GEMEENTE EN HET ARROiWSSEfflT SMEEK, iR NIEEWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE No. 90 V IJ F-E JN-n ERTIGSTE JAARGANG. 1880. WOENSDAG 10 NOVEMBER. ÏK S N E E K, 9 November. U I T DEFERS. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATEB DAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ge- >og der ch- ds- itje 23 en jn- le- rke Ike rk, te en au De notaris Jiskoot te Veen heeft van het arrest van het gerechtshof te Den Bosch waarbij het vonnis van de arrond-rechtbauk bevestigd werd, onmiddellijk cassatie aangeteekend. n I a >p- I ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regel», gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer Cents. Bij abonnement it de pry» be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. Het comité voor algemeen stemrecht (mr. J. D. Veegens president en mr. W. Heineken secretaris) heelt zich tot de Tweede Kamer ge wend met een adres, waarin het op de bekende en in het adres nogmaals uitvoerig omschreven gronden de volksvertegenwoordiging eerbiedig verzoekt, de Regeering uit te noodigen of des vereischt zelve het initiatief te nemen tol eene herziening der Grondwet in dien zin, dat onder zoodanige waarborgen voor de vrijheid der verkiezingen, als noodig zullen worden bevonden, hel algemeen stemrecht voor de Ryks-Provinciale en Gemeentelijke Vertegenwoordiging in Nederland worde ingevoerd. Het adres zal eerstdaags als brochure bij den uitgever J. H. de Bussy te Am sterdam hel licht zien. U I T D E TWEEDE KAMER. De zaak van De Jocgh is bij beschikking van de raadkamer der Haagscho rechtbank thans naar den proc-gen. bij het gerechtshof verwezen. Het schrijven van moord* of brandbrieven schijnt iets aanstekelijks te hebben. Thans wordt weer uit Dokkutn gemeld, dat een geacht ingezeten, lid van den gemeenteraad en president-weesvoogd, een brief ontvangen heeft, waarin hij, zonder dat hem om geld wordt gevraagd, met den dood wordt bedreigd. Men leest in de Haagsche Kroniek der Nieuwe Groninger Ct.; «Het kan u niet zijn ontgaan met welke geva ren het nieuwe etafwetbuek my eu andere vrien den van Uilenspiegel bedreigtart. 98 brengt on» voortdurend in tweestryd met ons zei ven vordert het belang van den Staat al dan niet de geheimhouding van dit of dal bericht Daar hebt ge nu de vergadering die de liberale partij minus de Kappeyne club hield en die door de heeren van Delden, van der Linde o en van Rees, als triumviraat werd gepresideerd; wat daar geschiedde wordt, ula gewoonlijk, voor de profane wereld als een geheim beschouwdmij werd er ’t eon en ander, met ais geheim echter, van meégedeeld. sik kan u verzekeren, dat de meerderheid be sloten heelt bij de aanstaande begrooüngsdiscussie de welwillende houding te blijven in acht nemen, die tot hiertoe tegenover het Kabinet van Lijnden weid aangenomen; met vooropstelling echter dat *nen de maatregelen, die in stryd zijn met de liberale politiek, krachtig zal bostryden. •Hel gevolg daarvan zat zyu, dat feg d? M. Twee personen werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden, twee anderen tol een gevangenisstraf van 15 dagen en een tot een geldboete van f 25. Het O. M. by de rechtbank te Tiel is in hoo- ger beroep gekomen van de uitspraak, in de vori- ge week in zake ds. Roodhuijzen gevallen. spiaak gedaan in eenige der strafzaken naar aai leiding van hel standje op de Jodenbreestraat. De rechter was minder veeleiachend dan hel O. handeling der Indische bydragen, die nog vóór de Indische begrooting aan de orde zal komen, de politiek van den heer van Goltstein een zware kamp zal hebben en het zou mij niet verwonde ren, indien binnen korten tijd zijn portefeuille in andere handen overging. De conversie-quaestie en de houding van den Minister van Koloniën met opzicht tot den Gouverneur-Generaal worden scherp gegispt. De langdurige bestendiging vau den heer van Lansberghe op Buitenzorg vindt bij de liberale party scherpe afkeuring. »Ouk de Minister van Oorlog zal een zware taak hebben bij de verdediging van zijn budget maar in elk geval de handhaving van de tegen woordige regeering als geheel is als uitvloeisel van de samensprekingea der liberalen zoo goed als zeker. «Prins Alexander die Zondagnacht hier ter stede aankwam, heeft zich drie dagen incognito in zijn paleis opgesloten. De schildwachten wer den eerst Woensdag voor het paleis van den Kroonprins opgesteld. By den uitgever H. D. Tjeenk Willink te Haar lem is een brochure verschenen, getiteld «De nuttige handwerken in de lagere school. Een woord bij de invoering vau dit leervak op de scholen, overeenkomstig de wet van 17 Augus tus 1878 (btaatsbl. no. 127).” De schrijfster is mevr. G. van Eyk-Hardeman. Zij wyst op de beteekenis, die het onderwijs in nuttige hand werken voor d<i school en het leven heeften betoogt, dat dit onderwijs klassikaal en niet hoofde- lyk moet worden gegeven. Een paar leerplan nen worden door haar aangegeven. Krachtig pleit zij er vervolgens voor, dal dit onderwijs binnen de schooluren worde gegeven. Op de vraag, die zich bij de bespreking van dit punt op den voorgrond dringt«wat zullen de jongens gedu rende de handwerkenlesseu kunnen doen?’’ ant- woirdt zij het volgende Bij de oplossing der vraag: welke vakken hiervoor in aanmerking komen, zal men rekening moeten houden én met de meerdere behoefte die rij hebben aan kennis, vaardigheid en kracht, bij hun zelfstandig optreden in de maatschappij, èn op den aanleg voor sommige leervakken, die bij de jongens op zekéren leeftijd geringer is dan bij de meisjes. Voor zooveel het eerstgenoemde punt aangaat vestig ik de aandacht op de volgende zaken: a. Gymnastiek met zwaarder oefenicgen; t>. Meer uitvoerig teekenonderwijsc. Praktische vormleer; d. Levensbeschrijvingen van groote mannen in den geest van miles: «Help u zel- vev”e. Bespreking van industrieele zaken of zeer eenvoudige technologische onderwerpen f. Landbouwkunde in den geest van Baaischers: «Kinderen van den Buitenman”; g. Eenvoudige denkbeelden van staatsregeling, zooals wij ze op hel leerplan voor de Belgische scholen omschre ven vinden. «Met betrekking tot het tweede noem ik: oe feningen in het zingen en schrijven en in het mondeling uitdrukken der gedachten. «Indien de pogingen om den handenarbeid voor jongens een plaats in de school te doen vinden, lol een gewenscht resultaat mogen leiden, zal een deel van den handwerkentijd voor de meisjes af gezonderd, zeker voor het ouderwys der jongens in dit vak kunnen aangewezen worden.*’ Wij vestigen de aandacht van onze onderwij zers en schoolautoiiteilen op deze brochure. ingeval het winterweder niet toeliet om een» hardrijderij op schaatsen te houden. Het tweetal concerten, jl. Vrijdag- en Zondag avond door het Tyroler Zang gezelschap, onder directie van den heer Schöpfer in de Concertzaal alhier gegeven, heeft aan een talrijk auditorium veel genoegen verschaft. Van hel afwisselend en onderhoudend programma nog gedurig op zeer welwillende wijze door het gezelschap aan gevuld vielen zoowel de Zangnummer» als da voordrachten op het «Holz-und Stroh-Instrument”, op de «Streich-Zilher” en op het «Glas-Euphoni- urn” zeer in den smaak van het publiek, dat in warme toejuigingen luide zijn bijval betuigde over ’l geen ten gehoore werd gebracht. Die luide bijvalsbetuigingen waren verdiénd, want het door den heer A. Agema geëngageerde Tyroler Zanggezelschap beantwoordde inderdaad aan de goede verwachting, die wy ér van koester den, naar aanleiding van de gqnslige bepordeelin- gen in de Amsterdamsche bladen; Wij twijfelen dan ook niet aan bun voortdurend succes, ook in de andere plaatsen «der noordelijke provinciën, welke thans door hën successievelijk worden bezocht. v Uit het vroeger vertóelde ieslal ia tót •predi kant bij de Herv. Gemeente alhier beroepen Ds, Bolhuis te Lichtenvoorde. Te Blaauwhuis, onder Weslhem, is Zater dag morgen eene huiiinge, bewoond ‘door den kastelein J. Kraft en vier andere gezinnen, totaal afgebrand; oorzaak onbekend. Op de Centrale vergadering; van de liberale kiesverenigingen in ons district, jl. Zaterdag te Heerenveen gehouden, is voor de •aanstsande Ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer (va cature Moens) tot definitieven candidaat gesteld de heer Mr. Ph. van Blom, president dér Arr. Rechtbank te Heerenveen en oud-lid van de Tweede Kamer. B U 1 T E K L. A W I>, O V E R Z I G H T. Nadat de Fransche politie in den loop der vorige week was voortgegaan met het ontruimen der kloosters in de departementen, waarby zich bijna allerwege de tooneelen der vorige dagen herhaalden, is de regeering jl. Vrijdag ook over gegaan tot de toepassing der Maart-decreten in de hoofdstad en zijn gelijk een telegram in ons vorig nummer reeds meldde de leden der niet- geautoriseerde kloosterorden uit hun inrichtingen te Parys verdreven. Hoe zesi men ook op de zaak voorbereid was, schijnen de betrokkenen toch nog overrompeld te zijn; het zoo positieve bericht, dal de regeering de uitspraak van het tribunaal der conflicten zou afwachten, had de clericalen gerust gesteld, en toen de politie Vrijdag ochtend te 5 uur zich voor de verschillende kloosters vertoonde j vond zy daar alleen de gewone lyfgarde en had zij gelegenheid, door het afsluiten der straten, de reservetroepen der clericalen te verhinderen om tot hen door te dringen en haar bij haar werk fe belemmeren. De overige maatregelen waren even doeltreffend genomen en daar men zich niet op de sloten makers meende te moeten vei laten, waren de pompiers aangewezen om de deuren te openen. Na de gewone sommatien gingen zij daartoe met hun bijlen over en met hun hulp waren de op de binnenplaats opgerichte barricades ook spoedig uit den weg geruimd. Ontruimd werden de kloosters der Dominikanen in de rue St. Jean de Beauvais en in de rue des St. Honoré, der Fran- ciskanen in de rue des Fourneaux, der Oblaten in de rue de Petersbóurg, der Maristen in de rue Varennes, der paters van O. L. Vróuw van Sion en der paters van Maria Hemelvaart in de Van de 198 kiesgerechtigden voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, werd bij de gisteren plaats gehad hebbende ver kiezing van 3 leden in dat college, door 75 van hun kiesrecht gebruik gemaakt. De uitslag was, dat de aftredende leden, de heeren P. M. T. Dethmers, H. Jongbloed Jz. en D. Gorter, allen herkozen werden, respectievelijk met 69, 57 en 45 stemmen. Op den heer H. J. J. Visser waren 31 stemmen uitgebracht, terwijl eenige stemmen op enkele personen verdeeld waren. In plaats van den heer J. Mulder, die voor de candidaluur bedankte, werd door de kiesver- eeniging «Burgerplicht” in hare vergadering van gisteren avond tot candidaat gesteld voor het lid maatschap van den Gemeenteraad, de heer J. J. Beek huis, die de candidatuur heeft aangenomen. Gisteren had alhier in de Concertzaal van den heer Agema de 10e Algemeene vergadering plaats van de Leden der Ijsclub «Friso”, Beschermheer Z. K. Hoogheid Pnn» Alexander, Kroonprins der Nederlanden. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren gelezen en het verslag van de handelingen over het dienstjaar 1878/79 was uitgebracht, deed de penningmeester rekening en verantwoording van zijne gehouden administratie, waaruit bleek, dat het voordeelig saldo in kas bedraagt t 210.73. Het ledental is 710. Met algemeene stemmen werd het aftredend De rechtbank te Amsterdam heeft weder uit- bestuurslid B. de Jongh herkozen, terwyl tot keurmeester werd benoemd Thomas Wieringa. Nog werd besloten het 10-jarig bestaan der jJsclub «Friso” feestelijk mei de leden te vieren, )Lt I S NE 4 ER COTRAIT. or. ESB is s I ft ft E A L. A A W- id. 9 6 >08 STS ?rs elö sn. 45 I M JV. 4# De behandeling van het Strafwetboek werd ji Vrijdag voortgezet. Na zeer uitvoerig debat zijn onveranderd aangenomen artt. 329 en 330 (bedrog bij verkoop en door vervalsching van waren), met verwerping van het amendement van den heer S'ckesz om als vervalschte eet- of drinkwaren te beschouwen die met vreemde hoofdbestanddeélen saamgesteld zijn, en met verwerping van het amendement van de hefcr tiatgers om de redac ie van art. 358 van de staatscommissie te herstellen. De Minister constateerde overigens dal in den regel verkoop van eet en drinkwaren voor anderen stiafbaar is Door de RegeCring is overgenomen het amendement van de commissie van rapporteurs om een nieuw art. 335 op te nemen, met gevangenisstraf van hoogstens 1 jaar straffende den koopman, den bestuurder of commissaris van eene naamlooze vennootschap of coöperatieve ver eeniging, die opzettelijk «en on waren staat of balans openbaar maakt. Dit misdrijf is zelfstandig en staat naast valsehheid. De Kamer heeft beslist, na afloop der behandeling van bet strafwetboek o. a. te behandelen het ontwerp op den ijk der maten en gewichten, dat tot nadere bepalingen omtrent den zoutaceijns en (met 99 tegen 25 stemmen) dat tot regeling der Indische bijdrage. Bij de voortzetting van het strafwetboek is art 354 (opzettelijke wetschennis van Ministers), ua bestrijding door den beer Kenchenius op grond van de wenschelija heid van afzonderlijke regeling, aangenomen met 35 tegen 90 stemman Na art; 358 is opgenomen een nieuw artikel, straffende den ambténaar die opzettelijk boeken of registers, uit sluitend bestemd tot controle van zijne administratie, valscbelijk opmaakt of vervalscbt. Bij art. 389 eu 390 nam de Miniater de wijzigingen van de commissie over ten einde de regeling van desertie van zenvisscliers aan te houden tot de spoedig te behandelen speciale wat; dientengevolge zijn de artikelen 378 en 394 ingetrokken. Na overneming van drie luieuwe artikelen ua 417, be treffende de uitgifte of het drukken van smaadschriften, i» het tweede boek geheel afgeliandeld. De disen ste over het derde bock (overtredingen) is gisteren (Maandag) aangevangen- Bij art. 429 (open bare bedelarij) bad een uitvoerig debat plaats naar aan leiding van een amendement van de meerderheid der commissie om de openbare bedelarij alleen strafbaar te stellen als ze geschiedt buiten noodzaak, terwijl dan de bewijslast op het openbaar ministerie zou rusteo. De Minister bestreed dit amendement. Het bewijs der noodzakelijkheid om te bedelen moet door den bede laar bewezen worden. Het amendement der commissie ia verworpen met 43 tegen 21 stemmen. Na kleine wijzigingen zijn de overige artikelen tot art. 444 aangenomen. Heden Titel 4.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1