NIEUWS ES HUERTEÏTIE-BLiD FOOR DE GEHENTE ES HET 1RR0ADÏSSEMEST SNEER. Kalvcrniark t IP _i mj No. 83 V IJ F-K ISI-D F R T 1880. 16 OCTOBER. 1 TE SNEEK, den 18 October 1880. V i r t i, Ij® w 9 SSCSfcJK UIT DE PERS. onderzochten en Zimmer ■g-!-1~l>«MW-l.llul'Ull 1-ry-r-TT TT, i8 1 at IS K JL A. Alft. t o a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATEBDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. tegen de grove en koffiehuisda- hulpkanloor gevestigd is, geschiedt aan de woning der geadresseerden. Aan het verlangen van hen, die van den maatregel wenschen te worden uit gesloten, wordt echter gevolg gegeven. kermis te Weert is Maan» 11 uur een 40jarig onge- i 5 0 3 i 1 8 ir 6 r 1 r >r it 4 'J De heer Rutgers van Rozenburg te Amster dam heeft thans bij den Koning vernietiging ge vraagd van het besluit van Ged. Staten van Noordhcdland, waarbij het kohier van den hoof- delijken omslag te Amsterdam is goedgekeurd, niettegenstaande de welbekende, niet op de wei gegronde opvatting, bij de behandeling van dat kohier door den Amsterdamschen raad gehuldigd. Voor de tentoonstelling in deze maand te Londen te houden hebben 133 personen en vereenigingen uit ons vaderland boter en kaas ingezonden, en wel 28 inzendingen versche boter, 91 inlegboter en 82 inzendingen kaas. Daarvan komen voor uit Friesland inzenders 43, inzendingen versche boter 6, inlegboter 41 en 13 inzendingen kaas. Inzenders van boter zijn er 71, waarvan 30 uit Friesland. »den vader met een mes te steken.” Met respect, Namens het College voornoemd, (to. gdoor den voorzitter en den secretaris. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/n Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. gezien hebben, een De Jongh Nu het men wel De N. R. Ct, maakt melding van het volgende feit, hetwelk het blad van vertrouwbare zijde is medegedeeld. Een weesjongen van ach’tienjarigen leeftijd is Zaterdag avond ten 10 ure door politie-agenten uit het weeshuis der christelijk gereformeerde ge meente, in de Hovenierstraat te Rotterdam, over gebracht naar het politiebureau op den Goudschen weg. Deze arrestatie werd gedaan op verzoek van den voorzitter van hel weesbestuur, ds. E en wel op grond dat de jongen brutaal was ge weest tegen den vader en de moeder van het gesticht. Naar het heette, moest die maatregel slechts dienen om hem schrik aan te jagen, maar ofschoon iedereen hiertoe een betrekkelijk korten tijd voldoende zou achten heeft men hem 24 uren op het politiebureau gehouden. De berichtgever meent te mogen vragen of dergelijke handelingen van een weesbestuur niet onbehoorlijk zijn, en of de politie zich tot zulke diensten raag laten gebruiken. Ter opheldering van dit bericht schrijft ds. E. het volgende aan de N. Rott. Crt. In de vergadering van regenten op Donderdag avond den 30sten Sept. jl. is met het oog op de onhandelbaarheid, stugheid, verregaande brutali teit en onbescheidenheid van den bedoelden wees jongen, ook omdat zijn gedrag een zeer nadeeli- Bij gelegenheid der dag avond omstreeks huwd persoon met twee dolksteken zóó zwaar gekwetst ter hoogte van de heupen, dat hij den daaropvolgenden morgen ten 3 ure is overleden. De dader is nog onbekend. Drie personen zijn op vermoeden gearresteerd, doch daar de versla- gene niet meer heeft gesproken zal het wel moeiehjk zijn den schuldige te vinden. Omtrent de aanhouding wegens ophchting van J. Zimmer, bediende bij de heeren van Leeuwen en van Ee, effectenhandelaars te Amsterdam verneemt het llbl. bet volgende Zimmer speculeerde aan de beurs en deed tevens in zijn particulier zaken voor een rente nier hier ter stedu, die echter in de verbeelding was dat hij met de firma zaken deed. Zimmer kocht effecten voor dezen heer en legde die stuk ken in prolongatie. Moest hij b. v. stukken van 1000 koopen, dan schafte hij stukken aan van 100, die. met daartoe expresselijk vervaardigde stempels vertienvoudigd werden, en zijn lastgever was dus natuurlijk voor het tienvoudige aanspra kelijk. De contracien voor de prolongatie wer den valschehjk met den naam der firma getee- kend. Anderhalf jaar duurde deze manoeuvre. Een bedrag van ongeveer f9000 aan effecten was in een waaide van f 94,000 herschapen. De grove verfering van den dader trokken de aandacht der politie. De inspecteurs-xechercheurs van het hoofdbureel bekende spoedig. De opening van het Panorama-gebouw te Am sterdam zal 21 December e. k. geschieden. Het doek, door den heer Tetar van Elven geschilderd, stelt voor, zooais indertijd is gemeld, het beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1573, Op 21 December van dat jaar had de uitval onder bevel van Kenau Simonsz. Hasselaar plaats, met hare driehonderd vrouwen, welk tafereel een der glanspunten uilmaakt van het reusachtige doek. die lot hel redelijk besef van plicht jegens de maatschappij is gekomen. Een zoo gevaarlijk wezen a;s de persoon, met wien hij vriendschaps betrekkingen had, moest hij, het was zijn plicht, helpen onschadelijk maken Van dit artikel gewag makende, zegt de Tijd o. a. 't volgende «Terecht trekt de redactie dwaling, waarin die werklieden mes verkeeren te velde en toont aan, dat de heer Musquetier schandelijk zijn burgerplicht zou hebben verwaarloosd, ingeval hij hel geheim al leen voor zichzelven bewaard had, Óns dunkt, hij had die dwalende kefliehuisdames in dier voe ge kunnen toespreken Veronderstelt eens, dat de heer Musquetier zijn vriend niet bad aange bracht en dat de moordenaar ten tweede of derde male op iemand uwer zijn degenstok beproefde, dat vervolgens deze latere misdaad De Jongh in handen der politie bracht en eerst dan het feit ruchtbaar werd, dal de heer Musquetier reeds bij den eersten moord den misdadiger onschade lijk bad kunnen maken, door hem aan het gerecht over te leveren, wat zoudt gij dan over het ge drag van den heer Musquetier gezegd hebben Zou hij niet als een deugniet zijn voorgesteld geworden, die uit vriendschap voor een monster het leven zijner burgers in gevaar had geb aclil? Of keurt gij het misschien goed, dat zekere kliek haar vriend Pincofïs in de gelegenheid stelde el ders het bedrijf van oplichterij voort te zetten en daar nieuwe slachtoffers te maken Wellicht zou deze of een dergelijke redeneeiing op de koffiehuisdames meer indruk gemaakt hebben, dan de redeneertrant der redactie, die van ongecon troleerd en instinctmatig gevoel, van zedelijke onvolkomenheid, van de harmonie metdeeischen van hel maatschappelijk leven, enz. gewaagde.” In een artikel met het opschrift «Fair pliy” acht de Amsterdammer het noodig, na te gaan, welk een voorstelling van vriendschap, van de taak der politie en van de maatschappelijke plichten van den burger zij hebben, die het is aan het blad gebleken, dat hun aantal niet gering is meenen, dat de sergeant Musquetier I niet goed gehandeld heeft door, zoeals zij het noemen, «zijn vriend te verraden.” Hij had, volgens sommigen althans, zijn vriend eerst moe ten waarschuwen en hem den tijd geven om te ontvluchten en dau, als de dader goed uit de voeten was, de justitie waarschuwen zoo doen kameraden en vrienden onder elkander; nu nee- men zij hem een Judas. Kameraderie en vriendschap eischen dus, zegt het blad, volgens hun oordeel het verleenen van bescherming onder alle omstandigheden. Dat de vriend, die den misdadiger aan de justitie ont trekt, aan de belangen der maatschappij schade toebrengt, schijnt men te vergeten Dat hij, zijn zoogenaamden vriendenplicht vervullendezijn burgerplicht schandelijk verwaarloost begrijpt men met Dat de vriend, als hij een zedehjk ontwikkeld wezen is, na de ontdekking van den moordaanslag moet gevoelen, hoezeer c'e moorde naar een geheel ander wezen is dan de persoon, dien hij zich in zijn viiend voorstelde, zien zij over het hoold. Voor een deel van het volk en hiertoe be- hooren ook een reeks van beschaafden, die naar den eiseh des tijds ’s middags hun glaasje klare en ’s avonds hun glas bier in de vergulde zalen van sociëteit of koffiehuis drinken bestaat merkt hel blad aan, de maatschappij niet. De wereld is een verzameling van kleine kringetjes, van bekendeu of kameraden, die zich den titelen naam van vrienden geven. Musquetier die een «vriend” aan de justitie uitleverde, deed erger dan De Jongh, die een vreemde doodde. En terwijl men aldus vergeet, dat de mensch als lid der maatschappij plichten te vervullen heeft meent men, dat Musquetier dan eerst «fair play” l»'U gespeeld hebben, als hij aan De Jongh de gelegenheid had gegeven om te ontvluchten en dan het gerecht had gewaarschuwd De politie, die toch bij hare moeiehjke pogingen om orde en recht te handhaven aanspraak heeft op aller steun, is volgens die bekrompen opvatting een vijande- Üjk leger tegenover elk vriendenkringetje. De Amsterdammer acht het buiten twijfel, dat Mus quetier naar een juister beschouwing heeft ge zadeld en zijn plicht tegenover de maatschappij, waarvan hij een burger is, recht heeft ingezien. Het zij bij miskenning van sommigen zijn troost, dat, wat het instinct van den ontwikkelde valsch- heid noemt, kloeke gehoorzaamheid aan zedelijke e» maatschappelijke wetten is voor een ieder De commissie ter voorbereiding van de plech tige herdenking van den 300en geboortedag van Pieter Gornelisz. Hooft op 16 Maart 1881 te Amsterdam, is thans definitief samengesteld. Zij bestaal uit de heeren mr. G. van Tienhoven, burgemeester, eere-voorzitter, mr. W. W. van Lennep, onder-voorzitter A. C. Wertheim en mr. J. G. de Marez Oijens, penningmeesters, mr. A. D. de Vries Az. secretaris, benevens een 50tal leden uit verschillende oorden van ons land, die verdeeld zijn in subcommissien, zooais een commissie voor de stoffeering en veisiering van de groote zaal van het slot te Muiden, voor de tuoneeluitvoering, voer den gedenksteen, de mu ziekuitvoering enz.voor de bibliotheek en een financieele commissie. H COMMISSARIS van POLITIE te Sneak, U herinnert de ondernemers der openbare middelen van vervoer te land en te water aan artikel 10 der wet van den 23n April 1880 Staatsblad no 67, waarbij wordt bepaald, dal zij voor 1 December eerstkomende moeten voldoen aan de voorschriften vervat in artikel 2 dier wet. gen invloed op de andere weezen begon te oefe nen, besloten hem naar een gesticht ter verbete ring te zenden. Dit is hem, in de vergadering geroepen zijnde, medegedeeld met de bedreiging, dat tegen hem, indien hij zich niet rustig en be hoorlijk gedragen wilde, de strengste maatregelen zouden genruiKt women. Verder besloot de vergadering om, wanneer het mocht noodig blijken, de politie ia te roepen. Spoedig bleek dit, helaasnoodig te zijn want Zaterdag middag van zijn werk komende, was hij als een woedende. Met verwoedheid die aan krankzinnigheid grensde, trok hij zijn buis uit, balde zijn vuisten, schreeuwde waar is vader en vloog op hem aan onder den uitroepleu genaar beroerde I Kort daarop werd ondergeteekende geroepen om dadelijk in hel Weeshuis te willen komen dewijl zulks noodig washij ging, en ontving die mededeeling mal de verzekering van de moeder, die van ontsteltenis een toeval gekregen had, dat zij in hel weeshuis niet durfde blijven als be doelde weesjongen niet verwijderd werd, Op dit een en ander schreef ondergeteekende aan den commissaris van politie, bureau aan den, Goudschenweg, aan den avond van dien dag: «Edeigestrenge Heer «Het college der regenten van het Weeshuis «der christelijke Gereformeerde gemeente aan de «Hovenierstraat te Rotterdam verzoekt u beleefd, «maar ernstig tevens, om de wees L. R. eenige «dagen, voor zijne rekening, te willen opsluiten: «omdat zijn verzet zóó groot geworden is, dat «de weesmoeder niet langer in het gesticht durft «blijven als hij niet tot bedaren gebracht is (depo- «litie had reeds kennis van het voorgevallene ver- «kregen)«omdat hij met de openbare macht spot en, nadat de agent van politie er heden ge- «weest is, gezegd heeft: ’t Is niets dan bang- «makerij «omdat zijne zuster gezegd heeft Hij is in staat Woensdag is een duiker te water gelaten in het gedeelte van de vaart in het Haagsche Bosch door De Jongh aangewezen als de plaats alwaar hij den degenstok, welken hij voor het vermoer den van Marius Begaardt moet hebben gebruikt, zou hebben weggeworpen De stok was Woens dag middag nog niet gevonden. Het denkbeeld van afdammen en leegpompen is wel geopperd, zegt hel Vad., maar het schijnt zeer moeilijk en veel te kostbaar te zijn om daaraan gevolg te geven. ’t Blijkt dat de Arnhemsche brievenbesteller, die W. de Jong te Arnhem zou zich vergist heeft, ’t Was wel maar een eerzaam inwoner van Utrecht, publiek allengs tol kalmte komt, zal van meerdere vergissingen als deze hooren. ’t Ware te wenschen dat personen als de heer De Bergh, de Haagsche berichtgever in ’l Rott. Nbl., e. a. die nog altijd en overal spoken zien en op de zenuwen blijven werken, eindelijk wat tot rust kwamen. Dan zouden waarschijnlijk alarmeerende brieven gelijk de heer Bogaardt er nu nog een paar ontvangen heeft ook wegblijven. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid heeft ter tegemoetkoming aan het bezwaar, dat voor vele persomen ten platten lande ver bonden is aan het afhalen van aangeteekende brieven, in afwachting van eene in bewerking zijnde algemeene herziening der bepalingen, welke de dienst der hulpkantoren regelen, o. a. vastgeeteld, dat de uitreiking der aangeteekende brieven, met en zonder aangegeven geldswaarde, en van andere aangeteekende stukken op de hulpkantoren, voor zooveel die stukken bestemd zijn voor personen, die wonen buiten de kom der plaats, waar het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1