GEMEEWE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. mWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR HE s 1880. No. 92 V IJ F-E N-D ERTIGSTE J A A. R, Cl A. N Gh 17 NOVEMBER. WOENSDAG •Geheel hun optreden, hoe bewonderenswaard En hoe heeft Starter”. nu aan een en ander SYEEKER C01R4VT. I 5 ■a SIIWKALA X». - STIKREA. 1 I 4 art t I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. o Voorts: om door den heer Jaarsma eene be groeting te doen opmaken van de kosten der herstelling en daarna op nieuw concessie aan te vragen voor de heffing van een doorvaartgeld tot dekking van de kosten van onderhoud enz. VIII. Wordt gelezen een adres van I. H. Wiersma te Wolsum, houdende verzoek, dat op nieuw onder de hand aan hem worde verpacht de tolheffing bij de brug over de Bolsitarder- Zeilvaart onder het dorp Wolsum en wel voor den tijd van drie jaren, ingaande 12 Mei 1881. Daarop wordt besloten het verzoek toe te siaan en den adressant als onderhandsche pachter aan te nemen op de thans beslaande voorwaarden en tegen eene pachtsom van f344 in bet jaar. Op dit besluit zal da goedkeuring van hh. Ge deputeerde Staten worden aangevraagd. De vergadering is daarna gesleten. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. men gewaardeerde broeders nog deze grappenmakers met een ge in te leiden, grensde aan wat we Vergadering van den Gemeenteraad van WIJMBR1TSERADEEL, op Zaterdag den 13 Nov. 1880, ’s voorm. 10 ’/a uur. Tegenwoordig zijn: 10 leden; afwezig de hh. de Boer en Wijsija. I De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. II. Wordt mededeehng gedaan van de navol gende ingekomene stukken, die voor notificatie worden aangenomen. a. Resolutie van hh. Gedeputeerde Staten waarbij vcor kennisgeving wordt aangenomen het raadsbesluit, houdende vaststelling eener verorde ning, bepalende de wijze van afkondiging van plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. l>. Het door hb. Gedeputeerde Staten goedge keurd raadsbesluit tot wijziging der bëgröotïng voor het jaar 1880, voor zoover betreft de kos ten van het openbaar lager onderwijs. III. Wordt gelezen eene resolutie van hh. Ge deputeerde Staten, houdende bericht in antwoord op een schrijven dezerzijds, betrekkelijk hel door het R. K Kerkbestuur van Wouasend gedaan vei zoek om afstand van een gedeelte der begraaf plaats te Ypecolsga, dat hel recht om voor de grafruimten den daarvoor in de verordening be paalden prijs te vragen naar het gevoelen hunner veigadeiicg niet kan worden betwijfeld, zoomede dat door de bestemming van een afzonderlijk ge deelte der algemeene begraafplaats te Ypecolsga uitsluitend «oor bel begraven der lijken van de leden der R. K. Gemeente van Woudeend, dat gedeelte daarvan het karakter van algemeene be- giaalpiaats niet verliest. Daarop wordt besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van hh. Gedeputeerde Staten bij eene vroegere resolutie gedaan om uit het door den Raad genomen bestuit tot den afstand van De Standaard heeft heel wat Ie stellen, met haar aanhangers op het rechte pad te houden. De klokkespelers, die op verschillende plaatsen zijn opgelreJen, en, omdat zij onder christelijk historische vlag voeren, ook door het puriteinsehe volkje (der Standaards eigen woorden) werden bezocht, zijn thans in de ban gedaan »Ter verontschuldiging van ons publiek schrijft het blad zij er alleen bijgevoegd, dal men er in goed vertrouwen heenging ter verontschuldi giag van den heer Van ’l Lindenhsut (voor wiens Inrichting te Neerbosch zij optraden) dal er uit Engeland een veel gunstiger roep over het karak ter van het optreden dezer heet en was opgegaan; en ter verontschuldiging van ds. Adama van Scheltema, op wiens verantwoordelijkheid de zaak dreef; dat hij zelf, ernstig aangelart in zyn ge zondheid, te goed van vertrouwen afging op Engelsche recommandatie. «Het eenige wat ons hindert is dat èn het Oosten èn de Sprokkelaar (twee bladen van anii-revolutionaire richting) verslag konden geven van deze séances, zonder een woord van piotest Wy zwegen eenvoudig Maar nu de tegen ons overstaande per» de zaak aanviel, moet der waar heid hulde gedaan. Naar aanleiding van de klacht in een paar ingezonden artikelen in de Landb Ct geuit dal »ons bes'e vee’’ te Londen verkocht is, merkt het N, v. d D. op, dat hier nog "best vee’ genoeg is overgebleven en we onze weilanden niet heb ben verkocht. De commissie en de verkoopers hebben dat zeer terecht begrepen en daardoor ge toond verder te kijken dan hun neus lang is. Te Vylen (Limburg) zal Zaterdag middag ze kere M. bij zijn schoonouders ter gelegenheid der kermis koffie te drinken, toen eensklaps een schot afging en M dood nederviel By onderzoek bleek, dat hij een geweer (afdraaier) onder zijn kleeren verborgen had en het schot toevalliger wijze was afgegaan en hem het bart bad doorboord. De overledene was een liefhebber van stroopen. De meeste onzer bladen btengen hulde aan den minister van justitie bij de aanneming van hel strafwetboek door de Tweede Kamer Per soonlijk ontving de minister o a. een gelukwensch uit Leiden, die de oud hoogleeraar zeker bijzonder aangenaam meet zyn geweest Op het college van stiafrechl van Woensdag morgen stelde de hoog leeraar mr. H. van der Hoeven, die den heer Modderman als hoogleeraar in het stiafrecht aan de Leidsche universileit heeft vervangen, den aanwezigen voor om den minister Modderman met het belangrijk feit geluk te wenschen, aan welk denkbeeld dadelijk gevolg werd gegeven. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een kleine ruimte in uw blad voor een paar woorden over de jongste voorstelling van Starter”. Wanneer ik zeg, dat de uitvoering zeer verdien stelijk was en alle leden naar de mate hunner krachten hebben bijgedragen tot den goeden afloop, zoo zou dit eene kleine lof zijn, Mijns inziens moet men de zaak van tooneel- voorstellingen wat hcoger ophalen. Wij leven in een overgangstijdperkhet oude gaat voorbij, het nieuwe komt of is er reeds: in het dagelijks verkeer, in de huishouding, in school, staat, kerk. Zoo zegt men zelfshet tooneel treedt meer en meer in de plaats der kerk, met betrekking tot de ontwikkeling der beschaving. Ik wil dit punt, als een zeer kittelig punt, niet uiipluizen, maar het spreekwoord zegtals ergens over gespro ken wordt zal er wel wat van aan zijn. Dit nu aangenomen, meen ik dat ieder tooneelvoorstel- ling, hetzij ze gegeven wordt op een dorp door liefhebbers boerendochters of zonen, dan wel in een hoofdstad door een geroutineerd «gezelschap”, aanspraak heeft op gelijke waardering, vooral als men’i publiek (n aanmerking neemt voor hetwelk in in beide gevallen wordt opgetreden in het eerste geval een meest onbebouwde bodem, vatbaar en gevoelig voor alle indrukken; in hel andere eene vaak geblaseerde, half critiserende half onbe schaafde menigte, zooals men die in groote plaat sen aantreft, en waarmede toch, wil men zijn doel bereiken, rekenschap moet gehouden wor den. Wanneer men van dit standpunt uit de uitvoe ring van «Starter” beoordeelt, kan men niet vol staan met te zeggener is g->ed gespeeld, maar moet de vraag gesteld worden hebben de leden begrepen, waarom ze optraden, wat ze opvoerden en voor wie ze speelden Misschien dat ieder der medespelers dit niet alles even helder voor den geest heeft gestaan toch gaf de ambitie, met welke gespeeld werd, aanleiding om te denken, dat wel degelijk er het oog op gevestigd geweest is. Ambitie alleen ech ter kan niet volstaan; van haar of hem die op treedt mag meer gevergd worden, als daar zijn tooneelroutine, kennis met maatschappelijke toe standen en personen, letterkundige opvoeding, een zekere male van beschaving, kennis zelfs van ge schiedenis en vreemde talen. De eischen aan een tooneelspeler, d. i. eene phutographie van personen, tijden en zaken gesteld, zijn inderdaad hoog en misschien zelfs onbereikbaar. Maar juist dit laat ste geeft- recht aan ieder om mede te dingen. Ieder atreve naar het ideaal, zoo komt men der waarheid meer nabij, ook uit artistiek oogpunt, was een jammerlijke vergissing. «Voiral dat c verhaalde om zalfd woord liefst in de pen houden. Naar het Handelsblad met zekerheid mededeelt zal eene builenlandscbe maatschappij te Amsterdam een groote naar de eischen des tjjds ingerichlen schouwburg bouwen. Van zeer vertrouwbare zijde wordt het N, v. v. D. uit Heerenveen medegedeeld, dat hel dezer dagen verspreide bericht van een hypotheek, waar bij de naam van den notaris de Haan werd ge noemd, niet geheel juist is Het feit, dat de hypotheek-nemer aanvankelijk van het bestaan dier bypoleek onbewust was, is waar, doch bij p. heeft later bemerkt, dat zijne opvatting o juist was, De renten en aflossing waien door den bedoelden notaris mat zyne voorkennis geregeld betaald Van opzettelijk bedrog b'ijkt dus in dit geval geen sprake te zyn. een bepaald getal grafruimten, weg te nemen de bepaling omtrent den prijs der grafruimten en wel uithoofde die bepaling alleen t’huis behoort in de verordening omtrent het begraven en de begraafplaatsen en werkelyk reeds voorkomt in do bestaande verordening dezer gemeente. IV. Wordt gelezen eene missive van de plaat selijke Schoolcommissie in deze gemeente, hou dende advies op de aan haar gedane vraag: of de openbaie lagere school te Hommerts, die door het vertrek van den tegenwoordigen hoofdonder wijzer met den 15 dezer vacant zal worden, al dan niet voortdurend zal behooren te blijven be staan. De Schoolcommissie is van meening, dat de bedoelde school niet behoort te worden opgehe ven, doch lijdelijk rnoet worden vervuld totdat de zaken van het lager onderwijs, ten gevolge de invoering der nieuwe wet zijn geregeld en er wellicht later gelegenheid aal bestaan om de scho len van Hommerts en Jutrijp te combineeren. Na eenige discussie wordt besloten deze mis sive aan Ie nemen voor kennisgeving en de lij delijke vervulling der school over te laten aan de zorg van Burgemeester en Wethouders. V. Wordt gelezen een adres van A. Meijer te Nijland, houdende verzoek om' eervol ontslag uit de betrekking vau hulponderwijzer aldaar met ingang van 1 December e. k-, ter oorzake van zijne benoeming tol hulponderwijzer te Zwolle. Met eenparige stemmen wordt besloten het gevraagd eervol ontslag te verleenen met opdracht aan Burgemeester en Wethouder om zoo moge- lijk met den adressant overeen te komen, dal hij langer dan tot 1 December e. k. in dienst blijft en niet vóór 1 Jan. 1881 heengaat. VI. Wordt gelezen een adres van Augustinus Jorritsma te Nijland, houdende herhaald verzoek om vrijstelling van de betaling van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, op grond van onver mogen. Hel verzoek wordt ook nu afgewezen en be sloten af te wachten of de post zal voorkomen op den staat van oninbare posten door den Ont vanger in te dienen. VII. Wordl op nieuw aan de orde gesteld een adres van de Gecommitteerden uit onderhoud- plichtigen van de brug van de Tirnser- title in het dorp Tirns, houdende verzoek dat de Raad hen, voor zooverre noodig, ontslag verleene uit die betrekking, en om voorts tijd en plaats te bepalen, waarop de administratie aan het gemeente bestuur zal worden overgedragen. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders dit punt hebben aangebracht naar aanleiding van het rapport van den heer Jaarsma, waarvan inmiddels lecture wordt gegeven, inhou dende, dat de brug zich in eenen zwakken toestand bevindt en voor de veiligheid der passage spoe dig dient hersteld te worden. Daar nu de bovengenoemde Gecommitteerden van hun beheer wenschen te worden ontheven en wellicht met 1 Januari 1881, hel tijdstip waar op de concessie voor het doorvaartgeld expireert, zich met de zaak niet meer zullen bemoeien, be hoort door den Raad te worden beslist of deze brug al dau niet voor rekening der gemeente zal worden overgenomen, even als dat reeds vroe ger heeft plaats gehad met andere bruggen in publieke wegen, waaraan de vroegere onderhoud- plichtigen zich hebben onttrokken. Na deliberatie wordt met algemeene stemmen besloten onder goedkeuring van hh. Gedeputeer de Staten de brug in onderhoud en beheer over te nemen voor rekening der gemeenteonder voorwaardedat door Gecommitteerden worde overgedragen het in kas zijnde geld, het archief en wat verder tot de administratie moge behoo ren. Tegen zekeren J. S, die niet langgeleden een brandbrief richtte aan den heer Van S te Wa- geningeu, die allerlei bedreigingen bevatte tegen den geadresseerde en zijn gezin, is door het O M. bij ’t hof te Arnhem niet minder dan 18 jaren tuchthuisstraf geëischt. Donderdag a. s. uitspraak. SN EEK, 16 November. Naar men verneemt zal de heer B. ter Haar Jr. benoemd leeraar in de oude talen aan het Gym nasium alhier, op 1 December in functie treden. De heer P. H. Bloemen heeft de benoeming tot Curator van het Gymnasium aangenomen. De heer A. van der Sluis, pred. bij de Ghr. Ger. Gem alhier, heeft hel beroep naar Leiden aangenomen Ds. Bolhuis te Lichtenvoorde heeft voor het beroep naar de Herv. Gem. alhier bedankt. Heden is door den keurmeester van vtsch afgekeurd een party ter afslag aangeboden schel- visch. De beminnaars van de Piesche taal en de liefhebbers van het tooneel zullen zeker met ge noegen uit achterstaande annonce vernemen, dat hel »Frysk Zoaniefsefsfeip" van Leeuwarden, over welks voorstellingen aldaar steeds met veel lof gesproken wordt, ook hier eerstdaags eene voor stelling zal geven. Wij vestigen voorloopig daarop reeds de aan dacht van het kunstlievend publiek en hopen later met een enkel woord op de te geren voorstel ling nader terug te komen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1