NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD FOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 95. V IJ F-E N-D E K, T I G S T E J 1880. A. R, O A N G. 27 NOVEMBER. V opsluiting-. 1 IV a ti .N L A WI». BUITKWLAKDi S N E E K26 November. hoorzaal, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. niets Dikwijls kon men vergeten, dat het Wij gelooven, dat dit de beste aan allen, die tot de uitvoering De belastbare opbrengst van alle ongebouwde eigendommen in Nederland bedraagt volgens officieele bronnen f45,656 135,62%, die der ge bouwde f 76,504,249,54; het gemiddelde verme- nigvuldigiugcijfer der eerste is 86, dat der gebouw de 20%, terwijl de koopwaarde geschat wordt op f 3,924,731,265, voor de ongeb*eu 11,551,677,279, voor de gebouwde eigendommen, hetgeen een to taal oplevert van 5 milliarden 476 millioen 308,544 gulden. sommen voor de rijksambtenaren toe te slaan dit blijkt uit de weigering, om f 2000 meer te verleenen voor de beambten met hel toezicht op den arbeid der gevangenen belast. Zeker moet men, -wat aan de staatsambtenaren wordt betaald niet gering achten. Zonder leger en marine, maar met de officieren, zijn er 17,500 personen in dienst van den Staat, die samen 22 millioen ont vangen voegt men daarbij 7500 pensioenen of wachtgeld trekkenden met f 4,400,000 en 3500 geestelijken mei 2 millioen, dan krijgt men 28,500 personen met 28% millioen, of van alle staats uitgaven Voor de AÏinisterieele Departementen zjjn 809 personen werkzaam met f 1,200,000 bezol diging. Iets voor de liefhebbers van de doodstraf: Achttien maanden geleden werd door het ge rechtshof te Cilli, in Sliermarifen, een pachter, wiens vrcuw vermoord was, en die, volgens ge tuigenis van den moordenaar, dezen en nog een ander man tot de misdaad had aangezet, ter dood veroordeeld, welk vonnis later in levenslangen dwangarbeid veranderd werd. Voor eenigen tijd werd de medeplichtige van den moordenaar gevat, en uit de verklaringen van dezen man bleek duidelijk, dat de pachter volkomen onschuldig aan de misdaad was. De ongelukkige is thans in vrijheid gesteld. Maar hij heeft alles wat hij bezat verloren. Zijn goederen zijn verkocht om de gerechtskosten te voldoen, en zijn gezondheid is door de lange ge vangenschap onherstelbaar geknakt. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7% Gents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. We meenen nog met een enkel woord de aan dacht te moeten vestigen op de voorstelling, Woensdag avond e k door het »Frysk toaniel- selskip” in de Concertzaal ven den heer R. Agema alhier te geven. Wij doen dit met te meer vrij moedigheid, omdat de voorstellingen van dit ge zelschap te Leeuwarden steeds met zooveel bij val worden begroet. Wel is waar luidde het oordeel over het tooneelstukje Troch ’t Tjoede ia 't Goede niet onvoorwaardelijk gunstig, maar Het Handelsblad wijst er op, dat de Tweede Kamer voornemens schijnt, dit jaar geen hooger De Leidsche student, die voor de rechtbank in Den Haag terecht stond wegens feitelijkheid tegen de politie bij de landbouwfeesten in de Stadsge hoorzaal, is veroordeeld tot 3 dagen eenzame zelven doen om goede manieren te brengen in de dagbladpers. Zooais waarschijnlijk de meeste onzer lezers weien, is mr. A. Kerdijk noch Jood, noch ooit Jood geweest, en zijn zijne maatschappelijke om standigheden volstrekt niet van dien aard, dat hij naar een b .ar.ije moet hunkeren. Als hij de be trekking van directeur der Rijks postspaarbank aanneemt, dan doet hij het om zich nuttig te ma ken. Wat den Minister betreft, hij had geen betere keus kunnen doen, dan aan het hoofd der inrich-, ting den man te plaatsen, die meer dan iemand geijverd heeft om een postspaarbank veor ons land te Irygen. OVERZICHT. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft Maandag de behandelieg van het wetsont werp tot reorganisatie der rechterlijke macht voort gezet en ten einde gebracht. De oud minister Bardoux stelde een amendement op art. 8 voor, strekkende om den termijn, die aan de regee- ring gesteld is tol benoeming van alle rechterlijke ambtenaren, van een jaar tot zes maanden terug te brengen dit amendement echter werd verwor pen en het regeeringsarlikel ongewijzigd met 275 tegen 169 stemmen aangenomen, nadat ook nog Te Kuijk heeft een goudsmid, zekere Haas, een jongeling, die zich te zijnen huize bevand (zonder de minste reden, naar men zegt), verscheiden sneden met een mes toegebracht aan het hoofd en den hals. De gekwetste verkeert in een zeer bedenkelijken toestand. Haas is gevankelijk naar Buxmeer overgebracht De schuttersraad te Assen heelt een minder gewillig schutter veroordeeld tot wegzending uit de schutterij en tot betaling van een boete van f 100 ’s jaars bij wijze van contributie gedurende de jaren 1880, 1881, 1882, en 1883, welken tijd hij nog in werkelijken dienst bij de schutterij moest verblyven. Het Hoofdbestuur van hel Nederlandsch Onder wijzersgenootschap heeft in zijne vergadering van 23 October 11. besloten een dankadres te richten aan den beer A. Moens bij zijn aftreden als volks vertegenwoordiger, vertrouwende daarmede te handelen in den geest van de groote meerderheid der leden van dat Genootschap. De sAlgeroeene Vereenigde Commissie tot le niging der rampen door Watersnood in Neder land” te Amsterdam heeft haar verslag uitgebracht. Daaruit blijkt dat zij aan giften f30,975,99 en wegens de groote verloting f 150,000 ontving, te.’wijl voor de noodlijdenden, met inbegrip van diverse kosten, werd uitgegeven f99,862,46. De commissie was dus in staat f 121,044.10% op het Grootboek te beleggen, waardoor het nominaal kapitaal 2% pct. N. W. S nu bedraagt (255,000. Van de uitkeering ontving Noordbiabant f59,550, Gelderland f31,779.20 en Zuidholland f1500. De heer L F. J Hassels, uitgever van hei Re derijkers jaarboekje, wenscht op 26 Dec. e. k. bet 25jarig bestaan van het boekske door een vriendschappelijken maaltijd te vieren in het lo kaal van Krasnapolsky te Amsterdam Hij noo- digt daartoe, bij circulaire, allen uit die in dat tijdvak het jaarboekje met de vruchten van hun geest vereerden, doch voor hun eigen rekening, dus zonder bezwaar voor de kas van den uitge ver. Hij besluit zijn, zcoals hij het zelf noemt, zonderling feeslplan met een oproeping der feest commissie in dichtmaat. De vroeger niet toegekende eerste prijs voor gewone Friesche vatboter op de Londensche ten toonstelling is alsnog toegekend aan de inzending van den heer F. k. de Vries Zn. te Grcuw met het vat boter van den heer J. T. de Jong te Idaard. over het verdienstelijk »spel” was slechts één woord van lof, terwijl de beide andere, op het programma voorkomende pennevruchten van den heer Hijlkema,zeer geroemd worden. Tjamke Jurkje wordt in de Leeuw. Crt van 15 Nov. j.J, een juweeltje genoemd. Ook het blijspelletje met zang »De opmakke brief" wordt met lof bespro ken, even als de keurige uitvoering. »Over het spel zegt de L. Crt. dan goeds. P slechts spel was. lof is, dien we i meewerkten, kunnen geven.” Moge dit gunstig oordeel vele onzer stadgenoo- ten, en daaronder in de eerste plaats de lief hebbers van de friesche taal en letterkunde, op» wekken om de voorstelling van het Leeuwarder gezelschap te komen bijwonen. UITSLAG DER VERKIEZINGEN. (van Leden van de Tweede Kamer). SNEEK. Getal kiezers 4532 Uitgebracht 3615. Onwaarde en blanco 20 Geldige stemmen 3595. Gekozen de heer Mr. Ph van BLOM te Hee- renven (candidaal der liberalen) met 1865 stem men Op den heer W, M. Oppedijk (candidaat der antirevolutionairen en Catholieken) waren 1717 stemmen vereenigd. 13 stemmen waren op onderscheidene personen uitgebracht. ’t Getal uitgebrachte stemmen was verdeeld als volgt Sneek 291. Wijmbritseradeel 405, Ijlst 46, Sloten 17, Gaasteriar.d 96, Workum 124, Hindeloopen 18, Stavoren 15, Hemelumer Olde- phaert en Noordsvolde 125, Haskeriaud 160, Rau- werderhem 100, Hennaarderadeel 160, Schoter- land 230, yEngwirden 74, Utingeradeel 166, Do- niawerstal 86, Lemsterland 138, Ooststellingwerf 221, Weststellingwerf 345, Opsierlan.d 216, Bols- ward!71 en Wonseiadeti 411. MAASTRICHT. Ui’gebracht 1725 geldige stem» men. Gekozende heer jhr mr. G. RUYS de BEE- RENBROUCK (candidaat der Catholieken) met 1199 stemmen. De heer Pelsen had 384 stem men TILBURG. Uitgebracht 2067 stemmen. Herstemming tusschen de heeren mr. J. Bahl- man (candidaat der catholieken), die 951 en mr. G. H. A. Diepen, die 935 stemmen verkregen. (Van Leden van den Gemeenteraad), SNEEK, Getal kiezers 523. Uitgebracht 405. Onwaarde en blanco 14. Herstemming tusschen de hoeren J. J. Beek huis, die 190 en H. J. Jaarsma, die 190 stemmen verkregen. WIJMBRITSERADEEL. Getal kiezers 729. Uitgebracht 552. Onwaarde en blanco 17. Gekozen: de heer S. J. GERBRANDY te Go- ënga met 324 stemmen. Op den heer T. Ta- conis te Oppenhuizen waren 191 uitgebracht. Heeft de confessionele richting de winter- campagne ten gunste van de School met den Bijbel weder geopend, ook de vereeniging Volks onderwijs zal het levend woord over de openbare school op nieuw brengen in verschillende oorden des rijks. In 43 afdeelingen, die zich daarvoor hadden aangemeld, zullen in t aanstaande winter-saizoen door daartoe uitgenoodigde sprekers voordrachten worden gehouden en wel in de volgende: Aals meer, Balk, Bergen-op Zoom, Bolsward, Dedems vaart, Delfzijl, Dieren, Dragten, Enschedé, Ferwer- d^radeel, Goor, Hardenberg, Harlingen, Heeren- veenHengelo, Hennaarderadeel, Hoogezand, Sappenneer, Hoorn, Koevorden, Kollumerland, Landsmeer.. Maastricht, Makkum, Menaldumadeel, Nieuwe Niedorp, Noordecharwoude, Ooslerlittens, Ooststellingwerf, Oudkarspel, Overmaasche dorpen Riusumageest, Sneek, Stadskanaal, Steenwijk, Tjummarum, Winkel, Winterswijk, Wonseradeel, Wijmbritseradeel, Zuidscharwoude, Zuidwester kwartier van Groningen, Zuidwesthoek van Fries land en Zwaag. Te Wilp werd vóór eenige dagen een brutale moordaanslag gepleegd Bij een landbouwer al daar werd des nachts, terwijl deze met zijn vrouw rustig lag te slapen, een schot door het raam gelost in de bedstede. Uit de gevonden korrels bleek, dat het geweer met zwaren hagel geladen was, en slechts aan het toeval, dat het schot enkele duimen te hoog was gemikt, is het te danken dat de toeleg mislukte. De dader is nog niet gevat. De heer mr. J. Heemskerk B«,, lid van den Raad van State, is Dinsdag, in het Hotel Paulez aaa tafel willendo plaatsnemen tot gebruik van het middagmaal,- door een toéval getroffen, waar door hij gedeeltelijk het bewustzijn verloor. Zijn toestand gedoogde geen vervoer, zoodat hij in het Hotel Paulez is verbleven. UIT DE PERS. De Kamp. Crt. releveert in haar laats'e num mer een staaltje van den schrijftrant der ultra montaansche bladen. »De Jcdenpers”: zoo heet in de ultramontaan- sche bladen de liberale pers hier en in hel bui tenland. Nog dezer dagen in de Pruisische Ka mer, bij de disenssie jover de adressen tegen de Joden, kon men klachten hooren over die Jo denpers,” als zou zij zich dagelijks te builen gaan in al wat onbehoorlijk is en dat is ook de da- gelijksche klacht van de ultramontanen hier te lande. Hoe echter is het gesteld met de uitra- montaansche pers? Is zij zoo heilig? is zij zoo veel beter dan deze zoogenaamde nJodenpers” Een enkel voorbeeld. De Gelderlander, Nijmeegsch Dagblad, schreef in zijn nommer van Zondag o. a. het volgende „In den langen rij van sollicitanten stond onlangs ook Uit dit voorbeeld ziet men, wat de Ullramon- taansche penvoerders, die zooveel aan te mer* ken hebben op den toon van de sJodenpers” Uit Amsterdam schrijft men aan ’t Utr. Dgbl »Het bericht van het Evang. Zondagsbl dal dr. A. Kuiper gevaarlijk ziek zou zijn, is geheel ongegrond. De professor der vrije universiteit geniet een volkomen gezondheid. Hij is hoege naamd niet ongesteld geweest.” Naar men met zekerheid verneemt is tot Gou- verneui-Geueraal van Ned. Indie benoemd de heer F. s Jacob, oud-zeeofficier en tot voorleden jaar directeur genera.sl der Exploitatio-Maatschappij van Staatsspoorwegen. ’t Handelsblad zegt »Naar wij vernemen, is bij het Depart, van Justitie een wetsontwerp tot nadere regeling van de preventieve hechtenis in bewerking.” SLEEKER COERAVI. '•is® Mr. A. Kerdijk Toen zijne beurt gekomen was ijlde Six hem tegemoet; Roemvolle schoolman, verworpe ling in zoovele kiesdistricten spreek, wat kan ik voor u doen K. Nah! me iels geven. Wat is er zoo al vacant? S. De Direelie van den postspaarpot. K. Nahdat lijkt me. Geld manipulatie is Israëls liefhebberij S. Maar ge belooft me toch niet te zullen doen als die andere K-? K; Nah! Moet ik dan niet de familie rehabilitee- ren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1