FW1 NIEUWS- ER ADVERTERTIE-BLAD FOOR DE GEIEERTE ER DET ARROiWSSHERT SNEEK, Kalvermarkt No. 80. V IJ F-E N-D ERTIGSTE J 1880. R Gr A. N Gr. WOENSDAG 6 OCTOBER 1 TE SSEEK, den 18 October 1880. e J BIMYBKIiA *I>. dan gebruikte hij eenig UIT DE PERS. van den moord ongeveer 6 uur is ge- 3 heden gearresteerd de justitie is A. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. van van De «Willem Barentz” is behouden te IJmuiden binnengeloopen. Alles wel aan boord. m in Ie m te et it, st r- id >8 i- a ft r. d e is B, e t- ie a- 8 te te in ’4 4 b «J KENNIS G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bij Koninklijk besluit van 4 Sept. 1880 is be paald, dat de wet op de bescherming van voor landbouw en houtteelt nuttige vogels met 1 Oct; dus jl«- Vrijdag, in werking zou treden. Hij, die zich in ’t vervolg vergrijpt aan onze zangers in bosch en veld, lijsters, leeuwerikken en een paar andere uitgezonderd, die in de 3 laatste maanden van'tjaar gevangen mogen worden, zal daarvoor eene boete van minstens vijftig cents en hoogstens twintig gulden moeten betalen, Maakt de gestrafte binnen twee jaar na zijne veroordeeling zich op nieuw aan soortgelijk misdrijf schuldig, dan zal de boete ten minste f 40 beloopen of zal in de plaats daarvan eene gevangenisstraf van minstens één en hoogstens zeven dagen kunnen worden opge legd. Ouders en onderwijzers zullen derhalve wel doen, den kinderen een en ander onder ’l oog te brengen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prye be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. litie bewaaktnu en dan gebruikte hij eenig vocht, maar bleef bewusteloos. Dinsdag avond is hij gestorven. De zwaar gewonde dienstmeid daarentegen, wier toestand eerst hopeloos scheen, is tot bewustzijn teruggekomen, en er bestaat eenige hoop op haar behoud. Onmiddellijk na den gruwelijken moord te Den Haag heeft het Dagblad de wederinvoering der doodstraf ter sprake gebracht en in een serie van ingezonden stukken is dit denkbeeld levendig gehouden. Zelfs is gesproken van een reusach tig volkspetitionnement voor dit doel. Het Dag blad stelde den minister van justitie de vraag, of zyn overtuiging als tegenstander der doodstraf door deze gruweldaad niet geschokt is. Het Weekblad van het Regt schrijft naar aan leiding daarvan rt volgende «Wij stellen ons voor dat deze vreeselijke mis daad bij den minister van justitie volkomen den- zelfden afschuw en verontwaardiging zal hebben opgewekt als bij elk, wiens menschehjk gevoel niet geheel is ui'gedocfd, maar of door het ple gen van een verfoeilijken moord, waarvan de dryfveeren zelfs nog niet bekend zijn, des minis ters overtuiging omtrent het barbaarsche der doodstraf zou zijn geschokt, zouden wij alleen dan kunnen aannemen, indien die overtuiging niet uit het gemoed voortspruit. »Wat ons betreft, wij eerbiedigen ieders ge voelen, maar wij kunnen niet gelooven dat de kreet van een onontwikkelde menigte, door harts tocht medegesleept, als de kalme stem der open bare meening kan worden beschouwd wij kunnen niet aannemen dat monsters als deze, wier ziel geheel door hebzucht of wraakneming is vervuld, zich door gedachte aan straf van het plegen hunner misdaad zouden hebben laten terughouden maar zeker gelooven wij, dat het de ergerlijkste misgreep van den wetgever zou zijn een straf, die, na rijpe overweging, als niet meer overeen stemmende met den eisch der gerechtigheid in den tegenwoordigen tijd, is afgeschaft en die in die landen waar zij nog bestaat, volstrekt geen afschrikwekkende kracht toont uit te oefenen, alleen op grond dat nu en dan, maar zeer zeld zaam, ook bij ons een moord zonder verzachten de omstandigheden wordt gepleegd, wederom in te voeren. Niemand heeft zich, toen nu tien jaar geleden de doodstraf werd afgeschaft, de illusie gemaakt dat gelijktijdig met de invoering van die wel het ras van de moordenaars bij ons geheel zou zyn uitgestorven.’* Mej Jane de Groot is door de hh. Le Gras, Van Zuylen en Haspels bij hun tooneelgezelschap geëngageerd. Te Wormerveer is iemand het slachtoffer ge worden van een slimme oplichterij. De vrouw van een winkelier, wier man des ochtends naar Amsterdam was vertrokken, ontving een telegram van daar, waarin haar medegedeeld werd, dat haar dien dag een pretentie van f 73 vertoond zou worden, met verzoek die te betalen. Dit telegram wa.s geteekend met den naam van den man. Een uur later weid de vrouw een pretentie van 't genoemde bedrag aangeboden, die, gevolg gevende aan het telegram, het geld uitbetaalde. Toen echter haar man een paar uren later te huis kwam, bleek het, dat hij van niets wist. De dader van den moordaanslag op een dienst maagd te Enspijk die daarna door ophanging zich van het leven trachtte te berooven, heeft nog eenigen tijd geleefd. Hjj werd door de po- I duidelijk hooren zeggen, terwijl deze met zijn voet op de trede stond «nu, ik had je niet meer verwacht.” De heer K. was zoo dicht in ggr*^’nhei& ‘sc'hoAFtasAI? ontvoerder was dus goed bij het kind bekend, getuige de familiare toon; ook geeft de uitdruk king het vermoeden, dat de man met Marius een afspraak had gemaakt. De heer De B. heeft van hetgeen hij vernomen heeft ommiddellijk meêdee- ling aan de justitie gedaan. »Wy zullen ons voorts onthouden van mede- deeling van allerlei geruchten, die reeds door de stad liepen en tot een aaneengeschakeld verhaal waren aangegroeid. Men noemt reeds namen spreekt van verhoeren van een vermoedelijken dader en van herkenning door getuigen. Wij behoeven alleen le zeggen, dat de justitie, naar zeer vertrouwbare inlichtingen nog geen vermoe delijken dader op het spoor is.” Dal het noodig is deze en dergelijke mededee- lingen onder reserve aan te nemen blijkt uit het volgende bericht van het Dagbl., *t welk lijnrecht tegenover *t vorige staat«Zonder te durven verzekeren, dat het echte spoor van den moor denaar van 23 Sept, reeds gevonden is, kunnen wij toch wel melden, dat er, naar wij vernemen, tegen iemand zóó zware vermoedens snoeten zijn gerezen, dat het verre van onwaarschijnlijk is te achten.” Gisteren namiddag ontvingen wij uit den Haag het volgende telegram, door ons per bulletin dadelijk aan onze abonnés binnen de stad meê- gedeeld 1 «Door de gemeente Sneek brengen door deze ter kennis van de ingezetenen, dat op Maandag den 8n November e k. des voormiddags van elf tot des namiddags één uur, op het gemeentehuis alhier zal worden gehouden, de vergadering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stede, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, zijnde dj lleeren Popco Martinus laco Dethmers, Durk Gorter en Henderikus Jongbloed Jzof die door overlijden of andere oorzaken zullen zijn uitgevallen. Dat de Lijst der kiesgerechtigden voor een ieder ter inzage ligt op de Secretarie der gemeente en dat de bezwaren tegen die lijst gedurende acht dagen te rekenen van heden, bij het ge meentebestuur kunnen worden ingeleverd. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek, den 5n October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, gelet op de resolutie den heer Staatsraad Gouverneur dezer provincie, van den 14den September 1833. no. 173/9551, maken door deze aan de belanghebbenden be kend: dat, ingevolge artikel 27 der wet op het Personeel, van den 29sten Maart 1833 (Staats blad no. 4), een ieder gehouden is, aangifte te doen van de perceelen, die op den 15den Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijndegedurende den loop van het dienstjaar in gebruik genomen of van mobilair voorzien werdenvan het aanschaf fen van meerdere dienst- en werkboden of paar den dan op den 15 Mei werden gehouden en eindelijk van hel aanwenden tot belastbaar ge bruik van zulke voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen, als aanvankelijk tot onbelastbare ein den aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paarden, die in den loop van het jaar het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschieden ten kantore van den Ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wij Jers wordt hierbij herinnerd, dal, naar luid van art 38 der wet van den 26ste n Mei 1870 (Staatsblad no. 82) van alle gebouwen, welke nieuw gesticht, vernieuwd, vergroot of uitge breid worden, door de belanghebbenden binnen drie maanden na de ingebruikstelling dier per ceelen, of nadat zij voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken, aan het Gemeentebe stuur aangifte moet worden gedaan, daar bij 't verzuimen dier aangifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrijdommen, welke bij de aan gehaalde wet, wegens die gebouwen, zijn toe kend. Sneek den 5 Oct. 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVING. Het Gemeentebestuur van Sneek, brengt door deze ter kennis van de ingezetenen, dat door lleeren Burgemeester en Wethouders van Rau werderhem als Provisoren van het Lieve Vrouwe of Albada-Leen le Poppingawier, worden op geroepen de gerechtigden van Leen, om op Maandag den 18 October 1880 nog het vol- De heer K. aan het kanaal woonachtig, heeft voor het huis van den heer Bouscholle op den bewusten Donder dag het rijtuig no. 18 zien staan. Hij had den ontvoerder slechts van achteren kunnen zien, toen deze in het rijtuig staptehij heeft Marius B. Uit het jongste verslag van het tooneeljaar 18791880 der vereeniging «het Nederlandsch Tooneel” blijkt, dat «Gijsbrecht van Amslel”met «Kloris en Roosje” te 's Hage opbracht f 689,70 en te Amsterdam f 337,83. En de minste opbrengst was seen man van principe” a f 76,50. Op de algemeene vergadering van het «Too- neelverbond, dezer dagen te Dordrecht gehouden, werd gevraagd «Wat behoort op de Tooneelschool op den voorgrond te slaan het technisch of het voor bereidend lager onderwijs «Voor onderwijs in de voordracht is slechts f1000 en voor het lager onderwijs ruim f4000 uitgetrokken. «Zou de heer Hofdijk het onderwijs in de let terkunde niet op zich willen nemen «Zou mevrouw Kleine zich niet geheel aan de school kunnen wijden ’t Antwoord was «het technisch onderwijs moet op den voorgrond staan, maar de leerlingen hebben nog lager onderwijs noodig. De belangrijke discussiën maakten ook bekend, dat de Tooneelschool eene armoedige bibliotheek heeft. De heer De Bergh te Den Haag, de schrijver der «Haagsche penkrassen”, heeft zoo het schijnt vrijwillig den post van detective op zich geno men en reeds verschillende bijzonderheden om trent den moord ontdekt. De stilzwijgendheid, die genoemde ambtenaren kenmerkt bezit hij echter niet, daar hij alles wat hij ontdekt terstond publiceert. De justitie schijnt door zijn optreden gebaat te zijn, daar zij den heer De Bergh reeds als tusschenpersoon gebruikt om het publiek meê te deelen, dat de arrestatie van baron A. een familielid van den heer Bogaardt, niet met den moord in betrekking staat. Voorts leest men in het Vadert. £lletisden heer De Bergh Donderdag middag gelukt den schrijver van den ongeteekenden brief, den heer H., le ontdekken. Er is thans geen bezwaar om den inhoud van dat ongeteekend schrijven meê te deelen. De heer H. had twee personen, S. en K- gesproken die op het oogenblik van den moord dicht in de nabijheid van de plaats van het misdrijf waren. Zij hoorden beiden duidelijk schreeuwen, waarop een hunner het vermoeden ultle, dat het waarschijnlijk een «koddebeier” was, die een jeugdigen strooper onderhanden had. De bedoelde personen zijn thans gebleken te zijn Simon en Kooi, vinkers. Hun verklaring is een aanwijzing te meer, dat het uur weest. «De heer De Bergh deelde gend opmerkelijk feit mede. - des voormiddags elf uur, in het Gemeentehuis te Rauwerd te vergaderen, tot het stemmen van oen benificiant voor de met het einde dezes jaars openvallende studiebeurs van meer gemeld I Leen. Sneek 5 October 1880, Het Gemeentebestuur van Sneek J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. i tot de begeving het genot der inkomsten van voormeld SHEEKEn OllliV ES [e K i IS M 1. I I in Is is 8. e. ie ar es 8, 19 tl. te i-, ia «Er is spraUo e-dvveest bes:>ar>“ö 10 ’”v‘ op ’t onderwijs in vreemde talen, maar het onder wijs in 't Engelsch bij voorbeeld (gegeven door mevrouw Makkink—Noordewier) is zoo voortref felijk, dat het Bestuur der school het finantiëel offer, daaraan gebracht, wél besteed acht.” -j -MU. ■*^*>■1*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1