1 J NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD FOOR DE fflfflTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, jl te WI I B No. 73 V IJ F-E JN'-D E R T I G 8 T E J 1880. gg r 18 SEPTEMBER. 00 a onder deze tappers zyn vooral in de groote steden. B OKE X ft, A AB. DO )0 an elt Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 1855 verwisselde voor lip. in Medemblik werkzaam. Een snaaksch reiziger uit Tilburg maakte dezer dagen eenige jongelui wijs, dat er zulke vreemd- 0. 1: m, b 20 10 a 29 Maandag avond heeft zich een le klasse reizi ger tusschen Den Haag en Gouda uit den gesteld, is van ultramon de kinderen cp bijzonder ingeno- Alles wat in de i beneden de 85, ,;io i •5J >84 .41 ,58 oor 16 oor 34 ,51 oor oor, oor N .14 Zondag heeft de heer F. Domela Nieuwenhuis van ’s Gravenhage te Amsterdam een voordracht gehouden over hetgeen de socialisten kunnen en moeten doen. Hij keurde de houding van de pers tegenover het socialisme af, en schreef die toe aan onbekendheid van hetgeen de socialisten willen, omdat daarvan geen ernstige studie door de mannen van de pers wordt gemaakt. Voorts trad hij in beschouwingen over het fabrieksleven, den duur en het loon van den arbeid, de con currentie, de kleine burgerij, het opveeden van kinderen naar de mate der financieele kracht, hel ondoelmatige van het onderwijs, enz., om tot de conclusie te komen, dat er verrotting is in staat en gemeente, die door de sociaal-democratie dat wil zeggen, volksregeering, republiekkan worden verbeterd. De heer P. Leenderts Wz., doopsgezind pre dikant te Medemblik, is Vrijdag jl. overleden. Zij, die studie maakten van onze schoone taal- en letterkunde, weten wat er aan hem verloren gaat. In onderscheidene tijdschriften werden de resul taten zijner studie neergelegd, terwijl ook een aantal werken afzonderlijk verschenen. Voor mid- del-Nederlandsche literatuur deed hij veel, maar vooral verdienstelijk maakte hij zich door zijn doorwrochte uitgave van »Hooft*s gedichten.” Leendertz werd, blijkens hel Biogr. Woordenb., den 7 Nov. 1817 te Amsterdam geboren, waar hij aan het doopsgezinde seminarie studeerde. In 1840 werd hij predikant bij de doopsgezinde ge meente te Woudsend, welke standplaats bij in Sedert 1864 was hij Gelijk wij reeds onder de telegr. berichten meldden, werd Dinsdag jl. te Den Haag op de gedempte Paviljoensgracht het standbeeld onthuld van Spmoze. Velen waren opgekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Aanwezig waren o. m behalve de leden van het comité en eenige afge- aan het tappersbe- Bij hel Ministerie van Waterstaat is, naar men meldt, een plan in bewerking, ter vergrooting van da zeehaven te Lemmer. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 77, Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen by den Uitgever. Een 13jarige Rollerdamsche slagersjongen, die op straat moedwillig een kat zoo hevig met een stuk hout had geslagen, dat het dier onder de slagen bezweek, is door het tweede Kantongerecht aldaar 11. Dinsdag, volgens de wet van 5 Juni 1873, vastslellende bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (welke wet ook tegen hel moed willig mishandelen van een kal straf bedreigt) veroordeeld tot een boete van twaalf gulden of gevangenisstraf van drie dagen. ’t Ware te wenschen, dat ook overal elders dergelijke dierenbeulen op gelijke wijze gestraft werden, en de politie over ’t algemeen een meer geopend oog had voor de schandelijke mishande lingen, waaraan ook andere dieren nog maar al te vaak op den publieken weg blootstaan, zoo wel van de lieve straatjeugd als van volwassenen, die veelal straffeloos hun beulenwerk tegenover weerlooze dieren kunnen bedrijven. Niet alleen le Leiden, ook te Zierikzee heeft het lid der Tweede Kamer, de heer Donner, als ’voorganger der gemeente dezer dagen den kansel bestegen. Onderscheidene bladen wijzen er op dat zoodoende art 91 der grondwet een doode letter wordt Tegenover de Standaard, die betoog! dat de heer Donner als emerilus-predikant hei recht heelt den dienst van een gevestigd predikant waar te nemen, duel het Vaderland opmerken dat hel genoemde grondwetsartikel den heer Don ner toch moest leeren dat hij, gedurende zijn Kamerlidmaatschap, geen gebruik lan het recht, waarop de Standaard- zich beroept, behoorde te maken «En als de Standaard ons tegenwerpt, vervolgt het blad De Kamer heelt immers den he r Donner als emeritus-predikant geaccepteerd zonder restrictie, dan is ons antwoord: Zou het niet als een beleediging zijn aangemerkt, indien men de restrictie had gemaakt, dal de gekozene van de rechten, aan bet emeritaat verbonden, geen gebruik zou maken om op te treden in een quali- teit, die de grondwet me! het lidmaatschap der Kamer onvereeaigbaar acht? «Maar als nu, aldus vervolgt het Haagsche blad, de heer Donner voortdurend als bedienaar van den godsdienst optreedt, geregeld den dienst van een gevestigd piedikanl verricht en zelfs hei sacrament gaat bedienen, wal dan Dan zal de ■Az-Kamer behooren te overwegen wat haar te doen staat. Dr. Sanders te Amsterdam heeft dezer dagen een lange lijst gegeven van de inwoners der resi dentie, die van het kiesrecht zijn uitgesloten. Naar aanleiding daarvan wordt aan de N. R C. de juiste opmerking gemaakt dat het, als tegen stelling, van belang is te weten, wie in de hofstad wel het kiesrecht bezitten. Hel adresboek geeft ook daaromtrent inlichting. Onder hen, die tot het kiesrecht geroepen zijn, vindt men een groot aantal kleine neringdoenden, tot water en vuur- verkoopers toe; voorts boden, bedienaars ter be grafenis, schoorsteenvegers en rookverdrijvers enz.; ongetwijfeld allen eerlijke burgers, maar dié dan toch zeker in bevoegdheid om aan verkiezin gen voor de vertegenwoordiging deel te nemen achterstaan by zoovelen, wien het kiesrecht ont houden is. Verder vindt men, alleen in Den Haag, niet minder dan tweehonderd tappers en slijters’ van sterke dranken, die het kiesrecht bezitten, niet enkel voor den gemeenteraad, maar met geringe uitzondering ook voor de Tweede Kamer. En onder deze tappers zyn er zelfs, die een nog vee) minder eervolle industrie - drijf verbinden. Zooals het in den Haag is, is het ook elders. De hichtballon der heeren Godard en Grom- melin is op 13 jl., des namiddags ten 4% ure, statig met een zuidwestenwind uit liet Park Ti voli te Utrecht opgestegen en een uur daarna be houden nabij het spoorwegstation te Zaandijk neergedaald, na over Amsterdam te zijn gedre ven. De ballon heeft 1500 kubieke meter inhoud en weid gevuld in 2 uur tijds. Er was ook eeoe dame, die ijverig hulp ver leende en 50 soldaten hielden het gevaarte, dat allengs onhandelbaar werd, met moeite vast. Zes personen, waaronder 4 studenten, namen deel aan de luchtvaart en men meest er neg af wijzen. Voor de aanstaande opstijging van de lucht- ballon le Amsterdam, die waarschijnlijk aanstaan den Maandag zal plaats hebben, hebben zich reeds weder eenige passagiers aangemeld en daaronder een jonge dame. soortige dieren in de Peel wonen, die een nog grootere waarde hadden dan fluwijnen doch slechts op één wijze konden gevangen worden, Dadelijk leenden zien eenigen voor de vangst- die in ’t halfdonker moest geschieden met een klein mandje, waarin een stukje kaars werd vast gemaakt. Dit laatste hoefde men dan slechts aan te steken en met de mand in de schuine rich- ting, op den loer te gaan liggen. De ‘«rebéikat- ten” kwamen dan van zelf in de mand, waarna men slechts een daarvoor meegenomen doek over de mand had te werpen. Een goed eind in de hei werd aan elk der jongelieden afzonderlijk een plaats aangewezen en ieder wachtte nu met on geduld cp een goede vangst. De snaak had zich intusschen verwijderd en toen de kaarsjes uitge brand waren, begonnen de vangers ie bogrijpen dat men hen had beet gehad, Met moeite riep men elkander in de duisternis bijeen en de «rebel* kaltenvangers” begrepen nu voor goed dat zij zelven in den val geloopen waren. (U. D) Hel krankzinnigengesticht Meerenberg is thans zoo bevolkt, dat er voortaan alleen gelegenheid tot plaatsing bestaat voorzooverre ontslag of over lijden ruimte geeft. Dientengevolge worden in het buitengasthuis te Amsterdam niet minder dan 68 krankzinnigen verpleegd, waarvan 42 vrouwen en 25 mannen. Hieronder bevinden zich 9 vrou wen en 6 mannen die on verbeterlijk zijn aan toe vallen. gei tussenen Ben Haag en Gouda uit den trein begeven en zich op de rails met een pistoolschot van het leven beroofd. Bovendien werd hern door een aankomenden trein een been afgereden. Naar het Rot Nbl verneemt, kwam in de pa pieren, uie de ongelukkige bij zich had, de naam Rudolf Rosenthal voor, vermoedelijk uit Duitsch- land, daar jas eh hoed althans Duitsche merken droegen. In de zakken vond men 2509 mark, 6 bankjes van 25 gulden en eenig Engelsch geld. Het kan zelfmoord zijn, maar verschillende om standigheden brengen mede zegt de N.R.Ct. dal hier ook aan een misdaad kan worden gedacht. De N. Rott. Ct, schrijft nader. Naar wij nader met zekerheid vernemen, is uil hel onderzoek van het lijk gebleken, dat hier volstrekt niet aan misdaad gedacht kan worden, maar wel aan zelfmoord. De bedoelde persoon was bankier te Berlijn en afkomstig uit Maagde- burg van eene deftige familie. UIT D E P E R S. Waarom vraagt de Tijd met het oog op l Kon. besluit fot uitvoering van artikel 4 is voor de gezondheid van een leerling op de bijzondere school eea zitvlak van 0,65 M2 en een ruimte van 3 M2 voldoende, terwijl diezelfde afmetingen op de openbare school als ontoerei kend en bijgevolg als schadelijk voor de gezond heid geacht worden Dat die vraag door de Tijd wordt reeds een bewijs, dat men zelfs taansche zijde met het verlof, om bijzondere scholen dichter op elkaar te pakken dan op de openbare, niet zoo I men is. Ons verwondert dal niet. Alles wat in de oo-en der ouders de bijzondere scholen beneden de openbare doel stellen, moet op den duur het bij zonder onderwijs benadeeten Ook da voorstan ders der sëcte-scholen zullen voor hun kinderen prijsstelten op ruimte en frissche lucht, en al spoedig tot het inzicht komen, dat in dat opzicht de openbare school meer waarborg geeft dan de bijzondere. Als hef niet strikt noodig was - zoo zulten veten redeneren aan teder kind een zitvlak van 0,8 M2 te verzekeren, dan zou vooral door een zoo gematigd man als de heer Six ook voor de openbare school die eisch niet gesteld zijn en is het werkelijk voor de gezondheid noodig, dan hebben wij onze kinderen te lief om hen ,e zenden naar lokalen, waar zelfs aan de eerste eischen der hygiëne niet voldaan behoeft te worden. En al vertellen ook de drijvers, dat er voor de openbare school meer ruimte geëischt wordt »omdat daar de atmosfeer spoediger besmet en bedorven wordt'’, alleen de allerdomsten zal men zoo iets op de mouw kunnen spelden. Indien dus de Minister Six door die kleine ruimte-af- metingen voor de bijzondere sch-ai, aan de cle- ricalen een bewijs van zijn mildheid heeft willen geven, dan heeft hij hun een slechten dienst be wezen. Vadi BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter kennis van belang hebbenden dat met ingang van 1 October e k. op verzoek, eervol ontslag is verleend aan F. W. Fokke alhier, als gaarder der Veemarktgelden en met dien datum in zijne plaats is benoemd 1477 BRAND van der ZEE, alhier wonende. Sneek, 17 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris, J W. BENNEWITZ. Uit Grave meldt men Door den wachtmeester der is tegen den hoofdagent van politie Ermers pro* ces-verbaal opgemaakt wegens het onwettig op sluiten van een ingezetene, die (in zijn zondagspak) een geheelen nacht op de brits iu een zoogenaamde spekkamer heeft moeten doordrengen, ofschoon hij niet dronken was. Weet men np, da die hoofd agent voor ieder persoon, die in dit stadsgebouwtje logeert' 40 ets. ontvangt uit de gemeentekas, danis het met le verwonderen dat hij vlug met «opslui ten” is en ditmaal zoo vlug was, dat hij zelf ook eeo beurt zal krijgen. Tegenover den anti-revelutionairen candidaat, luitenant Seiei, is te Gorinchem door een 80 tal kiezers, liberalan en conservatieven, gesteld de beer A. A. Waldorp hoofdingenieur te Den Haag. Wie bedienaar van den godsdienst is, kan van de Kamer niet worden loegelaten, maar wie na zijn toelating bedienaar van den godsdienst wordt, kan ook geen lid van de Ka mer blijven.” Ook het Dagblad ziet de zaak aldus in en schrijft: «Alleen naar de letter is de opvatting van de Standaard waar. Want de Tweede Kamer heeft bij dat accepteeren als van zelf sprekend stilzwijgend aangenomen, dat de heer Donner door de indiening van zijn geloofsbrieven gehoorzaam heid beloofde aan genoemd ait. der grondwet; «lal hij door die daad der indiening afstand deed Van bet gebruik maken gedurende zyn lidmaat schap van zijn rechten, aan de kerkelijke wetten ontleend. Dit zou, aldus vervolgt het blad, al ware het een zaak waarover nooit gespreken was, o. i. reeds de eenig eerlijke opvatting moeten genoemd wor- oennu hel een zaak geldt waarover reeds zoo vaak gedebatteerd werd, verwondert het ons zeer, dal er nog anders over gesproken kan worden. En al ware het ook al. dat terecht aan dat zonder restrictie accepeeren tegenover de Tweede Kamer «en exceptie kon worden ontleend,dan begrijpen evenwel niet hoe de heer Donner hel met Pr I syn consciëntie omtrent zijn door niets weg te s tedeneeren persoonlijke verplichting tot gehoor I ^aamheid aan art. 91 der grondwet in het reine kau achten.” aan de Bred. Ct. marèchaussée alhier, ces-verbaal opgemaakt wegens het onwettig onaBaaBaR de indiening MUMSl M. pt. 50 ste ur 50 00 il« 00 P'- he JS, ie. 5SBSE3S® als lid

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1