NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD FOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. w Paardenmarkt. No. 74 V IJ F-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. 1880. WOENSDAG 15 SEPTEMBER. Najaars-Paardeuinarkt ilie van belet. .28 arde aten ssel- \oon Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. AA ten en «Vi en. x. a Daar jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, verkozen lid der Tweede Kamer in het hoofdkies- dislrict Goriucbem, heeft verklaard zijn benoeming tember e. k Burgemeester en Wethouders voornoemd J. VAN DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Snoek, maken hiermede bekend, dat de dit jaar zal plaats hebben op Woensdag 15 Sep ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prjjs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Bij de onthulling van het standbeeld van Spi noza, op heden, Dinsdag, te 2 uur bepaald, zal het woord worden gevoerd door dr. Van Vloten. Het huis op de Paviljoensgracht in Den Haag, waarin de wijsgeer Spinoza zyn laatste levens jaren doorbracht, is door een eenvoudig teeken aangeduid. Thans is boven in den voorgevel een vierkante arduinen gedenksteen geplaatst, waarin het volgende opschrift gebeiteld is: «Hier woonde Spinoza van 1671 tot aan zijn dood 1677.” Met belangstelling, zoo leest men in hel Vadert., zullen zeker overal de benoemingen voor het schooltoezicht in den lande ontvangen zijn. Twee van .de drie inspecteurs zijn nu besliste voorstanders van het openbaar onderwijs; van den heer Verheyen kunnen wij niet hetzelfde zeggen. De heer Verheyen is benoemd voor de inspectie Noordbrabant, Limburg en Gelderlandde heer Moens voor Noord- en Zuidholland, Zeeland en Utrechtde heer Kreenen voor Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel. De benoemde districts schoolopzieners behooren, op een enkele uitzondering na, reeds allen tot het schooltoezicht. Vier de heeren Van Aken, Van Eijck, Visvliet en Bolman zijn op dit oogen- blik inspecteurs eener provincie, de anderen meest allen schoolopzieners. Zooveel mogelijk schijnt bij de benoeming op anciënniteit te zijn gelet. De reden waarom de benoeming der arrondis- _sementsschoclopzieners niet tegelijkertijd in de Staatscourant staat, is gemakkelyk te bevroeden. Waarschijnlijk zal de minister daarover eerst het gevoelen der thans benoemde schoolautorileilen willen inwinnen. De Tijd ontvangt een uitvoerig schryven uit Roermond dd. 8 Sept, dat aldus aanvangt De «Gulturkampf maakt groote vorderingen io Roermond. Na de scholen komen de bede vaarten aan de beurt. Mr. Cornells, officier van justitie, heeft weer iets van zich doen booren en den Roermundschen Katholieken zyn macht ge ducht doen gevoelen. Een bedevaart, die sinds honderden jareu, op den 8 Sept.uit deze stad naar de Kapel in 't Zand getrokken is, en tot hiertoe door »de processiejagers” gespaard bleet, werd verboden. Volgens dit schryven heeft de H. E. heer Ple baan Boermans Woensdag onder de hoogmis «in een eenvoudige maar ferme en flinke taal” zyn protest uitgebracht tegen de rechtskrenking, welke, volgens den berichtgever, den Katholieken by deze Belegenheid werd aangedaan. Zondag 5 Sept, was van den kansel verkon digd, dat de bedevaart naar de kapel van 't Zand Woensdag voormiddag gehouden zou worden. Den 10 Augustus had de heer Boermans een Mhryven van den officier ontvangen, waarin deze hem te kennen gaf, dat de processie «op den eersten Zondag in Mei” in ’t vervolg niet meer Daocht plaats hebben maar den 6 Sept, had deze hem schriflelyk kennis gegeven, dat zijn schryven l yen 10 Augustus ook van toepassing was op de Jearl|jkeche processie in September. Tengevolge niet aan te nemen, zal een nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer in dat hoofdkiesdislrict plaats hebben op Donderdag 23 September, en een eventueele herstemming op Donderdag 7 Oct. In de districten Tilburg en Sneek zal eveneens een nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer moeten plaats hebben ten gevolge der benoeming van de heeren Verheyen en Moens tot inspecteurs van het lager onderwijs. Uit Oss meldt men, dat een zeer berucht per soon, zekere J. van den Heuvel, erg verminkt dood in het veld gevonden is. Men denkt aan een moord. De justitie heeft een streng onder zoek ingesteld. Naar de A. R. C. verneemt, sluit de staatsbe groting voor het volgende jaar met een tekort van 20 millioen. Voor den Rotterdamschen waterweg is nog geen post uitgetrokken, behalve dié voor gewoon onderhoud. Daarentegen wordt er, zegt genoemd blad, voor nieuwe kanonnen en andere verhoogingen van hoofdstuk VIII (Oorlogj anderhalf millioen gevraagd. De overbrenging van de rubrieken militie en schutterij bij het departement van oorlog onder een afzonderlijke atdeeling, herinneren het Rott. Nieuwsbl. aan het «cérise, blauw of groen uit de bekende scène in de «Vorstenschool.” Z. M. heeft benoemd jhr. mr. J JE. A. van Panhuys tol burgem. der gem. Groningen, met toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Tietjerksteradeeltol Voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de Vergadering die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1880, jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, lid van die Kamer. Gedeputeerde Staten der provinciën de volgende aanschrijving gericht In verband met het opmaken der gemeentebe- grootingen voor 1881 is mij de vraag gedaan óf aanspraak kan worden gemaakt op de vergoeding bedeeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) voor uitgaven ter zake van aflossing en rentebetaling van eene voor de invoering dier wet aangegane geldlee- niog voor den bouw van eene school en onderwy. zerswoning. Het antwoord op die vraag is ontkennend. De uitkeering van art. 45 betreft alleen de kosten in art. 44 vermeld, derhalve kosten uit de wet van 1878 voortvloeiende niet die welke het gevolg zijn van een vroegeren toestand. Te minder kunnen de bedoelde uitgaven in aanmerking komen omdat zjj ook onder de werking der wet van 1878 niet in rekening mogen worden gebracht. Voorts is antwoord verzocht op de vraag, of ge gelijke aanspraak kan wordeu gemaakt voor de uitkeering van zeker bedrag aan eene andere gemeente voor het gebruik maken van hare school door kinderen uit de gemeeten, welke die uitkeering betaalt. Ook dat antwoord moet ontkennend zijn. De uitkeeringen worden in art. 44 niet genoemd, en het is niet geoorloofd de in dat artikel met name aangewezen uitgaven met andere te vermeer deren. Zoo zou gevraagd kunnen worden of de uitkeering van art. 45 ook vau toepassing is op de restitutie voor persoueele belasting, welke som mige onderwijzers genieten; op de verzekering der schoolgebouwen tegen brandschade en op andere uitgaven van dien aard-. Er zyn door de gemeenten meer uitgaven ten behoeve van haar lager onderwijs te doen dan in art. 44 vermeld zijn; uitsluitend voor de laat te keert het Rijk 30 pel uit. Blijkens aanschrijving van den minister van coring aan de intendance - in de legerplaats bij Milligen bestaat, zegt de Arnh. Ct. hel voorne men, om de kampeerer.de troepen 15 dezer naar hun garnizoenen te doen lerugkeeren. Het kamp zal dus worden opgeheven, na noo- deloos te zijn betrokken, daar de ziekte, die bij het derde ba'aljon heerschfe, de manoeuvres heeft belet. Dal derde bataljon was uit Groningen afkomstig en liet roodvonk heeft uitsluitend ge heerscht ondei de manschappen, van daar geko men. Onwillekeurig rijst de vraagzoo leest men verder, of men wel heeft gedaan de troepen uit Groningen naar Milligen te verplaatsen en of de ziekte, iu die garnizoensstad heerschende, geen reden had moeten zyn om de manschappen niet naar het kamp te zenden Als bewijs hoe besmettelijk de ziekte is, wordt p aan geuoema blad van geloofwaardige zijde uit Groningen het volgende verhaald By het gezin van een bakker openbaarde zich het roodvonk, r Hetzij hel hoofd het niet wizt of verzuimde er van kennis te geven, of de geneesheer niet ge- haald werd, of de ziekte niet herkende, den an deren morgen bracht de bakkersjongen als naar gewoonte het brood bij du klanten t’huis. En weinige dagen later kon men door de bordjes 11 aan de buizen met hei woord «besmetlélyke ziekte” den loop volgen, dien de jongen door de 5' stad genomen had. De Standaard achtte het ongepast, dat de luchtballon van Godard en Crommelin sp Zon dag zou opstijgen. De burgemeester van Amster dam, als hoofd der politie, heeft hel opstygen van den ballon op dien dag verheden. Men schrijft hieromtrent uit Amsterdom De Amsterdammers, die gehoopt hadden Zon dagnamiddag zich te vergasten op het aanschou wen van het opstijgen van den luehtballon, héb ben buiten den waard gerekend. Immers het stedelijk bestuur heeft gemeend geen toestemming te mogen verleenen tot deze «publieke vermake lijkheid’. De Zondagswet, die hier, gelijk elders, meer in naam dan inderdaad wordt nageleefd heet dat niet toe te laten. «Het is te begrijpen, dat. men over dit besluit zich verbaast en ergert. Den Zondagschen wan delaar dit buitenkansje niet te gunnen is onbillijk en laat zich niet op practische gronden verdedi gen. Duizenden, die in de week geen tijd heb ben om van zulk een schouwspel getuigen te zijn, zouden er thans van hebben genoten. Men moet er zich over verwonderen, dat een liberaal gemeentebestuur, in onzen tijd, bij alles wat het overigens gedoogt, ook op Zondag aan zulk een onschuldig genot den oorlog verklaard. SNEEK, 14 Sept. De mazelen, die hier sedert eenigen tijd heersch- ten, maar gelukkig steeds haar goedaardig ka rakter behielden, beginnen thans vrij wat af te nemen. Voor zoover bekend is, bepaalt de ziekte zich thans nog tot een 2Gtal gevallen. In het ziekenhuis worden op ’t oogenbiik nog twee typhus-lyders verpleegd. Met gunstig gevolg is voor de Prov. Com missie te Arnhem als hoofdonderwijzeres geëxa mineerd, onze vroegere sladgenoote Mej. T. Visser. Uit het vroeger vermelde zestal werd Vrijdag vond door het Kiescollege bij de Herv. Gem. UIT DEFERS. Het Hand, heeft in twee artikelen beschou wingen geleverd over hel uitleveringsverdrag met Noord Amerika. Het blad komt tot de volgende slotsom«a. dat wegens het beperkt getal en de soort der misdrijven, ter zake waar van de uitlevering werd toegestaan, het gesloten tractaat van weinig waarde is b. dat de bezwa rende bepaling omtrent de kosten aan het trac taat alle belang ontneemt en zelfs veroorzaakt, dat het twijfelachtig is of in de toekomst het tractaat niet veeleer als bezwarend dan als voor- deelig voor ons lacd is te beschouwen, en c dat in allen gevalle de regeering door de financieeie lasten, bij het tractaat voor rekening van Neder land genomen, het niet had mogen bekrachtigen zonder dat de voorafgaande goedkeuring der Sta ten Generaal op art. 9 ware verkregen. Daaruit vólgt, dat voor die bekrachtiging zonder die goedkeuring, als in strijd met de grondwet, de ministers, die daartoe medewerktan, krachtens de wet op de minisleiieele verantwoordelijkheid aansprakelijk zijn.” Omtrent het voorgevallene bij de parade van de dd. schutterij te Oidenzaal schrijft mr. J. H. A. M. Essink aan de Zwol. Crt., dat niet hij doch de commandant der schutterij, de heer van den Bold, in persoon heeft gelast den bedoelden schutter, welke beschonken was en zich aan erge lijke insubordinatie heeft schuldig gemaakt, naar de prison te brengen. Ook het bericht, op welke hartverscheurende wijze de schutter in quaestie door Lotgerink en van der Zande is opgebracht, is door den berichtgever der N. Twentsche Cou rant vreeselijk opgeschroefd. Van mishandeling of verwonding kan in de verste verte geen sprake zijn. Noch door mij zegt de heer Essink - noch door de andere officieren der schuttery is aan de schutters bevolen over het voorgevallene te zwijgenwy schuwen volstrekt geen open baarheid. Ook de algemeene verontwaardiging schijnt slechts in ’t hoofd van den geachten be richtgever der N. Twentsche Courant te bestaan, daar de officieren der schutterij, met hun geach ten commandant aan het hoofd, door ieder ver standig burger van Oidenzaal, de burgemeester in de eerste plaats, wegens bun Hink optreden geprezen worden. De Minister vau Biuuenlandsche zaken heeft aan l van dezen brief was dit jaar, «ter wille van den vrede en vooral ter voorkoming van botsingen, die waarschijnlijk konden plaats hebben”, de be devaart gestaakt. Spr. stelde zich voor de noodige stappen te dueu om te weten met welk recht het verbod der bedevaart was uitgevaardigd. Te Roermond werd, zegt de berichtgever, «niet zonder grond” beweerd, dat de «anti-kalholieke marjonnieke kliek, die er als mollen onder den grond werkt”, de hand in het gedaan verbod heeft gehad. De heeren, zoo leest men, hebben hun zin ge kregen en mogen zich van vreugde in de handen wrijven, dat zy den katholieken een spaak in het wiel gestoken en alweer «een processie genekt” hebben. Ten slotte wordt de wensch uitgedrukt, dat de katholieken van Roermond zich nog inniger mo gen vereenigen en met nog meer energie en onverschrokkenheid voor de verdediging hunner rechten mogen optreden, «ten einde niet onder het slavenjuk van het liberalisme en de vrijmet selarij gebracht en verdrukt te worden.” SHEERER (OIRilT. r' a l 16 'O t. i I. 1 l« I IS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1