GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD FOOR DE SH No. 79 V IJ F-ID N-D JED R 1 1880. R a A N G-. ZATERDAG 2 OCTOBER. 18DE J SINK E XL A ND, i buitenland. r gebracht, ter vergelijking, bladen is l te wonde bekwam, waaraan hij kort daarna is over leden. DokkumVeenwouden komt in de volgende week in exploitatie. De directeur der Nederlandsche Iramwegtnaat- schappij had deze week een vergadering te Wit- marsum met de commissie voor den grintweg Bols ward- Harlingen, ter bespreking van eenige pun ten betreffende den aanleg van den tramweg. De verschillende punten, waarover men het nog niet eens was zijn thans allen opgelost, zoodat de definitieve concessie voor die lijn binnen weinige dagen kan worden tegemoet gezien, De lyn Maandag stond te ’s Bosch terecht J. S. J., notaris te Veen, beschuldigd van misbruik van vertrouwen. De conclusie van het Openbaar Mi nisterie strekte tot veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf en vier geldboeten a f 12.50 ieder. Naar de N.\R. C. verneemt, heeft deheer A. Moens zijn voornemen te kennen gegeven om (.met 1 November a. s. zijn mandaat als lid der Tweede Kamer neer te leggen. Door de liberale kiesver- eeniging te Heerenveen is de centrale vergadering van liberale kiesvereenigingen in het district Sneek tegen 23 October a.s. bijeengeroepen, ten einde een candidaat te stellen. bekend is, zeer goed te herkennen, vooral omdat <*- is geschreven er aan winstbejag gedacht worden? - De brisf De heer Goteling Vinnis heeft zijn ontslag ge nomen als directeur der Tooneelschool. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Aan ’t Hand, wordt gemeld, dat de diploma’s van de Arnhemsche tentoonstelling van 1879 zoo goed als gereed liggen en met de daarbij behoo- rende bronzen medailles (voor zooveel het den internationalen wedstrijd betreft, vergezeld van gouden en zilveren,) binnen eenige dagen aan de belanghebbenden zullen worden toegezonden. SNEEK, Te Steenbergen vermaakten zich dezer dagen eenige jongelieden met het afschieten van een kanonnetjehet sprong in verscheidene stukken, waarvan een terecht kwam tegen het linker kaak been van den 9jarigen knaap van C. L. die een Met genoegen vernemen wij, dat het Tiroler Nationaal Zangers- en Dames Kwartet-Gezel- schap, onder directie van den heer Jacób Schöp- fer, uit het Pusterlhal, welk gezelschap gedu rende de maand September met zooveel succès eerst in het Park en daarna in het café Belvedère te Amsterdam werkzaam geweest is, het voorne men heeft gedurende de maand November de drie Noordelijke provinciën te komen bezoeken om ook bier, en wel in de Builen-Socieleit »de Harmonie” een of meer Concerten te geven. Wij hopen hierop nader terug te komen. Ook de heer van Hoogenhuyze,. predikant te Dordrecht, heeft voor het beroep bij de Herv. Gemeente alhier bedankt. Nadat in de IJsbrechtumer strafzaken de uitspraak der vonnissen op den 20 dezer is be paald, zullen er op e. k. Woensdag, voormiddags 10 ure, opnieuw bij het kantongerecht alhier wegens het ter gelegenheid der kermis, na 10 ure 's avonds, vertoeven in de herberg te Gauw, 55 beklaagden terecht staan, die mede alle hunna verdediging hebben opgedragen aan den kastelein van der Plaats te Goënga. Te Utrecht hebben Maandagavond op de Lyn- markt, voor het koffiehuis »de Nieuwe Bak” eenige wanordelijkheden plaats gehad. Eenige studenten, die zich met novitii in dat koffiehuis be vonden, deelden geld en sigaren onder eenige jongens uit; daaruit ontstonden vechtpartijen, zoodat de politie er aan te pas moest komen. Zóó ernstig was de wanorde, dat de agenten van hunne sabels moesten gebruik maken. Op ver zoek der politie werd het koffiehuis gesloten en eerst toen ging de volksmenigte uiteen. Eenige personen werden gearresteerd. Er wordt voor de behandeling van hel wetboek, volgens de Ilaagsche kout der Cr. Ct., over eene andere werkverdeeling voor de Tweede Kamer gedacht. Er bestaat uamelyk plan, de Kamer voor te stellen, in Oct. en in 't begin van Nov. a. s des morgens van 101 ure, het strafwetboek in openbare vergadering te behan delen, en dan des namiddags het afdeelingswerk te doen. Mochtde Kamer hiertoe willen overgaan dan zou er kans zijn, dat de Minister Modderman nog dit jaar zegevierend met zijn wetboek uit het Binnenhof stapte. STATE N-GENERAAL. Dinsdagavond is te Amsterdam een treurig ongeluk voorgevallen. Dr. E. S. Langemeijer was nl. tegen half tien juist de sluis van het Konings- pie.u naar den Singel overgegaan, toen de schel van den tram hem waarschuwde, zien met tussuheu de rails te begeven. Hij wilde uitwijken, doch deed dit naar de zijde van den waterkant en en viel, door de mist misleid, in den Singel. Hulp was spoedig daar om hem te redden een man zelf sprong hem na en weldra was hij dan ook nog levend op het droge, doch blies een paar uur laler den laatsten adem uit. De heer L. was 60 jaar oud. hthographische afdi ukken gemaakt. Omtrent de vreeselijke Haagsche moordgeschie denis zijn tot heden weinig nadere bijzonderheden te melden De justitie heeft trouwens aan de bladen verzocht, haar taak niet te verzwaren door het opnemen van allerlei berichten. De Haagsche bladen deelden in de beide laatste dagen nog 't een en ander mede omtrent het treunge geval. Ten deele komt dat neer op ver betering van vroegere opgaven. Omtrent den eersten brief schrijft 't Vad. 't volgende: De brief schynt vooraf reeds te zijn opgemaakt en de datum waarop de geldsom moest worden gebracht later ingevuldalthans dit kan men opmaken uit hel feit, dat die datum wel met dezelfde hand, maar niet op hetzelfde cogenblik en ook met andere inkt schijnt geschreven. Dat die brie! zonder grove stijlfouten zou zijn, is waardoch enkele taalfouten komen er in voor. Het blad geeft de justitie ernstig in overweging om dien brief zooveel mogehjk te publiceerende hand is zeer weinig verdraaid en voor iemand, die met het gewone handschrift van den briefschrijver bekend is, zeer goed te herkennen, vooral omdat de vierde bladzijde me! minder verdraaide hand is geschreven dan de vorige. Onderscheiden personen hebben reeds brieven aan de justitie Van den bedreigenden brief, die thans in zijn geheel door de groote bladen is teruggegeven, zijn zeer goede photo Uit het verslag dat ’l Dagblad geeft van den We8 welken de moordenaar met zijn slachtoffer heeft genomen, blijk', dat hij zeer goed op het tenein bekend moet zijn geweest. ’t Rott. Nbl. schrijftIemand, die de heer Bogaardt 20 jaar lang in Indie heeft gekend, verklaart dat B een voorzoon had bij een Indische vrouw en deze zoon, die nu 25 jaar kan zijn, herhaaldelijk om geld heelt gedwongen en toen het hem geweigerd werd, gedreigd zou hebben met wraak. Inmiddels is gelyk een telegram in ons vong nummer reeds meldde, de premie, gesteld °P het ontdekken van den moordenaar, verhoogd *ot f 10,000. Namens den officier van justitie te *s Hage is aan de ambtenaren der politie een fac-simile ge zonden van den eersten brandbrief aan den heer Boogaardt, met verzoek nauwkeurig te doen on derzoeken of wellicht de inzage daarvan tot ont dekking van den schryver kan leiden. ’t Vaderland zegt; Be justitie ontving reeds vele aanwijzingen. In OVERZICHT De loop van zaken in het Oosten schijnt weer een van die verrassende wendingen te hebben ge nomen, waaraan we zoo langzamerhand reeds ge- woon geraken en waardoor de ophanden zijnde beslissing omtrent de hangende quaeslie weer verschoven wordt, zonder dat de kans op eene vredelievende oplossing daardoor echter in ’t minst gewonnen heeft. De vloot-demonstratie, die zou moeten strekken omdeMontenegrijnsche quaestie 101 eene spoedige oplossing te brengen en die nu reeds weken lang met veel ophef werd aangekondigd, is op nieuw uitgesteld gewor den. Tengevolge eene door Riza pacha afgegeven vorHariner. dut hii aeen bevel had om Dulcigno over te geven en dus genoodzaakt zijn zou om geweld van de zyde der Montenegrijnen met ge weld te keeren, is de toestand geheel veranderd en heeft de vorst van Montenegro aan den bevel hebber der vloot verklaard, dat hij met zijn 7000 soldaten wel de 6000 Albaneezen bestrijden wil- de, die met drie batterijen zich in het betwiste gebied gelegerd hebbendoch niet de 10000 man geregelde Turksche troepen, die onder be vel van Riza pacha gereed staan om hem aan te vallen als hij de oude grenzen van zijn rijk overschrijdt. Montenegro heeft dus materieele hulp van de vloot der mogendheden gevraagd en de bevelhebbers der verschillende eskaders hebben zich lot hun gouvernement om nadere instructies gewend. Engeland en Rusland zou den volgens een depeche uit Ragusa geneigd zijn aan Montenegro’s verzoek te voldoen, doch van de overige mogendheden is dit volstrekt niet zeker. Turkye heeft verklaard zulk een handelwijze als een oorlogsverklaring te zullen beschouwen en daar de president der Fransche republiek volgens de grondwet het recht mist om oorlog te verklaren zonder eerst de toe stemming van de kamer verkregen te hebben, zal hot Fransche eskader zeker niet mede doen. Men is dan ook niet ver van het denkbeeld, dat de geheele vlootdemonstratie zal worden opge geven en de eskaders weder huiswaarts zullen hoever deze haar bruikbaar voorkomen kunnen en mogen wy niet zeggen. Toch is het wen- ïl ,edereen’ die raaar eenige inlichting denkt te kunnen geven, die verschaffe aan den rechter commissaris mr. C. J. van Marie, aan den officier van justitie mr. J G. Patijn of aan deQ pi oenreur generaal jhr. mr. A. J. 1. A. van den Dergli. De zaak blijft nog steeds duister. Moet wraak, dan wel aan l_j .o Wie zal het thans reeds uitmaken? spreekt van wraak en de later door den heer B. ontvangen brief en briefkaart eveneens. Maar het is zeer goed mogehjk, dat de misdadiger, die zeer goed geslepen is, wraakzucht heeft voorge wend en thans, nu hgt publiek vooral aan wraak denkt, dit gevoelen tracht te versterken, ten einde te trachten het onderzoek op een dwaalspoor te brengen. Dat de moord is gepleegd, ook voor het uur waarop hel geld werd verwacht, is nog geen bewijs dat niet aan winstbejag kan worden gedacht. De moordenaar had er belang bij dat hel kind werd gedood, of hij het geld kreeg of niet, omdat het kind de luid sprekende getuige tegen hem zou zijn, en zijn ontdekking zeker was, als het kind bleef leven. Dat hij, toen hij na den moord hemeikte, dat de politie hem 1 volgde, niet verder heeft getracht het geld krijgen, maar zich uit de voeten heeft gemaakt, spreekt van zelf. Maandagavond ontving de vader een ongetee- kende briefkaart uit Rotterdam, woordelijk lui dende »Onze wraakneming is nog niet uit. Wij zul len u vervolgen tot in den dood. Wees voor zichtig, anders smooren wij u zelve nog.” Woensdag liep in Den Haag en ook in Delft het gerucht, dat iemand zich bij den heer Bogaardt zou hebben aangemeld om de uitgeloofde 2000, thans 10,000 gulden, te verdienen. De man zou beweren een gesprek in het Maleisch van twee personen te hebben afgeluisterd. Wat daarvan waar is, zal vermoedelijk wel reeds bekend zyn bij de justitie, die ijverig in de weer is. Zondagavond omstreeks acht uur had te Enspeyk gem. Deil, een moordaanslag plaats, die zeer veel sensatie verwekte. Eene dienstbode, te Mariénweerd wonende, een bezoek aan hare familie gebracht hebbende en naar hare woning terugkeerende, werd onver wachts aangevallen door zekeren M., landbouwer aldaar, met wien zij reeds vroeger zeer intieme en ongeoorloofde relatiën had aangeknoopt. Na haar met een mes of ander moordtuig diepe en zware wonden aan hoofd en hals te hebben toe gebracht, schijnt hij haar ook nog inwendig ver wond te hebben. Na de volvoering van het feit sprong M in de Linge, maar schijnt zich dadelyk daarna bedacht te hebben. Hij begaf zich naar zijne woning, die hij zorgvuldig sloot. Zoo spoedig mogehjk was de burgemeester mr. Kolf van Deil ter plaatse en begaf zich onmiddellijk naar de woning van M. Deze gesloten zijnde, liet de burgemeester haar met assistentie van een raadslid openen en vond alstoen M. aan een strop hangende. Onmiddellijk sneed de burgemeester het touw door, waardoor de delinquent niet onzacht op den vloer viel. Met de noodige middelen der kunst werd M. weder bijgebracht en voorloopig in bewaring genomen. De toestand van slachtoffer en aanvaller is hoogst zorgelijk. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. K3 1 October. I 1 A: it I I I I I ver- slraf- Pro v. i t. SHThlIt COIRAVr. Nadat de zitting der Tweede Kamer van jl. Dinsdag j geheel was ingenomen door de discussie over de amen dementen van Houten (de wenschelijkheid uitsprekende dat de regeering een kieswet indiene, door grondwets herziening mogelijk gemaakt) en van van der Hoop en AeueAenius (die eene betere regeling van het kiesrecht noodig achten, maar binnen de perken der gro..d«ot), welke beide amendementen, gelijk ons de telegraaf reeds meldde, met groote meerderheid werden verworpen, kwamen Woensdag jl. de overige paragrafen van het adres van antwoord op de troonrede in behandeling en werd dit ten slotte in zijn geheel aangenomen met 51 tegen 16 stemmen, na uitvoerige discussie over de Indische en de Atjeb-aangelegeuheden De hh. De Casembroot, Rutgers eu Keuchenius laakten de optimistische voor stelling der troonrede. De Minister van Koloniën beriep zich op de telegrammen nit Indie, waaruit bleek, dat de toestand in Atjeh bevred geud is en dat de veelyphus verminderde. Het gebeurde te Saualangan had geenszins zoo groote proportie. Het amendement de Casembroot, om de zinsnede over den algemeenen toestand in Indie minder rooskleurig te doen zijn, werd verworpen met 49 legen 20 stemmen. e c- i 1 f* Uit IiaI va.elanr .1.1 *1 S-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1