«IEDWS- h wmtnmw rooii de 6E1EE1TE H DET IIIIIHDISSEIIEJI SIffi. 1 J 1 J J fc No. 91. V IJ F-E N-D E R T 1 vG S T E 1880. ZATERDAG 13 NOVEMBER. li r 0 I r 0 I I i. x A V k 03 p-.a- 1 SHE I ^gEDaatsaBMMM ®i jEMBBaawaBa SB ep S f K i der dat e op te het Plaatselijk UIT DE TWEEDE KAMER. in ’4 BIAXKALAVD. Iemand te WesUtellingwerf kreeg dezer dagen I J 0 2 0 0 o 0 ADVERTENT1ÊN voor eiken regel laugrijk lager. Uitgever. den in in Te Amsterdam is bij den bouw van ’s rijks museum een ongeluk gebeurd. Een ijzeren balk is gebroken en op hel hoofd van een werkman neergekomen. De man bleef op de plaats dood. vy wrr aandringen, dat hij zich uit het openbare leven zal terugtrekken en die heer dan ook voornemens zou zijn, om zijn mandaat als volksvertegenwoor diger met Juni e. k neder te leggen. Wij ver nemen uit zeer goede bron, dat dit bericht ten eenenmale onwaar is.” KENNISGEVING. Bet HOOFD van hel PLAATSELIJK BESTUUR te Sneek, maakt door deze aan de ingezetenen bekend, dat het suppletoir-kchier van belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden worden de Honden voor het jaar 1880, door heeren Ge deputeerde Staten van Friesland goedgekeurd, aan den heer Gemeente-Ontvanger ter invordering is overgegeven en dat een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wel bepaalden voet te vol doen. Sneek den 11 Nov. 1880. De BurgemeesterHoofd van het Plaatselijk Bestuur voomoemd J. van DRIESSEN. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.—franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Maandag is te Den Haag de nestor onzer schil ders, de heer B. J. van Hove, in den ouderdom van ruim 90 jaren overleden. Vooral het Haagsch tooneel heeft veel aan hem (e danken gehad. Van tal van maatschappijen ontving hij medailles en was hij medelid. Wijlen H. M. de Koningin ontving als Prinses van Oranje van hem onder richt in ’t schilderen, De overleden kunstenaar was officier van de Eikenkroon en ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. zijn bezittingenbuiten zijn weten, werkelijk met 1 12000 waren bezwaard. Deze zaak "schijnt in verhand te slaan met de knoeierijen van gewezen notaris De Haan, die vroeger den terest van die som schijnt betaald te hebben. In de zitting van Woensdag zijn door de Kamer aan ogenomen 17 naturalisatie ontwerpen eir de begrooting van den arbeid der gevangenen voor 1881. Bij laatst genoemde werd echter met 39 tegen 14 stemmen aan genomen een amendement van den heer Corver Hooft tot schrapp ng der voargestelde tractementsverhoo,-ing Van opz chters bij den arbeid der gevangenen ad f 1980. De voorsteller en de heer ven Dolden betoogden, da t met het oog op het groote tekort op de staatsbegroting bezuiniging plicht was en alle niet onvermijdelijke uit gaven moesten worden geweerd. De heer Bergsma en de Minister van justitie meenden dat die stelling niet kon gelden waar het belooniug gold van: trouwe plichtsvervulling. Aangenomsn zijn de ontwerpentot bekrachtiging van Verkoop van vcsringgrond te Groningen en te Nieuwe Schans, tot bekrachtiging der provinciale belastingen in Groningen, tot verhooging van hoofdstuk V der Staats begrooting van 1879, tot grenzveranderwg van Hengelo en Lonueker. Bij de Indische credieten van 1878, 1879 en 1880 bestreden - de heeren Corver Hooft en Keuchenins deze overschrijding der begroetingen, waardoor de weitelijke Vaststelling der Indische begrooting niets beteekende, De heer Keuchenins wees daarbij op de groote Aijeh uitgaven en drong aan op eeue spoedige beëindiging van <i«n oorlog. De Minister van Koloniën beaamde den weuich, dat s v spoedig een geregelder bestuur in Atjeh ejogelyk zou zijn. Het ontwerp ia aangenomen. I Nog ziju Rangeuomeu da bakrachtiging van de dading 't Vaderland zegt »Wij hebben in een vorig nummer uit het Handelsblad medegedeeld, dat de geneesheeren van den heer mr. M. H. Godefroi er ernstig op B EK ENDMAKING. BURGEMEESTER gemeente Sneek, Gelet op art. 8 der gemeentewei brengen ter kennis van de ingezetenen, ua. de verkiezing voor één lid van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 23 November e. k. en een eventueele herstemming op Dinsdag 7 December d. a v, Sneek, den 12 Nov. 1880. Burgemeester en Wethouders voomoemd J. van DRIESSEN. Voorzitter, J. W. BENNEWITZ De Secretaris. Voor het hof te Amsterdam werd Dinsdag be handeld de bekende zaak tegen H. W. B. Knuijf, huisschilder, beschuldigd van in den nacht van 26 op 27 Februari jl. zijne, ten huize van mr. J. R. Corver Hooft, lid der Tweede Kamer, in I dienst zijnde zuster Catharina Elisabeth Knuijf te bobben vermoord. 1 UIT DE PERS. In een brief uit den Haag, geplaatst in de Zut- phensche Courant, wordt gezegd Ai is het bijna zeker, dat het Strafwetboek zoo wel in de Eerste Kamer als in de Tweede met groote meerderheid zal worden aangenomen, men denke daarom niet, dat het ook reeds over eenige weken of maanden zal worden ingevoerd. Mannen die in de practijk der strafwetgeving te huis zijn hebben mij verzekerd, dat de invoering op zijn kortst nog di ie jaren op zich zal laten wachten. De termijn klinkt lang, maar als men bedenkt hoeveel er nog zal zijn voor te bereiden, hoe vele wetlen nog eerst met het nieuwe strafwetboek in overeenstemming zuilen moeten werden gebracht, welke ingrijpende wijzigingen de strafvordering ;nog zal moeten ondergaan, en eindelijk dat er nog imillioehen guldens aan nieuwe gevangenissen moe- ten worden verbouwd, voordat men m het bezit zal zijn van een voldoend aantal cellen om inde .behoefte te voorzien als men dit alles bedenkt, •dan komt men eerder tot de conclusie, dat de termijn van drie jaren nog te kort is genomen. En zoo geheel ónmogelijk is het niet, dat men tegen dien tyd, dat eindelijk tot invoering kan worden overgegaan, ock weer ernstig de vraag gaat overwegen, of het niet wenschelijk is, althans in enkele titels van het nieuwe strafwetboek nog eerst weer eenige wijziging te brengen. Want al mag het werk, hetwelk thans door de wetge vende macht wordt tot stand gebracht, over ’t ge heel een meesterstuk van nieuwere strafwetgeving genoemd worden, er zijn toch reeds enkele tilels door de Tweede Kamer aangenomenwaarover bekwame juristen bedenkelijk het hoofd schudden. Meer in het bijzonder geldt dit van de misdrij ven tegen de zeden en van de misdrijven tegen eer en goeden naam. Er zijn zelfs die zoover gaan van te beweren, dat laatstgenoemde titel door aanneming van een zeer ingrijpend amen dement van den heer de Beaufort geheel is ver knoeid en dat de Kamer daarom wel genoodzaakt zal zijn dien titel nog aan een herziening te on derwerpen. met de reedery van de „Noach 5”, de wijziging der VVest lndische begrooting voor 1879 en van hoofdstuk 9 der Staalsbegröoting voor 1879, zoomede de conclusion uur ónderwijs-verslageu. Gisteren (Donderdag) had de beraadslaging plaats ovei bet ontwerp tot wijziging dar wet op de maten eu ge wmhten en weegwerktuigen. Üeeue algemeene beraadsla ging werd gevoerd. Bij art, 3 weid eene langdurige beraadslaging gevoerd over de vraag of de oude benamingen in de wet zouden worden behouden zooals door de commissie van rappor teurs is voorgesield; i Pu Minister van waterstaat enz. en de heer Viruly hebben dat amendement bestreden, ’t welk echter door anderen werd ondersteund. Aangenomen is met 43 tegen 25 stemmen een sub amendement van den heer van Delden, om de kolom verkortingen te doen vervallen. Een sub amendement van den heer Mackay is ver worpeu met 39 tegen 28 stemmen, en Let amendement der commissie van rapporteurs, zooals het is gewijzigd door het sub-amendement van Delden, aangenomen met uo. tegen 12 stemmen, zoodat de Nederlaudsche bena mingen worden behouden. Art. 3 is goedgekeurd' Op art. 4 zijn aangenomen twee amendementen, als een van den heer Bastert, om het daarin bedoelde ver boa te beperken tot officiëele aoten, met 35 tegen 32 stemmen en een van den heer Vening Meinesz, om de tweede alinea te doen vervallen, met 46 tegen 27 stem men Art. 4, alzoo iugekrompeu, is aangenomen, Deden voortzetting. Te Hinsbeek bij Venloo is zekere Wolters door een sluipmoord om het leven gebracht. Uit een gezelschap terugkeerende, werd hij opgewacht en met messteken afgemaakt. De vermoedehjke dader, die zich in handen der justitie bevindt, was nog slechts korten tijd in vrijheid nadat hij, ook wegens moord, tuchthuisstraf ondergaan had. Te Amsterdam is in de laatste dagen weder op een paar plaatsen ingebroken, zonder dat er echter iels van belang is ontvreemd. De Am- sterdamsche bladen wijden er uitvoerige be schrijvingen aan. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, meer 7‘4 Cents. Bij abonnement is de prys be- Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Voor eenigen tijd is een officier te Den Haag, wiens paard voor den stoomtram schrikte, met paard en al in het water geraakt. Thans zal het gemeentebestuur zich tot de Rijnspoorweg-maat- schappij wenden met verzoek, een hek langs een gedeelte van het kanaal te maken, en, wanneer er ruiters aankomen, langzaam te ryden. *t Vaderland zegt »Met zekerheid kunnen wij meededen, dat het bericht in het Handelsblad alsof er in de liberale partij vergadering van Donderdag 11. besloten zou zijn om het Ministerie te steunen, maar den Min. van Koloniën te interpelleeren over den terugkeer van den Gouv. Generaal, volkomen uit de lucht is gegrepen. Uitsluitend is in die vergadering gedebatteerd over de Indische begrooting en de Indische bijdrage-wet.” BEKENDMAKIN G, De Voorzitter van hel hoofdkiesdistriet Sneek, maakt bekend, dal de verkiezing v. or één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dit district zal plaats hebben op Dinsdag 23 Novem ber e. k en eene eventueels herstemming Dinsdag 7 December d a v. Sneek, den 12 Nov. 1880. De Voorzitter voomoemd, J van DRIESSEN. en WETHOUDERS Men zal zich herinneren, dat deze beschuldig- de in 1870 te Almelo is gedetineerd geweest ter zake van moord, gepleegd op zijn huisvrouw eu zijn zesjarig kind. Hij is toen krankzinnig ver klaard en heeft 2J4 jaar in het krankzinnigenge sticht te Deventer dcorgebracht. Ook nu is naar zijn zielstoestand een ampel onderzoek ingesteki, maar deskundigen hebben verklaard dat hier aan geen krankzinnigheid te denken valt. Volgens bekentenis van beschuldigde heelt hij, naar ’t verslag in *t N. v, d. D. opgenomen, ter wijl mr. Corver Hooft uil de stad was, zich tot zijn zuster begeven, met het vooraf beraamd opzet haar met een mes den hals af te snjjden. Hij had niets tegen haar, maar werd alleen ge dreven door een onweersiaanbaren lust om vrou wen te vermoorden. Na met haar gegeten en kaart te hebben gespeeld, gingen zij te half elf ure naar bed. Te half een volbracht hij zijn plan en bracht haar in den slaap twee sneden in den hals toe, waai onder een diepe snede. Zij is schier onmiddellijk daarna overleden. Na een paar uren als een wanhopige door het huis te hebben geloopen, vloog hij op straat en liet hij zich op het Rembrandtsplein door een agent van politie arresteer en aan wien hij het gebeurde mededeelde. 11 getuigen werden gehoord, waar onder mr. Corver Hooft en de benoemde des kundigen. Het O. M- eiechte schuldigverklaring aan moord en levenslange tuchthuisstraf. De ver dediger bestreed vooial het rapport der deskun digen en concludeerde tot vrijspraak op grond van ontoerekenbaarheid of subsidiair tot het gelasten van een nieuw onderzoek door krank zinnigen artsen. 16 Nov uitspraak. De reusachtige onderbassins van het op te richten aquarium der diergaarde te Amsterdam zijn voltooid. Zij vormen, naar een beschrijving die daarover in de N. R Ct. voorkomt, een vry regelmatige verzameling langwerpige vierkante bakken, door gangen onderling verbonden, ter gezamenlijke oppervlakte, na aftrek der muren van 500 M. Zij hebben een diepie van 1,70 M, en zullen ongeveer 1000 M3. zoet en zout waler bevatten. De waterleiding is zóó ingericht, dal hel water, hoewel vooildurend doorstro omende, toch tyd heeft om te bezinken. Elk bassin kan namelijk afge sloten en, zoo noodig, op den bodem gereinigd worden. Om zich eenigermate een denkbeeld te vormen van den omvang der onderaardsche gewelven dient men te welen, dat het gebouw een lengte van 87 bij een breedte van 33 Mi heeft. De gevels van hel gebouw zijn er als ’t ware om heen getrokken. Op zware penanten rusten de krachtbinten en bekapping van het omvangrijke gebouw, dat met zijn algeronde hoeken en mid- denpaviljoenen zeker een goeden indruk zal ma ken. De bovenbassins, waarin de bevolking van zee- en en rivieren huisvesting zal vinden achter glas, zoodat zij in al haar eigenaardigheden gadegesla gen kan worden, beslaan een oppervlakte van 156 M3, met ëen waterinhoud van 230,000 liter. De Arnh. Ct. meldt 10 jl. »Gister morgen werd onder Wolfhezen een drijfjacht gehouden, waaraan een tiental heeren deelnamen. Door het terugkaatsen van een ha gelkorrel werd een van de jagers, de heer van der W. uil Nijmegen, zoo noodlottig in het hoofd getroffen, dat hij bijna onmiddellyk bezweek. De dader, wien zelfs geen onvoorzichtigheid kon wor den verweten, was wanhopend van smart en al gemeene ontzetting heerschte onder de jagers.” een aanmaning om de verschenen rente te beta len van een hypotheek van f 12000 op zijn lan derijen. De man wist van de geheele hypotheek niets af, ging dadelijk een onderzoek instellen op 't kantoor van den liypotheek-bewaarder te Hee- renveen, en kwam tot de leelijke ontdekking, dat 1 12000 waren bezwaard. V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1