t NIEÜWS EN ADTOE1WIE-BIAD VOOR DE GEHEEffl EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 J? 11 «j. 1 f No. 98 1880. V IJ F-K N-D E R. T 1 G S T J WOENSDAG 8 DECEMBER. van 72) ge- mor- ver- SNEEK, 7 December* B I A M >iX I* A N». Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post ƒ1,25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. mrim mui 10 11 uur. waar het behoort den 8 en 25 December 1880. Sneek, den 7 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. 1 I verwachten, ’t Beste is nog met de Tijd zijn oordeel wat op te schorten en af te wachten wat de heer ’s Jacob doen zak ADVERTENTlSN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. p BURGEMEESTER de Gemeente Sneek Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1801 (Staatsblad no en op de Wet van 1 Mei 1803 ^Staatsblad no. 44) Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen VLOfkom'. het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van bet jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1 hij, wiens vader, of, ie deze overleden, Wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2 hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf hiekl 3. hij, van wiens ouders de langstlevende in» gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, De heer Van Cooth, dezer dagen te Breda over leden, heeft aan dia gemeente bij testament ver- meakt f 330,000 ten einde daarvan f 300,000 te besteden voor het opzichten van een ambachts school en f o0,000 voor het bouwen van arbei derswoningen. met bepaling, dat de wonirgen kosteloos tér bewoning zullen algestaan worden aan personen, die geen misbruik maken van ster- Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder be kend, dat op Woensdag den 5en Januari 1881 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal word-n gehouden tot inschrijving der manne lijke ingezetenen, die op den Isten Januari 1881 hun 19de jaar zijn ingetreden, en die alzoo boren zijn in 1862, en wel: voor Wijk 1 en 2 ’s morgens 9 Terwijl overigens de inschrijving ter Secreta rie dezer gemeente kan geschieden van 's gens 9 tot ’s namiddags 1 uur. En zullen hiervan afgekondigingen geschieden 3 en 4 5 en 6 7 en 8 ’s middags 12 9 en 10 's namiddags 1 BEKENDMAKING. en WETHOUDERS Woensdag morgen vond men in den regenput op dé binnenplaats zijner woning in den Ridder straat te Nijmegen het lijk van een oppassend jongmensch, B., slager van beroep, oud 36 jaren, alleen wonende met rijn dienstbode. Een wond bij het hart en aan den hals, alsmede een plas bloéd en een mes in do- nabijheid van den put gevonden, leidden tot het vermoeden, dat hier een moord had plaats gehad. Een secretaire in het huis werd geopend gevonden. De lijkschou wing is reeds geschied, en de instructie begonnen. Van een andere zyde wordt echter beweerd, dat hier bepaald aan zelfmoord moet worden ge dacht. UIT D E P E R S. De hh. dr, Vilus Bruinsma te Leeuwarden en dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen, zetten hun strijd tegen de kwakzalverij onvermoeid voort. Blijkens eene dezer dagen dóór hen verspreide circulaire stellen zij zich voor: de oprichting van een vereeniging tegen de kwakzalverij. Het doel van deze vereeniging is hetzelfde als zij met hun twee boekjes beoogden: 1< Voorlichten van het publiek, opdat dit meer en meer het nadeelige van de kwakzalverij inzie en begrijpe, op welke sciiaamtelooze wijze hel dag aan dag wordt be drogen, en 2°. aandrang uitoefenen bij allen, die er eenigszins toe kunnen bijdragen, dat de vorm van bedrog, welke wij kwakzalven noemen, door de wet worde strafbaar gesteld. Op geregelde tijden, voorloopig slechts iedere maand, zal een blaadje verschijnen, dat voor ge- ringen prijs (1,25 per jaar) bij abonnement ver krijgbaar zal zijn. «De uilgaien va i een dergeljjk maandblad zou den wij, zeggen do schrijvers, ook zonder finan cieren steun te vragen, durven ondernemen, daar het wel mogelijk schijnt, dat dit zonder groote geldeljjke opoffering kan plaats grijpen. «Echter meenen wij, dat alleen door de zending aan de abonnés te weinig nut gesticht zou worden, omdat het blad op die wijze bijna alleen in handen zou komen'van personen, die met ons reeds van de nadeelen der kwakzalverij overtuigd zijn. Daarom wenschen wij elke maand tal van exemplaren gratis te verspreiden, en hier voor is geldelijke hulp van elders onontbeerlijk. »Wij noodigen u dus uit hel lidmaatschap van de cp te richten vereeniging tegen de kwakzal verij te aanvaarden en daartoe jaarlijksch een con tributie te betalen van f 3. Van dit bedrag zal f 1,25 beschouwd woiden als prijs voor uw abon nement op het blad, terwijl het overblijvende zal worden aangewend om zoo veel mogelijk af drukken van het blad te laten vei vaardigen en te verspreiden.” «De redactie van het blad nemen wij gaarne geheel op ons, en wij zijn zeker, dat er helaas overvloed van stof is om het te vullen. Bydra- b-'n van anderen zijn ons echter hoogst aange naam on van enkelen hebben wij reeds daarvoor de toezeteljngi Iq >t a]gemeen hopen W1j da[ de leden ancjere W1jze dan doof beta)en van hunne contru - on8 zu)len wi is het met door nee r die als zoodanig gedrukt™ van bydragen, toch door het mededeelen van’™.™ w.Ofd™> dan fen van kwakzalverij, die ons an8?derenl Het Vaderland brengt in herinnering hetgeen de nieuw benoemde gouverneur generaal, de heer ’s Jacob, vroeger over het landbezit in Indie schreef: »De levensvoorwaarden voor vrije cul tuur zijn afschaffing van de heerendienstan en het verleenen van individueel landbezit aan de tegenwoordige opgezetenen. Zoolang de inlander geen vrije beschikking heeft over zijn tijd, is elke overeenkomst reeds a priori ijdel; want de onder nemer kan onmogelijk berekeningen bouwen op den arbeid van een bevolking, die te allen tijde geroepen kan worden om voor het gouvernement of voor hare hoofden werk te verrichten. En de grond moet den Javaan individueel toebehooren; de bezitter moet ten opzichte van de bearbeiding van deu grond onafhankelijk zijn van de willekeur van het dessaheofd. En als die voorwaardeu vervuld zullen zijn, dan eerst zal de productie met reuzenschreden vooruitgaan en direct en indirect ook voor den Staat nieuwe bronnen van voorspoed openen. In de strafzaak tegen De Jongh zullen 50 tuigen moeten worden gehoord. In den nacht van Zondag op Maandag, bij een brand op de Bloemgracht te Amsterdam, is een man verbrand, die ijverig hielp blusschen. Het perceel is boven geheel uitgebrand. Nog is geheel afgebiand de veeren- en watten- fabriek in de Spuistraat, waarvan onlangs de bovenverdieping verbrandde. «Die hervormingen op zichzelven, ik erken het volgaarne, zijn hoogst gewichtige vraagstukken, en de staatsman, die ze met moed en beleid zal weten en durven tot stand brengen of slechts voorbereiden, zou voorzeker voor tijdgenoot en nageslacht zich een onvergefelijke eerzuil stichten.” Hoe geheel anders klinkt die taal, zegt het Vad., dan ds slinger om den-arm stijl der «neutrale” conversie circulaire van de hh. Van Goltstein en Van Lausberge, een circulaire, die zóó neutraal is, dat zij zich ook onzijdig houdt ten aanzien der bezwaren, die der ontwikkeling van den agrari- schen toéfcland in den weg staan, ja die bezwaren zelfs als van geene overwegende beteekenis be schouwt. Het blad verwacht dan ook van de benoeming voordeel voor Indie, te meer daar de beer ’s Jacob als warm voorstander van de uit breiding van het spoorwegwezen ook op dit punt veel voor de bevordering der belangen van de bevclking kan doen. ’t Is echter met ’t oog op bovenstaande be schouwing niet geheel overbodig op te merken, dat de Amst. Courop grond van andere gedeel ten der brochure, tot een geheel tegenovergestel de conclusie komt wat betreft de kans om van den heer ’s Jacob afschaffing der heerendiensien onbekend en bevoidering van het individueel landbezit te De Vernieuwde Synagoge voor de Israëlitische gempente alhier een gebouw dat den ont werper evenzeer als den aannemer en bouw meester tot eer verstrekt werd jl. Vrijdag op plechtige wijze ingewijd. r Ingevolge programma werd te 12 uur de plechtigheid geopend met een «Feest-Halleh” (Solo-Fluit met begeleiding van Piano) gecom poneerd en uitgevoerd door den heer M„ Edzard Grefe, en nadat de president der Isr. Gemeente de heer J. Sanders, een korte gepaste rede had gehouden, werden de wetsrollen met de gebrui kelijke ceremoniën, geleid door haar vroegeren voorganger, den heer de Wilde te Veendam in de Arke geplaatst. Daarna hield de Weleer w. Heet I. Hooflën Rabbijn te Utrecht, eene uitstekende inwijdings^ rede, die door het talrijk auditorium waarbij onder bet tal genoodigden, cok het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente vertegenwoordigd was met groote belangstelling werd aangehoord en waarin o. a. dank werd gebracht aan allen, die Woensdag namiddag is te Den Haag, in den ouderdom van bijna 61 jaar, overleden de heer L, G Brccx, oud minister van marine. Een hart kwaal, waaraan hij reeds lang leed, maakte een einde aan zijn leven. In den ouderdom van bijna 82 jaren is te Arnhem overleden de heer E. G. Enklaar. Als schrijver van landbouwkundige werken had hij groote verdiensten en zijn geschriften zijn meer malen met goud bekroond. zouden blijven. Wij mogen met dankbaarheid erkennen, dat, zoowel vroeger als in den laatsten tijd, wij m dit opzicht reeds van velen bewijzen van medewerking hebben ondervonden. »Wij meenen echter dat het niet noodig is de gewoonte te volgen om een reglement voor do Vereeniging te ontwerpen, een bestuur te be noemen, jaarlijks een vergadering te houden enz. Dit alles zou kosten en moeite veroorraken, die liever onmiddellijk aan het doel moeten besteed worden. «Dit neemt niet weg, dat wij op verzoek van een of meer leden gaarne een vergadering wil len beleggen, om andere maatregelen te bespre ken, die wenschelijk mochten geacht worden om het doe) te bevoi deren. Voorloopig echter mee nen wy, dat het wenschelijk is de krachten op de verspreiding van het maandblad te concentree- ren. «Het eerste no. zal, hopen wij, in Januari van ’t volgend jaar het licht kunnen zien. Wat de fiaancieele verantwoording betreft, verbinden wij ons jaarlijks de rekening aan de leden toe te zen den, waaruit zij kunnen zien, dat wij tegen den kostenden prijs de afdrukken van het blad heb ben aangeschaft, hoeveel exemplaren gratis zijn verspreid en aan wie deze zijn toegezonden. Elk lid heeft bovendien ’t recht een nader te bepalen aantal exemplaren van hel een of ander nommer te ontvangen ten einde die zelf te verspreiden.” kosteloos ter bewoning zullen algestaan ken drank. was, al mits bij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Alt. 16. De inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3 van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de gemeente, Waar hij woont. 4 van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar •ij’» vader of voogd het laatst in Nedeiland ge woond heelt. Art 17 Voor de militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon Van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblyf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn Voogd ingezeten. 3 de zoon van den Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in Rijksoverzeesche bezittingen of Koloniën woont Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te Worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den Islen en 31sten Januari By ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder of, Zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. De wijze, waarop van hef doen van aangifte blijken moet, wordt door Ocs bepaald. Art 20. Hij, die eerst na het intreden «an ïijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen vau zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der ge meente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de xinsnede van art 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van hel jaar, waartoe by volgens zijn leeftijd behoort. I - ge- 9 h w WW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1