NIEUWS- HI ADVERTENTIE BLAD TOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK, No. 94 V IJ F-F N-D ERTIG8TE JA A R G A N G. 1880. WOENSDAG 24 NOVEMBER. den opkomt. SN E E K23 November. HtllTKALAKD, SlNMEXLANn. De raadkamer van het gerechtshof te’ Den Haag heeft de terechtstelling van W. M. de Joogh bevolen, ter zake 1°. het door middel van be drog medenemen en wegleiden van een minder jarige van de plaats, waar hij door zyn ouders gesleld was2°. doodslag met voorbedachtenrade en geleider lage, voorafgegaan en gevolgd door twee andere misdaden met de strekking de ont dekking daarvan te vooi komen; 3°. het bij naam loos geschrift bedreigen met moord, geschied met bevel om eenige voorgaarden te vervullen. Vrijdag middag werd van eene voorbereiden de schooi op de Nieuwe Markt te Amsterdam een knaapje met geweld ontvoerd en naar een gereedstaand rijtuig overgebrachtwaarna de koetsier zijne sweep op de paarden legde en in Van de 3’20 kiesgerechtigden in deze gemeen te voor leden van de Tweede Kamer hebben 291 en van de 523 kiesgerechtigden voor leden van den Gemeenteraad 405 aan de heden plaats ge had hebbende stemming deelgenomen. In de Gemeente Wijmbritseradeel zijn door 405 van de 478 kiesgerechtigden voor de Twee de Kamer en door 552 van de 729 kiesgerech tigden voor den Gemeenteraad hunne stemmen uitgebracht. In het begin van dit jaar is mond- en klauw zeer- opgenoinen in de wet op de besmettehjke veeziekten. De bepalingen omtrent aangifte en afzondering bij alle besmetlelijke veeziekten voor komende, zijn dus nu ook op deze ziekte van toepassing. Thans is mond- en klauwzeer door den districts- veearts geconstateerd op een stal te Beetgum. Naar de N. Gron. Crt. verneemt heeft de haar- knipperij in ’t Groene Weeshuis te Groningen, waarvan onlangs is gesproken, niet plaats gehad Wij herinneren onze lezers er aan, dat op 1 Januari 1881. de termijn verstrykt, waarop alle hypothecaire inschrijvingen, die vóór 1 Jan. 1879 bestonden, vernieuwd moeten zijn. Bij verzuim van vernieuwing zouden die inschrijvin gen na 1 Jan. 1881 krachteloos en van onwaarde zijn. De Goesche Cour, deelt eenige droevige.bijzon- derheden mede over de mishandeling, die een gehuwde vrouw te O verzande heeft moeten onder gaan van haar echtgenoot en haar dienstmaagd. Zij is geruimen tijd in een klein vertrek opge sloten, terwijl haar slechts weinig voedsel werd verstrekt. De toestand van de ongelukkige, toen zij weder voor den dag kwam, was ellendig De man en de meid met wie hij in ongeoorloofde betrekking stond, zijn gearresteerd. De vrouw vertoont sporen van verstandsverbijstering, waar aan zij vroeger ook geleden heeft. volle vaart wegreed. Op het angstgeschrei van de schoulhouderes en het geroep van «kinderdie ven 1" werd de vigelante spoedig achterhaald door eene volksmenigte, omsingeld en door een paar agenten naar h.t naastbij zijnde politie bureau gebracht, alwaar de outvoerders van het kind twee vrouwen en twee mannen, na een kort verhoor voor den commissaris van politie, weder op vrije voeten gesteld werden, terwijl het ont voerde kind bij degenen, aan wier zorgen het wss toevertrouwd, werd teruggebracht. De ont voerder van het kind was de vader, van zijne vrouw van tafel en bed gescheiden en wien te vens bij rechterlijk vonnis het vaderlijk gezag was ontzegd. Dit voorval had eene aanzienlijke volksmenigte op de been gebiachl en allerlei dwaze geruchten waren daaromtrent in een oog wenk verspreid. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prjjs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De Stand, beeft, gelijk men zich herinneren zal, een vry kras oordeel uitgesproken over de houding der anti revolutionaire leden van de Tweede Kamer bij de behandeling van het straf» wetboek, en het afgekeurd dat zy hun stem had den gegeven aan een ontwerp, dat «een voort- i durende verloochening is van de christelijke be- ginselen.” De heer De Savornin Lehman, lid der Tweede I Kamer en tevens hd van de commissie van rap porteurs, heeft thans een schryven aan de Stand, - De Stand. constateert met voldoening, dat de heer Van ’t Lindenhout openlijk in Het Oosten er voor uilkomt, dat bij voor zijn weezen van Neerbosch liever niet van de Klokkenspelers, ook door hem betiteld als «koddige zangers”, gediend was geweest. Dat hij voor ’t geld bedankt heeft wordt niet gemeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft J. Smit, die den heer v. S. te Wageningen in een brief voor- waardelyk bedreigd had met brand en moord, veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 10 jaren. Zooals men weet is thans officieel mededeeling gedaan van het verzoek om ontslag van Gouvern.-Gmeraal van Ned.-Indie. De Regering heeft voorgesteld de Indische begrooting met f 100,090 te verhoogen, ter be strijding vm de kosten van vertrek van den te- genwoordigen en van aankomst van den nieuwen C O IJ yf*i aoQf.Conoro'11 Die f 100,000 zullen dienen, voor pensioen en vergoeding der kosten van terugtocht vooi- den aftredendea gouverneur f20,000; verder voor den nieuw te benoemen landvoogd f 60,000 we gens kosten van uitrusting en f 20,000 wegens reiskosten en tractementen gedurende het tydperk tusschen zyn vertrek uit Nederland en zyne aankomst in Indie. Er zijn thans in ons land 350 byzonderejscho- len met den Bijbel en die worden bezocht door ruim 55.000 kinderen. Ieder leerling kost ongeveer f 20, T welk eene uitgave vormt van f2'/a millioen gulden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ4.— franco per post ƒ1,25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. UIT DE PERS. Nadat de Tijd iets in ’t midden heeft gebracht over de meening, dat de heer Oppedyk sterk anti-Catholiek is, vervolgt het blad: «Niet zoo gemakkelijk als te Maastricht en te 1 ilhurg is de taak, die de Catholieken van het kiesdistrict Sneek wacht. Een eigen Catholieken candidaat met goed gevolg in dal district te stel len, zou een onmogelijkheid en derhalve een on gerijmdheid zijn. Onze vrienden aldaar weten dit trouwens zelven zeer goed en openbaren er dan ook de minste begeerte naar. Zij zijn er te verstandig en te degelijk voor. Wie tooneelen mint van onbesuisdheid en onberadenheid, hy moge die zoeken waar hij wil, maar in geen geval bij de Friezen met hun ernstigen, nadenken den en helderen blik. Niet in dit punt alzoo schuilt de moeielijkheid. «Evenmin in de vraag naar den OVERZICHT. In den Franscben Senaat werd Donder dag jl. de interpellatie behandeld van Fresneau, naar aanleiding van liet sluiten der Jezuïeten scholen en der inrichtingen, die de vroeger daaruit verwijderde Jezuieten weder als leeraars hadden toegelaten. De minister antwoordde dat deze maatregelen volkomen wettig geweest warenhy werd echter voortdurend in de rede gevallen, hetgeen den president aanleiding gaf om eerst Gavardie en daarna zelfs Buffet tot de orde te roepen. Deze laatste merkte op, dat het waar schijnlijk den president moeilijk gevallen was om den gewezen president van de nationale verga dering tot de orde te roepen, doch Say antwoordde dat dit er niets toe deed als president moest hij zyn plicht doen. De interpellatie werd ten slotte op voorstel van Jules Simon, ingetrokken, daar deze deed opmerken, dat de zaak der Jezuïe tenscholen nog voor den staatsraad als hoogste ressort kon gebracht worden. De linkerzijde be schouwde echter die intrekking als een handig heid, daar de rechterzijde zich zoodoende een hernieuwd échec bespaarde. De kamer van afgevaardigden hoorde eerst het rapport van Faure aan op het voorstel van Lai- santde conclusie strekte om de gevraagde en quête naar de handelingen van generaal De Cis- sey, ex-minister van oorlog, toe te staan. Door Talandier werd een voorstel gedaan om het ar tikel der wet van 1849 op te heffen, dat toelaat om vreemdelingen over de grenzen te zetten. Daarna werd de behandeling van het voorstel tot reorganisatie der rechterlijke macht voortgezet. Bij art. 1 bestreed Cazot het amendement- «tsvenmin in de vraag naar den persoon, op ‘wie zy hunne stemmen zullen uitbrengen. Twee kandidaten toch slechts zyn er gesteld, tot welke hunne keuze beperkt is de heeren Pb. van Blom te Heerenveen en W. M. Oppedyk te Ylst. De eerste is als liberaal en schoolwetman voor de Catholieken volstrekt onaanneembaar, dus rest slechts de candidatuur des laatsten. «Wij weten zeer goed, dat van liberale zijde ons die redeneering niet zoo voetstoots zal wor- d n toegegeven en verwachten niet anders of m<n zal ons wijzen op de beschaafdheid, de kunde, de verdraagzaamheid, de lieftalligheid zelfs van den heer Blom en daarentegen op de «grimmig heid,” die e veehyds by de anti-revolutionairen, •de fjjnen”, waartoe de heer Oppedijk behoort, Wordt aangetroffen. «Al ware de heer Oppedyk in het dagelijksche leven nog zoo zeer den Catholieken vijandig, men zou hem moeten kiezen. Het meest billijke ei genbelang spreekt hier te sterk en te luide. «Maar van die vijandigheid valt bovendien geen zweem te bespeuren. De heer Oppedyk is een man, die «op zijn stuk staal”; zal hem dit door de Catholieken tegenover hel immer wisselend liberalisme kwalijk worden genomen Ook onder dit opzicht dus de vraag, welken candidaat men zijn stem zal geven is de laak der Catho lieken op aanstaanden Dinsdag niet zoo moeilijk. «Ea wal de kans aangait, wij houden ons inder daad overtuigd, dat die dezen keer aanwezig is, Telkens telkens zijn de antiliberalen in Sneek vooruitgegaan; de laatste maal bleven zij slechts een honderdtal stemmen in de minderheid. Zouden deze, zoo er goed gewe.kt wordt en ieder zijne vrienden aanspoorl, thans niet te vinden zijn? Zouden er niet sommige kiezers worden aange.roffen, die vroeger, toen de nieuwe ondragelijke onderwijswet er nog met was, in goed vertrouwen konden voertleven, dat zij er wel niet komen zou, maar die tegen woordig tot zich zelven spreken: «’hans ga ik stemmen; zulk een parly-liraonie begint mij te vervelen?” *En men begtijpe het wel; is Sneek eenmaal ge wonnen, dan volgt Tiel, dan volgt Zwolle wellicht Zevenbergen en nog een paar andere districten, waardoor de verhouding der partijen wordt om gekeerd en een billijke en rechtvaardige herziening der partijwet mogelyk wordt.” gericht, waarin hy tegen dat oordeel 1 9 wijst in de eerste plaals op de grondige be handeling die het ontwerp, vóór het in de open bare vergadering aan de orde werd gesleld heeft ondergaan, waardoor het mogelijk werd dat het debat in de Kamer zich tot enkele hoofdpunten bepaalde. r Daarna bespreekt hij de door de Stand, per soonlijk tot hem gerichte opmerking, dat het zitting nemen in een commissie de betrokkenen minder vrijheid laat, alsmede zyn oppositie ver lam;. Hij deelt die meaning niet en weerlegt haar door een korte schets te geven van de wijze van handelen, waardoor, naar zijn meening, juist de partij die bij vertegenwoordigde in de commissie van rapporteurs gebaat was. ’t Is dan ook niet te loochenen, dal deze wet met «samen werking der parlyen” is lot stand gekomen. Het meest belangrijke vraagpunt door de Stand. aangeroerd hoe kunnen anti-revolutionaire le den stemmen voor een wetboek «dat een voort durende verloochening is van de christelijke be ginselen vereischt, volgens den heer De Savornin Lohman, nadere opheldering. Hij laat zich daarover aldus uit: «Het publiek, dat uw blad maar niet het slrafwelboek leest, moet door die uitdrukking in de meening worden ge bracht, alsof onze vrienden en ik, bovenal, die hen misschien daartoe verleid heb onze beginselen verloochend hebben, en dat de bepa lingen van het strafwetboek al een zeer slechte strekking hebben. Ware dit zoo, voorzeker zoudl gij recht hebben het te zeggen, mits dan ook uit de artikelen zelven het goed recht dier bewering werd aangetoond, en tevens aangewezen werd, dat over de strekking dier artikelen geen redelijk verschil van gevoelen bestaan kan, en dat de. anti-revolutionairen zich niet tegen de artikelen hebben verzet. «Het is evenwel niet denkbaar, dat zulk een beschuldiging door u bedoeld wordt, te minder omdat dan uw stilzwijgen over die wet gedurende zoovele jaren onbegrijpelijk zou zijn. Misschiet-; bedoelt gij alleen, dal de ontwerpers van het wetboek oen staat als eenigen en hoogsten wet gever beschouwen. Maar dan zult gij toch moe ten toestemmen, dat, zoolang de artikelen der wet de volkomen vrijheid laten om een ander beginsel aan te nemen, en die artikelen zij hel ook legen de subjectieve meening der ont werpers in - met een hooger beginsel niet in bepaalden en bewusten strijd zijn, de uitdrukking «voortdureode verloochening van de christelijke beginselen” onjuist is.” De Stand, legt bedoelde verklaring niet af, maar bepaalt zich tot de opmerking, dat de jurist hier den idealist een weinig heeft getemperd. Het voegt aan deze opmerking een woord van dank toe voor de eer welke het te beurt valt, dat een Kamerlid notitie gelieft te nemen van hetgeen de pers waagt op te merken. Vrijdag is te Velp, in den ouderdom van ruim 74 jaar, na een kortstondige ziekte, overleden dr. Bernard ter Haar, oud-hoogleéraar der Utrechtsche hoogeschool. De naam van den heer Ter Haar, als dichter en kerkhistoricus, is in den lande met roem bekend, al is hij in de laatste jaren ook iels op den achtergrond geraakt. Zijn «Huibert en Klaartje”, zyn «St. Paulus-rots” behoorden indertijd tot de meest populaire stukken van ons geheele land. De breede lijst zijner werken op dicht- en geschiedkundig gebied, hier te geven, zou ons te ver leiden, maar is bet sprekendst bewys van ’s mans gaven en van de loffelijke wijze waarop hij er mede heeft gewoekerd. s i: i: I l il A A 'I'.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1