TOWS- I ADVERTENTIEBLAD FOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 73. V IJ F-E N-JD E RTl GST E 1880. ZATERDAG 11 SEPTEMBER. J 5 J 0 f pro- Gedeputeerde Siateu 3 «4 OINWEXLA MB. i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post fl 25. Alle brieven en stukken» uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. a o 5 0 3 i 1 8 r 3 1 r ir 4 De geboorte van eene Priuses zal op buiten* gewone wijze aan de vreemde Hoven worden be kend gemaakt. De rokken der bood -chappers van de blijde tij ding, die zich wel met het baker-baaulje zullen willen belasten, zullen alzoo weer opgeluisterd worden als er plaats voor is. «Mag ik de orde dragen, mij door Z. M. den Koniug van Pruisen geschonken - vroeg een Minister, die er al elf had, aan Koning Willem I. »’l Is mij goed antwoordde de Vorst als gij T met uw kleermaker kunt vinden.” laten voorgaan, mits geen sacramenten bedienen- Dr. Dcnner heeft dus, ais kamerlid tegenover de particulier per- dan op- ge- Een andere vraag isof hel verstandig gehandeld is maar tegen hel recht van den heer Donner kan niemand met recht opkomen.” ver dok Alle weelderigheid is streng vermeden, en toch hoe deze departementen de laatste jaren hebben on dergaan, de toestand van 's lands financiën zou op dit oogenblik niet zoo ongunstig zijn. In het vorig jaar is de Minister van oorlog er in geslaagd zijn budget te redden, doordien de Tweede Kamer verrast was over zijn welsprekendheid. Maar de welsprekendheid van een Minister van oorlog is geen middel om deflcilten te dekken; en evenmin kan die welsprekendheid ons het gemis van orde in ’s lands financiën vergoeden. Wat de Minister van Marine betreft, deze is in het vorig jaar aan de zeer ernstige oppositie van den heer van Delden ontsnapt, die hem ver weet dat hij zijn eigen programma was te buiten gegaaneen verwijt hetwelk de Minister niet ontzenuwd heeft. Mocht ook nu weder deze Minister met hooge eischen komen, dan hopen wij, dat de afgevaar digde uit Deventer zijn strijd voor het financieel belang des lands zal hervatten en dat de liberale partij hem niet alleen zal laten staan. ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. «Een flink ambachtsman,” zoo lezen wij in een friesch blad, »die met tien ondergeschikten werkt, klaagde laatst zijn nood, ’t Is zoo ver, sprak hij, dat ik haast geen raad meer weet om mijn volk te betalen. Bijna twee duizend gulden staat er nog op myn boek aan onbetaalde tekeningen van het jaar 78 en vroeger, en dat meest van heeren, die mij zonder bezwaar zouden kunnen voldoen. Vroeg ik om mijn geld, dan kreeg ik hoogstwaar schijnlijk mijn congéde heeren willen niet ge maand zijn. Vraag ik er niet om, wie weet boe lang ik dan nog zal moeten wachten. Gelooft u wel dat ik heel wat gelukkiger en onbezorgder leven had, toen ik zelf nog knecht was, en eiken Zaterdag mijn verdiend weekloon opstreek De kiachle van dien ambachtsman is vrij alge- meen, al hoort men die niet zoo luide van de daken verkondigen. Zulk krediet is te lang ge rekt en brengt den mindere in ongelegenheid. Wie telt al de rampen die het gevolg zyn ge weest van slordige betalingen Volgens de Leidsche Cf. heelt Zondag de heer J. H. Donner, hd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de Chr Ger. - kerk op de Hooigracht te Leiden een predikbeurt vervuld. >Wy willen hel niet gelooven, zegt het Vad Indien een predikant, na op het Binnenhof zitting te hebben genomen, toch maar met prediken in de kerk kan voorlgaan dan wordt art. 91 der grondwet geheel en al een doode letter. Vol gens dat artikel mag een lid van de Kamer geen bedienaar van den godsdienst zyu, maar mag hij dan wel als bedienaar van den godsdienst optreden en voor een colkga-predikant een gewone beuit waarnemen? Als Donner, zonder in strijd melde grondwet te handelen, weer op den kansel kan gaan staan, dan mag Scbaepman ook weer de mis gaan lezen. Wat moet echter de natie er mis gaan lezen, van denken?” De Zutf. Cour, schrijft daaromtrent: «Het Vad. slaat den bal mis. Niemand mag de mis bedienen zonder een geestelijk ambt te be kleeden. Van dit ambt heeft dr. Schaepman af stand gedaan, derhalve mag hij, tot zcolar.g hij daar in heisteld is, geen mis gaan lezen. Evenzoo mag geen leek, geen particulier persoon in de Ned. Herv. kerk bij de godsdienstoefeningen voor gaan. By de Afgescheiden gemeente is het ge bruik eemgszins anders. De kerkeraad van ee- nige andere gemeente heeft het recht iemand te laten voorgaan, mits geen sacramenten bedienen de, dien hij daarvoor geschikt of bevoegd acht. Afgescheiden gemeente aan een j soon gelijk, feilehjk niets anders gedaan sen ander kamerlid die in nuls- cf logezaal treedt. Art. 91 der grondwet is dns niet schonden of tot een doode letter gemaakt. maar tegen hel recht van den heer Donner kan BEKENDMA KING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de vincie Friesland, Gelet op bet besluit van C dier proviccie, van den 2 September I860, no. 17, le aldeeling B, alsmede op de bepalingen --- 2_. „_1 van 13 Juni 1857 (Staa'.s- Hel Vaderland meent le welen, dat hel tekort op de Slaalsbegrootüig buitengewoon groot zal zijn. Dil is een slecht vooruitzicht, zegt de K Ct. En dal bij de toenemende opbrengst van ’s lands middelen Moeieiijk valt over dit tekort te spreken, zoo lang men de begrootings-onlwerpen niet voor ziel, heeft, maar de vraag mag toch gesteld worden of in *t vooruitzicht op een «buitengewoon groot’ deficit een inkrimping der uitgaven voor Oorlcg en Marine niet zeer ernstige overweging verdien!. Al zou de rentebelasting tot stand komen en daai- door de middelen belangrijk worden versterkt, ajn de tekorten is niet meer het hoofd te bieden, zonder dat groote bezuinigingen worden ingevoeid, en die bezuinigingen zijn alleen aan te brengen op de hootdslukken Oorlog en Marine. Had de Vertegenwoordiging niet bewilligd in de buitensporige verhooging, die de uitgaven viol in een brief uit de Hofstad, geplaatst in de Friesche Courant, leest men: «Van dag tot dag treden de kerkelijke partijen de ultramonlaaen zoowel als de anti-revoluti- onairen bru'aler op, en als de liberalen niet voorzichtiger en werkzamer worden, zullen wij nog geheel andere dingen beleven. Nog dezer dagen hoorde ik een jong, maar invloedrijk vol geling van dr. Kuyper verklaren, dat zijn partij zoo goed als zeker was bij de aanstaande perio dieke verkiezingen van 1881 minstens vjjf plaat sen te zullen winnen. En toen ik hem vroeg in welke districten hoopt gij dan de liberalen te verdringen? was zijn antwoord: van Middelburg, Goes, liel en Zwolle zijn wij bijna zeker, te Zevenbergen zal een Cathohek gekozen worden en te Zutphen, Sneek en Dokkum vermeerderen onze kansen. «Grootspraak, zuk gij zeggen, M. d. R., en ik ben het met u eens, dat het jongemensch voor zijn richting wat heel optimistisch rekent, want er zal b. v« nog heel wat water door den Rijn moeten stroomen voor dat er in het Friesche liberale zevental een bres wordt geschoten, maar dit moet toch worden erkend, dat in verschillende districten voor de liberalen de kansen niet gunstig zijn, en dat in 1881 het gevaar om te verliezen veel grooter is dan de hoop om nog te winnen Dat te willen ontkennen zou struisvogel-palitiek zijn. De liberale meerderheid in de Tweede Kamer is op dit oogenblik zoo groot als zij onder de gegeven omstandigheden zijn kan, en er zijn twyfelachlige districten, waar de liberalen tegen een combinatie van de beide kerkelijke partyen slechts met de grootste krachtsinspanning hun zetels kunnen behouden. Middelburg, Zwolle en Goes zijn reeds voor de helft in de handen van tegenstanders. Ook Gouda vaardigt naast Patijo een man als Bichon af. Te Tiel heeft hel vori ge jaar een invloedrijk man als Beaufort slechts met moeite tegenover een aristocratisch antirevo lutionair de meeiderheid kunnen krijgen. Te Zwolle moest zelfs een zoo populair man als Van Naamen voor een onbekenden ex-officier wijken Te Zutfeu kreeg rar. Sickesz, de meest gevierde man misschien van ’t geheele graafschap, slechts 10U stemmen meei dan de antirevolutionaire burgemeester van Winterswijk. «Het wordt dus meer dan tijd, dat de liberalen eens ernstig overwegen wat hun te doen staal, om meerdere organisatie tot stand te brengen Zou het denkbeeld eener algemeene centrale kies- vereeniging zoo geheel verwerpelijk zijn? En zou het zoo onverstandig zijn om eens na te gaan of er in de wijze, waarop de clericalen propagan da maken, ook niet iets gelegen is wat navolging verdient? Voor ditmaal zal ik er mij toe bepa len die vragen slechts even aan te stippen, maar waarschijnlijk kom ik er later op terug. van art. 11 der wel blad co. 87); Brengt ter keunig van de belanghebbenden dat de groote jach'. !h Friesland zal worden geopend op Maandag den 27 September aanstaande met zonsopgang, en dat alzoo na dat tijdstip zal zyn geoorloofd de uitoefening van de bij art. 15 dier wet, onder letters a, b, c en g, omschio.en jachtbedrijven, zijnde a. met valken of havikken, rails zonder honden b. met windhonden (lange jacht) mits zonder schietgeweer en met niet meer dan 5 honden c. met geweer en met of zonder staande hon den of brakken g. het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden «fgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 3 September 1880. De Commissaris des Konings voornoemd, Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 9 September 1880. De Burgemeester voornoed, J. van DRIESSEN. Z. M. heeft, met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd 1. tot inspecteurs van het lager onderwysin de eerste inspectie: jhr. mr. J. B. A. J. M. Ver- heyenin de tweede inspectieA. Moensin de derde inspectiedr. J. J. Kreenen. 2. tot schoolopzieners in de districten's Her- togenbosch J. Ringeling, Breda H. Th. van der Grinten, Tilburg mr. H. F. M. vau Lanschot, Eindhoven mr. D. H. van den Acker, Arnhem J G. Vethake, Zutphen jhr. mr. H. B. van Tets, Tiel F. H. W. Kuypers, ’s Gravenhage dr. A. T. van Aken, Rotterdam mr. A. M. de Cock, Dord recht G. Blokhuis, Amsterdam mr. J. Gardenier, Haarlem dr. W. B. <1. van Eyk, Hoorn F. J. Poutsma, Middelburg C M. van Visvliet, Goes H. Q Janssen, Utrecht A. J Nijland, Leeuwarden jhr. dr. D. H. Waubert de Puiseau, Heerenveen W. B. van der Veen, Zwolle mr. A. G A baron Sloet tot Oldhuis, Deventer mr. R. C. Nieuwen huis, Groningen jhr. mr. W. C A. Alberda van Ekenstein, Winschoten J. Wijn, Assen mr. J, J, Dolman, Maastricht mr. G. D. Franquinet, Roer- Tnond jhr. mr. L. F. H. Michiels van Kessenich. UIT D E P E R S. Gelijk reeds met korte woorden in ons vorig nommer werd vermeld, is. te Amsterdam het ge- denkleeken onthuld op het graf van Jan Herman Albregt, door bijdragen van tal van zijn vereer ders tot stand gekomen. De heer Van Ollefen, Albregt’s beproefde vriend en medewerker, heelt in een hartelijk woord in herinnering gebracht, hoeveel instemming de commissie Cremer is haar sedert helaas I ontvallen die zich de op richting van een gedenkteeken ten doel stelde, mocht ondervinden, terwijl hij hulde bracht aan dc hh. Rochussen en Colinet, de ontwerper en de schepper van liet schoone monument. De redonen eerbiedigende, waarom mevr, de wed. Albregt niet by de plechtigheid tegenwoordig was, verzocht hij daarop den zwager van den overledene, den heer De Wit, de oorkonde en het daarbij beboe rende album der vereerders in ontvangst te nemen. De heer De Wit aanvaardde het monument in naam der weduwe, die geen gevolg had gegeven aan de uitnoodiging der commissie, uit vrees dat zij haar aandoening bij deze treurige plechtigheid niet zou kunnen beheerschen. Hij betuigde voorts aan allen, die medegewerkt hadden tot dit monu ment, zijn hartelijken dank. De kinderen van den overledene, alsmede vele vrienden en verwanten, legden hierna kransen van levende bloemen op het graf. De heer C. J. Manikus, voorzitter van de maat schappij vApollo,” legde een kunstkrans op het graf en sprak enkele woorden van hulde aan de nagedachtenis van den ontslapen kunstbroeder, den trouwhartigen vriend, den zorgdragenden vader De Amst, Cour, geeft de volgende beschrijving van liet monument: De genius der kunst treurend op het graf des kunstenaars. «Het kunstgewrocht van Colinet boeit, van welke zijde ook beschouwd, zoowel door de uitdrukking als door de harmonie der fijnen, ’t oog onwederstaanbaar. Wij gelooven niet te veel te zeggen, als wij beweren, dat zich op geen der openbare begraafplaatsen, niet alleen te Amsterdam, maar in geheel ons vaderland, een schooner monument verheft dan dit. Met het voetstuk waarop de nis verrijst, die ’t indrukwek kende beeld beschermt (een voorzorg in dit kli maat verre van overbodig) is ’t geheel 3.25 hoog. Is ’t eenvoudige hel kenmerk van T ware schoone, dan draagt dit beeld dit kenmerk in waarheid op 't voorhoofd, 't Herinnert in alles de edele vor men, die wij in de Grieksche kunst, als hel hoogste ideaal der plastiek, waardeeren. Het geeft in vollen nadruk meesterlijk de gedachte weder, waaraan het zijn ontstaan te danken heeft «Zelden zagen wij den weemoed reiner aanschouwelijkt en dichtelijker voorgesteld, de anatomie van het beeld is voortreffelijk. teeder en schoon is ’t geheel! De drapeering is los, maar tevens stil en statig. In één wcord, Colinets kunstwerk kan, uit welk oogpunt ook, den toets der criliek doorstaan niet alleen, maar staat naar onze meening zoo hoog, dat iedere beoordeeiing bewondering wordt van het talent des kunstenaars, die, zooals de heer Van Ollefen terecht zeide, Albregts vereerders in de hoogste mate aan zich verplicht en wien aller lof en dank in de eerste plaats toekomt.” Een dief, die in den laatsten tijd te Amsterdam verschillende diefstallen bedreef,liep op de volgende wijze in den val: Perceel no. 1 in de Zandstraat is voorzien van - S M E E KER COIR A1 I cs SE j 2 i. 3 >r 6 i, i 1 I t -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1