NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK 1880. No. 100. V IJ F-E N-D E R T I G S T E JAARGANG. 15 DECEMBER WOENSDAG van BIO EXLA 1«B- 7 er. S Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken» uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. uur. Secrela- mor- 5 J i 5 i 5 i 5 5 5 5 J 5 5 5 i i 5 5 waar bet behoort den 8 en 25 December 1880. Sneek, den 7 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd L van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. ADVERTENTlSN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Tusschen professor Valeton te Utrecht en de mannen der Vrije Universiteit op gereformeerden grondslag is een hevige twist ontstaan. Professor Valeton zegt, dat in den laatsten tijd mannen zyn verguisd, die vroeger, als de meest uitnemende hoofden en woordvoerders der ortho doxie, algemeen bekend, geëerd en geliefd waren. Wie kon voorzien, dat de Ulrechtsche professoren van uit het kamp der orthodoxie zelve als ver- koopers van vergiftigde spijze zouden worden aangeklaagd en gebrandmerkt 1 En die aanklach ten zijn volgens prof. Valeton geschied uit motie ven, voor ieder doorzichtig, in oogenblikken van hartstocht. Proféssor Valeton spreekt van professoren der Schi/n-Universiteit en zegt ook in zijr e penings- rede by het begin zyner lessen aan de Utrecht en WETHOUDERS lijke ingezetenen, die op den Isten Januari 1881 rie dezer gemeente kan geschieden van ’s gens 9 tot ’s namiddags 1 uur. En zullen hiervan afgekondigingen geschieden Omtrent den persoon die Donderdag te Arnhem door de politie in een café op de Hommelstraat gearresteerd is, verneemt de Arnh. Ct. nader, dat het tot nu toe niet is mogen gelukken ’s mans antecedenten of naam te ontdekken, wijl hij alle antwoorden ontduikt of verdraait. Dank zij echter de loffelijke gewoonte der justitie om terstond van een verdachte van eenige beteekenis het portret te doen nemen, waardoor reeds in den laalslen tyd verschillende misdadigers zijn herkend, zal zijn beeltenis weldra bij justitie en politie in ons land circuleeren en hoopt men zoodoende, ook zonder zijn bekentenis, achter diens geheimen te komen. Alleen zyn alsnog de schoenen die hy droeg herkend als afkomstig te zyn van de inbraak, die voor ruim een maand uit een huis aan het Stationsplein is gepleegd, terwjj) eindelijk van zijn hemd door Amsterdamsche rechercheurs, als aldaar gestolen, de identiteit is bewezen en ook de bij hem bevonden portefeuille waarschijnlijk aldaar bij een inbraak is medegenomen. De Amst Ct. meldt omtrent deze persoon nog 't volgendeDe voorwerpen in zijn bezit, zijn herkend als afkomstig van Amsterdamsche inge zetenen, bij wie is ingebroken; de kaarsen, welke Aangaande de tooneelquaestie te Rotterdam deelt de raad van beheer van het Ned. tooneel het volgende mede: „Gedachtig aan ons programma, dat een samentrekking van alle krachten op too- neelgebied dringend vordert, achtten wij den tijd gekomen om Rotterdam evenals Amsterdam en Den Haag te begrijpen in den kring onzer werk zaamheid en dit te doen in dier voege, dat aan Rotterdam haar gezelschap verzekerd blijve. Bij de bespreking met de diieclie trad op den voor grond, dat het Rotterdamsche tooneelgezelschap, des noodig aangevuld en vermeerderd, onder het beheer van de vereeniging: „Het Nederl, tooneel” te Rotterdam gevestigd zou blijven. Het voordeel daaruit, voor kunstenaar en publiek, voortvloeiende, springt, naar wij gelooven, dadelijk in het oog: afwisseling Van arbeidsveld, optreden van ver schillende töoneelgezelschappen, meerder tijd tot studie, zou zoowel voor hel publiek te Rotterdam, Amsterdam en Den Haag als voor de arlisten een verblydenden in alle deeien gewenscht gevolg zijn. S N E E K, 14 December. Onder welwillende medewerking van onze stad- genoole Mej. C. de V. en van deheeren Dado en Koopmans uit Groningen, denkt de heer Jac. Velds hier Donderdag avond e k. zijn jaarlijksch Concert te geven, dat ook thans weer aan zijne bezoekers een hoogst genolvollen avond belooft. Was men toch steeds van onzen verdienstelijken stadgenoot een exquis Concert gewoon, ook het met zorg gekozen programma van Donderdag avond e k. belooft een avond van waar kunstgenot. Wij hopen dan ook, dat een talrijk auditorium den verdienstelijken Concerlgever het bewijs zal leveren van appreciatie dezerzijds van zijne zoo hoog gewaardeerde verdiensten op het gebied der onsterfelijke toonkunst, die door hem bovendien zoo vaak belangeloos ten beste worden gegeven, —De hr. ten Bruggencate hield Donderdag avond de tweede zijner aangekondigde Shakespeare lezin gen, die door het aanwezige publiek met de mees te aandacht en belangstelling gevolgd werd. Het onderwerp was Voor dien avond de sOthello”, het stuk, waarin Shakespeare het ontstaan van den vreeselijken hartstocht der jaloerschheid en zijne gevolgen schildertde geheele gang van het stuk werd den hoorders voor den geest gebracht in de eigene (door vertaalde) woorden van den dich ter. Men hoort, men ziel als het ware den laag- hartigen Jago, den valschaard bij uitnemendheid, langzaam doch zeker het vergif van den laster UIT DE PERS. Men zegt «het tegenwoordig Ministerie staat boven de partijen.” »Wat deze uitdrukking beleekent merkt de Tijd hierop aan is bekend. Parlementair zegt hel »de Regeering is niets.” «Zij is inderdaad niets. Zij volgt geen weg, maar schrijdt stapvoets voort. Zij heeft geen doel zij is tevreden met te leven. Haar hoogste eer zucht is te blyven bestaan. De zwaarste beschul- digingen, die door de oppositie, vooral door de Catholieke sprekers, tegen deze Regeering zijn ingebracht, zullen verflauwen by het eindoordeel der geschiedenis.” Verder leest men in genoemd dagblad >Te oordeelen naar dit begin van het debat over de begroeting van Binnenlandsche Zaken wacht den heer Six niet veel goeds. Verdiend heeft hij het echter dubbel en dwars. Voor zijn persoon moge hij zoo achtenswaardig zijn als hy wil, als Minister heeft hij gemaakt en maakt hij voortdurend wij kennen er geen ander woord voor een misselijk figuur. Des ondanks zal wellicht de liberale partij, in afwijking van hare beide sprekers in de zitting van Vrijdag jl., ter elfder ure d<m Minister nog wel eeas weer voor een tijdlang het leven redden. «Daaieategen verwachten wij, dat de rechter zijde vrij eenparig hare stem aan den Minister weigert. Behalve toch haar bezwaar tegen het algemeene Regeeringsbeleid van den heer Six, zal zij ongetwijfeld ook zijne begroeiing op zich- zelve wel niet vinden gelijk bet behoort Wij althans zien moeielijk in, hoe die'zijde het met hare antecedenten zal kunnen overeenbrengen, hare stem te geven ter gunste der posten van een onderwijs, dat door meer dan de helft der natie wordt verfoeid.” maken Burgemeester en Wethouders verder be kend, dat op Woensdag den 5en Januari 1881 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der manne- liun 19de jaar zijn ingetreden, en die alzoo boren zijn in 1862, en wel: voor Wijk 1 en 2 ’s morgens 9 i 3 en 4 10 5 en 6 11 8 ’s middags 12 9 en 10 's namiddags 1 Terwijl overigens de inschrijving ter hy in zijn zak had, zijn van dezelfde grootte en dikte als die, waarvan eindjes zijn gevonden In de Amsterdamsche huizen, waar is ingebroken de sleutels en inbreekwerktuigen, welke bij hem gevonden zijn, passen volkomen op de deuren en de sporen van inbraak te Amsterdam en te Arnhem. De man heet Jansen, zegt hij, maar dat wordt niet geloofd. Men denkt hier te doen te hebben met een zoogenaamd cheval de retour, een boef van professie. Vandaar dat men alle hoop heeft, meer licht te zullen ontvangen van de directeurs en cipiers der gevangenissen. Tot dusver bepalen zich zijn antwoorden tot ja en neen, woorden maar zoo daarheen geworpen. Dat die man zoolang buiten het bereik der politie is gebleven, moet men hieraan toeschrijven, dat hij behoorde tot de reizende en trekkende boeven. Zoo kwam hij meestal Vrijdags te Am sterdam om Zaterdag in den vroegen morgen naar Arnhem terug te keerén, en als hij hier gewerkt had, ging hij elders heen. Men zócht hem dus altijd waar hij niet was. Na zijn mis lukte inbraak te Arnhem heeit hij voor een en kelen keer die tacuek van zich te verwijderen verlaten en dit is hem slecht bekomen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER <1® Gemeente Sneek. Gelet op art. 19 der Wet cp de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72) en op de Wet van 1 Mei 1863 (St blad no.° 44) Btèngen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wet, handelende over -de inschrijving voor de militie, onder anderen vcotkim'. het navolgende Art. 15. Jaailijks worden voor de Militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Vcor ingezeten wordt gehouden 1. hy, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no 44); 2 hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3. hij, van wiens ouders de langstlevende in gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het ryk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Slaat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplich tigheid hel beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16 De inschrijving geschiedt 1 van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in «ie gemeente waar hij woont 3 van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont. 4. van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van *s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeit. Art 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in Rijksoverzeesche bezittingen of Koloniën woont. Art. 18 Elk, die volgens art. 15 behoort te Warden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tueschen den Isten en 31slen Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht De wijze, waarop van het doen van aangif’e blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art. 20. Hy, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit. plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der ge meente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van hei jaar, waartoe hij volgens zijn leeftyd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen sche Universiteit«daar is veel te zeggen tegen derwijze van optreden der Geref partij, tegen haar verdachtmaken van andersdenkenden, hare grootejjwoorden en innerlijke onwaarheid.” Eene jufvrouw te Amsterdam, al te bevreesd voor dieven, vertrouwde haar vermogen nergens beter dan bij zichzelve. Haar woning was nog niet secuur genoeg om haar schat te bergen. Toen zij dezer dagen een visite ging maken, pak te zij al wat zij bezat en dat nog al aardig wat is bij elkander en stak hef in den zak. Toen de visite was afgeloopen en zij huiswaarts gekeerd was, bespeurde zij tot haar niet geringen schrik, dat zij èn zak èn alles wat daarin was verloren had. Terstond deed zij aangifte bij de politie, in de hoop, dat de «eerlijke” vinder eer- lyk genoeg zou wezen, haar eigendom terug te geven te vergeefs. Een paar dagen later echter ontving zij een pakje, herkomstig uit Haarlem waarin zich netjes verpakt al hare effecten be vonden, benevens eenige familiepapieren en tes tament, waaruit de zender het adres gezien had. Hel geld, bestaande in eenige bankbiljetten, waar onder van f 1600 en eenige gouden tientjes, te zamen ruim f 8000, kwam niet terecht. Later bleek wie de eerlyke vinder was. Een jonge schoone had den gelukkigen, of zoo men *t noemen wil den ongelukkigen zak gevon den een vriendin was by het vinden tegenwoor dig geweest. Men toog met den schat huiswaarts en de vader van de vriendin kreeg een subliem idee. Het geld konden zij wel gebruiken, maar aan de papieren en effecten hadden zij toch niets, ’t Was dus maar beter, die aan de eigenares wier adres bij de papieren gevonden werd, terug te zenden. En om ontdekking te voorkomen zou men die uit Haarlem toezenden. Zoo gezegd, zoo gedaanmen reisde naar Haarlem en zond het bewuste pakje aan de eigenares. Hel geld werd gedeeldgeen haan kon er meer naar kraaien meende men. Een der begiftigden stak het geld in een zaakje, en dat gedeelte is nog aanwezig, maar de andere partij leefde als vroolijk Fransje, kocht een hout en turfzaakje eu verteerde ver der wat van het bedrag was overgeblevenvan hem is niet meer over dan de gekochte affaire. Door eene kleine aanwijzing kwam de politie op hef spoor, een onderzoek werd ingesteld, de waar heid kwam aan het licht. SMihlK 01 R AX 1 8SSW& fg&&XESSS&SS i i i i 5 ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1