GEMEENTE EN RET ARRONDISSEMENT SNEER i l Kalvermarkt woensdag »u No. 84 V IJ F-E N-D ERTIGSTE J A A R O AN Gr. 1880. 20 OCTOBER. [1 N TE S.XEEK, op 1 November 1880. ?E r 25 I a Ai E A.'L A AIR. U I T DE PERS. aan S N E E K, 19 October. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ft.franco per post ƒ1,25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. il- rt- an 1 zo 8 d, die twee of driemaal de aandacht der politie ge trokken hebben ook de Jongh is, zooals men weet, driemaal aangehouden In het geheel mogen 103 personen zich verheugen in een voorkomen dat door kleeding of door gelaatstrekken doet den ken aan den moordenaar. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De persoon die in de N. R. Ct. mededeeling deed van ’t geen met den weesjongen in het Chr. Herv. weeshuis te Rotterdam plaats had, schrijft thans, naar aanleiding der mededeelingen van ds. E. *1 volgende «Dat de weesjongen brutaal geweest is en straf verdiend heeft, zal wel niemand, en ook niet de mededeeler, ontkenneniedereen, die eenigs- zins verstand van opvoedkunde heeft, zal echter met mij van gevoelen zijn, dat men in de keus der straf zeer gedwaald heeft. «Dat de commissaris van politie zelf de opge legde straf afkeurde, blijkt daaruit, dat hij aan het verzoek van ds. E. om den wees eenige dagen te willen opsluiten, niet voldeed en hem na één dag arrest ontsloeg. «De commissaris vond zeker het argument om dat zijn zuster gezegd heeft«Hij is in staat den vader met een mes te steken” wat al te gek want waar zou het heen moeten wanneer iemand gestraft werd voor daden, waarvoor een ander hem in staat acht «Daar ds. E. een tragisch-comische voorstelling van de verregaande brutaliteit van den weesjon gen L. R. geeft, is het misschien niet overbodig mede te deelendat genoemde jongen, sedert meer dan 14 jaren in het weeshuis verpleegd, nooit bijzonder aanleiding tot klachten gegeven heeft, dat er echter sedert eenige weken een Men meldt uit Gorinchem aan de Haarl. Ct. «Ds. V. van Delft zou Donderdag avond als spreker bij de te dezer stede bestaande Christelijke Jongelings-Vereeniging optreden. Daarvoor te 4 ure alhier aangekomen, werd hij door den heer M. opgewacht, ten einde aldaar het middagmaal te gebruiken. Nauwelijks aangezeten zijnde, ontving hij een telegram van een der diakenen of ouder lingen te Delft, waarin hij verzocht werd dadelijk tehuis te komen, met bijvoeging, dat vrouw en kinderen welvarend waren. Op zyn vraag per telegraaf, wat dan de oorzaak was, kwam het bericht«Gelijkluidende brief als aan de familie B. te Den Haag ook bij u ontvangen.” De heer V. reisde daarop onverwijld huiswaarts en een later van hem ontvangen bericht deelt mede, dat de hem gezonden brief een aanvraag om 25,000 gulden inhield, of het leven van ZWEerw. liep gevaar.” Reeds werd er op gewezen, dat men eerstdaags wel van meer brandbrieven zou hooren. Dit ge val bewijst de juistheid der onderstelling. De brief luidt aldus M. H. Ik heb f 25,000 noodig en die moet u mij geven, als u die mij niet geeft vermoord ik een van je kinderen, pas op datje geen moor denaar wordt van je zelf of van je kinderen, stuur mij door je meid die ik ken hel geld, het moet in een envelop zitten met een zwart bandje, ze moet er mee loopen Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur van je huis tot aan de Nieuwstraat dan de Hypoliliebuurt tot aan den sigarenwinkel van Deenik, dan de Ghoorstraat tot aan het einde en dezelfde weg terug, als je het aan de politie aan geeft dan vermoorden wij jou, als we je kind van daag niet krijgen dan krijgen wij het toch morgen. We haten je ook erg.” De brief is in handen der justitie gesteld. Ver- moedelijk heeft men hier met een vreemd soort van «grap” te doen, welke echter, als de politie den schrijver op 't spoor komt, nadeelige gevol gen voor den betrokkene kan hebben. andere vader en moeder in het gesticht gekomen zijn, die geen slag hebben met kinderen om ta gaan, hetgeen godurig tooneelen van brutaliteit van den kant der kinderen en dwaze straffen van den kant der opzichters veroorzaakt I” Op de kermis te Oostzaan trad dezer dagen ren Arnsterdamsch tooneelgeschap op dat zoo slecht speelde en wier leden zoo weinig van hun rol kenden, dat ’t publiek verontwaardigd bet too- neel bestormde en de artisten dwong door de achterdeur te vertrekken. Naar aan het Rott. Nbld. van vertrouwbare zijde wordt gemeld, hebben er naar aanleiding van het misdrijf in deu Haag in de verschillende plaatsen van ons land niet minder dan 107 aanhoudingen plaats gehad van personen wier voorkomen overeen kwam met het signalement van den moordenaar; daaronder komen negen gevallen voor van personen De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, op deswege aan Z Exc, gedane vraag, te kennen gegeven, dat kweekelingen ook na 1 November a. s. (tijdstip der invoering van de nieuwe onder wijswet) en tot 1886 als onderwijskracht in onze scholen mogen werkzaam zyn. Bij de bepaling vau het getal hulppersoneel, in eene school benoodigd, kunnen alzoo kweekelingen als hulponderwijzers op den voet der wet vau 1857 medegeteld worden. Door een der burgemeesters in de provincie Gro ningen is den Minister van Binnenl. Zaken de vraag gedaan, of het onder de nieuwe wel op het lager onderwijs geoorloofd zal zijn, dat het onderwijs ia nuttige handwerken worde gegeven door niet geëxamineerde Juffrouwen? Op deze vraag heeft de Minister geantwoord met den burgemeester te verwijzen naar art. 15 a der wet. «Daar wordt, zegt de Minister, de wet uitdrukkelijk verklaard niet van toepassing te zijn o. a. op hen, die uit sluitend onderwijs geven in nuttige handwerken.” Uit dit antwoord blijkt alzoo duidelijk dat de nuttige handwerken ook door niet-geëxamineerden kunnen worden onderwezen op de lagere scholen. Den 26sten October zal in eene algemeenn ver gadering van de algemeene Christelijk historische kiesvereenigingenmhet hoofdkiesdistrict Sneek een keuze gedaan worden van een candidaat voor de Tweede Kamer. Op het grostal zijn, naar de Stand, meldt, gebracht de heeren: mr. U. H, Huber, Rijksadvocaat te Leeuwarden, mr. van Swinderen, rechter te Appingadam, jhr. Lijklama a Nijeholt te Amersfoort, ds. Moquette te Sneek, dr. Wijn malen Ie 's Hage, ds. Pierson te Zetten, J. Wol- bers te Utrecht en I. Esser te ’s Hage. Het eindcijfer der Gemeentebegrooting over 1881, gisteren avond door den Gemeenteraad vastgesteld, bedraagt in Ontvangst en Uitgaaf f 176740.76. Het bedrag van den te heffen Hoofdelijken Omslag is f 56000, tegen f 64000 voor het loopende jaar. Hoewel November de slachtmaand wordt ge noemd, knnnen wij toch mededeelen, dat in deze maand hier ter slede zeer veel wordt geslacht. Tot ons genoegen kunnen my hierbij voegen, dat de quahteil van het geslachte over het geheel uitstekend mag worden genoemd. Bekend is het, dat mager vleesch bij het koken en braden te zamenschrompelt, droog en vast wordt en het vette vleesch onder gelyke omstan digheden saprijker bljjft, murver en smakelijker is. Minder bekend is hel misschien, dat in mager rundvleesch 70 80° water aanwezig is, in vet rundvleesch slechts 40 50°. Bij het mesten treedt vet in de plaats van water. Koopt men nu zeer mager vleesch met 80° of water voor 40 ets. het kilo, derhalve '/5 kilo vaste (voedende) beslanddeelen voor 40 ets, dan komt 1 kilo vaste bestanddeelen op f 2,00. Koopt men nu echter vet rundvleesch met 50° of */2 water voor 90 cis. het kilo, dan komt 1 kilo vaste (voedende) be standdeelen op f 1,80. Het vette vleesch vau 90 landsche onderdanen van geheel andere factoren afhankelijk is dan van de wetenschap bij den dader van een kapitaal misdrijf, dat hij op grond van dit misdrijf misschien kan worden opgehangen «De liefde voor de moordenaars,” schreef het Dagblad, «zit den tegenstanders der doodstraf in het bloed Het Dagblad vergiste zich. Ook de tegenstanders der .doodstraf gruwen van onschul dig bloedvergieten. Maar wat hun wél in het bloed zit is de liefde voor de waarheid. Kan dit, na hetgeen wij opmerkten, wel van de voor standers der doodstraf worden getuigd?” De schrijver van de brieven uit de Hofstad in de Arnhemsche Courant geeft een bijna grappig verhaal van de doopplechtigheid der jongste Oran jespruit, en somt tal van «bokken” op, daarbij begaan, door hen die mei de organisatie dier plechtigheid waren belast. De gansche kerk was gevuld met uniformen en de burgerlijke rok kon buiten blijven. Van »’t volk” was geen sprake. De Vertegenwoordigers der Natie behoorden tot de nietgenoodigden en die ioegang wenschten, mochten op de gaanderij plaats zoeken. Ministers en gezanten konden binnen komen, maar zonder dames. De leden van den Raad van State, de Reken, kamer en van den Hoogen Raad ontvingen geen invitatie. Maar geen simpele luitenant der schutterij was vergeten. «Hoe wellevend was het overigens zegt de schrijver om den predikant, ten overstaan van het publiek, te gelasten, zijne toespraak niet langer dan een kwartieruurs te maken en om de groolmeesteresse van de hofhouding der Koningin voor te schrijven, dat zij de doopelinge met «eene diepe buiging” aan de Koningin overhandigen moest 1” Dezer dagen werd melding gemaakt van een I adres aan den Konmg, waarin aangedrongen wordt op weder-invoering der doodstraf. In dit adres wordt o. a. tot ondersteuning van het verzoek op *Aet FEIT 8eweien>dat «sedert de afschaffing van i' die straf de misdrijven in ons vaderland op ont- zaggelijke wijze zijn toegenomen, zoodat het leven f der Nederlandsche onderdanen niet meer veilig is.” j Het Weekblad van het Regt wijst er mei na- L druk op, dat de grond, waarop de adressanten I hun verzoek steunen, een valsche grond is. Hel is niet waar dat sedert de afschaffing van de doodstraf de misdrijven in Nederland op ontzag gelijke wijze zijn toegenomen. Zij, die dit aan het Nederlandsche volk diets maken, toonen alleen, dat zij met de statistiek der doodstraf in Nederland niet bekend zijn, of al over een bijzonder zwak I' geheugen kunnen beschikken. Wat toch leert de statistiekDat in de negen I jaar vóór de afschaffing der doodstraf zijn uitge- I sproken 78 veroordeelingen wegens kapitale mis drijven en in de negen jaren na de afschaffing »yn uitgesproken 47, dat is dus 31 minder. En als men dan gewaagt van 12 verwijzingen door de boven in 1879 wegens moed willigen man- I slag gedaan, dan behoorde men aan het Neder- 1 landsche volk tevens te berichten, dal legen moed I willigen manslag, reeds vóór 1870, slechts in zeer I enkele gevallen doodstraf werd bedreigd of uitge- sproken; dat de wel van 1854 reeds de gestreng heid van art. 304 C. P. heeft getemperd. Nu kan in het jaar 1880 misschien de verhou ding iets ongunstiger syn, maar, als men aan het Nederlandsche volk telkens de namen voorhoudt Van Jut en De Jongh, (welke laatste evenwel nog biet veroordeeld is) dan behoorde men met juiste cÜters aau te wijzen, waarin die «ontzaggelijke toeneming” bestaattot op heden wordt het be weren alleen gerechtvaardigd door een statistiek >pour le besoin de la cause” gefabriceerd, waarbij tnen goedvindt verwijzingen en veroordeelingen, moedwilligen manslag, vroeger niet, en moord vroeger wel met doodstraf bedreigd, bij elkander op te lellen. Mag men het hun, die alleen hun hartstocht C raadplegen, eigenlijk wel euvel duiden, dat zij niet fi inzien, dat de veiligheid van het leven der Neder- Zaterdag morgen tusschen elf en halftwaalf uur zijn de ijverige pogingen, sedert negen dagen onafgebroken aangewend door justitie en politie om den degenstok van de Jongh in handen te krijgen, met een gunstigen uitslag bekroond. De slok is door den duiker van de firma Bickers Co. te Rotterdam gevonden, ongeveer 20 meters voorbij Klingen daal, niet ver van de door de J. aangewezen plek. De stok stond in den modder. Van buiten kan men er niets bijzonders aan zien T is een gewone gedoomde stok, zonder knop of haak en aan het boveneind alleen van een gevlochten riempje voorzien. Het lemmer is omsteeks 44 centimetr lang over eene leng te van 20 centimeter glad en verder in een ge groefde punt uitloopende. Door het verblijf in het water was de stok eenigszins verkleurd en had een donkergroenen tint gekregen de degen was in den stok vastgeroest. Er is procesverbaal van de gewichtige vondst opgemaakt, waardoor de ju stitie een bewijsstuk van groote waarde tegen den moordenaar in haar bezit bekomen heeft. De stok is ter griffie van de rechtbank in bewa ring genomen. De Jongh heeft den stok herkend als het wapen, waarmede de moord is gepleegd. Ook de getuigen van der Grijp en Musquetier hebben in den stok dien van de Jongh herkend. KENNISGEV N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek doen te weten dat het aan- vullings-kohier van de belasting op de binnen de gemeente gehouden wordende Honden, dienst 1880, door den gemeenteraad in zijne vergadering van den 16en dezer maand is vastgesfeld, en thans, gedurende den tyd van acht dagen, te rekenen van den 20 dezer maand, ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen dat, binnen dien termyn van acht dagen, recla mes op ongezegeld papier tegen het door den Raad vastgestelde kohier kunnen worden ingedieud bij dë Gedeputeerde Staten van Friesland. Sneek, den 19 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. HENNEWITZ, Secretaris. SHEERER COliRUT. nieuws e» omnm-iuD voor de srara KS I Ï- M ;t. J.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1