GE1IÏEJÏi: EU BET .«IRWIIISS0IEST SiSEEK, Ka! ver inarki TE S\EEK, den 18 October 1880. I NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE lig few w IB 1880. 9 OCTOBER. e No. 81. A O O O te gulden Th. V.” O B 1 X X E X L, A. Xr». tl, 5 2 A O van van m n M ie in 1- n o P ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Juli 11 in perceel 121 in de Katleoburgerstraat te Amsterdam zijn echte vrouw, die met een marinier in onecht leefde, vermoordde, met inacht neming van verzach’ende omstandigheden, veroor deeld tot zeven jaren tuchthuissti af wegens moord. Tweede Kamer door degroote meerderheid hoogst ongunstig ontvangen. Op de spoorweg-begrooting voor 1881 is uit getrokken voor den aanleg van den spoorweg Stavoren—Leeuwarden de som van f 1,199,000. Blijkens de memorie van toelichting zijn de (e onteigenen perceelen aangewezen en wordt met den aankoop een begin gemaakt, In dit jaar zal nog kunnen worden aan besteed het maken van den onderbouw, de kunstwerken en het leggen der spoorbaan op hel gedeelte Leeuwarden tot Sneek. Naar de N. R. C. verneemt, is het ontwerp tot wijziging der gemeentewet kohieren van den hoofdelijken omslag in de afdeelingen der Het gerechtshof van Noordholland beeft Pieter L. Baltus, oud 53 jaren, kruiersknecht, die op 14 In het begin der vorige week was op Je mail boot van Vlissingen naar Qiieensborotigh uil den koffer van een der passagiers een belangrijke diefstal gepleegd van verschillende gouden en dia manten voorwerpen. Vrijdagavond is het aan de politie te Middelburg gelukt den vermoedelijken dader, een der werklieden van die stoomboot, die bij een ingezetene aldaar een der vermiste voor werpen in bewaring kwam brengen, in hechtenis te nemen. hem ia den sigarenwinkel van den heer van der Grijp een degenstok vertoond, waarop hij gezegd zou hebben dat hij een veel fraaieren bezat. In denzelfden winkel werd gekscherend tot hem gezegd dat hij veel overeenkomst met den gesignaleerden moor denaar had, aangezien zijn overjas er zoo verraderlijk uitzag, hoewel men niet kon zeggen dat hij voorover liep. De Jongb zweeg toen. Met den weg in bet duin moet de Jongh goed bekend zijn, reeds uit zijne schooljaren Als onderofficier op een der klassen van den cursus is hij dikwijls aldaar geweest tot het doen van terreinopnemingen en hel vervaardigen van teekeningen. De Jongh zoo wordt weer elders gemeld kenmerkte zich, integenstelling van zijne vroeger gemelde „lummel achtigheid,” reeds als kind door een valschen aard. Zijn gieotste genot wns, menschen en dieren te plagen1 Een zijner toenmalige buren verklaart dat hij hem meermalen bezig heeft gezien met’t mishandelen van dieren, o a. van musschen, die hij in een klem ving en dan op wreede manier dood maakte. Die zelfde valsche aard moet hem ook gedreven hebben den ongehtkkigen vader van het slachtoffer later nog door een tweeden brief met dreigende en sarrende woorden te kwellen. Als onderofficier was de Jongh meestal met revolvers en messen in de weer. Zoo begon hij eens op een danspartij, toen hij twist kreeg, zijn revolver voor den dag te halen en zelfs te schieten. Met moeite werd hem toen het wapen ontwrongen Verschillende geruchten, die in omloop zijn, getuigen van zijn verregaande brutaliteit Zoo verneemt men, dat wel degelijk in de vorige week nog meer brieven, van dezelfde hand afkomstig, moeten zijn ontvangen, in één waarvan opnieuw op de bezorging van een minder aan zienlijke zom zou zijn aangedrongeu Na den moord moet de Jongh, zoowel in gesprekken met particulieren als met politiebeambten, druk over het gruwelijke feit hebben gesproken en zelfs in de nabijheid van de woning van den heer Bogaardt zijn opgemerkt Ofschoon, naar wordt verzekerd, noch hij noch zijne moeder ooit die familie hebben bezocht, zou het huisgezin van de Jongh in goede verstandhouding hebben verkeerd rnet de familie Bogaardt, en daar zou de Jongh vaak over den zijkdom van den heer Bogaardt hebben hooren spreken Reeds in een der eerste verhooren zou de Jongh ook bekend hebben koord in zijn bezit te hebben gehad Een havanakleurige overjas droeg hij zoowel vóór als na den moord Sedert zijne arrestatie moet eene treffende gelaatsver andering bij de Jongh waargenomen zijn, zoodat het voor de getuigen moeielijk wordt hem te herkennen De J wordt in de gevangenis voortdurend bewaakt, om hem elke gelegenheid te ontnemen van de hand aan zichzelf te slaan De meest tragische figuur in dit heele drama is zegt het Roti Nbld voorzeker de diepbedroefde moeder van de Jongh Terwijl de trooslelooze ouders van Ma rius de algemeene zelfs de hoogste sympathie ondervinden, die hun smart wel niet wegneemt, maar toch eenigszins lenigt, hoort de ongelukkige weduwe niets dan verwenschingen uiten over den snoodaard, die niettemin haar zoon is en wien de verbitterde menigte wel duizend dooden wil doen ondergaan Wij onthouden ons zegt het Vad van mede mededeeliugen, die de familiebetrekkingen en het familie leven van den aangehoudene betreffen Wij eerbiedigen de bittere smart der naaste betrekkingen, die zwaar lijden onder den slag, welken een lid hunner familie hun toebracht. Een geachlen naam fhet is o-a. bekend, dat de wapenborden van de J.’s familie van moederszijde thans in de Gothische zaal hangen) te zien genoemd in verband met de zwaarste misdaden, is zóó verschrikkelijk dat zij, die nooit dergelijk verdriet ondervonden hebben zich daarvan geen denkbeeld kunnen maken- Wat wij kunnen doen om die smart niet zwaarder te maken, zullen wij doen, zoodat wij zooveel mogelijk ons tot den persoon van den aangehoudene zullen bepalen. De volledige bekentenis van de Jongh komt, naar wij uit goede bron vernemen, hierop neder.- Hij heeft den 23sten September in de nabijheid der woning van den heer Boogaardt op den uitkijk gestaan tegen 2 ure namiddags, op welk tijdstip mevrouw zou uitrijden. Dit gebeurde werkelijk, het rijtuig nam da richting naar Scheveningen. Onmiddellijk daarn- begaf de Jongh zich naar ’t Rhijnspoorwegstation en nam daar de vigelante, waarmede hij naar het instituut van den beet Bouscholte reed. Daar vroeg hij naar Marius, Te Laren (Noordholland?) is zekere Jaapje Vos. oud 48 jaren, sedert een paar jaar de vrouw van G. D. aldaar, gewurgd in de bedstede gevonden, Zij was des morgens tegen 8 uur gezond uit de kerk gekomen, tegen 9 uur ging haar inwonende broeder de deur uit en een half uurtje later ging haar man kerkwaarts. Tegen 12 uur vond men de vrouw dood en bij de lijkschouwing werden blauwe vlekken aan den hals ontdekt. De vrouw had een klein vermogen en borg haar geld steeds op geheime plaatsen, zoodat het zeer moeielijk is om te weten te kernen of er ook diefstal heeft Door het bestuur der academie van beeldend1 technische wetenschappen te Rotter- kunsten en t dam is een prijsvraag uitgeschreven voor het maken van een ontwerp van een kunstnijverheid Museum” met daaraan verbonden school, in een Museum” met daaraan verbonden schooï, in gemeente van 150,000 zielen. Voor het beste ontwerp wordt een gouden medaille op den stempel der academie uitgeloofd ter waarde van f 100, benevens f 400 in geld Voor het in de 2e plaats best gekeurde ontwerp f 300 m geld. Voor het in de 3e plaats best gekeurde ontwerp een getuigschrift der academie. Men leest in de IV. Tw. Ct.De heer Hart man, hoofdonderwijzer te Agelo, gemeente Dene- kamp, kwam dezer dagen ’s morgens in de school om zich voer te bereiden voor zijn dagtaak over weinige minuten zou ’t klokje van gehoor zaamheid slaan. Hij wil op ’t schoolbord gaan schrijven, doch een vreemd verschijnsel trekt zijn aandacht. Op het bord nl is een officieele missive geschreven, aan hïun gericht. Hij leest aldaar „Meester, gij moogt de school wel een beetje beter vegen, gij nioogt de glazen wel een beetje beter was- schen. Th. Verhoeven, wethouder.” Daar kon die meester het wel mee doen, zoo op de nuchteren rnaag. Die wethouder, die een alias schijnt te wezen, had hem nog wel beter kunnen krijgen als hij er b. v. bijgevoegd had: De Rechtbank te 's Hertogenbosch heeft uit spraak gedaan in de zaak van J. S. Jiskoot, no- larie te Veen. Hij is op vier punten vrijgesproken, doch op de overige schuldig verklaard en veroor deeld tot ontzetting uil zijn ambt en tot drie maanden celstraf, alsmede tot betaling van drie geldboeten, ieder van f 15.50. De veroordeelde heeft onmiddelhjk appel aangeteekend. - plaats gehad. De justitie doet onderzoek. Te Gemonde onder Boxtel ontstond tusschon een vader en zijn zoon twist, die zóó hoog liep, dat een worsteling ontstond en de zoon zijn vader doodelijk heeft gewond. De misdadiger is door de politie in hechtenis genomen en Dinsdag inde gevangenis te Den Bosch is overgedracht. De feestelijke opening van den tramweg Veen wouden—Dockum heeft Dinsdagmorgen 5 October plaats gehad. De genoodigden werden door den heer baron v. Hardenbroek in het lokaal van mej. de wed. Wijmenga te Veenwouden ontvangen en uitgenoodigd plaats te nemen in de gereed staande waggons. Te Dockum wachtten honderden be langstellenden den feesttrein op, waarna de directie en genoodigden, begeleid door twee muziekcorp sen, naar het stadhuis gingen, waar zij hartelijk verwelkomd werden door den beerde Vries,bur gemeester van Dockum, die in korte trekken een blik wierp op ’t geen Dockum reeds vroeger ge daan had om uit haar isolement te geraken en hoe zij zich een goede toekomst voorstelde van deze aansluiting aan het groote spoorwegnet. Na eene wandeling door de stad, ook weder ender geleide van muziek, gingen de feestgenoo- ten terug naar Veenwouden, om deel te nemen aan een déjeuner a la fourchelte. In dien tusschentijd werden de feesten te Dockum voortgezet met eene keuring van tuig- paarden en eene ringrijderij, em ’s avonds voort gezet te worden met een frascatie in de Harmo nie, ter bjjwoning waarvan de feestgenooten uit Veenwouden waren geretounreerd. Tot afwisseling werd ten ruim 10 ure, vóór het stadhuis, een vuurwerk afgestoken. De kiesvereeniging nOntwikkeling” te Oost- stellingwerf heeft met algemeene stemmen tot voorloopigen candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer Van Harinxrna thoe Slooten, burgemeester van Opsterland. De kiesvereeniging Vooruitgang” te Bolsward heeft als voorloopige candidaten gesteld dè hee- ren jhr. mr. J. H. F. K van Swinderen, mr. H. Binnerts en baron van Harinxrna thoe Slooten. Dingsdag had te Sneek eene voorloopige ver gadering van onderecheidene leden der antire volutionaire kiesvereenigingen in dat kiesdistrict plaats, waarin een schrijven van den heer W. M. Oppedijk werd voorgelezen, houdende bericht dat hij bedankt voor een eventueele candidatuur voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. DE MOORD TE ’s HAGE. De beschuldigde W. M. de Jongh van wiens jl. Woensdag afgelegde bekentenis we onmiddellijk per bulle tin kennis gaven en wiens portret we hierbij aan onze abonnés aanbieden is 8 Februari 1856 in Den Haag geboren. In 1871 trad hij in dienst bij het instructie- bataljon te Kampen in 1873 ging hij over naar het regiment grenadiers, waarbij hij tot sergeant opklom. In Maart 1879 is hij overgegaan bij het Indische leger voer 6 jaren, doch moest Indie wegens ziekte verlaten. Als gegageerd sergeant (met een pensioen van f 150) kwam hii in Juni jl, terug. Hij werd onlangs aangesteld als schr'ijver op het bureau van expeditie van het De parlement van koloniën, op den dag der begrafenis van het slachtoffer van den moord trad hij in zijn nieuwen werkkring. Omtrent zijn karakter enz, worden o.a. de volgende bijzonderheden meêgedeeld De Jongh telde weinig kennissen onder de burgers als voormalig militair ging hij gewoonlijk met onder officieren om. Het heeft de aandacht van een dezer getrokken, dat het blonde kneveltje, waarop de Jongh veel prijs stelde, in de laatste dagen van zijn gelaat verdwenen is. Zijne kameraden gaven hem vroeger wel eens den bijnaam van „moordenaar”, omdat hij een groot liefhebber van wapenen was. Een paar dagen vóór bet plegen van den moord werd KEOISGEFfNG. PURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, gelet op de resolutie den heer Staatsraad Gouverneur dezer provincie, van den 14den September 1833, no. 173/9551, maken door deze aan de belanghebbenden be kend: dat, ingevolge artikel 27 der wet op het Personeel, van den 29sten Maart 1833 (Staats blad no. 4), een ieder gehouden is, aangifte te doen van de perceelen, die op den 15den Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijndegedurende den loop van hel dienstjaar in gebruik genomen of j van mobilair voorzien werden van bet aanschaf fen van meerdere dienst- en werkboden of paar den dan op den 15 Mei werden gehouden en eindelijk van het aanwenden tot belastbaar ge bruik van zulke voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen, als aanvankelijk lot onbelastbare ein den aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paarden, die in den loop van hel jaar het tweede Viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschieden ten kantore van den Ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontstaan Wijders wordt hierbij herinnerd, dat, naar luid van art. 38 der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad no. 82) van alle gebouwen, welke nieuw gesticht, vernieuwd, vergroot of uiige breid worden, door de belanghebbenden binnen drie maanden na de ingebruikstelling dier per ceelen, of nadat zij voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken, aan hel Gemeentebe stuur aangifte moet worden gedaan, daar bij t verzuimen dier aangifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrijdommen, welke bij de aan gehaalde wet, wegens die gebouwen, zijn toege kend. Sneek den 5 Oct. 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. Volgens het Handbl. zouden aan de Kon. fa briek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam in de twaalf laatste maanden ongeveer 700 werklieden wegens gebrek aan bestellingen moeten worden ontslagen. In de afgeloopen week is weder ruim een lOOtal afgedankt en daarmede is de vermindering van arbeidskrach ten nog niet ten einde. kunnen krijgen als hij „P S. Meester, bedenk wel, dat de gemeente Deue- kamp u vier gulden per jaar betaalt voor het schoonhouden der school. Bij recidive zou het bestuur u dat baantje wel eens kunnen afuemen. I. Ie sr 3- n Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1