GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS EN ADEERTENTIE-RLAD FOOR DE No. 99. 1880. ZATERDAG 11 DECEMBER. van de Nationale van J. W. BENNEW1TZ. SlKAIEIfLA AO. Naar aanleiding maken Burgemeester 5 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Secreia- mor- werf tot hel Noordpoolscheepje de aan de werf van de heeren van Geider te Amsterdam is afge- ais zij, die bezwaren i voor gemeente, in- LA Uit Arnhem wordt gemeld, dat de verdachte Roeien uit zijn preventieve gevangenisschap is ontslagen. Bewijzen, dat hij de schrijver zou zijn van den brandbrief aan den heer Van Nispen ontbreken. uur. De Hervormde kerk te Slochteren is Zondag namiddag geheel afgebrandalleen het muur werk is blijven staan. Het ongeluk is vermoe- deljjk ontstaan door het vuur van een der slo ven, die bij de morgen godsdienstoefening waren gebruikt. Dezer dagen werd meegedeeld, dat de justitie te Arnhem een onderzoek had gedaan omtrent niet geoorloofde handelingen op de secretarie te Veenendaal. In een raadsvergadering, Maandag te Veenendaal gehouden, vroeg een der leden in lichtingen omtrent de verschillende berichten in dag- en weekbladen voorkomende, als zouden er ter secretarie valsche handteekeningen en andere niet geoorloofde handelingen zijn gepleegd. De burgemeester, de heer A. H. Mefelerkamp, deelde mede, dat er wel is waar onregelmatigheden waren gepleegd, hetwelk geschied was om fouten en verzuim van den overleden gemeente-secretaris te bedekken, doch daardoor noch bedrog, noch voor-of nadeel aan iemand was toegebracht. Hij meende verdere mededeelingen niet te moeten doen, dan nadat het judicieel onderzoek was ge ëindigd. Bij monde van den oudsten wethouder verklaarden daarop de leden van den raad vol komen vertrouwen in den burgemeester te stellen. slagen voor de pensioenskortingen heeft vastge steld Die had er slag van! En dan weigert de Regeeiing nog steeds, het pensioenfonds te ver anderen in een fonds voor de weduwen en weezen der ambtenaren 1 ADVERTENTISN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer ll/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, ■dat bij hoofdstuk III dier wet, handelende over ■de -inschrijving voor de militie, onder anderen vcorkcm'. het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op van het jaar hun 19de jaar De Sint-Nicolaasdagen gingen voor de Amster- damsche brandweer niet onopgemerkt voorbjj. Zaterdag toch werd zij achtmaal geroepen om De herstemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, tusschen de heeren mr. J. Bahlman te Rotterdam en mr. C. H. A. Diepen te Tilburg (welke laatste intusschen had ver zocht niet verder in aanmerking te komen), heeft tot uitslag gehad, dat mr. J. Balhman (candidaat der Gatholieken) met 1486 van de 2532 uitge brachte stemmen is gekozen. De herstelling van sWillem Barentz” Huygens en i loepen. Het zal bmnenkort weder naar de lands- vervoerd en aldaar geconserveerd worden, aan den vierden tocht, die vermoedeljjk in den volgenden zomer zal plaats hebben. De oud-hoogleeraar in de pathologie aan de Amsterdamsche universiteil, prof. J. van Geuns, is Dinsdag op 72 jarigen leeftyd overleden. De overledene was jaren lang een sieraad van de geneeskundige faculteit van Ar.r.lerdam en bezat als specialiteit voor borstziekten buitengewonen naam. In 1847 benoemd tot hoogleeraar in de patho logie aan het Athenaeum, was ’t hem vergund meer dan het vierde eener eeuw dezen leerstoel met roem en eere te bekieeden. van bovenstaande bepalingen en Wethouders verder be kend^ dat op Woensdag den 5en Januari 1881 - --eene bijzondere zitting - j o E. manne lijke ingezetenen, die op den Isten Januari 1881 ge- B E K E N D M A K I N G. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de pro vincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Stalen der provincie, van den 2 December 1880, no. 32 le afdeeling B, alsmede op de bepalingen van art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87) v Brengt ter kennis van de belanghebbenden: 1°. dat de sluiting der jacht in de provincie, voor zooveel betreft de geoorloofde jachtbedrijven, opgenoemd in art. 15, letters a, b, c, d en g, der aangebaalde wet, is bepaald op Vrijdag den 31 December 1880, en van die, vermeld onder letters f en h van dat artikel, op Donderdag den 31 Maart 1881, zulks op ieder der genoemde dagen met zona-ondergang BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek Gelet op het bepaalde in artt, 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij oprichting van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van Jan en Eise Willems Molenaar, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het plaatsen van een Stoomwerktuig op het per ceel kadastraal bekend in sectie D, no. 262, der gemeente Sneek. Dat op Vrijdag den 24 December 1880, des middags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeke?s i’ hebben in te brengen, gedurende drie dagen evengemeld tijdstip ter Secretarie der in de gewone bureau uren, van de ter zake gekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 10 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, en WETHOUDERS Aan de Gemeentestem wordt over het gebeurde in Utingeradeel ’t volgende geschreven »De burgemeester van Utingeradeel werd in het begin van April dezes jaars als zoodanig her benoemd met ingang van den 18den, terwijl hij reeds op den 16den te voren door den commis saris des konings werd beëedigd. Aan een her benoeming als ambtenaar van den burgerlijken stand werd niet gedacht en ging hij voort met het opmaken van akten, totdat in Augustus zijn handelingen in verdenking werden gebracht De burgemeester vroeg daarop het oordeel van den commissaris des konings in de provincie en ging intusschen niet voort met het opmaken van akten van den burgerlijken stand. De commissaris des konings won het gevoelen van den minister van binnënlandsche zaken in. De minister deelde, na 2’/^ maand, in overleg met zijn ambtgenoot van justitie, als zijn zienswijze mede, dat de burge meester als ambtenaar van den burgerlijken stand had behooren te worden herbenoemd. »De gevolgen van ’s ministers beslissing zijn, dat zestien huwelijken weder zullen worden vol trokken en ongeveer honderd akten van geboorte en overlijden op nieuw zullen worden ingeschre ven, met doorhaling der bestaande akten. Dit laatste moet volgens het gevoelen van den betrok ken officier van justitie geschieden, daar van art. 70 B. W. in dit geval geen sprake kan zijn, omdat die akten niet gerekend kunneu worden te bestaan en dus van aanvulling of verbetering geen quaëstie is. 2°. dat evenwel a het schieten van watersnippen, met of zon der staande honden of brakken, op de plaatsen, aangeduid bij art. 1 van het reglement van 10 November 187!» (Provinciaal blad van 1876 no. 4), zal zijn geoorloofd van Maandag den 14 Maart 1881, een half uur vóór zons opgang, tot en met Zaterdag den ‘23 April daaraanvolgende, een half uur na zonsondergang b. het vangen van kemphanen met slagnetten zal vrijstaan, van Vrijdag den 1 April 1881, met zonsopganglot en met Zaterdag den 23 April daaraanvolgende, met zonsondergang c. het wetspel van kwarlelen met steekgaren of vliegnet, wordt opengesteld op Zaterdag den 36 April 1881, met zonsopgang, en gesloten op Zaterdag den 9 Juli daaraanvolgende, met zons ondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden den 3 December 1880. De Commissaris des Konings voornöemd, (Get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 10 December 1880. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. den Isten Januari waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, ■wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28slen Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verbljjf hield 3. hg, van wiens ouders de langstlevende in gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen liet rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Alt. 16 De inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar do vader, of, is deze overleden, de moeder, of, «ijn beiden overleden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3 van hem, -die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de gemeente, ■waar bij woont. 4. van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nedeilander, die ter zake van ‘s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar «ijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlouze zoon van een vreemdeling, al is zijn Voogd ingezeten. 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake vau ’s lands dienst in Rijksoverzeesche bezittingen cf Koloniën wnont. Art. 18 E|k, die volgens art. 15 behoort te Worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den Isten en 31sten Januari. x ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, >s zijn vader, of, is deze overleden, zjjne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot hei doen van die aangifte verplicht. De wijze, waarop van het doen van aangifte I blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art 20. Hij, die eerst na het intreden van «ijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van «ijn 20ste ingezeten wordt, is ve» plicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der ge meente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij- gelden de bepalingen der 2de en 3de linsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftgd behoort. fEswesssga BEKENDMAKING. BURGEMEESTER de Gemeente Sneek Gelet op art 19 der Wet op Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72) ■en op de Wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad no. -44) Breng, ken officier B. W. die akten niet gerekend kunneu worden i en dus van aanvulling of verbetering ■“Ongelukkig is een man, die ook moest her trouwen, in die 2% maand, en wel in het laatste gedeelte, overleden, zoodat, ter handhaving der rechten van weduwe ea kind, de rechtbank om trent de geldigheid van het huwelgk uitspraak zal moeten doen. ïlnmiddels heeft de raad Jen burgemeester voor eenige weken met algemeene stemmen ont slag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand en hem dadelijk op nieuw benoemd. Daar mede is erkend, dat de raad zijn handelingen als wettig beschouwde.” De Gemeentestem deelt het, door sommigen ontwikkeld gevoelen, dat, wijl de burgemeester geen oogenhlik zelfs heeft opgehouden burgemees ter te zijn, herbenoeming als ambtenaar van den burgerlijken stand niet noedig was. ‘t Rotterdamsch Nieuwsblad zegt Enkele welsprekende cijfersDe burgerlijke ambtenaren zullen in 1881 door korting op hunne traktementen aan het pensioenfonds bijdragen f 1,570,800, terwijl de uit te keeren pensioenen bedragen f260,000. Commentaar overbodig. Wie of toch de mathematicus is geweest, die de grond- Terwijl overigens de inschrijving ter gens 9 tot 's namiddags 1 uur. En zullen hiervan afgekondigingen geschieden waar bet behoort den 8 en 25 December 1880. Sneek, den 7 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. ten Gemeeptehuize alhier zal worden gehouden tot inschrijving der hun 19de jaar zijn ingetreden, en die alsoo voer boren zijn in 1862. en wel: Wijk 1 en 2 ’s morgens 9 3 en 4 10 5 en 6 11 7 en 8 ’s middags 12 9 en 10’s namiddags 1 rie dezer gemeente kan geschieden van ’s swiitnt oirive 5 1 0 i r K U-* «rik*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1