GEMEENTE EN HET 40DNDISSEMENT SVEEK, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE zaterdag No. 97. V IJ F-E N-D BRTIGSTE JAARGANG. 1880. 4 DECEMBER. Chirurgijn bij de al- BVITBULAWI», OVERZICHT. 14 September 1880, HiNNEft LA M». S N E E K3 December. - 1 o van 1 tot 4 regels, gewone letter, ,40 Cents, 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen byden De Commissaris van politie te Deventer is tegen 8 December a. s. gedagvaard voor de openbare terechtzitting der rechtbank te Zutlen, ter zake van moedwillige mishandeling. joune-nocht” van Waling Dijkstra in de buiten- societeit «de Harmonie”, en Woensdag avond in de Concertzaal alhier voorstelling van het Frisk Toaniel Selskip uit Leeuwarden. Vond eerstge noemde een zeer talrijk, aandachtig luisterend en dankbaar gehoor, ook het toaniel-selskip trad voor een aanzienlijk auditorium op. Dat talrijk bezoek zeker een aangenaam bewijs van waardeering voor de dames- en heeren leden van het Leeuwarder gezelschap - deed ons te meer genoegen, omdat het zoo ten volle bleek verdiend te zijn. De opvoering toch van de verschillende nummers van het programma tTroch ’t Stjoede ta ’t Goede," vTsjamke Jurkje" en «de Opmakke Brief', was waarlijk meer dan verdienstelijk en getuigde van veel studie. Ieder van het dames- en heerenpersoneel was op zijn plaats, had zich ingewerkt in zijn rol en in het karakter dat hij had voor te stellen, en droeg door los en levendig spel het zijne bij om zulk een flink geheel te vormen, als de voorstelling van j 1. Woensdag avond ons te aanschouwen gaf. Warm en welverdiend waren dan ook de toejui chingen, die het gezelschap ten deel vielen; dubbel verdiend vooral de bijval, waarmee het keurig zangstukje van den heer Hijlkema'. iTsjamke Jurkje". door den schrijver en mej. E. op zoo uitstekende wijze voorgedragen werd begroet. Danken wij het Frisk Toanielselskip voor den genotvollen avond, ons geschonken, wij vertrouwen daarbij tevens, dat de leden den indruk zullen hebben meegenomen, dat het Sneeker publiek hun streven weet te waardeeren, en hun een hartelijk «tot weerzien” toeroept. Er worden weer drie treurige spoor wegonge vallen gemeld, een van een wissel wacht er bij Winterswijk, die tusschen twee treinen beklemd raakte, met het gevolg dat zijn hoofd verbrijzeld I werd en een zyner armen stuk gekneld werd. I De ongelukkige was onmiddellijk dood; een kame- I raad, die bij hem was, kwam er met gekneusd I hoofd af. Het tweede ongeval kwam te Gennep I Voor, in de nabijheid der spoorbrug. Daar de I machinist een lichten schok gevoelde, stopte hij I en vond toen tusschen de rails het erg verminkte J->lichaam van een ongelukkige, die te Gennep be- I tend stond als lijdende aan zwaarmoedigheid, L zoodat men vermoedt dat hy uit eigen beweging B op deze wyze een einde aan zijn leven maakte. I Omstreeks half twaalf is Woensdag avond nabij den Ringdyk buiten Amsterdam een man door den trein van den N. Rijnspoorweg overreden. J Het hoofd van den ongelukkige werd van den L rompi ('gescheiden. I liet Ned. werkliedenverbond «Patrimonium” I heeft een adres gericht aan Z. M. den Koning, I Waarin het verzcekt het nieuwe Nederlandsche 1 strafwetboek, door de Tweede Kamer aangenomen, I r.iet te bekrachtigen, omdat de doodstraf er niet Jfcm is opgenomen. «Zoolang de doodstraf tegen S- moord eu dergelijke gruwelijke misdryven in een Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. DeFransche Kamer van Afgevaardigden heeft Dinsdag artikel 2 van het wetsontwerp tot invoering van ’t kosteloos lager onderwijs aangeno men, zooals het door de commissie van rappor teurs in overleg met den minister Ferry ten slot te was voorgesteld. Wel had eerst Paul de Gas- sagnac het Zaterdag door de Sonnier ingediende amendement overgenomen, doch de kamer ver wierp dit met 306 tegen 143 stemmen en toon de dus te willen wijken voor de bedreiging van den minister van onderwys, die bij aanneming der daarbij voorgestelde regeling het geheele wets ontwerp zou hebben ingetrokken. Thans werd ten slotte het wetsontwerp in zijn geheel met 363 tegen 107 stemmen door de kamer aange nomen. De Senaat behandelde dienzelfden dag het bud get van eeredienst en had daarbij te beraadsla gen over een voorstel van Ravignan, om bij art. 3 de door de kamer besnoeide posten voor be zoldiging van de kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen, weder tot het vroeger voorgesteld bedrag uit te trekken. Dit voorstel werd aange nomen en wel met 150 tegen 129 stemmen welk resultaat groot opzien baarde en ernstige gevolgen hebben kan, daar men er weder een aanleiding in denkt te vinden tot een conflict tus schen de Kamer en den Senaat. Ook overigens voorspelt de parlementaire week weder zeer onrustig te zullen zijn. Behalve dal een warm debat in Senaat en Kamer te wach ten is over de buitenlandsche politiek zal Baudry d’Asson van zijn wederverschijning in de Kamer gebruik maken om machtiging te vragen tot ge rechtelijke vervolging van den president en de quaestoren, ter zake van onwettige opsluiling, met het oog op art. 341 van hel wetboek van straf recht, En Gavordie eindelijk, die Zaterdag door den Senaat tegenover den president in hel gelijk Benoeming van een hulponderwijzer. 7. Benoeming van twee leden voor het stem bureau op 7 December e. k. 8. Goedkeuring der begrooting voor het O. B. Weeshuis, dienst 1881. 9. Afkoop grondrenten. 10. Verkoop oud Stadsmagazijn. Eenige dagen geleden heeft een bemiddelde weduwe, die met hare dochter te Kuilenburg woont, een dreigenden brief ontvangen, nie onder de deur door was geschoven. In den brief wordt haar gelast f 400 te I ggen in een kuiltje, waar- van de plaats nauwkeurig was aangewezen. Het kuiltje is gevonden en was opzettelijk gemaakt. Voorts wordt in den brief bevolen, noch de poli- tie, noch de geestelijkheid er mede in kennis te stellen, want dat alsdan de dochter, waar zij zich ook mocht bevinden, zou worden vermoord. Als een bijzonderheid wordt in den brief nog mede gedeeld, dat de eisch zeer matig gesteld is, daar in den Haag wel f 75,000 werd gevraagd. De bedreigden hebben onmiddellyk aangifte bij de pditie gedaan en den brief overgelegd. De com missaris heeft eerst de zaak geheim gehouden, eene enveloppe, met papier gevuld, op de aan’ gewezen plaats doen leggen, en nauwkeurig toe zicht doen houden. De brief is evenwel niet af gehaald. Nederlandsch strafwetboek ontbreekt - aldus luidt £de grondslag van 't verzoek wordt bij die wet het leven des misdadigers hooger geacht dan dat van Uwe Majesteits rustige onderdanen, hooger geacht dan het Isven van Uwe Majesteit zelve? «Patrimonium” verzoekt ten slotte dat «e Koning de doodstraf weder zal gebieden voor eenige misdaden. Dit laatste verzoek en het voor bijzien der Eerste Kamer toonen dat de hoofden van «Patrimonium’ nog wel iets mochten leeren omtrent onze constitutioneele instellingen. Dinsdag nacht is te Amsterdam een oude vrouw verbrand. Bij het uitblazen van haar pretroleum- lamp sloeg de vlam benedenwaarts, deelde zich aan haar kleederen en haar bed mede, en in een oogwenk stond zij in vlam. Toen de buren te hulp kwamen, was de ongelukkige reeds bewus teloos en deerlijk gezengd. Zij werd nog zoo spoedig mogehjk naar het gasthuis gebracht, doch haar toestand is hopeloos. Nog wordt van een ander ongeval aldaar ge wag gemaakt. Een vrouw heeft Zondag avond het ongeluk gehad zich aan een glas punch te verslikken, en was spoedig een lijk. De zaak van de Jongh zal Donderdag 23 De cember aanstaande voor het Gerechtshof te ’s Hage behandeld worden. Op de vraag, door een gemeentebestuur aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gedaan omtrent het recht verstand van art. 20 der school wet van 1857, is geantwoorddat hulponderwij zers, die naar aanleiding van dat artikel aan het hoofd der school zijn geplaatst, zoolang zij hunne tegenwoordige betrekking bekleeden, op één lijn zijn te stellen met hen, die de wet van 1878 het hoofd der school noemt, zoodat hunne jaarwedde, indien die mmder dan f 700 bedraagtbehoort verhoogd te worden op de wijze, voorgeschreven bij Koninklijk besluit van Staatsblad no. 172, werd gesteld, is bezig met het ontwerpen van een voorstel, strekkende tot het instellen van een par lementaire enquête naar de antecedenten van den minister Constans. Men ziet dus, dat de gele genheid om schandaal te maken weder niet ont breken zal. Het gevaar voor een échec der regeering in den Senaat is inmiddels geweken, na de zitting van Woensdag, welke met spanning werd tegemoet gezien, omdat men wist dat de hertog De Broglie ditmaal zijn torpedos zou richten op het admiraal schip van het kabinet Ferry. De toeleg mislukte echter, daar Barthélemy St. Hilaire’s verdediging van zijn buitenlandsch beleid nog in dezelfde zitting door de aanneming zijner begrOotmg werd gevolgd, De senator Gontaut Biron opende het debat met de klacht, dat de behoedzame politiek van Thiers scheen verlaten te zyn voor een poli tiek van interventie, die ernstige gevaren in haar gevolg kan hebben. Hij laakte het aanwenden van geweld tegen Turkije, welks bestaan hij on- misbaar achtte vcor den vrede in Europa. Barthélemy St. Hilaire betoogde daarop uitvoe rig de volstrekte noodzakelijkheid voor Frankrijk om deel te nemen aan het congres te Berlijn en noemde de tegenwoordige politiek juist een noodzakelijk gevolg van de politiek van Thiers. De minister herinnerde do gebeurtenissen die tot het Berhjnsche congres leidden en bracht hulde aan de gematigdheid, wijsheid en grootmoedig heid van Rusland, dat er in toestemde hel tractaat van San Stefano aan het congres voor te leggen, bi ankrijks deelneming aan de demonstratie der vloten had, zeide hij, de zaak des vredes helpen bevorderen de eer daarvan kwam trouwens met hemzelf, maar wel zijn voorganger, De Frey- cinet toe. Wat de Grieksche quaestie betreft men kan voor de toekomst niet instaan, doch hij kon de verzekering geven dat Frankryks ge voelens vredelievend zijn. Barthélemy hoopte dat de oplossing der Grieksche quaestie zonder maat regelen van geweld zou plaats hebben. De val van Turkije zou een ramp zyn, die men zooveel mogelijk moet trachten te voorkomen, of althans tot eiken prijs te verdagen. De op de Grieksche quaestie betrekking hebbende stukken zouden aan het parlement worden overgelegd. De Broglie bleef het antwoord niet schuldig, doch de telegraaf deelde daarvan slechts zeer wei nig mede. Hij schijnt het kabinet te hebben verweten, dat het van een voorzichtige politiek algeweken was. Frankrijk, zeide hij, moet een politiek volgen in zijn eigen belang. De houding der mogendheden in 1870 geeft Frankrijk het recht om thans zich in zijn tent terug te trekken en onzijdig en vrij te blijven. Freycinet verdedigde daarop de jegens Grie* kenland gunstig gezinde politiek. Hij vreesde dat een demonstratie der vloten ten gunste van Grie kenland onmogelijk was geworden, doch vertrouwde wel dat het huidige kabinet een billijke oplossing van de Grieksche quaestie zou weten te vinden. De begrooting van buitenlandsche zaken is daarna door den Senaat aangenomen. De parlementaire enquête naar het gedrag van generaal De Gissey, tijdens zijn beheer als mi nister van oorlog, zal, na herhaald overleg der verschillende parlementaire groepen, samengesteld worden uit 7 leden der «republikeinsche linker zijde”, 6 der «republikeinsche unie”, 3 van het linkercentrum, 3 der uiterste linkerzijde en 3 der rechterzijde. De meeste leden beschouwen ech ter, na de uitspraak der rechtbank in het proces van den ex-minisler tegen Laisant en Rochofort de enquête als vrij overtollig, daar de getuigen’ die men hooren moet, dezelfden zijn die in dit’ proces reeds voor de rechtbank gehoord werden en men dus niets verder verwachten kan dan wat men reeds weet. AD VERTEN TIEN voor eiken regel meer laugrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de Weleerw. heer Hoofien van Utrecht heden (Zaterdag mor gen) p. m. 9'/u uur weder eene rede zal houden in de Nieuwe Synagoge. Naar wij vernemen is de tweede voordracht van Dr. Verver over het »Oop” uitgesteld tot het midden van Maart. De liefhebbers der Friesche taal- en voor dracht waren deze week wel in de gelegenheid te profiteeren. Zondag avond «Fryslie Wiqter- BEKENDMAKING. Hel Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der gemeente Ier visie is gelegd een verzoekschrift van J. J. Olij en J. P. Olij, om vergunning tot het slichten eener Windko renmolen op hel perceel land, gelegen aan den Oppenhuiterweg kadaster sectie G no. 682, mat de bij die verzoekschriften, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen en dat, op Zaterdag den 18 December 1880, 's middags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegen heid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de inwilliging van gemeld z, Verzoek in te brengen. Sneek, den 4 December 1880. J van DRIESSEN, ^Burgemeester. J W. BENNEW1TZ, Secretaris VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek op Zaterdag 4 Dec. 1880, ’s namiddags 6 uir. Punten ter behandeling Resumtie der Notulen. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken enz. 3. Benoeming van een W’eesvoogd. 4 Benoeming van een Armvoogd. 5. Benoeming van een gemeene annvoogdij. - SAEEOR (01RAAT. 6

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1