k. GEMEENTE EK HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE Kalvermarkt 1880. No. 87. V IJ F-E N-D E RT I G S T E J A A R G A N G. 30 O C T O B E R. ZATERDAG op TE8NEEK. 1 November 1S80. ;N by a 4* B I KN IS K I. A AU DI T D E TWEEDE KAMER. en t. en Het Hoilandsche succes behaald. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 50 ht ir- nd en 00 00 ila 00 0. I: u» 1 }0 12 a n- e« en Een treurig ongeluk heeft te Gouda plaats ge had een schippersknecht werd door den schipper op een bootmansstoelije naar den top van den mait geheschen. Toen hij boven was, brak een der touwen van het stoeltje, waardoor de knecht op 't dek viel en zijn hoofd zoodanig verwondde, dat bij terstond een lyk was. Onder een grooten toevloed van vrienden en belangstellenden is eergisteren te Leiden het lijk van den student Ten Gate, te IJmuiden omge komen, ter aarde besteld. Een zijner meest intieme vrienden, de heer E. Bank, herdacht zijn beminnelijk karakter, terwijl de praeses van het corps, de heer De Vicq, een woord van troost tol de familie richtte. wijding gevolgd wordt. De hofcommissie moet geadviseerd hebben om eenigen tijd stil en zuinig te leven en deze raad wordt stipt gevolgd. Van feesten of partijen is geen sprake, en op het Loo leeft men als een patriciër uit Amsterdam. «Wanneer de zon daalt komt de maan op; het is dus begrijpelijk, dat nu de Koning en Koningin met bet kleine Pauliehtje naar het Loo vertrokken zijn, Prins Alexander naar den Haag terugkeert. Eerst hadden wij een te vroohjken Kroonprins, nu hebben wij een al te treurigen het juiste midden is moeielyk te krijgen.” Onder een zeer talrijk gehoor had Dinsdag morgen te 10 uur, in een buitengewone zitting der arrond. rechtbank te Heerenveen, de terecht stelling plaats van den, thans ontslagen, notaris J. T. de Haan van Wolvega. Na het verhoor der elf in deze zaak gedagvaarde getuigen, be kwam de officier van justitie het woord, die in een breedvoerige rede zijn requisitoir toelichtte vooral de vraag of het bewijs van de kwade trouw van den beklaagde geleverd was, werd door Z.E.A. uitvoerig besproken. Z.E.A. meende ten slotte, dat al de elementen van bet den be klaagde ten laste gelegde misdrijf wettig en overtuigend bewezen waren, wees echter op en kele verzachtende omstandigheden, die hem, in verband ook met de vrij langdurige preventieve hechtenis,die de beklaagde reeds had ondergaan, noopten niet het maximum der bij de wet be dreigde straf te requireeren, en eischte dat de rechtbank den beklaagde schuldig zou verklaren aan het wanbedrijf van misbruik van vertrouwen, drie malen gepleegd, en hem veroordeelen tot negen maanden celstraf en 3 boeten van f 12,50, subs. 1 dag celstraf. Als verdediger trad op mr. A. Bloembergen advocaat te Leeuwarden, die, de feiten erkennen de, zich op een zuiver juridisch standpunt stelde, en trachtte aan te toonen, dal de door de bekl. gepleegde handelingen, hoewel ten zeerste af te keuren, niet vielen onder het bereik der strafwet. De pleiter ontzag zich niel den beklaagde harde waarheden te zeggendoch meende dat geen veroordeelend vonnis kon volgen, daar o. a. het bewijs van de kwade trouw in geenen deele ge leverd was. Treffend waren de woorden waar mede de pleiter de volksstem, die het «kruisigt hem” over den bekl. had uitgesproken, weder- legde en aantoonde, dat de straf, welke de bekl. reeds had ontvangen door het bewustzijn dat hij zoo velen en ook zijn vrouw en kinderen diep ongelukkig had gemaakt en de zwarte toekomst die hij tegemoet ging, oneindig zwaarder, was dan elke straf welke de rechter hem zou kunnen op leggen. Opmerkelijk was hot ,dat de beklaagde, die ge durende de geheele zitting een vrij groote onver schilligheid aan den dag legde, ook onder die woorden dood kalm bleef. Na re- en dupliek werd de uitspraak van het vonnis bepaald op aantal scholen en van het daar te geven onder wijs, was vermeld, maar uit een latere kennisge ving uitdrukkelijk moet zijn gebleken. Wal van deze incidenten het gevolg zijn zal, ziet iedereen mot belangstelling tegemoet.” Men schrijft omtrent deze zaak uit Roermond nog aan de N. Rott. Crt. Sedert de afkeuring der lokalen in de Munster- straat, door den Gemeenteraad aangewezen voor de tweede openbare school, is het Gemeentebe stuur in hooger beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. Daardoor is natuurlijk het effect van de alkeuring des schoolopzieners geschorst en hebben de onderwijzers gevolg moeten geven aan het gemeenteraadsbesluit, dat de overbrenging der school bepaald heeft op hedenwant hangende het hooger bercep kan hel onderwijs in de afge keurde lokalen werden voortgezet. Het bezwaar dat geen onderwijs kan worden voortgezet in lokalen waar het’niel begonnen is, schijnt niet van invloed geweest te zijn op den loop der aan hangige zaak. Velen zijn benieuwd naar den loop, dien deze aangelegenheid nemen zal na November, als wanneer eene audere wetgeving dit onderwerp beheerschen zal. Uit Roermond wordt aan de N R. C. gemeld, dal het lokaal, waai heen de school van den hoofd onderwijzer Van de Kamp zou worden overge bracht, door den schoolopziener als schadelijk voor de gezondheid is afgekeurd, ’t Zal ongetwijfeld spoedig tot een botsing tusschen de burgerlijke en de schoolauloriteiten van Roermond komen. De vroegere schoolopziener mr. Strens, is mede als arrondissements-schoolopziener benoemd, ter wijl de districts schoolopziener de heer Michels van Kessenich mede als warm voorstander van hel openbaar onderwijs bekend staal Men schrijft uil Roermond, 23 Oct., aan de Arnh. Ct. «In de Roermondsche school- en onderwys- quaestie teekent zich weer eeoige beweging. Het dagelijksch bestuur heeft een begin van uitvoering gegeven aan het gemeenteraadsbesluit, waarbij de bestaande twee openbare scholen worden verlaagd tot scholen voor gewoon lager onderwijs en een derde school opgericht voor uitgebreid lager on derwijs. De uitvoering bestaat in hel overbrengen van het meubilair der tweede openbare school naar hel oude Penitenlenklooster, dat door den schoolopziener is afgekeurd en in de onmiddellijke nabijheid ligt van het gebouw, waarin besmette lijke zieken verpleegd worden en waarin, volgens de eigen woorden van burgemeester en wethou ders, altijd zoo’n stank heerscht van de bijgelegen mestvaalt. Ook de hoofdonderwyzer is in verzet bij den Koning gekomen tegen zijne verplaatsing van een school voor uitgebreid lager onderwijs naar een school voor gewoon lager onderwijs, welke verplaatsing niel uitdrukkelijk in het ge meenteraadsbesluit, houdende bepaling van het Te Groningen is opgericht een.' Noord-Neder- landsch Verbond van algemeen stemrecht. 't Beslaat thans uit 44 leden. ’t Bestuur der Groninger Werkliedenvereeniging en de leden van het Comité voor T algemeen stemrecht hadden verzocht om bij de benoeming vau een Bestuur van het Vei bond niet in aan merking te komen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek brengen door deze ter ken nis van de ingezetenen, dat op Maandag den 8n November e. k, des voormiddag» van elf tot des namiddags één uur, op het gemeentehuis alhier zal worden gehouden, de vergadering om de plaat sen aan te vullen der leden van de kamer van koophandel en Fabrieken te dezer stede, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, zijnde de Heeren Popco Martinus Taco Dethmers, Durk Gorter en Henderikus Jong bloed Jz of die door overlijden of andere oor zaken zulle» zijn uitgevallen. Dat de Lijst der kiesgerechtigden voor een ie der ter inzage ligt op de Secretarie der gemeente en dat de bezwaren tegen die lijst gedurende acht dagen te rekenen van lieden, bij het ge meentebestuur kunnen worden ingeleverd. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneaker Gourant worden bekend gemaakt. Sneek, deu 5n October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J van DRIESSEN. De Secretaris, J W. BENNEW1TZ. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prjjs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Tot dusver zijn de volgende bekrooningen aan Nederlandsche inzenders op de internationale tentoonstelling voor zuivelbereiding te Londen loegekeud Stieren. Eerste prijs (f 180) Kruit te Gasset- ternijveen. Tweede (f60) Smidts te Tietjerk. Koeien. Eerste prijsPalenslein te Scheilink- hout. Tweede: Blanksma te Pingjum. Vaarzen. Eerste pr. Valkema te Wirdum. Tweede Sonnaville te Alkmaar. Friesche Boter. Eerste prijs, niet toegekend, Tweede prijs de Vries te Beneden Knijpe. Derde prijs van der Woude te Leeuwarden. Del/tsche boter. Eerste prijs van der Burg te Berkel. Tweede prijs Vet te Delft. Derde prijs de Kuijper te Delft. Ingelegde Kamper en Zwolschc boter, eerste prijs: Reuijl, Kampen. Tweede: Uiterwijk, Zutphen derde Themans, Zwolle. Edammer kaas. Tweede prijs: Heynis te Partner, tegen Hartog te Zaandam, bijzonder aan bevolen. Friesche kaas. Eerste piys A. L. de Groot te Deersum. Goudsche kaas. Tweede prijs Ridder en vd. Kwast. Gebr. van Rossem aanbevolen. Hoilandsche inlegboter. Tweede prijs Wuste te Amsterdam. Derde prijs Wijsman Zoon te Amsterdam, idem zeer aanbevolen. Delftsche boter. Eerste prijsvan der Chijs Zoon te Delft. Tweede prijs idem. Derde prijs: Straathof te Hazerswoude. j vee heeft een buitengewoon In de twaalf klassen, waarin het mededong, bekwam 't eerste of tweede prijzen. In de Haagsche kout der Prov. Gron. Cour. leest men »Men vertelt, dat het eervol ontslag, aan den opperhofceremoniemeester en de grootmeesteres verleend, een gevolg is van beider aandrang om zoo spoedig mogehjk van het eerebaantje ontslagen te zijn. De grootmeesteres moet ondervonden hebben, dat haar titel niet in overeenstemming was met de. diensten, welke nu en dan van haar gevergd werden, en de opperhofceremoniemeester, aan wien het hof en Nederland den witten statie- pantalon te danken hebben, scheen eveneens te bespeuren, dat in het Noordeinde niet alles rozen geur is. «Beide betrekkingen worden voorloopig met vervuld, en dit schrijft men toe aan het bezuini- gingsatelsel, dal aan hel hol met de grootste toe- EK CO ER A IT. SA ter iet het nieuwe Strafwetboek is 50 ile 00 >0 50 H Ct. ng tip ie ak n. uit art. 37 weg te laten: De commissie van rapporteurs stelde echter behoud van dat woord voor, doch om te lezen: volslagen bewus teloosbeid. Dit wordt verworpen met 40 tegen 16 stem men en het gewijzigd art- 37 goedgekeurd. Op art- 38 en 39 werd door den Minister overgenomen een amendement van den heer van Gennep, om jeugdige bedelaars, ook zonder een gepleegd misdrijf, naar een opvoedingsgesticht te zenden. De verdere artikelen tol art1 46 werden goedgekeurd. Bij art. 47 had eene langdurige woordenwisseling plaats, over het opzettelijk uitlokken van een strafbaar feit en de gevolgen daarvan; De commissie van rapporteurs wilde, dat die gevolgen moesten zijn voorzien. De Minister bestreed dit, waarna de commissie het amendement terugnam. Ten slotte is art. 46 goedgekeurd zoomede artt. 48—52, Bij art 53 is eene interessante discussie gevoerd over de vervolging en de strafbaarheid van drukpersdelicten. Tegenover het vrijzinnige stelsel van het ontwerp heeft een deel der commissie van rapporteurs meer bezwarende bepalingen voorgesteld, die door den heer Lobman worden verdedigd, doch door den heer van der Kaaij, insgelijks lid der commissie, worden bestreden, zoomede door de heeren van Gennep en Borgesius- De Regeering wil geene vervolging bij drukpers-delicten van den uit gever, als zoodanig, wanneer ’t stuk zijn naam en woon plaats vermeldt en de dader bekend is of door den uitgever bekend gemaakt is, terwijl t amendement be oogt, om den uitgever bepaald strafbaar te stellen, als de auteur niet bekend is Ten slotte is het amendement der commissie van rapporteurs verworpen met 31 tegen 25 stemmen en de artt. 53 en 54 aangenomen. Heden voortzetting. De beraadslaging over Woensdag voorgezet. Bij art. 10 bestreed de heer van Baar de levenslange gevangenisstraf, terwijl de heeren Rutgers en Corver Dooft de uinforuiiieit vau hel minimum der straf, op één dag gesteld, afkeurdeu. De beer I’alijn en de Minister van justitie bestreden de bezwaïen. Hel artikel is aangenomen met 50 tegen 4 stemmen. Bij art. 15 ^vootwuardelijke invrijheidstelling van ge vangeuen, die minstens drie juar hebben gezeten) onl wikkelden de heeren Dijckuieester en Leuting daartegen bezwaren, lu de practijk zouden de moeielijkbeden groot zijn en de positie van den ontslagene er niet door winnen De Minister van justitie betoogde, dat de maatregel hoofdzakelijk strekte in het belang der maatschappij, daar zoodoende een prikkel werd geboren voor de ont slagenen, om zich goed te gedragen. Uitbreiding van deu maatregel ook tol levenslange gevangenisstraf, gelijk de Leer vau de Werk wilde, achtte de Minister voor loopig Ongeraden- De Minister nam over het amende inent der commissie om de maatregel niet van de toe stemming van deu ontslagene afhankelijk te stellen, doch niet het amendement om het goed gedrag vau den gevangene niet als maatstaf aan te nemen. Art. 15 is aangenomen met 47 tegen 12 stemmen, zoodat het stelsel van voorwaardelijke invrijheidstelling is aangenomen. Verder zijn aangenomen de artikelen, regelende den duur der hechtenis ('vau een dag tot een jaar), het bedrag van de geldboete en de bevoegdheid van den rechter tot aftrek der preventieve gevangenis vau de opgelegde straf geheel of gedeeltelijk. Bij art. 47 werd gediscussieerd over de ontoereken baarheid wegens bewusteloosheid. De Minister hield vol dat daardoor geen premie wordt gesteld op dronken schap tot het plegen van een misdrijf. De heer Borgesius stélde als amendement voor, bewus Ulooah^jd als reden tot ontoerekenbaarheid te doen 'ervalléu. De discussie is gisteren ('Donderdag) voortgezet. De Minister vau justitie nam liet amendement van den heer Borgesius over, om het woord „bewusteloosheid’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1