fiEMEEm EN BET imWSEfflT SNEER, MELWS EN IDIWENTMID VOOR DE No. 96 V IJ F-E N-D ERTIGSTE 1880. WOENSDAG 1 DECEMBER. De Gemeentcraads-verkiezing. ^IXXEALA NI». B U IT W LAW lAGEZOA IJK A STUKKE Al. S N E E K30 November, goedgekeurd. Het geheele artikel 1 werd daarop aangenomen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. OVERZICHT. In de jl. Donderdag gehouden zitting ADVERTENTIEN nbltl 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. j De Nederlandsche brik Plutus, kapitein Van der eY» thuis behoorende te Harlingen, den 20sten *'an VeHrokken, is reeds den volgenden ,*acht door een zwaren noordwesten storm over vallen. Een sneeuwjacht, die den storm verge- pielde, belette den uitkijk en, ondanks alle pogin gen, geraakte de Plutus tegen vier uur in den tnorgen bjj Bullen op het strand. De storm sloeg ;tie' schip onmiddellijk wrak en alle pogingen lot Redding mislukten. Den volgenden morgen von- 'J®n vier Oostzee-visschers twee half verkleumde Maatrozen G. Burchardt en G. Wopsma, die zich De minister van financiën heeft, naar aanleiding vao de klachten, die hij verneemt over schaarschte aan pasmunt, Ged. Staten van de verschillende I provinciën in overweging gegeven, om de besturen I der gemeenten, waar zich geen betaalmeester be vindt, aan te bevelen, zoodanig bedrag van die munt als hun noodig schijnt, tegen overgave van I ander wettig betaalmiddel, bij den naastbijzijnden betaalmeester te doen afhalen, en, ten gerieve if hunner ingezetenen, ook in kleine hoeveelheden B verkrijgbaar te stellen. In de jl. Donderdag gehouden zitting van de Fransche Kamer van Afgevaardigden was de interpellatie aan de orde over de ^antecedenten van den minister van maiine, admiraal Gloué. Lavieille, afgevaardigde voor Cherbourg en lid der republikeinsche linkerzijde, beschuldigde den mi nister dat hij, toen hij nog maritieme prefect te Cherbourg was, openlijk voor het ministerie van 16 Mei geijverd had. De minister verklaarde dal er destijds een misverstand tusschen hem en den gemeenteraad bestaan had, doch dat dit later op- gehelderd werd, en voegde er bij dat hij zich te Cherbourg in 1873 zoodanig in de gunst der openbare meening had mogen verheugen, dat de gemeenteraad hem zelfs een feestmaal aangeboden had. Bij de verkiezingen had hij zich neutraal gehouden. De minister eindigde zijn zelfverde diging met de betuiging, dat hij voor de belangen der marine zou blijven ijveren en zorgen, dat geen enkel zeeman zich vijandig toonde jegens de republikeinsche instellingen, die Frankrijk zichzelf had gegeven. De linkerzijde juichte deze verklaringen toe. Daarop stond een der afgevaardigden, Germain Het Gentraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin adhaesie wordt betuigd aan het adres van het comité voor algemeen stemrecht. N Onder sterk geleide is te Doetinchem Donder- 1 dagavond zwaar geboeid aangekomen, om verder Ij naar Arnhem getransporteerd te worden, een II persoon, naar men verneemt een Belg, die op last Lder justitie aangehouden zou zijn. Wellicht staat deze arrestatie in verband mei j een brandbrief aan den heer van N. te Arnhem geschreven, waarin geëischt werd dat Zondag in het Klarendal f 25.000 zou worden gebracht. Een brief is toen werkelijk daar nedergelegd, de haler is gezien, maar door de foule ontsnapt. Misschien •s hjj thans in Doetinchem pesnapt. Omtrent den stand der quaestie van de ver kochte St-Agathagoederen blijkt uil 's Ministers antwoord op het Kamerverslag, dal de koopeis »an alle perceelen, met uitzondering van de bossb gronden onder Guyk en een perceel weiland onder Nijmegen, door de personen, die vroeger de gronden van de kloosterlingen in gebruik hadden, belet zijn hel gekochte in bezit le nemen. Over eenkomstig de conditiën der verkooping heeft ce Staat den koopers den betaalden koopprijs moeten teruggeven en wordt de koop geacht niet te hebben plaats gehad. De eisch tot ontruiming tegen de kloosterlingen ran St.-Agatha is nog aanhangig voor de Bossche ■echlbank. vernietiging en zag daarin Sedert de leus was aangenomenhet clericalisme is de vijand, zijn de aalmoezeniers bij het leger afge schaft en de kloosters gesloten, nu moet ook de jeugd naar de republikeinsche beginselen gevormd worden. Het resultaat was dat het voorstel van Keiler werd verworpen en de eerste alinea van Burgemeester en de’leden van den RaacT"noch art. 1 nop openbare lagere scholen wordt geen tusschen de leden ondftling.” Hoe gezocht en schoolgeld geheven” met 348 tegen 86 stemmen overdrachtig ook om het voorschrift van dit arti- Gasse, op, om het beleid van Glouè te berispen toen hij gouverneur van Martinique was hij be weerde dat hij zich destijds als een clericale re actionair had doen kennen Perin, een lid der uiterste linkerzijde, verklaarde dat de Kamer on mogelijk vertrouwen kon stellen in iemand die met de mannen van 16 Mei geheuld had. De minister-president mengde zich toen in het debat en zeide, dat het de gewoonte scheen te worden elke veertien dagen een kabinetscrisis uit te lokken. Hij eischte dat de Kamer duidelijk haar meening zou uitspreken in een gemotiveerde orde van den dag. Tegen den minister van ma rine was ook uitmaal niets aangevoerd dan vage beschuldigingen. Op Martinique had hij door zijn vastberaden houding nieuwe onlusten weten te voorkomen. Hij beriep zich voor Verdere gunstige rapporten op verschillende autoriteiten en verklaarde, dat hef land geen beter minister van marine kon verlangen. Na nog eenig debat ging de Kamer tot de gewone orde van den dag over en is het gevaar voor een crisis dus weder geweken. In den loop van die zitting kwam nog aan de orde Ferry’s wetsontwerp tot invoering van kos teloos Jager”onderwijs. De clericale afgevaardigde Keiler, bestreed het voorstel, daar het geen an dere strekking had dan alom tot staatsonderwijs te kunnen komen de scholen der geestelijken zouden in wereldlijke scholen worden veranderd en alle godsdienstige onderwijzers zouden worden verwijderd hij noemde het kosteloos onderwijs een tyrannie, die daarenboven den staat nog een som van 50 millioen francs zou kosten. Als amendement stelde hij voor de gemeenten althans vr te laten of zij kosteloos onderwijs wilden invoeren of niet. Paul Bert, de steller van het bekende rapport over de wet, wederlegde den eersten spreker, hetgeen niet belette dat een tweede lid der minderheid, De Bassetière, optrad om eveneens het voorstol te bestrjjden hij klaagde dat men streefde naar vernietiging van hel katholieke idéé in Frankrjjk vooral de hand der vrijmetselaars. De uitslag der Gemeenteraads-verkiezing van 23 Nov, 11. heeft mij verrast en eensdeels onaan genaam getroffen. Verrast, omdat de anti lib. candidaat een gelijk getal stemmen op zich ver» eenigde dan zijn tegenstander en wel een cyfer haalde, zoo hoog als dien candidaat nimmer te voren gebeurde, niettegenstaande hij steeds ver de meeste stemmen bekwam van al de candida- ten zijner partij in de laatste tienjaieu. Umuu. genaam getroffen eensdeels, dat de liberalen hun nen candidaat geene voldoende meerderheid heb ben verstrekt, anderdeels mij verheugd over het groot getal stemmen, welke uitgebracht zijn. Wat dit laatste betreft, merk ik op, dat in de jaren 1869 tot en met 1879 het hoogste getal stem men, die werden uitgebracht, is geweest 371 bij eerste stemming en hei laagste 144. Mag ik mij dus verheugen te kunnen constateeren, dat het politiek leven onder onze kiezers niet ach teruitgegaan isals liberaal van de de oude gar de is het mij of wij een nederlaag geleden heb- ben en voortaan niet meer kan gezegd worden, dat in onze gemeente de liberale partij verre de meerderheid heeft. Van waar toch die veranderde verhouding? en mogen wij bij de aanstaande herstemming niet meer op de overwinning rekenen Mag men echter den uitslag der stemming van 23 Nov. 11. beschouwen als het zuiver resultaat der verhouding tusschen de liberalen en de anti liberale partijen in deze Gemeente? Hel is zoo, de heer Jaarsma was thans de bekende candidaat zoowel van de anti-revolutioi.airen als van de katholieken. Door het gelijktijdig stemmen voor een lid der 2e kamer, was hel noodzakelijk gevolg, dat vele kiezers, die anders een keuze voor een gemeenteraadslid wel wal beneden hun ne dagelijksche meer belangrijke bemoeiingen re kenen, thans toch met dezelfde moeite bijna hunne gele briefjes ook maar in de bus brachten. Een ander gedeelte, onder den indruk der aanbeve lende strooibiljetten, gewagende van technische bekwaamheden en van zuinig beheer, en daarbjj nog kersversch zich herinnerende, hoe de liberale Ge meenteraad zoo pas nog met schroomde een ge voelige greep te doen in de Gemeentekas, voor het stichten van een nieuwe koemarkt en uit breiding der Gasfabriek, meende zich wel eens de weelde te mogen veroorloven, bij deze ver kiezing het liberale vaandel ontrouw te worden ten einde zijne werkelijke of vermeende grieven, door zijn afkeurende stem als hel ware te mo- tiveeran en den candidaat der tegenpartij te steu nen. De gewone aanbevelingen voor den liberalen candidaat zijn bij deze gelegenheid juist zeer non chalant behandeld. Van «Burgerplicht” geen en kele advertentie, slechts een even groet billet met gekleurde streepen als voor het kamerlid, en van «Burgertrouw” alleen een advertentie zonder het gewone aanbevelingsbrief bij de kiezers aan huis bezorgd, gelijk van den tegen-candidaat door twee vereenigingen geschied is, Van meer invloed evenwel op den uitslag der stemming was het artikel in de Sneeker Courant no. 93, met het motto: Art. 21 der Gemeente wet «Bloedverwantschap of zwagerschap in den len of2en graad mag niet bestaan tusschen den De Standaard erkent dat de uitslag der verkie zing te Sneek voor de confessionnele richting eene wezenlijke teleurstelling is, omdat er voor die rich ting eene kleine achteruitgang in stemmen was. In het begin van 1881 zal de heer Douwes Dekker hier te lande weder lezingen houden. Op een klacht van een gewezen volontair ter I gemeente secretarie te Veenendaal is door drie L leden der rechterlijke macht van Arnhem aldaar een onderzoek ingesteld omtrent de handteekening onder eenige geineente-stukken voorkomende. I De sensatie, die zulks teweeg brengt, is niet ge ring. Uit de verschillende geruchten is nog weinig met grond op te makeneenige achtenswaardige personen zijn gehoord. aan een balk hadden vastgeklemd en zoo op zee rondzwalkten. De visschers namen hen in hunne schuilen op, De kapitein, de stuurman en vier matrozen waren na een zwaren strijd met de golven verdronken. De verschillende planken en balken drijven aan strand; het schip is totaal verloren. De secretaris der Synode, de heer S. F. van Hasselt, deedle in de vergadering der Algemeane Synodale commissie mede, dat hij wegens zijne vergevorderde en verzwakte gezondheid zich ge noopt zag het eervol ontslag uit zijn betrekking legen den aanvang der Synode van 1881 aan te vragen. De vergadering vernam met leedwezen dit oeiicht van den verdienstelyken man, die ge- durende een aantal jaron de kerk getrouw en met ijver heeft gediend. Men schrijft uit Akkrum aan de Zwol. Cour. Het bericht van de Standaard, dat er in Fries land jl. Mei een huwelijk zou zijn gesloten door een onbevoegde en dat reeds door den minister zou zijn geadviseerd om over te trouwen, geldt de gemeente Utingeradeel, dorp Oldeboorn. De burgemeester is de heer E Hailsma Mulier. De zaak is ongeveer deze. Door de herbenoe ming van den heer burgemeester, werd de aan stelling van «ambtenaar van den burgerlijken stand” vergelen (art. 149 gemeentewet,) Sedert zijn niet één, maar zestien huwelijken gesloten, die thans onecht beeten. Nu is er, tengevolge dier achteloosheid, advies gevraagd, en het ant woord luidde: overtrouwea. Kleine oorzaken hebben vaak groote gevolgen. Zoo ook hier. Eén dier paren is reeds in ’t bezit van een kind dus dat is onecht geboren. De man is reeds dood Ware hier kapitaal, wat zou het einde zijn Men wil dat deze vrouw een eisch van schadevergoeding tegen den burgemeester zal instellen p. m f 5000 De overige vyftien paren, die het wél met elkaar meenen, zuilen ongetwijfeld zich wel spoedig bereid verklaren een wettig huwelijk van te gaan, terwijl mochten er onder zijn welke nu reeds «berouw” gevoelen zij zonder echtscheiding I van elkander kunnen gaan 1 Zaterdag jl. werd in de Concertzaal alhier exa men afgenomen voor drie Rijksbeursen, elk groot 1300, aan de Normaalscholen te Sneek en te Heerenveen, Aan eerstgenoemde inrichting waren twee, aan de laatste èêne vacature. 27 jongelieden, waaronder één meisje, hadden zich ter mededinging aangemeld, ’t Examen werd bijgewoond door den Dislricts-Schoolopziener den heer W. B. Van der Veen te Joure en den Ar- rondissements-schoolopziener, den heer N, L. Wentholt te Weidum. ’t Werd afgenomeu door de Directeuren der beide inrichtingen en het ouderwijzend personeel van de school te Sneek. t Examen duurde, met eene korte pauze, van 10 uur tot half vijf. Na afloop werd de nominatie opgemaakt en daaruit bleek, da', de hoogste pun ten waren behaald door Nelligje Borger van Slo ten, Femme van der Werf te Bakhuizen en Pe- trus Holkema te Broek. Deze zullen daarom aan den Minister van Binned. Zaken ter benoeming worden voorgedragen; de eerste twee voor de school te Sneek, de laatste voor Heerenveen* Voor eene vacante onderwijzers-betrekking aan school no. 3 alhier, (Tusschenschool) hebben zich niet minder dan 14 sollicitanten aangemeld. De thans voltooide nieuwe Sijnagoge, zal, naar wij vernemen, Vrijdag e.k. op plechtige wjjze worden ingewijd. 8Eégaaasa SHEERER COURAVE M, - ‘-J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1