benevens de heeren Strie- - r ------ -ning, vau Deventer en Bellmer, van Kanpin. Tot lot der blinden, dat in 1880 te Parijs vergaderde, voorzitter werd benoemd de heer Moikenboer, ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Een wederkeerige moord heeft dezer dagen in een herberg te Tienhoven plaats gehad. Na een woordenwisseling bracht een werkman zyn mak ker onverwachts twee messteken in het onderlijf toe, waarop de gewonde hem woedend het mes ontrukte en er hem den hals mede afsneed. Weinige oogenblikken later waren beiden over leden. Het Weekblad van het Regt is zeer ingeno men met het verslag der commissie van rappor teurs over het strafwetboek. »Wij worden schrijft het Weekblad thans wel is waar niet I verkwikt door de honderdvoudige men-schakee- riug, maar meer dan voldoende worden wy daar tegenover schadeloos gesteld door een bondigheid. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben aan hunne ambtgenoolen in de verschillende pro vinciën een schrijven gericht, waarin wordt op gekomen tegen de meening der Regeering, dat art. 7 van het koninklijk besluit van 7 December 1819 no. 1 nog voortdurend moet worden toege past. Volgens dat artikel kunnen geene buiten gewone herstellingen of nieuwe werken gedaan of aangelegd worden aan zee- cf rivierwater kee- rende dijken, sluizen, enz. zonder voorafgaande goedkeuring der Regeering. Het springt in het oog, dat, indien die circu laire wordt opgevulgd, vooral in die provinciën, waar een eigen waterstaatsdienst is georganiseerd, omslag, vertraging en botsing lusschen rijks- en provincialen waterstaat niet kan uitblijven. In de circulaire wordt voorts in het breeds betoogd, dat bel kon. besluit van 7 Dec. 1819 niet meer verbindend is. Dat besluit, speciaal art. 7, strekte ter uitvoering van hetgeen in art. 220 Grondwet van 1615 was opgenomen. Ver mits dit echter niet is overgenomen in de Grond wet van 1848, past hel volstrekt niet in het sedert ingevoerde stelsel. Daar de Regeering echter eene andere meening is toegedaan, en die niet zal laten varen, indien één of slechts enkele colleges van Gedeputeerde Staten daartegen bij haar opkomen, zyn Gedepu teerde Staten van Friesland op het denkbeeld ge komen, of een collectieve stap niet tot een goed resultaat zou kunnen leiden. Een bepaalden vorm kunnen zij daaraan voor alsnog niet geven zij wenschen voorshands slechts de zienswijze van Gedeputeerde Staten kennen. prins of prinses in alle garnizoenen door van kanonschoten moeten aangekendigd worden. Wij zouden gevraagd willen hebben kan de minister van oorlog, die zelfs op de voe ding van den soldaat wil bezuinigd hebben, zulk eene verkwisting van ’s lands kruit verantwoor den Of voegen wij er bij wordt die bijzon dere liefhebberij, om de vorstelijke wereldburger of burgeres in spe hij de geboorte reeds dadelijk in kruitdamp te l.ul en, soms uit de private kas van Z. M. betaald In diit geval vervalt natuurlijk de reclame der K. Ct. omtrent de verkwisting van ’s lands kruit.” UIT D E P E R S. deelt men de volgende bijzonderheden mede I De hier bedoelde inrichting is een voorbereidend Blinden-Instituut, waar jonge kinderen beneden den leeftijd van zes jaar geheele huisvesting en de meerdere voortreffelijkheid van het verzorging kunnen vinden, en waar men hen zal Zölfstandice r.annorlpiirsi J.n .lot lint, ....nrh..I.i.. .....f ..^1.1 11.11 /.nrlorwnu welk bij het tegenwoordige reglement van orde is aangenomen. De raad is spoediger gegeven dan opgevelgd maar toch zouden wij wenschen dat allen die in den wetgevenden arbeid onzer vertegenwoor diging belang stellen eens het verslag over hel strafwetboek legden bijv, naast de verslagen over de rentebelaslig of over de staatsbegrooting. Zijn de laatste niet veel anders dan dikweif vrij slecht gerangschikte notulen van hetgeen er in de sectievergadering besproken wordt, hel verslag over het strafwetboek is zonder eenige tegenspraak een nuttige wegwijzer en voorbereider tol de discussien te noemen. De taak der commissie voor het strafwetboek was zeker wel zwaarder dan die van een gewone commissie van rappor teurs zou geweest zijn, maar zij is dan ook des te eervoller en nuttiger. Nu is de commissie een zeer belangrijk element voor eeu juiste beschou wing en de verbetering van het ontweip geweest; maar had zij op de gewone wijze moeten arbei den, dan ware zjj de trechter van alle mogelijke opmerkingen en beschouwingen in de afdeelingen geweest, waardoor een overleg met de regeering bijna onmogelijk en een stelselmatige openbare behandeling zeer bemoeilijkt ware geworden. Eenige dagbladen, zegt de Kamper Courant houden zich bezig met de vraag, wat de oorsprong is van het gebruik om bij wijze van vreugdebe drijf juist 191 kanonschoten te lossen. Het rech te schijnen zij er echter niet van te weten, zoo- dat de resultaten van het gewichtig historisch onderzoek zich tot onderstellingen bepalen. Nu, voor gissingen leent zich de zaak uitstekend. Men kan onderstellen, dat het ééne schot boven de honderd er is bijgevoegd voor het geval dat de artillerist zich mocht vergissen bij het tellen. En ook kan men de gissing wagen, dat het ge bruik om 101 schoten te lossen te danken is aan een kruilfabrikant, die aan 100 scheten niet genoeg winst meende te hebben. Gewichtiger intusschen is de heelemaal dit schieten kwisting, hetzij dan aan 100 of noodzakelijk Zooals men van een middel In ’t Rott. Nieuwsblad wordt door een spoor wegambtenaar een hartig woordje gezégd over v het ifooienstelsel" bij de spoorwegen. Hij wijst er de fooiengevers op, dat hel kwartje, waarvoor ay zich een afzonderlijke plaats welen te verwer ven, de oorzaak is dat anderen, die geen extraatjes kunnen geven, met hun tienen in de coupé zit ten, terwijl hij mede de aandacht vestigt op het f<it dat de man, dia het fooitje aanneemt, zich schuldig maakt aan plichtverzuim. De directien verbieden het aannemen van fooien, waardoor bevooirechling van personen plaats vindt, en straffen den man die er zich aan schuldig maakt. Hun, die van meening zyn dat de conducteurs te weinig verdienen en wei eens een extraatje mogen hebben, doet de schrijver opmerken, dat de tractemenlen der conducteurs varieeren lusschen 1490 en f800 ’s jaars benevens vrije bovenklee- ding daarbij komt bij sommige maatschappijen een premie, waar van de hoegrootheid afhangt den tijd dat zij dienstdoen en die ongeveer 18 kt f 15 ’s maands beloopt. Tegen een ringe bydrage is het meerendeel lid van zieken- en ondersteunmgs- en pensioenfonds voer dat alles hebben zij hun niet zoo veel i Vattende plicht te vervullen en L_. r. de meest onpartijdige wijze te gerieven. 1 loon kunnen wijzen andere ambten, die door menschen van dal halte worden waargenomen, worden zij goed, zeker niet minder betaald. Het argument, dat slechte bezoldiging hen verleidt, zich lot derge lijke o. rachtvaardighede n, alsuii het aannemen van fooien voortvloeien, te leenen, gaat dus niel op. De schrijver besluit met de volgende opmer kingen i>By enkele spoorwegmaatschappijen is hel reeds zoo langzamerhand gewoonte geworden, dat de conducteurs tooien krijgen zij beginnen er op te rekenen en de gelegenheid te zoeken om zoogenaamd vtat extra’s te verdienen. Bedekt openen zij den reiziger somtijds reeds het voor uilzicht op gemak, onder de stilzwijgende voor waarde dat er wat voor hen overschiet. Ja, lang zal hel niet meer duren of zij zullen bij het toe steken der geopende hand het verzoek voegen zeen kwartje asjeblieft.” »Is die tosstand houdbaar *t Is een kwaad, dat bij alle spoorwegen, natuurlijk bij den eenen in meerdere male dan bij den anderen, bestaat en wel nimmer zal zijn uit te roeien, tenzij hel publiek zelf het verkeerde er van inziet en het personeel niet in verzoeking leidt. »Ten slotte nog èén opmerking en wel deze dat het fooienstelsel een ander en nog grooter kwaad uitlokt, nl het misbruik maken van ster ken drank. Het spreekwoord »zoo gewonnen, zoo geronnen” is hier wel toepasselijk en welke de schromelijke gevolgen kunnen zijn van dien grooten kanker onzer maatschappij bij een dienst waar de zintuigen van ieder beambte als ’t ware dubbel scherp behooren te zijn, zal wel niel be toogd behoeven te worden. »Zijt gij door redeneering niet te overtuigen, aldus besluit het artikel, laat dan althans de vrees voor het gevaar u terughouden van een hande ling, welke schijnbaar onschuldig, doch in de f’ gevolgen in de hoogste mate immoreel is.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1