OHEEffl ES HET IMOMSSEW SBK, SKEWS- El UfBTSnU-lUJ ¥0011 DE s 1880. No. 102 V IJ F-E N-E E R T I G 8 T E J I 22 DECEMBER. WOENSDAG BEZUINIGING. ie BURGEMEESTER en WETHOUDERS Ilk I. it (01RAVI. BIAA'EALA Mb er. ter ke M. 5 I* S N E E K21 December, van >0 m- er- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ125. AJle brieven en stukken» uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Ten gevolge de plaatsing van den Commies der Posteryen H. Coopmans aan het Postkantoor te Arnhem, is van af 20 dezer aan de dienst van rde ten let ton ;en sk- 4 '/o r id- m- ias i- 1- en as iet voorraad overgegaan voor t 9000 aan H. D Tjeenk Willink te Haarlem. Die van Multatuli, vormen de 16 deelen, waaronder zijn 7 bundels aldeën” »Max Havelaar,” «Minnebrieven” enz., brachten met den voorhanden aanzienlijken voorraad op 120,000 en werden gekocht door Jac, G. Robbers te Rotterdam. De Haagsche correspondent van het Paleis van Justitie bericht dat de beschuldigde W. M. de Jongh sedert eenige dagen zijn bekentenis groo- teodeels herroepen heeft, en thans weder, gelijk- in het begin, volnoudt, dat hij wel den brand brief heeft geschreven, maar niet den jeugdigen Bogaardt gedood. Verder weigert hij zich over de Zaak uit te laten, zelfs tegenover zyn verde diger, en hij belooft op de ter echtzitting alles wel behoorlijk te zullen zeggen. Zooals men weet komt de zaak Donderdag voor. Ten tweeden male is door den gemeenteraad van Danlumadeel het verzoek, om proeven met het gebruik van stoom op den tramweg tusschen Dokkum en Veenwouden te nemen, van de hand gewezen. i welvaart-ver- zulk een on gen. In deze eerste week zijn 110 leden f 3 contributie per jaar) toegetreden. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De Amsterdammer verneemt, dat de Vereeni- ging tegen de kwakzalverij, welke door de heeren dr. Vilus Bruinsma te Leeuwarden en dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen wordt opgericht, zich aanvankelijk reeds in eenigen steun mag verheu- het Postkantoor te Sneek verbonden de Com mies der Posterijen F. H. van de Ramhorst de Brouwer, vóór die tijd ten Postkantore Leeuwar den werkzaam geweest. Mej. H. M. Stüvel, hulponderwijzeres aan de Meisjesschool alhier, is benoemd tot leerares in de Gymnastiek aan de middelbare school voor meisjes te Groningen. ■f Te Hoornsterzwaag, Jubbega en Sehurrega, is eene afdeeling van de Maatschappij tol Nut van ’t Algemeen opgericht, welke, minder eigen genoegen beoogende, vooral tracht le werken voor het volksbelang aldaar. Zij zal daarvoor volks lezingen houden, bibliotheeken oprichten en indu- strieelen arbeid aanmoedigen en steunen. •f In de gemeente Schoterland kan het benoo- digde kapitaal voor de kanalisatie der Tjonger door de onverschilligheid der landeigenaren, niet bijeen gebracht worden, zoodat dit belangrijk werk hoogstwaarschijnlijk nog niet eens uitge voerd kan worden. BEKENDMAKING. Sneekdoen te weten dat ter Provinciale Griffio tegen den prijs van 25 Cent, verkrijgbaar is gesteld de enkel pro vinciale en huishoudelijke Begrooting, voor de dienst van 1881. Sneek, den 21 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. Be Secretaris, W. BENNEW1TZ. Bij de behandeling der staatsbegrooting, waar* meè de Tweede Kamer zich in de laatste dagen bezighield, openbaart zich een zucht tot bezuini ging, die mits doelmatig en praktisch toege past zeker zeer loffelijk is. Ónze flnantieele toestand toch er wsrd daar op reeds meermalen gewezen, laat in de laat ste jaren te wenschen over. De gewone inkom sten bleken onvoldoende om de uitgaven te be strijden; en om de bestaande tekorten telkens met nieuwe leeningeu to dekken, komt ons, en velen met ons, wè) als tijdelyk redmiddel, maar niet als radicaal geneesmiddel, bijzonder aanbevelens- waardig voor. Eén van beiden dus óf er moeten nieuwe bronnen van inkomsten worden gevon den, óf er moet bezuinigd worden op onze, in sommige opzichten wel wat weelderige huis houding van staat. Misschien zou men ook Let een kunnen dcen zonder het andere' na te laten, rn a. w.de bron vau inkomsten vermeerderen en tevens die van uitgaven zooveel mogelijk be perken. Uit eene belasting bijv, op litrt kapitaal in portefeuille, dat tot dusver het privilegie ge noot onbelast te zijn eene schromelijke be voorrechting van den coupon knipper waaraan de aanhangige rentewet althans gedeeltelijk een einde tracht ta makenen uit eene belasting op de goederen in de doode hand, waarvan, bij consequente toepassing, de opbrengst zeker be langrijk zou zijn, maar waarvoor men bij ons steeds schijnt terug fe deinzen als voorden «dood zelf,” alhoewel, nu de successiebelasting conse quent werd doorgevoerd en de rente-belasting in ’t vooruitzicht gesteld is, daartegen uit een oogpunt van billijkheid zeker weinig meer te zeggen valt uit een en ander nu zouden zeker voor den staat rijke bronnen van inkomsten geopend worden. Paste men daarbij het stelsel van bezuiniging toe dair, waar dit zonder benadeeling van de alge- meene belangen kan geschieden, dan twijfelen wij niet, of het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven zou spoedig hersteld zijn en ons flnanlie- wezen weer in bloeienden staat komen. Men begrijpe ons echter welwij wenschen geen bezuiniging, die ten koste zou gaan van de inlellectueele en materieele ontwikkeling der na tie geen beknibbeling dus op de uitgaven voor onderwys; geen onpractische schrielheid in het toestaan van gelden voor werken van algemeen nut, waardoor de bloei van Landbouw, van Han del en Nijverheid bevorderd en nieuwe bronnen van inkomsten geopend kunnen worden. Neen! waar wij spreken van bezuinigen, daar hebben wij op ’t oog eene flinke besnoeiing van die uit gaven, die, even improductief als u_.' slindend, in de laatste jaren tot zulk rustbarend hoog cijfer geklommen zijn. Wij behoeven zeker niet le zeggen, dat wij hier op toog hebben ons alles verslindend Our- logsbudget, dat, met Marine, nagenoeg een derde deel onzer Staatsinkomsten verslindt. Op onze begrooting van Oorlog kunnen en moeten millioenen bezuinigd worden. Als er bezuinigd moet worden, schreef de Kamp. Ct. dezer dagen zeer terecht, dan dient dit aller eerst te geschieden op de militaire uitgaven, die de laatste jaren buitensporig opgedreven zijn. Voor het schrappen van voorgestelde verhoogingen op traclementen, zooals dit thans door de Kamer wordt in toepassing gebracht, gevoelen wij weinig sympathie. Eene uitzondering maken wij alleen voor de traktementen van de diplomatieke ver tegenwoordigers in het buitenland, die hoog ge noeg zyn in verhouding tot de geringe dieusten die het land van hen geniet. Maar onze bureau. I ambtenaren zyn in den zegel niet te hoog bezol. ’t Paleis van Justitie wijst er op, dat de no taris Dijkstra, die door het hof onschuldig is ver klaard, vier en een halve maand van zijn vrijheid beroofd is. Vier en een halve maand bracht hij in de cellulaire gevangenis te Haarlem door; jammer en rouw werd over zijn familie gebracht; zyn praktijk werd schromelijk benadeeld. Nauwelijks waren de stukken der instructie van de Haarlemsche rechtbank bij hel gerechtshof te Ams’eidam aangekomen, of de onmiddeliijke in vrijheidstelling des beschuldigden werd bevolen bij arrest van dit gerechtshof, op 9 Oct, jl. in raadkamer gewezen. Niettemin was hij op 26 Mei 1880 (Nota bene!) op grond van ontdekking op heeterdaad te Oosthuizen gearresteerd. Wat vermogen ajle redeneeringen op grond van eer. van regeeringswege overgelegde statistiek-, waaruit de gematigde wijze van toepassing der preventieve hechtenis in Nederland zou moeten blijken, tegenover zulke feiten roept het blad uit. digd, zoodat verbetering van hunne finanteële positie waarlijk geen weelde is, Dergehjke bezuinigingen leggen ook bitter wei nig gewicht in de schaal Zij doen denken aan 't uitziften van de mug en het doorzwelgen van den kemel. Maar anders is het met ’t geen er te bezuinigen valt op de militaire uitgaven. De ver minderingen, voorgedi agen op de vestingbegroo- ting, bedragen 5% ton. Dat zetten minste bloed bij. Iniusschea zijn wij nog niet voldaan. Wij zouden meer wenschen. De posten, welke de Commissie voorstelt te schrappen, betreffen werken die óf buiten de bedoeling der vestingwet liggen, óf waaromtrent de plannen naar het oordeel der Commissie nog niet voldoende vastslaan. Wij zouden wenschen, dat er ook op da overige posten verminderd werd, in dien zin, dat de uitgaven, die nog noodig zijn voor de verdere uitvoering der vestingwet, over een groeier aantal jaren werden verdeeld. Inkrimping dus van de jaarlijks te verwerken som. Daartegen kan geen bezwaar zijn. Wij hebben geen haast le maken met de voltooiing van ons vestingstelsel. Hannibal staat niet voor de poorten. De politieke omstandigheden van Europa zijn van dien aard, dat zij ons veroorloven het op ons gemak te doen Zelfs Rusland noemt zich voor om belangrijke bezuinigingen op zijne militaire uitgaven tot stand te brengen. Wat zullen wij ons dan uitputten Met de uitvoering der vesting wet is men reeds zeer vér gevorderd. Het overige kan langzaamaan geschieden. Ook op de begrooting van het departement van oorlog hadden wij dieper ingrijpende bezui niging gewenscht. De voorstellen der Commissie betreffen alleen de kazernen en het privaat te Gouda. Viel er dan niet meer te verminderen? De uitgaven voor de. kazernen, al worden zij nu geschrapt, komen later terug. De eenige wezen lijke bezuiniging zou dus zijn, dat voor het privaat in de kazerne te Gouda f2000 in plaats van f 4500 zal worden besteed. Voor het overige blijft de geheele inrichting van het leger op den- zelfden weelderigen voet. Zal de Tweede Kamer, die zich op ’t oogen- blik mei de behandeling van ons weelderig Oor- logsbudget bezig houdt, op nieuw voldoen aan de al weer honger gestelde eischen ten behoeve van ons danaïdenvat en den minister Reuther het gevraagde toestaan of zal zij rekening hou dende met de flaantiëele draagkracht der natie waaronder de overtuiging meer en meer veld wint, dat de millioenen, aan ons Oorlogsbudget weggeworpen, nuttiger konden besteed worden zal zij thans eens een eersten krachtigen stap doen in de richting, die tot belangrijke bezuiniging kan leiden op ons op veel te weelderigen voet inge- richt Oorlogsbudget Wij hopen van harte, dat de zucht tot bezui niging bij onze volksvertegenwoordigers niet zal blijken zich slechts te hebben bepaald lot het uitziften van muggen om daarna ten slotte toch kalm over te gaan tot het doorzwelgen van den ge- heelen kemel. (Zie telegram.) Bernhardus Zwcers, de bekende inbreker, die door de Arnhemsche politie gevat werd, woonde, naar 'l N. v. d. D. meedeelt, te Amsterdam in de Si. Jacobsdwarsstraa’ als commensaal bij een paar rustige lieden in. Hij had daar kennis ge maakt met het dienstmeisje van een notaris al hier, en verkeering met haar aangeknoopt. Zweers was altijd zeer royaal tegenover zijn beminde en overlaadde haar met geschenken. Ook zijn aanstaande schoonmoeder werd door hem herhaaldelyk bedacht. Zoo verraste hij deze zelfs op St. Nicolaas met een dozijn zilveren le peltjes. Intusschen vond men die «rijkeljkheid” van den vrijer wel wat te kras, en het meisje maakte den beminde opmerkzaam, dat hij wel wat spaarzamer kon wezen. Toen vertelde bij, dat de oom in Arnhem, waarheen hy nu en dan reisde, hem goed bedacht en hem pas weer geld toegezonden had, waarvan dan ook die lepeltjes gekocht waren. Met St. Nicolaas wordt evenwel menig pakje ontvangen, dat bij onderzoek blijkt niet aan het ware adres te weren. Zoo ook met de lepeltjes en tal van andere geschenken door het meisje in eer en deugd aanvaard, die thans bij de justitie terecht zijn gekomen. Verschillende gestolen voorwerpen zijn nog bjj huiszoeking in de woning van Zweers terugge vonden. Voor het hof te Den Bosch stond in de vorige week terecht J. Fagg, schrijver van een brandbrief aan den burgemeester van Maastiicht, den heer H. Pij Is, waarin hij den burgemeester met moord bedreigde, zoo deze hem niet f 200 gaf. De brief luidde: Brussel, 21 October. Mijnheer. Wilt u zoo goed zijn en betalen aan den brenger dezer brief de somme van twee honderd guldens zon der te vragen voor wie dezelve zijn. Of u deze persoon laat arresteren of niet dat aal uw leven niet redden. Ik zal naar Frankrijk gaan, en u zal mij nooit meer zien. Geeft gij het geld niet, gij zult het met den dood bekoopen; dat zweer ik bij God en zyn Heiligen. UEd, doodsvijand A. F. F..r. Hij gaf dien brief in den avond van 23 Oct. aan de dienstmeid van den burgemeester af, en meldde zich nog denzelfden avond aan om de geëischte som in ontvangst te nemen. Hij wordt mitsdien beschuldigd van voorwaar delijke bedreiging met moord bij naamloos geschrift, en dit na vroegere veroordeeling door den mili tairen reehter tot kruiwagenstraf van meer dan een jaar. De beschuldigde was gedurende de terechtzitting onverschillig en brutaal. De advocaat-generaal eischte een tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. De verdediger mr. Leesburg gaf zijn leed wezen te kennen voor dezen persoon te moeten optreden toen hij hem in de gevangenis bezocht, had de beschuldigde hem verklaard geene verde diging noodig te hebben en liever 12 jaar gevan genisstraf dan 2 jaar celstraf te ondergaan. De verdediger beval niettemin den beschuldigde in de clementie van het hof aan. Bij de veiling van de uitgaven der liquidee- rende boekhandels-firma G. L. Funke zijn de werken van Gd. Busken Huei, namelijk diens li terarische studiën en critieken, 25 deelen en deeltjes vormende, met den daarvan aanwezigen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1