MELWS EN ADVERTENTIEBLAD VO JR DE 6EUEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, Mr. Ph. van BLOM. No. 93. V IJ F-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. 1889. ZATERDAG 20 NOVEMBER. Bi| vilt nummer behoort een bijblad. SIKNEKLA XI). Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. AJle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. De Minister van Justitie zal, volgens de Haagsche Kroniek der N. Rott. Ctreeds zeer spoedig de noodige voorstellen bij de Kamer aanhangig ma ken (ten deele zijn ze al voorbereid), ten einde de invoering van het strafwetboek zooveel mogelijk te bespoedigen en dit—althans voor zooveel van y. KENNISGEVING. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BESTUUR te Sneek, maakt door deze aan de ingezetenen bekend, dat het suppletoir-kohier van belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden worden de Honden voor het jaar 1880, door heeren Ge deputeerde Stalen van Friesland goedgekeurd, aan den heer Gemeente-Ontvanger ter invordering is overgegeven en dat een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voel te vol doen. Sneek den 11 Nov. 1880. De Burgemeester, Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd J. van DRIESSEN. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. hem afhangt—nog tegen 1882 mogelijk te maken. Zijn hoogste wensch is zelf do invooringswe' te mogen contrasigneeren. De Eerste Kamer komt nog in deze maand byeen men zegt den 23* sten om hel strafwetboek te behandelen Volgens een Haagschen correspondent van het Z Dagbl. wil men van liberale zijde den heer van Rees in aanmerking doen komen voor de benoeming tot gouverncur-generaa! van Nod. Indie. In liet Ministerie zou de aandacht gevestigd zijn op den heer 's Jacob, terwyl ook generaal Verspyck wordt genoemd. Uit betrouwbare particuliere berichten uit Indie verneemt het Vad., dat Z. E. de Gom -Gen. Van Lansbergen, met Maart a s zyn betrekking als zoodanig zal neerleggen en in dezelfde maand denkt te repatrieeren. in het bolwerk, tot dusver in het vrye en fiere noorden opgetrokken en krachtig verdedigd tegen de voortdurende aanvallen der reac'ionaire par tijen op onze vrijzinnige staatsinstellingen. Vooral op ons kiesdistrict zooals wij reeds vroeger zeiden vooral op ons kiesdistrict waren reeds langen lijd hunnebegeerige blikken gevestigd, omdat zij dit hoe hardnekkig dan ook steeds verdedigd als een door hen veroverbaar terrein beschouwen En te ontkennen is het niet, dat de kans voor hen om bres te schieten in de phalanx van het liberale Noorden in ons district het grootst is, omdat het s'emmental, waarover de partijen hier te beschikken hebben, betrekkelijk zoo weinig verschilt. Als onze politieke geestverwanten dus niet alle krachten inspannen, eene krachtsinspanning die thèns vooral dringend noodig is, dan loopt het kiesdistrict Sneek gevaar voor de liberale zaak verloren te gaan. Wij vertrouwen en verwachten dan ook, dat de kiezers in ons kiesdistrict zich geheel doordrongen zullen gevoelen tan het gewicht der aanstaande verkiezing. Waar het een strijd van beginselen geldt, waar de reactie met groote krachtsinspanning aan den voorui'gang de zege betwist, waar clericalisme en vrijheidszin op maatschappelijk gebied tegenover elkander slaan, daar kin, daar mag het niet an ders of alle liberale kiezers moeten zich, met terzijde stelling van alle neven-consideraties, scha ren om de candidatuur van den heer Van Blom teneinde diens verkiezing te verzekeren. De heer Mr Ph. van Blom is een eerlijk en bekwaam man, van besliste vrijzinnige beginselen, wiens parlementair verleden reeds een waarborg heeft, dal hy ons district op waardige wijze zal ver tegenwoordigen; een man, van wien bekend is dat hij voorstander is van hervorming van ons onbillijk belastingstelsel en tegenstander van een hoog oorlogsbudget. Men mag met grond van hem verwach'en, dat hij de algemeene be langen van ons Volk krachtig zal helpen bevor deren. Moge dus een algemeene opkomst ter stembus op Dinsdag e. k. de overwinning verzekeren van den Gandidaat van alle liberale kiesvereenigingen in ons hoofdkiesdislrict, den heer ons tot ernstig nadenken stemmen. Wel beleven wij, gelukkig, in ons vrij Neder- land nog geen Culturkampf, geen Congregatie- revoluties en geen Knuppelgevechten, zooals die bij onze naburen voorkomen, maar wèl ont waren wij ook hier bij zekere partijen een streven lot ondermijning van het staatsgezag. Ook hier toch spant de geestelijkheid, en wel voornamelijk de zuiver «Gereformeerde”, zooals de groote trommelslager en agitaleur Dr. Kuyper en diens volgelingen zich noemen haar uiterste krachten in om onze nieuwere staatsin- s'ellingen te ondermijnen en daarna omver te werpen, om op de puinhopen daarvan een puri- teinsch staatsgebouw op te trekken, binnen welks s'ijve en kille wanden elk vrijheidslievend idee zal moeien wegsterven. Op behendige wijze heeft men kerkelijke en politieke questiën weten saam te koppelen, en daarvan een amalgama gemaakt, dat de goè- geloovige menigte wordt toegediend onder de schrikwekkende leuzede godsdienst is in ge vaar 1 En de geloovige menigte heeft geslikt en zich laten agiteeren. Door al dat marktgeschreeuw van belangheb bende agita'eurs, hebben vele onnoozelen zich laten intimideeren en meêsleepen en hebben de zoo genaamde kerkelijk-politieke partijen belangrijk in kracht gewonnen, maar het heeft daaren tegen zeker ook weer anderen de oogen geopend voor het hun dreigend gevaar en heo meer doen letten op de teekenen des lijds. Waar zoo redeneeren de laalsten en daaronder zeer beza digde staatsburgers waar moet het heen met onze godsdienstige, maatschappelijke en politieke vrijheden, als het aan de zoogenaamde kerkelijk- poli ieke partijen gelukte de overheerschende te worden, ook op hel gebied van den staat? De tegenwoordige toestand van de Ned. Herv. Kerk, waarin liefdeloosheid en onverdraagzaamheid, de geest van uitsluiting en verkettering den boven toon voeren, levert reeds een bittere voorsmaak van ’t geen ons te wachten stond, als die partij, die zich de Christelijk historische of volgens anderen de «echt gerelormeerde” noemt, ook hel roer van Staal in handen kreeg! Zij, die zóó redeneeren, .hebben gelijk, want dat het streven daarheen gericht is, blijkt al meer en meer en men moet wel ziende blind zijn, om het willen ignoreeren Wal meer zegtde woord voerders en leiders der parlij schromen niet hel zelfs openlijk uit te spreken In een der laatste nummers van het Wagen. Weekbl. toch slaakt Ds. Buitendijk juichende over devolgens hem, misluk'e kerspel vorming o. a. dezen juichtoon: »Nog maar zes maanden en dan.... wie weet of ook de Staat niet onzer wordt I” Kan ’t nog duidelijker Nog ééns: men m;el ziende blind en hoorende doof zijn, om hel gevaar gering te achten, dat onze vrijzinnige staatsinstellingen van den kant der kerkelijke partijen bedreigt Iederdie hel waarlijk wèl meent met ons dierbaar vaderland en nog niet geheel verward is in de strikken der kerkelijke partijen, wapene zich dus tegen het dreigend gevaar eener kerkelijke supprematie, die onze maatschappelijke en politieke vrijheden op schromelijke wijze zou kortwieken. Die ernstige waarschuwing richten we thans in ’t byzonder lol de liberale kiezers in ons kies district, met hei oog op de aans'aande verkiezing «an een lid van de Tweede Kamer. Van hunne meerdere of mindere warme belangstelling en alge- heele krachtsinspanning zal ’t afhangen, of de door hc afreden van onzen geach'en afgevaardigde, den heer »>oens, opemallende zetel door een bekwaam man van dezelfde politieke richting zal worden ingenomen,—óf wel door hunne politieke tegen».ander# de eerste bro# «al worden geschoten Volgens het Wag. Weekbl. is de kerspel vor ming van de agenda. Op zijne gewone lieflyk waardeerende wijze schryft hel: «De kerspelvor- ming is dood en komt niet weerora. Haar over lijden is ons een stoffe van dankbare blijdschap. Ware ze ter wereld gekomen, ze zou veel gehad hebben van de doos van Pandora, met dit verschil, dat op den bodem van deze doos zelfs de Hoop niet overig bleef. Ellendiger product dan de Kerspelvorming, vrucht der onberaden en onbe holpen wijsheid der modernen en van sommige sleepdragers uil de evaogelischen, was er niet te denken. En al steken we nu in iMior/yken zin de vlag niet uit, 't *i te excentriek zijn toch iou deze nederlaag der moderne kerkver- woestere een algemeen gevlag waard zyn. Sedert we in ons vorig no. den stand van zaken in betrekking tot de stemming meedeelden, be gon de angst ons wel een weinig te bekruipen. Do Classis Kampen had den heer van Lindonk, te Kampen, tot lid van hel Prov. Kerkbestuur van Overijssel benoemd, om met 1 Januari 1881 zitting te nemen, maar had verzuimd hem door een afzonderlijke stemming ook ta benoemen om zitting te hebben van 30 Juni tot 31 December dezes jaars. En wijl dit verzuim evenzeer den secundus en den tertius gold, zoo waren in de laatste vergadering van gezegd Bestuur maar drie leden tegenwoordig. Deze hebben nu gelukkig alle drie tegen gestemdmaar dit had met één of twee hunner licht anders kunnen uitvallen. Dan zou een fout van het Glass. Bestuur van Kampen oorzaak geweest zijn, dat de Kerspel vorming was aangenomen Zulke kapitale fouten moei een class, bestuur niet kunnen begaan. Ook is het bevreeindfend, dat onder al de aanwezigen er geen 'enkele was, die 't verzuim merkte en er op wees. In een ander Prov. Kerkbestuur kon het lid, op wiens stem we vast gerekend hadden, wegens krankte niet ter vergadering verschijnen Nu is dit natuurlijk niet kwalijk te nemen, hoewel wij als ’t ons overkomen was er ons heen zouden hebben laten dragen. Maar waarom zond bedoeld lid dan zijn secundus, een geestverwant, niel? Doch gelijk we reeds zeiden’t is, ongeacht dezen tegenspoed, gelukkig gered. Het Prov Kerk- bestuur van Overijssel heeft onze goede verwach ting niet teleurgesteld. Ook het moderne lid stemde legen, zyn we wel zijn ingelicht, wegens de on wettigheid van art. 2, en een ander, niet modern, wijl de modernen in de Synode het heele modera- men enkel uit geestverwanten samensielden De Waalsche Commissie en het Prov. Kerkbe stuur van Drenthe moeten nog stemmen. Wat Groningen deed, weten we niet. Maar wyl het bekend is, dat bij den Secretaris der Synode op- gaaf moet gedaan zyn, dat er 25 tegenstemmers zyn, zoo zou men daaruit kunnen opmaken dat Wat wy elders zagen gebeurenin Duilschland, fnakryk, Belgis en in andere landen, moge ook DE VERKIEZIW. De strijd tusschen Staat en Kerk, tusschen wereldlijk en gees el ijk gezag een s'rijd reeds van eeuwen blijkt nog altijd niet uilges reden Heerschzuchtig als zij is, heeft de gees'elijkheid overal en ten allen tijde haar macht en invloed doen gelden, om vorsten en volken dienstbaar ie maken aan haar gezagen zij doet dat nog heden ten dage. Door de groote Fransche revolu'ie, die een einde maakte aan het uitzuigings systeem en de supprematie leer van de geestelijke en wereldlijke macht, waaronder het arme volk sedert eeuwen gebukt ging; die de «rechten van den mensch” erkende en uit het vrijheidszaad, in bloedige vore geworpen, weldra een nieuw leven deed ontkiemen voor s aat en kerk, voor huisgezin en maa schap pij door die geweldige revolutie aanvankelijk gekortwiekt in haar gezag, bleef de gees'elijkheid toch voortdurend bedacht op herovering van hel door haar verloren terrein en gelukte het haar steeds een voldoend getal volgelingen fe vinden, genegen in haar gezags-gareel te di aven en zich den sisyphus-arbeid op de schouders te la en liggen, om den «vooruitgang” in zijn gang 'te «tuilen. Gelijk men weet, waren de eerste vruchten, die hel volk van de fransche revolutie plukte: erken ning van zijn maatschappelijke en politieke rechten, gewaarborgd door vrijzinnige staatsinstellingen gelijkheid voor de wet van alle burgersvrijheid van godsdienst, scheiding van kerk en slaat enz. enz. Voor de kinderen der negentiende eeuw was die revolutie vooral ook daarom zoo gezegend, omdat zij meebracht eene meer algemeene in tel, j lectueele ontwikkeling van die breede volksschaar, die, vroeger altijd onmondig gehouden, eigenlijk nog geen goed begrip had van politieke rech en en plichten. Da' begrip nu werd beter ontwik- leid, en de algemeene verlichting en beschaving won al meer en meer veld, naarmate het on derwijs meer aan de leiding der geestelijkheid werd onttrokken en de Staat meer de zorg daar voor op zich nam, nadat gebleken was, dal de Kerk op dat terrein schromelijk haar plicht ver waarloosde. 'i Natuurlijk gevolg daarvan wasdat de geestelijkheid haar overwegenden invloed op den Staat verloor en zich zeer terecht! terug gedrongen zag binnen haar eigen terrein: de Kerk. Ontevreden ech’.er over die terugwijzing bin nen eigen "grenzen waarin zij eene korlwieking zag van haar gezag was zij voortdurend op allerlei middelen bedacht om het verloren terrein te herwinnen. Met eene taaie volharding, een betere zaak waardig, heeft zij daarom den strijd aangevangen en voarlgezet tegen de nieuwere staatsinstellingen en, wat zij noemt: «den mo dernen tijdgeesi”, die naluurlyk tot in merg en been bedorven heet, zeker omdat hy verlichting, beschaving, humaniteit en gelijk recht voor allen predikt en van getagsleer niet heel veel meer welen wil. Niel tevreden met de haar gewaarborgde rech ten, de «vrije kerk in den vrijen staal,” - die haar de volle vrijheid laat zich op eigen ter rein zoo vrij mogelijk te bewegen, blijft de Kerk tol op den huidigen dag «revolutionair” tegeo den Staat. De geschiedenis van den laat stee tyd heeft dan ook overtuigend geleerd, da' de Staat nog altyd op zijn hoede en op zelfver dediging bedacht moet zijn, wil hij zich niet door de Kerk laten overvleugelen en gedwongen worden den tocht naar Canossa te ondernemen. S N K E K E R 01 R A A '1'. 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1