NIEUWS-1 ADTERTENTIE-BIAD VOOR DE GEHEENTE EA’ HI T 1RR0MHSSEMEAT SNEER, No. 88. V IJF-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. 1880. WOENSDAG 3 NOVEMBER. 4 4 *4 wel S MS 83 K E R 0 8 R A A 'I'. ;d 2 UITDE TWEEDE KAMER. SNEEK.2 November. net im. >ver der Breggen te van B I M M K ALA»». U- te en terdam, eervolle vermelding gebr. Van Rossum te le prijs A. L. de Groot te De rechtbank te Heerenveen heeft .gisteren den notaris De Haan te Wolvega^veroordeeldtot negen maanden celstraf en drie boelenjan f‘12,50 subsidiair één dag celstraf. ier- ren ton Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken» uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. M >Ct. t r» is 8 ■er tjo m. nk en iv. as. G. dia I t li e er i jes S- 'is 'ts '4 8 zum, 2e prijs S. Zuurbuur te Spierdijk, eervol le vermelding M. Groot te Oosterbeek. Van het belangrijk succes, door de Nederland- sche inzendingen behaald, vcoral wat de wedstrijd in de melkrjjkheid betreft, werd oomiddelhjk^per telegram kennis gegeven aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid. ADVERTENTLËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer IV* Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Naar ’t Vad. verneemt, hebben in 't geheel «even arrondissements-schoolopzieners hun benoe ming niet aangenomen. Vrydag ia het geding tegen de gearresteerden bij de ongeregeldheden op de JodenB/eestraat te Amsterdam voortgezet. Van de vier personen, die te dier zake verleden week terecht stonden, *Ün twee tot 1 maand en twee tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. l2S; De heeren Moens en Verheijen hebben ontslag als lid der Kamer genomen, wegens hunne benoeming lot iu «pecteurs van het lager onderwijs. De heer de Bieber Btein is overleden. De discussie over het strafwetboek is Vrydag voort gezet. Artt- 55 91 zija aangenomen, waardoor het Eerste boek (algemeens bepalingengeheel is afgehandpld. Slechts enkele ondergeschikte of redactic-wijzigingen werden in sommige artikelen gebracht. Gelijkstelling van geweld met het brengen in slaat van bedwelming, door den heer Borgesius verlangd, nu de zin van bewus teloosheid is beperkt, werd door den Minister bestreden Ook handhaafde de Minister zijn zienswijze, dat afwij kende bepalingen in andere wetbueken worden gehand haafd, tenzij ze uitdrukkelijk worden afgeschaft. De discussie over het Tweede boek (misdrijven) is daarna aangevangen. Art. 92 (straf op Koningsmoord, maximum levenslang) is aangenomen met 43 tegen 1 stem (die van heer Corvcr Hooft/ Bij art. 102 (begunstiging van den vijand.) acht de Minister tegenover den heer Corver H.oft speciale voorziening tegen opzettelijke verijdeling van een uitge voerde onderwaterzetting onuoodig en bedenkelijk. Bij art. 113 (verspreiding van voor den Koning beleedigende geschriften) verklaart de Minister tegen Over den heer van Houten, dat opzettelijke verspreiding bedoeld wordt. Op voorstel van den heer van Houten worden artt. 113 en 119 aangehouden tot na art. 271 fdrukpersdelicten). Ook artt. 132 en 134 worden aangehouden tot na art. 271. Overige artikelen tot art. 156 goedgekeurd. De behandeling werd gisteren (Maandag) voort gezet en wel van art. 157 (opzettelijke brand atichtingen, brandstichting met of zonder levensgevaar en dood van anderen). Hierop zijn twee amendementen door de commissie van rapporteurs voorgesieid; 1. om als criterium te stellen, dat de dader bewustheid bezat, van het gevaar dat hij doet ontstaan2 om de maxima van de voorgestelde straffen, zoowel voor dit als voor andere gemeen gevaarlijke misdrijven, te verboogen tot 12 jaar voor opzettelijke pleging, 15 jaar voor idem met levensgevaar en 29 jaar of levenslang, als daardoor de dood van iemand is veroorzaakt. De Minister ontraadt bet eerste amendement, uit vrees de objectiviteit der strafwet in gevaar te brengen, doch neemt het tweede amendement o er, om des te zekerder dergelijke groote misdadigers levenslang te kunnen straf fen en te voorkomen, dat de toekomstige rechter het begrip van moord te eng opvatte. Het eerste amendement is verworpen met 27 tegen 27 stemmen Bij art. 158 verklaart de Minister over te nemen alle amendementen der commissie van rapporteurs strekkende om voor culpose misdrijven hechtenis of gevangenisstraf alternatief te bedreigen. Bij art. 174 (straf tegen verkoop van voor gezond heid en leven schadelijke waren) verklaart de Minister dat waren zoo algemeen mogelijk moeten worden opge vat en dat hij met den Minister van Binnen). Zaken zal overleggen enne organisatie van het toezicht. Io artt. 179 en 181 is de straf op dwang tegen ambtenaren met een jaar verhoogd. De discussie is gevorderd tot art, 186, na eene kleine wijziging in art 185. Heden voortzetting. Volgens achterstaande advertentie zal de heer ten Bruggencate uii Leeuwarden, zjjne eerste lezing alhier houden op Donderdag 4 November e. k. Het Tyroler Nationaal Zangers- en Dames- kivartet gezelschap, dat dezer dagen nog de eer genoot door Z. K. H. Prins Frederik uitgenoo- digd te worden, om zich ten zijnen paleize te ’s Hage te doen hooren, zal, blijkens achterstaan de annonce, in de Concertzaal alhier een tweetal Concerten geven en wel op Vrijdag en Zondag avond e. k. Geljjk wjj reeds vroeger met een enkel woerd hebben gemeld, heeft dit Gezelschap zich gedu rende de beide laatste maanden met veel succes in de zaal van het Park en in de Moorsche zaal van het café Belvédère te Amsterdam doen hoo ren en daar veel bijval gevonden. Het Handelsbl. van 8 Sept. jl. van die Concerten melding ma kende, schreef o. a.>het Gezelschap onder lei ding van den heer Schöpfer, kwijt zich uitmun tend vooral de zJodler-solo,” gezongen door den heer Hans Mungenast, verwierf den grootsten bijval. Tot driemaal teruggeroepen, gaf hij weer telkens nieuwe coupletten ten beste. Ook ver dient bijzonder vermelding de vlugge en juiste uitvoering van mejuffrouw Julie Kehl, op de hout en stroo-insliumenlen, de Streichzither-solo en die op het Glas-Euphonium*” Ook het N, v. d. Dag en andere bladen spra ken met veel lof over de uitvoeringen van het verdienstelijk Zanggezelschap uit het Pusterthal, ’t welk uit 8 personen bestaat, allen in nationaal kostuum. Hunne programma’s zijn zeer afwisse lend en bevatten sextetten, vrouwen-kwartetten, zither-voordracht enz. Wij twijfelen niet, of ook hier en elders in de Noordelijke provinciën zal het Tyroler-iangers- gezelschap zich in een druk bezoek mogen ver heugen en niet minder bijval vinden dan het reeds elders heeft genoten. In de gisteren avond gehouden vergadering van de Kiesvereeniging ^Burgerplicht” alhier zijn, met handhaving van de candidatuur-Kappejjne voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer tot 2e en 3e candidaat der vereeniging gekozen, de heeren mr. H. J. Smidt, oud-minister van Justi tie te ’s Hage en mr. J. J. Bolman, te Assen. Tot candidaat voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad werd gekozen de heer J. Mulder. De dag van Zaterdag jl. zal bij de onderwijzers en onderwijzeressen uit het voormalige achtste schooldistrict van Friesland zeker een aangenamen indruk hebben achtergelaten. Zij waren samen gekomen op eene uitnoodiging van hunnen school opziener den heer Jhr. Mr. C. L. van Beijma toe Kingma te Lemmer, die voordat hij naar een ander arrondissement henenging, tengevolge zijner benoeming als schoolopziener van het arr. Lemmer, eerst nog gaarne 'afscheid wilde nemen van het 8e district. Aan die oproeping was ruimschoots gevolg ge geven. 52 onderwijzers en 16 onderwijzeressen benevens de nieuwbenoemde schoolopziener van het arr. Sneek, de heer Weniholl te Weidum; waren tegenwoordigmeer dan ocil op eenige districtsvergadering samen waren gekomen. De heer Beijma hield bij den aanvang eene recht hartelijke toespraak, waaruit duidelijk bleek, hoe lief hem de werkkring geworden was, die hjj nü moest verlaten, 't Was hem eene behoefte, velen, die hij had leeren kennen en waardeeren en wier vriendschap hij op hoogen prijs stélde, nogmaals te zien on de hand le drukken en fff- schoon hij niet meer als schoolopziener kon werkzaam zijn, wenschte hij vurig de vriend vdn allen te blijven. Ten slot'.e zich tot den heer Wentholt richtende, wenschte hij dezen geluk met de eervolle onderscheiding hem ie beuit ge vallen en beval hem de belangen van onderwijs en onderwijzers ten zeerste aan. De heer Went holt beantwoordde deze toespraak, dankte er voor, dal hij eene uitnoodiging had mogen ontvangen, waardoor hij in staat gesteld was reeds nu ken nis met vele onderwijzers te maken en gaf van zijn kant de verzekering, dat hij niets onbeproefd zou laten, om naar zijn vermogen werkzaam te zijn in het belang van hel onderwijs. Beide toe spraken werden met luide toejuiching begroet en de heer Kuiper van Gaastmeer was dan ook- ze ker de tolk van alle onderwijzers, toen hij in een korte toespaaak den heer Beijma hartëlyk dankte voor de humane wijze waarop deze zijne betrek king had vervuld, welke betuiging nog hooger waarde ontving, toen ook door den Heer Visser, hoofdonderwijzer te Oosthem aan eene Christe lijke school, dezelfde betuiging werd bevestigd en de groote onpartijdigheid werd genoemd, die steeds aan den dag was gelegd. Hierop nam de Heer J. Visser, hoofdonderwjj- zer alhier het woord, gedacht in zijne toespraak de verdiensten van den vertrekkenden schoolop ziener, schetste hem als den vriend der onder wijzers, die, waar hij kon, met raad en daad had bijgestaan en zich daarom ook mccht verheugen in aller liefde, waarom allen hem ongaarne zagen vertrekken en »Vader Beijma” steeds io de meest aangename herinnering zal blijven. Als een stof felijk bewijs van die waardeeriug bood hij hem hierop een prachtigen fauteuil, een schaak tafeltje met schaakspel aan. Zichtbaar aangedaan ontving de heer Beijma, die op zulk eene onderscheiding niet het minst had gerekend, dit geschenk; hij betuigde geene woorden le kunnen vinden om zijne erkentelijk heid uit te drukken en nam het gaarne aan. 't Zou voor hem de schoonste herinnering zijn aan hel 8e district. Na deze toespraken waren allen eenigen tijd recht prettig bjjeen. Wel werd nog getracht een vraagpunt te behandelen, dat door den heer J. Visser kortehjk werd ingeieid, maar *t scheen dat men thans eenigen afkeer van ernsligen arbeid had en zich alleen aan het oogen- blik wou wyden. Menig hartelijk woord werd dan ook nog ge sproken; o. a werd door den heer D. Kappen- burg meêdeeling gedaan van een verzoek, dat door den heer Inspecteur J. F. Behrus aan hem gedaan was, nl. al de aanwezigen hartehjk van hem te groeten en hun Gods besten zegen te wenschen, nu hij moet ophouden met zijne be trekking. Door een der aanwezigen werd daarop voorgesteld staande de vergadering aan dén af tredenden Inspecteur een telegram toe te zenden, welk voorstel met toejuiching werd aangenomen. Het telegram was van den volgenden inhoud De Onderwijzers en Onderwijzeressen van het 8e district van Friesland, op het oogenblik vergaderd, hebben met ware ingenomenheid de woorden ge hoord, hen bij monde van den Districts-Boekhou- der den heer D Kappenborg namens den In specteur toegesproken en meenen hunnen harte- Uit goede bron deelt de Prov. Gron. Ct. mede dat het getal ingeschreven studenten aan de vrije universiteit twee bedraagt. Zoo was het althans op den 23 October. Wel had zich vroeger een grooler aantal aangemeld, tot zestien toe, maar bij nader onderzoek bleek, dat onder deze geen timmerhout was. Die zijn ten slotte allen af gewezen. Het N. v, d, D. noemt dit bericht echter onjuist. Te midden van al de gewichtige beschouwingen over ontvangsten en uitgaven, over onderwijs en politie, gebruikte een lid van den Amsterdamschen gemeenteraad ook eenige oogenblikken voor eene revue over de klokken der stad, die maar niet te gelijk willen slaan en over de wijzers die niet even snel draaien. Hy wenschte dat zeker klokkenspel niet jaar in jaar uil klingelde: sJan die sloeg Lijsie en Lijsje die sloeg Jan.” Ook eene ellenlange aria uit de Zauberflöte, die men elk kwartier moest hooren, verveelde hem. De Raad, even gelachen hebbende, nam daar na de politie onderhanden, die veel ziet wat niet noodig was en veel niet ziet, wat haar niet moest ontgaan. Daar de vroegere opgaven niet volledig waren, volgen hier nogmaals alle onderscheidingen duor Nederlanders, op de Londensche vee- en zui- veltentoonstelling verworven Slieren le prijs J. Kruit te Gasselte, 2e prijs H P. Smidt te Tietjerk, eervolle vermelding S, S. Bakker te Deersum. Koeien le prijs J. Palenstein te Schellinkhout, 2e prijs. J, L. Blanksma te Pingjum, zeer eervol le vermelding S. Zuurbier te Spierdijk, eervolle vermelding M. van der Poel te Abbenbroek, ver melding P. Ellerbroek te Hoorn. Edammer kaas2e prijs J. Heynis te Purmer, eervolle vermelding Keg en Hartog te Zaandam. Vaarzenle prijs S. Valkema te Wirdum, 2e prijs J. M. de Sonnaville te Alkmaar. Goudsche kaas 2e prijs Ridder en Van der Kwast te Vteesp, 3e prjjs Laning Zn te Rot- t J 1 Rotterdam. Friesche kaas Deersum. Derby kaasle prijs J. Waddinxveen. Versche boter Frieschele prijs M. B. de Vries te Benedenknjjpe, 2e prijs L. van der Wou- de Jz. te Leeuwarden. Delfeche boter le prijs G. van der Berg te Berkel, 2e prijs B. Veth Go. le Delft, 3e prijs J. de Kujjser Zn. te Delft, eervolle vermelding idem. Zwolsche en Kamper boter le prijs E. van Heemskerk van Beest te Dalfsen, 2e prijs J. D. van Assell te Kampen, 3e prijs H. J. Wijsman Zn. te Amsterdam. Inlegboler, Hollandsche2e prijs Wüsle te Amsterdam, 3e prijs H. J. Wijsman Zn. Ie Amsterdam, eervolle vermelding idem. Delftsche en Rijnlandschele prijs wed. J. van der Chijs Zn. te Delft, 2e prjjs idem, 3e prjjs P. Straathof te Hazerswoude. Frieschele prijs M. B. de Vries te Beneden- Knijpe, 2e prijs J. Zuidema te Grouw, 3e prijs K. J. Kalina te Britsum, zeer eervolle vermelding PMinnema te Urelerp, eervolle vermelding F. T. Bruinsma te Scharnegoutum. Zwolsche en Kamper le prijs H. Reuijl Zn. te Kampen, 2e prijs T. Uilerwijk le Zulfen, 3e prjjs J. Themans te Zwolle, eervolle vermelding J. Schoonman le Brummen. Melkrjjkheid le prjjs T. W. Fennema le Hui-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1