1 NIEUWS- EN ADTERTENTIE-BIND FOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1 i No. 72 J 1880. DAG 8 SEPI'EMBER f t' W 3 E N S 8 i k I 1i ~.Z w ik s? e STATE N-GENERAA L. d SNEER, 7 Sept. r I we niet te i S I S X K M A X B I Deze COUR AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.—franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. t 10 Aug. jl. aan het Nederlandsch over 1880, een rykssubsidie plan was, te dalen en zoo geschiedde ’l. de ballon neergelaten bij Putten, voorspoedige reis gehad. ’t Hand, meedeelt, dezer dagen van den den bij het up ’t Nieuws van den Rag noemt het uiterlijk van de nieuwe f 10’s muntbiljetten bevredigend de rand smaakvol bewerkt en de toon, een brui ne rand op lichtblauwen ondergrond, behagelijk rustig. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. hulp. De man wordt thans in het weeshuis ver pleegd. De hoofdcommissia voor de noordpoollochten heeft een telegram uit Hammerfest ontvangen, meldende dat de Willem Barendsz aldaar bescha digd was aangekomen. De officieren en bemanning waren wel. Waarschijnlijk heeit het scheepje door het ijs geleden; men hoopt dat de averij in Hammerfest kan worden hersteld. Nog wordt uit Hammerfest getelegrafeerd, dat de Matolschkinstraat, volgens bericht van een daaruit teruggekeerd kolenschip, door ijs is ge sloten en dat de naar Siberie bestemde schepen willen beproeven benoorden Nowaja-Semija in de Karische zee te komen. »Monte-Carlo,” de laatste arbeid van J. J Cre mer, een novelle aar. hel leven te Monaco ont leend, zal weldra verschijnen hij den heer D. Noothoven van Goor te Amsterdam. de her examens lot een hoogere Men leest in ’t Vaderland Nu ook het Kon. besluit, betreffende den bouw van scholen, door Z. M. geteekend is, behoelt aan de geleidelijke invoering der nieuwe schoolwet niets meer in den weg te staan. Zooals men weet, worden bij het bedoelde Kon. besluit ook de eischen voor de lokalen der bijzondere scholen vastgesteld, maar naar wy vernemen, zullen die eischen in af wijking van het officreele rapport zou miniem zijn, dat de kerkelijke partijen zich althans in dit opzicht van klagen zullen moeten onthouden. Ook de eischen voor de openbare scholen zullen zeer gematigd zijn. Dal in tal van gemeenten de organisatie van het onderwijs overeenkomstig de nieuwe wet tot grooie veranderingen aanleiding zal geven, blijkt meer en meer. Niet het minst zullen de hoofd onderwijzers in Noordbrabant zich verheugen want velen van hen moeten zich tot héden met een zeer gering salaris behelpen. Uit een opga ve, die voor ons ligt, blijkt, dat van de 315 hoofdondei wijzers aan openbare scholen in die provincie er nog zes zijn, die een jaarlijksche be zoldiging genieten van f 200 tot f 400, 24 van f 400 tot f 500 en 58 van f 500 tot f 600. De vrees van velen dat er zeer weinig ge meentebesturen zouden zijn, die reeds met 1 Nov. den termijn dat ock de rijkstoelage van 30 pet. begint verbetering zouden willen aan brengen, schijnt niet verwezenlijkt Ie zullen wor den. Uit tal van plaatsen ontvingen wij ten min ste reeds berichlen van voorgenomen plannen om de rijksgelden oogenblikkelijk zoo goed mogelijk in T belang van ’t onderwijs te besteden. Bij Koninklijk besluit van 27 Augustus wordt loegclaten, dat bij verzending met de post, tegen het voor drukwerken vaslgestelde port, van ge drukte naam- of zoogenaamde visitekaarijes, de ïeden der toezending door een op de kaartjes ge schreven woord, als gelukwenschmg, rouwbeklag, dankbetuiging en dergelijke, of door enkele letters, Wordt ■vermeld. Het monument op hel graf van Albregt is gister (Maandag) plechtig onthuld. De heer Van Cllefen heeft den heer Rochussen als ontwerper en den heer Colinet als uitvoerder dank gezegd voor hun genialen arbeid. Daarna is het monu ment aan de familie overgedragen. Vele kranzen zijn op het graf ned- rgelegd. De heer De Wit heeft namens de weduwe aan alle belangstellen den dank betuigd. Ten behoeve van de instandhouding der too- «eelschool is, naar ’t N. v. d. D meldt bij kon besluit .van Tooneelverboad, verleend van f 1000. volledig onderwijs e Afgewezen werden twee leerlingen, waarvan 1 Men zal zich herinneren, dat de vereeniging voor de statistiek in Nederland in haar vergade ring van dit jaar besloten heeft de regeering te verzieken over te gaan tot de oprichting van een ceutraalburaau voor statistiek, gelyk reeds in veel lanuen bestaak, De vereeniging mocht, naar minister van binnenlandsche zaken namens koning ten antwoord ontvangen: »dal opmaken der staatsbegrooting over 1881 zeer grooten lucht- haar verlangen wordt gelet”. Vnllrennlnia fr» A rv»_. Weer een huzaren-beleefdheid 1 De beer de J.die in het Bosch te 's Graven- hage een wandelrit deed, bevond zich bij het komen uit een der zijlanen plotseling vóór een dravende afdeeling huzaren. Ruiter en paard werden omvergeworpen, terwijl de huzaren over beiden heengingen. Gelukkig kwam de heer de J. er met den schrik af. Het paard bekwam echter zulke verwondingen dat het afgemaakt moest werden. en minder dan 20 groote gnacini, waarvan er iz in korten tyd van ruim 2 uur totaal vernield 19 waren nog onbewoond, ofschoon ze alle -- In een, het voorste, werd reeds een groentehandel gedreven. De brandweer snel de spoedig met alle manschap en al het beschik bare materieel aan. Niettegenstaande oogenschijn- lijk bovenmeuschehjke krachten werden aange wend, gelukte hel niet den brand zoo spoedig meester te worden waartoe voornamelijk de droogte der laatste weken niet weinig bijdroeg, ie 5,33 was men den brand meester, die ver- mcedelijk door knapen, d,e met vuur speelden, is ontslaan. Bij onderzoek is gebleken, dat in zes der per- ceêlea groote liinmerluvdsen waren, waarin zich veel nieuw hout en gereedschap bevond. O.k dit is verbrand. Voorts zijn meer ot minder be schadigd een veertigtal woningen in de Graaien- hofstraat. Een metselaar, in een perceel slapende, is om gekomen. Niets was verzekerd. De heeren Eugèm'e Godard en Pierre Crommelin stegen Donderdagavond ineen: - ballon uil den tuin van het Volkspaleis te Am sterdam op, vergezeld van de heeren Maurils Bejaards van Amsterdam et? H. D. Mispelblom Beyer van Zullen. Duizenden hadden zich in en om het Volkspaleis verzameld electri.-mh licht be scheen voortdurend der. ballon terwijl de vulling geschiedde, die wat langer duurde da» men had verwacht, zoodat in plaats van tien uur de ballon om over half twaalf oprees. Door deze vertraging hadden reeds velen, die op straat stonden, de terugreis stadwaarts aanvaard, In den Paleistuin bood het aanschouwen der 4100 fraai schouwspel, zoo langzaam en statig ging het gevaarte de hoogte in, zoo lang doenlijk door electrisch licht beschenen. Na elven was hel wat mistig geworden en de velen, dis buiten stonden, zagen hun geduldig wachten schaars beloond. Met een zeer klein west zuidwesten windje dreeÉ de ballon at io de richting van de Muider- pourt, toegejuicbl door duizenden monden. Het eerst bij het aanbrekeu van den dag Ten half vijf is Men had eene Te Gorinchem is thans van anti revolutionaire zijde de heer Seret, le luitenant der artillerie te Delft, tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld. doen hooren, daar verwachten we en we meenen met grond, - def hij een vol gend jaar niet zal achterblijven. Gedurende de maand Augustus is in de Schoolspaarbank van de Stads-Tusschenschool alhier ingebracht, eene som van f 18,40. Woensdag jl. bij de parade, ’s avonds in dé Buiten-Societeii de Harmonie, Vrijdag avond in dezelfde sociëteit, Zaterdag avond op de Wip en Zondag jl. nog eens in de Buit en-Sociëteit. Met een enkel woord meenen we melding te moeten maken van de muziekuitvoeringen op Vrijdag en Zondag jl,, de eerste door het muziekkorps van het 4e regiment husaren uit Deventer, onder leiding van dent heer Wiehey, het tweede van het korps van he Instructie-bataljon te Kampen, kapelmeester de heer Fischer. Het eerste concert voor HH, inleekenaren, het vierde en laatste abonnements-concert, was druk bezocht, waartoe het prachtige weder dan ook krachtig uitlokte. En die talrijke bezoekers hebben een genoegelijken avond dcorgebracht, te oordeelen althans naar de luide toejuichingen, die aan elk nummer ten deel vielen. Of ze ’alle evenzeer verdiend waren, laten we in 't midden. Wel bezit hel corps een flinke voordracht en hapert het niet aan eenheid in de uitvoering, wat maat en aplomb betreft, maar de éénheid der tonen, die heldere reine, zuivere overeenstemming, werd al te vaak gemist. Koper- en hout-instru- menten stemden nietde noedzakelijke harmonie ontbrak» Veel beter was dat bij het korps van Kampen. Daar waren de partijen niet zoo sterk bezet en presteerde het hout weinig diensten, omdat het alleen door twee klarinetten was ver tegenwoordigd, maar het koper was over het ge heel genomen uitnemend harmonisch. Ook liet de uitvoering weinig te wenechen over. ’I Blijkt, dal de kapelmeester een man is, berekend voor zijne taak, die nauwkeurig elke fout opmerkt en vooral let op eene beschaafde voordracht. Gaarne brengen we hem de eer, die hem toekomt, ter wijl we den wensch uitspreken, hem op een volgend jaar wederom te hooren. De heer Agema meenen we een woord van dank te moeten wijden voor den ondernemings geest, die hem bezielde, toen hij het viertal abonnements-concerten organiseerde. Met genoe gen denken we terug aau Sonneman’s korps, aan de koninklijke kapel, aen het orchest van Stumpf, aan de muziekuitvoering van Wiehey’s husaren, en waar we den Societeitbouder danken voor het genomen initiatief om goede muziek te van hem een Dc Eerste en Tweede Kamer waren beden (Maandag) ’vergaderd tot vaststelling van een adres van gelukwensen •wegens de bevalling van H. M de Koningin. De voor- z.tter der Eerste Kamer liet de medsdceling volgen -door een korte toespraak. Overtuigd, datde vergadering •van harte zal instemmen met de vreugde over hel heug lijk feit en dat de vertegenwoordigers van het volk gaarne daarvan aan Z. M zullen doen blijken, had hij ■de Kamers onmiddellijk bijeengeroepen. Besloten werd ■een adres van gelukwensch aau te bieden, dat door eeu ■commissie, door de afiieelingea te benoemen, zJ worden geconcipieerd. De Tweede Kamer nam hetzelfde besluit Bij haar kwamen o. a. in de geloofsbrieven van den Leer ■Glelcbrnan. Beide Kamers zijn geschorst tot 4 uur, In de te 4 uur heropende zitting der Tweede Kamer is lot toelating vau den beer Gleicliman besloten Na -‘■enige discussie is zonder afdcelingsonderzoek het- adres van ge.ukwenschiug vastgesteld. De Kamer drukt daarin de houp uit, dat de jonggeborene, onder de hoede barer liefhebbende ouders, voorspoedig moge epwasseu en dat •daardoor het huiselijk geluk van het koninklijk gezin nog mag worden verhoogd, De natie zooleest men waardeert met ons dankbaar den aan Uwe Majesteit door dmi Allerhoogste geschonken zegen. Zij ziet in de geboorra van de prinses, even als wij, een verster king van den band van liefde en erkentelijkheid, die «e.lert eeuwen tusschen Nederland eu het doorluchtig ■geslacht onzer vorsten bestaat. Do Kamer is daarna uiteeugegaan. Ook dc Eerste Kamer heeft unaniem een adres van ige'ukwensching vastgesteld. Ook zij deelt in de vreugde vau bet Kon'ngspaar en waardeert den door den Aller hoogste geschonken zegen, te honger na de slagen, die in de jongste jaren het doorluchtig stamhuis hadden -getroüen. Zij hoop! eveneens, dat de heugelijke gebeurtenis moge strekken tot versterking van den eeuwenouden baud tusschen Nederland en Oranje De Kamer ia daarna uiteeugegaan Als eeu merkwaardig teekeu des tyds kan de Zaanl. Cour, vermelden, dat de ketkeraad der Friesche Doopsgezinde gemeente te Zaandam dezer dagen een adres ontving van een twintigtal leden dier gemeente, houdende het verzoek, om een door hen met name genoemden opperrabijn uit te noodigen tot het leiden eerier godsdienstoefe ning en het houden eener leerrede op den kansel dier gemeente. Bij dit adres komt onwillekeurig de vraag op de lippenernst of kortswijl 't In den avond van 1 Sept, vervoegde zich bij den landbouwer A, Joha te Alphen een man, die °m wat drinken vroeg; de baas was uit. De meid wilde hem wat melk geven en ging naar den kelder, waar de vreemdeling haar volgde. Door de duisternie viel hij van de trappen en bleef bewusteloos liggen. De meid viel daarop flauw van den schrik, eu op hel geroep der vrouw des huizes kwamen de buren toeloopen, die, in JL de meaning een moordenaar te snappen, den man p- duchtig afrosten. Gelukkig kwam de politie te Zondag namiddag omstreeks half vier uur is te Amsterdam op het voormalige Funen, waar verschillende nieuwe straten in aanbouw zijn, een brand ontstaan, zooals er gelukkig - dar.k zij de uitmuntende brandweer maar zeer zeld zaam meet voorkomen, t Was een repetitie van den brand in de P. C. Hoofdstraat in 1878. In de rij huizen tusschen de Graaienhof- Bliinkenstraat zijn niet t petceelen in brand geraakt, waarvan er 12 in den 1 zjn. f" voltooid waren. De uitslag dez gister gehouden toelatings- en herexamens aan de Hoogere Burgerschool alhier, is als volgt loegelaten zijn, tot de eerste klasse, voor het volledig onderwijs: Zeilmaker, van Popfa, Star kenburg, Westerdijk, Houwink en liaverschmidt, en, na herexam, enllesselink voer enkele vakken; Bloemen tol de tweede klasse, voor het volledig onder wijs Knap; voor enkele vakkenA. vd. Veen, J. vd Weij en Bremer; tol de derde klasse, voor volledig onderwijs Koek voor enkele vakkenKeyser en Bartehnk. na herexamen. Van de leerlingen, die aan deelnamen, konden twee niet klasse worden toegelaten. De nieuwe cursus vangt aan met 77 leerlingen. In de afgeloopen week hebben klagen gehad over te weinig muziekuitvoeringen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1