N1EÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 76 1880. 8 WOENSDAG SEPTEMBER, S K M X E X’ 1< A X». t t E irw I w SMIklIl V T. 11 ia 8ES r i. i. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATE IIDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. in e- te 0 n e r r. n n v. rl i« ir D> a 1. n Naar men verneemt, hebben alle nieuw benoem de inspecteurs en districtsschoolopzieners hun benoeming aangenomen, behalve mr. J. J. Bol man, zoodat voor Drenthe een nieuwe districts schoolopziener benoemd moet worden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*Zt Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Zaterdag jl. vielen aan de stoomrijstpellerij »de Unie” van de heeren Wessanen Laan te Wor- merveer, negen werklieden van eene stelling te gelijk naar beneden één hunner was onmiddel- hjk een lijk, twee anderen stierven kort daarna, terwijl twee overigen zwaar gekwetst zijn. De anderen wisten zich nog tijdig vast te grijpen en waren daardoor gered. Donderdag is een vergadering gehouden door de commissie voor de Nederlandscbe inzendingen op de aanstaande tentoonstelling van vee en zui vel te Londen. Daar zyn o. a. de volgende za ken behandeld. Blijkens het verslag der keurings-commissie van het vee zijn goedgekeurd en door de commissie aangenomen 16 koeien, waarvan 8 uit Noordholland, 1 uit Groningen, 5 uit Friesland en 2 uit Zuidholland; 11 stieren (oudere en jongere), waarvan 4 uit Friesland, 1 uit Drenthe, 4 uit Noordholland, 1 uil Utrecht en 1 uit Zuid holland 5 vaarsen, alle uit Noordholland en een familie uit Zuidholland, dus in het geheel 35 beesten. Deze zullen onder behoorlijk geleide verzonden worden, terwijl de heer IJke de Jong Te Rotterdam kwam voor eenige dagen, zoo meldt G. P. N., een juffrouw by een goud- en ilvessmid een candelabre op zicht te halen voor Het Weekbl. van het Regt kan het Handels- I' blad niet Gegeven dat het uitleveringslractaat met de Vereenigde Staten atkeuring in plaats I van waardeering verdient. Wel is het waar dat dit tractaat afwijkt van de gebruikelijke regeling, wat betreft de kosten, en dat deze alle zullen komen ten laste der regeering, die de uitlevering vraagt, terwyl thans gebruikelijk is dat elke re- geeriog do kosten draagt, binnen haar grondge bied gemaakt maar dit is in ieder geval weder- - kterig. Nu de Vereenigde Staten het sluiten van I het tractaat afhankelijk maakten van een andere regeling in de kosten, zou het onverstandig van I Nederland geweest zyn daarom alleen hel tractaat niet te sluiten. I En wat de tweede grief van T Hand, betreft de onbevoegdheid der regeering om een tractaat hj t* sluiten, waarby lasten worden gelegd op de schouders van den staat en dat dus ingrypi in I het budgetrecht der Kamerdeze grief kan het W. v h. R. in het geheel niet toegeven. Voor al eerst worden ia alle tractaten eventueele lasten °P den staat gelegd, ten andere vloeit uit het I tractaat geen verplichting tot betaling voort en j ’W derde is er werkelyk op de begroeiing een derland gaat omvatten. Ons dunkt het meer dan vreemd, dat met de medeuitvoering van een zoo gewichtige wet belast wordt een man, die als lid der Tweede Kamer het tot stand komen daarvan heeft trachten te verhinderen, en hoereer het ons ook leed doet het te moeten zeggen, voor zijn benoeming kunnen wij slechts één verklaring vinden: zwakheid der regeering tegenover ultra- montaanscheu aandrang." Zeer ingenomen is daarentegen ’t blad met de benoemingen van de districtsschoolopzieners, welke van die zwakheid geen blijk dragen. Niet een is er onder wiens verleden aanleiding geeft tot het vermoeden dat hij een gewillig dienaar of bond genoot der kerkekjke partijen zijn zal. Terwjjl ook eenige roomsch katholieke bladen zich minder gunstig hebben uitgelaten over de benoeming van den heer Verheijen, schrijft Ons Recht, weekblad gewijd aan opvoeding en on derwijs volgens den geest der R. K. kerk, het volgende «Wij willen niet verheelen dat de herbenoe ming van den heer Verheijen ons goeddoet, èn als een waardeering van verdiensten, én als een gezonde, beleidvolle keuze. De grondwet heeft het inspecteurschap van ’t lager onderwijs niet onvereenigbaar verklaard met het lidmaatschap van een der Kamers van de Stalen-Generaal Indien de heer Verheijen zich weder candidaat stelt, oordeelende dat beiderlei werkzaamheden niet te vermoeiend zijn voor een sterk gestel en noest gemoed, haasten wij ons bij de verkiezing die in het hoofdkiesdistrict Tilburg moet plaats hebben wijl ieder afgevaardigde, die een be zoldigde rijksbelrekking aanvaardt, ipso facto af treedt den heer Verheijen aan te bevelen, die steeds de practische middelen ter bevordering van ’t algemeen belang niet ongebruikt liet en zonder noodelooze betuigingen van heldhaftigheid in de Kamer een waardig er. niemand ontziend volks vertegenwoordiger was en buiten de Kamer een plichtbeti achtend ambtenaar." Nog kan in zake liet oordeel der pers over deze benoemingen worden herinnerd, dat hei Venloosch Weekblad de benoeming der districts schoolopzieners in Limburg, Franquinet en Michiels van Kessenich, een grievende beleediging acht voor de katholiekendal de Nieuwe IJselbode geen bedenking heeft tegen de benoeming van den heer Kreenen, en dat de Standaard het een geluk acht geen harer geloofsgenooten benoemd te zien. De Nederlandsche Kunstbode geeft een afbeel ding van het nieuwe departement van justitie, met een beschrijving van de hand van den heer Q. H. Peters, architect van landsgebouwen. De Echo vande Maas deelt omtrent den moord te Oss gepleegd, ’t volgende mede Donderdag morgen word n. Danouhoof, vp korten atstana zijner woning, het bebloede lijk gevonden van zekeren Jan van der Heuvelarbeider van beroep. Een diepe wonde over de rechterwang en aanwezige sporen van verworging, bewezen al aanstonds dat hier gedacht moest worden aan een gruwelyken moord, vermoedelijk in den avond van Woensdag gepleegd. De justilie uit Den Bosch kwam ’s avonds en ging onmiddellijk tol de gerechtelijke lijkschouwing over. Noch de in deze afgelegde verklaringen noch de ijverige nasporingen der politie hebben tot het ontdek ken van den moord aanleiding gegeven. De verslagene, 36 jaren oud, laat een vrouw en twee kinderen achter. meegebracht, hij stond beneden te wachten, pastoor vond volstrekt geen bezwaar, om haar verzoek te voldoen. Zij begaf zich den jongen, vertelde hem, dat hij even I 'j pastoor moest komen, er moest iets aan de cande labre veranderd worden. De jongen heeft geen kwaad vermoeden, hij gaat, maar begrijpt vol strekt niet waarom de pastoor zoo boos op hem is. Toen er sprake is, van de communie niet waargenomen ie hebben, verklaarde de jongen, in het geheel niet Roomsch katholiek te zijn. En toen de pastoor hem er attent op maakte dat zijn moeder hem vooraf gewaarschuwd had, dat hij zoo met logens omging, begon de jongen op op Imogen toon: mijne .moeder is al zes jaar dood. Wat! was dat je moeder dan niot, die zoo even bij mij was? Welnee meneer; ik moet rap port hebben op de zoo even bezorgde cande labre. Nu was de zaak opgehelderd; zoodra de jongen naar boven was, had de juffrouw haar biezen gepakt en tot heden Is zij met ontdekt. post, luidende: «koslen, vallende op de aanhou ding in het buitenland en op de overbrenging herwaarts van misdadigers enz." Het Weekblad wijst er op, dat in alle tractaten, die de Vereenigde S’a'en met Europeesche ma- gendheden hebben j-e.-l.jieo, dezelfde formule der kestenquaestie vooikmj als in dat met Nederland. Ook de N. R. C. is van meening, dal het tractaat toejuiching in plaats van bestrijding ver dient, al heeft men niet alles verkregen wal men wensehtevoor het constitutioneel bezwaar van t Hand, achl het blad geen enkel motief te be staan. »Aan het tractaat, aangegaan binnen de perken der wet van 1875, zoo besluit het artikel, hebben de Staten-Generaal op hel oogenblik mets toe of af te doen. Mei de ratificatie heeft het zijn beslag gekregen en is wij herhalen het gaarne de eerste schrede in een gewenechte lichting gezet. Dat wij eenmaal verder zullen komen, daaraan wanhopen wij niet: «tandem bona causa triumphal”, was een der geliefkoosde spreu ken onzer voorouders." De Standaard zingt reeds een graflied op de liberale partij in de Tweede Kamer. ’t Laatste couplet luidt «Laat de Liberalisten het er maar op het langst rekken en op het schromelijkst verderven. «Hun dagen zijn toch geteld. »En niets zou voor ons, zou voor de oppositie jammerlijker zijn, dan een te vroeg optreden eer men hel eens waszonder welgeoefende kracht. «Eu daar, weest er zeker van, vrienden! scheelt nog veel aan I «Bij ons dozijn is er althans een program is er een groep gevormd; trekt men één lijn. In land en Kamer bei. «Maar het ander dozijn? (R.-Cath) «Heeft het reeds een orgaan, waarmeê men spreken kan «Heelt het zyn gedachte en van die gedachte de formuleering reeds gevonden «O, Windhorst, hebt ge geen geesteskind in het land aan de zee 1" een pastoor. Er was haast bij. Natuurlijk zou de goudsmid haar zulk een kostbaar voorwerp niet toeveitrouwen, zij verzocht dus dat een per soon met haar mee zou gaan. De goudsmid gaf het gevraagde voorwerp en een IGjarige jongen mee. Aan de woning des pastoors werd aange scheld, de vrouw fluisterde even de dienstmaagd iets in het oor en duwde haar een gulden in de hand, als ze nu maar zoo goed zou willen wezen, even belet bij den pastoor die als een zeer welwillend man bekend is voor baar te vra gen wegens een dringende zaak De meid gaat naar boven en onderwijl neemt de juffrouw de candelabre van den jongen over. De juffrouw wordt bij den pastoor toegelaten, maar heeft, al vorens het vertrek binnen te gaan, de candelabre verborgen. In plaats van over de candelabre te spreken, begint zij een tafereel te vertellen van haar 16jarïgen zoon, die niet alleen loszinnig is, maar de godsdienst geheel verzaaktenaar geen kerk kon zij hem krijgen haar verzoek was dus of de pastoor hem eens geducht onder handen zou willen nemen, en tot dat doel had zij hem De aan naar bij den S T A T E N-G E N E R A A L. Z. M. de Koning heeft gisteren (Maandag) middag te 1 uur de zitting der Staten Generaal over 1880/bl geopend niet het houden der volgende Troonrede Mijne Heeren I Ik mag u dankbaar wijzen op de voorrechten, die het vaderland steeds geniet. De geboorte van eene Prinses heeft het geluk van mijn huis verhoogd, met ingenomenheid ontving ik, bij die heugelijke gebeurtenis, opnieuw de bewijzen van de gehechtheid mijns volks. Met de andere Mogendheden is Nederland voortdu rend in de meest geweuschte verhouding. In handel en nijverheid is eenige verbetering op te I merken. Landbouw en veeteelt bloeien. De berichten omtrent den oogst zijn over het algemeen zeer gunstig de besmettelijke longziekte is nagenoeg geweken. Van ’s Rijks belastingen mag een ruimere opbrengst dan ten vorigen jare worden verwacht. Met het oog op de onvermijdelijke toeneming der Staatsuitgaven, blijft versterking van ’s Rijks middelen noodig. Met den aanleg van wegen voor hindel en verkeer wordt, ijverig voortgegaan. Nieuwe voorstellen tot verbetering van waterwegen zulleu u worden aangeboden. Eene voordracht tot verdere beperking van den arbeid van kinderen zal u in deze zitting worden voorgelegd. Zre- en landmacht kwijten zich bij voortduring met loflelijken ijver van hare verplichtingen. Gewichtige maatregelen, betreffende bet krijgswezen, die voltooiing van *s Lands weerbaarheid ten doel heb beu, zijn of worden voorbereid; wetsvoordrachteu nopens de nationale militie en schutterij zullen u ter overweging worden aangeboden. Hoewel in Atjeh het gewapende verzet nog niet ge heel werd bedwongen, is het Nederlandsch gezag toch in die mate aldaar gevestigd, dat de Regeering zich kan voorbereiden op de inrichting van een geregeld be stuur. De alge» eene toestand van Nederlandsch Indie zou bevredigend mogen heeten, iudien niet in sommige streken verwoestende ziekten zoowel de bevolking als L den veestapel teisterden. Levendiger belangstelling in landbouw en nijverheid oefent op den ffuaucideleu toestand der kolonie Surina me een gunstiger, invloed uit. Belangrijke wetsvoordrachten, in uwe vorige zitting reeds onderzocht, tot welker afdoening de tijd heeft ontbroken, zuilen oadrr uwe aandacht bezighouden. De zegen van den Almachtige ruste op ons gezamen lijk stre-en naar bevorderieg van ’s lands heil Ik verklaar deze vergadering van de Staten Generaal te zijn geopend. Hel weekblad van do Vereeniging «Volkson derwijs is niel onbepaald ingenomen met de benoemingen der inspecteurs van ’t lager onder wijs. «Wij verheugen er ons over, schrijft het blad, dal een der inspecteurschappen is opgedragen aan den heer Moens. Niel slechts omdat deze daarop volle aanspraak had, maar bovenal omdat nu althans in een belangrijk deel des lands (Noord en Zuidholland, Utrecht en Zeeland) de leiding is toevertrouwd aan een man, die de beginselen onzer veieeniging van harte is toegedaan be ginselen, die zich aldus laten samenvatten het bijzonder onderwijs mag noch opzettelijk bemoei lijkt, noch bevoordeeld worden, de openbare school moet zoo goed worden gemaakt als slechts eenigs- zms mogelyk is. Mei de aanwijzing van den beer Kreenen tot inspecteur voor de noordelijke provinciën zouden wij - op grond van diens kunde en diens liefde voor het onderwijs, waar aan wy gaarne rechtmatige hulde laten weder varen meer ingenomen zijn dan thans het geval is, zoo wij het geen ongelukkigen greep moesten achten, bij de intrede in een nieuw tijd perk de medeleiding in handen te leggen van een zoo bejaard man als de tegenwoordige inspecteur van Overijssel. Zeer ernstig daarentegen betreu ren wij het, dat de heer Verheijon deel blijft uitmaken van hel schooltoezicht. De geschiede nis van zijn inspecteurschap in Noordbrabant wettigt de vrees, dat het openbaar onderwijs van hem weinig goeds te wachten heeft, nu zijn ambtsgebied ook de proyicciea Limburg en Gel- U I T DEFERS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1