SIEBffS KI IIHWM BL ID TOOR DE r 1 r I No. 2 ZE V E N-E N-D E RTI GrST F] J 1882. M 3. V j opbrengst «daarvan, of mogelijk, tot l over eene 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Cents. Bij abonnement is de prijs be- -„j te vernemen bij den De kastelein S. te Den Bosch heeft zich wijderd” met dat hij van door hem I was gegeven. ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer 7'/2 C langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent Uitgever. K E NNISGEVI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor Gemeente Sneek, Gelet op art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz. van den 28- sten Juni 1881 (Staatsblad no. 97) Brengen door deze tor kennis der ingezetenen, dat door do volgende personen een Verzoekschrift is ingediend voor hot verkrijgen eener Vergun ning tot verkoop van sterken drank in hot klein J. Dokkum, M. van der Meer, H. ton Cato. Snoek, den 31 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemdj J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. P E R 8. In ’t Weekblad van het Regt wordt door prof- Pöls een woord gewijd aan de invoering van het nieuwe strafwetboek. Hij keurt het voor nemen van den minister Modderman, om de in voering uit te stellen tot de voltooiing van het gevangenisstelsel, af, en zou een tijdperk van overgang wat betreft het ondergaan dér straf ook in gemeenschap beter achten. Dat toch de nieuwe gevangenissen in den loop van 1884 gereed zullen zijn, is, zooals de geschiedenis van onzen gevangenisbouw aan toont, een illusie. Bo vendien toont de regeering volstrekt geen voort varendheid om de invoeringswetten te behande len, veeleer schijnt zij zich te beijveren de in voering moeilijk te maken. De wet tot invoe ring van art. 22 om met den vereischten gevan genisbouw te kunnen aanvangen, is thans eerst bij den Raad van State, en overigens ia, naar den hoogleeraar van geloofwaardige zijde is ver zekerd, aan het dep. van justitie niets van eeni- ge voorbereidende werkzaamheid bekend, terwijl door de onnoodige verwijzing van de regeling der preventieve hechtenis naar de invoeringswetten, een gevaarlijk struikelblok op den weg der in voering is gelegd. Prof. Pols hoopt dat door krachtige uiting der publieke opinie aan die ver traging een einde gemaakt worde. Onverwijlde invoering van het strafwetboek is gewenscht zon der voltooiing der gevangenissen af te wachten, mot zoodanige tijdelijke overgangsbepalingen als noodig zijn. Do weg, dien de regeering thans volgt, kan slechts leiden tot teleurstelling en zal ons wetgevend onvermogen tot een schande voor onze wetgeving maken on tot een spot ook voor het buitenland, waar tal van deskundigen het strafwetboek als een verblijdend teeken van de wetenschappelijke kracht van ons volk hebben toegqj nicht. van een Door het springen van eon stoomketel is de machiniekamer der stoorahoutzagerij van de firma Rymenan Achterberg, Vondelkado bij de Stad houderskade te Amsterdam, in de lucht gevlogen en grootendeels neergevallen op twee knechts- woningen, waardoor twee moeders met twee kin deren ernstig gewond zijn en naar het gasthuis vervoerd moesten worden. In een brief uit ’s Gravenhage aan den Am sterdammer wordt gemeld; dat.de Haagsche bur gemeester, welkQ in den aanstaanden zomer die betrekking reeds 25 jaar vervuld heeft, alsdan zou aftreden, terwijl als zijn. opvolger o. a. ge- Door de kiesveieeniging „Burgerplicht” te Am sterdam zijn uituoodigingen gericht aan de liberale ki^svereenigingen te Rotterdam, Dordrecht, Am sterdam, Delft, Schiedam, Utrecht, ’s Huge en Middelburg, tot het houden van eene vergade ring te Amsterdam op 21 Jan. e.k, en waarin de middelen zouden worden besproken, waardoor de liberale partij in den lande, zoo i overeenstemming zou to brengen zijn eventueele verlaging van den census. De A. Rott. Crt. verneemt dat de openbare behandeling van de strafzaak naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Rotterdam in den nacht van 3 op 4 Oct. jl. eerstdaags voor de Rogtbank te Rotterdam kan worden tegemoet gezien. De geregtehjke instructie heeft tenge volge gehad, dat thans drie a vier personen wor den beschuldigd zonder opzet het gevaar te heb ben doen ontstaan. De heer Th. F. Burgers, voormalig president der Zuid-Afrikaansche Republiek, is op 48 jari gen leeftijd overleden. De hotelruimte in Amsterdam, daaronder be grepen die der kleinere logementen in de War- moesstraat, doch niet die in hotels van den der den rang, bedraagt, volgens het Hand., naar schatting 800 kamers, ruimte biedende voor ruim duizend personen, Langdurig en kortstondig verblijf van reizigers en vreemdelingen door elkander nemende, mag men de wisseling van bewoners op tweo malen per week stellen, zoodat bij voortdurende ge bruikmaking in eon jaar ruim 100,000 personen in de hotels onderkomen vinden, hetgeen de be volking van de hoofdstad met een derde ver meerdert. Hiertoe behooren niet de reizigers welk geen nachtverbliji nemen, en die, met inbegrip van de zomerpleizierreizigers en de vreemde winter- bezoekers van schouwburgen, gcrustelijk op ge middeld 4000 personen per week mogen worden geschat, hetgeen een vermeerdering dor vlottende bevolking van ruim 200,000 personen por jaar uitmaakt. zooveel er nog van over was, vertoeft hij thans waarschijnlijk in het gastvrije Engeland. Tegen een vader werd, -wegens het bezigen van twee zijner kinderen tot Iwx/Alvxi. <*>A num, eeu mgesteld. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie dagvaardde do kin deren zelven als getuigen, die als zoodanig elk een vergoeding van 1.50 ontvingen de va der werd veroordeeld tot een boete van f8 of een dag gevangenis, maar koos de laatste stra f en met een goed daggeld in den zak nl. do f 3 getuigengeld zijner kinderen keerde hij naar zijn dorp terugMen begrijpt de ontstel tenis van den burgemeester en zijn bezorgdheid dat het hora niet gemakkelijk zal vallen voortaan in deze zijn gezag te handhaven. (Vragen des Tijds.) Van Rotterdam wordt aan ’t Dagblad van j ’s Hage geschreven De katoendrukkerjj van de firma Resting en i van Sillevoldt, aan den Hoogen Zeedijk nabij j deze gemeente, welke gisteren een prooi - deri vlammen is geworden, was bij de Hollandsche| en Duitsche Maatschappijen verzekerd vooreen som van f 325,000, waarvan 90 pet. indeasch' is gelegd. Een ISOtal personen, die aan de fabriek ar beidden, zijn door die ramp tijdelijk zonder werk. Voor ruim 10 jaar brandde ook deze fabriek tot den grond toe af, behooreiide aan de firma Brouwne en de Lange. De Amsterdamsche Ijsclub heelt in bog insel besloten, dat die club, zoo mogelijk, dezen win ter een internationalen wedstrijd op schaatsen zal organiseeren. zijn zwager in bewaring had en dat I bij verschillende kassiers in beleeniug Met de opbrengst «daarvan, of bende verkiezing van een lid van de Tweede Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Pouwols en Boshoye schuldig verklaard aan poging tot dieistal bij nacht door tweo personen, waarvan een een openbaar wapen bij zich had, met be hulp van inbreken van buiten en inklimming en met geweldpleging. Pouwols bovendien van diefstal bij nacht in een bewoond huis, doch vrijgesproken van diefstal bij de wed. Eleveld. Het hof heeft veroordeeld Pouwols tot 20 jaren en Boshove tot 5 jaren tuchthuisstraf. V oor de verkiezing van eon lid van de Tweede Kamer te Middelburg zijn uitgebracht 2337 stemmen, volstrekte meerderheid 1179. Geko zen is de heer P. C. ’t Hooft (cand. der antirov. encath.) met 1228 stemmen. Do heer H. J. I Bool (cand der liberalen) had 1109 stemmen. (Zooals men weet, is bij de vorige verkiezing, die door de Tweede Kamer werd vernietigd, de heer Bool verkozen geweest.) SNEEK, 6 Januari. Dc uitslag der jl, Dinsdag plaats gehad heb- chirurgijn voor do van oen leeraar aan het Gym- De benoeming van den hr. Kamp, onderwijzer te Roermond, tot onderwijzer aan de Rijks-kwèek- school ti? Maastricht heeft aldaar aanleiding ge- geven tot het richten van het volgende adres aan Z. M. den Koning: Geven ondorgeteekenden, allen hoofden van huisgezinnen te Maastricht, mot den diepstee eerbied aan Uwe Majesteit te kennen, dat zij met leedwezen vernomen hebben de benoeming van den heer van de Kamp tot onderwijzer aan de Kweekschool voor onderwijzers te dezer stede. Dat genoemde heer niet slechts partijman was, maar dat hij bovendien de redactie waarnam van een weekblad, dat door allen, die het kennen, onder de meest schandelijk göddetooze en immo reels geschriften wordt gerangschikt, en waarin alles wat den Christen dierbaar is op de erger lijkste wijze wordt beschimpt. Dat genoemde heer van de Kamp door zijn ergerlijke geschriften laat vermoeden tot welke christelijke en maatschappelijke deugden hij de hem toevertrouwde kweekelingen zal opleiden. Dat deze omstandigheden zeer zeker aan Uwe Majesteit onbekend zijn gebleven bij de benoe ming van den heer van de Kamp als onderwij zer aan de kweekschool voor onderwijzers te dezer stede. Redenen, waarom ondergetookonden Uwe Ma jesteit met den diepsten eerbied verzoeken op bedoelde benoeming te willen terugkomen. (Volgen de handteekeningen.') Maastricht, 31 Dec. 1881. Do N. R. C. wijdt een enkel woord aan dat adres „Als eenige grond voor dit verzoek wordt aangevoerd, dat do heer Van de Kamp„ de re dactie waarnam” van een weekblad, dat aan de geestelijkheid mishaagt en daarom door de adres santen wordt gerangschikt „onder de meest schan delijke goddelooze en immoreele geschriften.” „De aanmatiging gaat inderdaad ver! roept het blad uit. De heer Van do Kamp staat be kend als een zeer bekwaam onderwijzer. Hoe ook te Roermond vervolgd wegens zijn vrijzin-. nige gevoelens, nog nooit heeft men op zijn on derwijs ook maar de geringste aanmerking* weten te maken. En evenmin heeft men op zijn mo reel gedrag of zijn karakter ooit een smet kun nen ^erpen. Waarom zou dan zulk een onder wijzer niet benoemd mogen worden aan een kweekschool „Omdat hij andere beginselen is toegedaan dan de adressanten „Waar zou het heen moeten, als bij elke be noeming de politieke of godsdienstige tegenstan ders van den benoemde gingen potitioneoren om intrekking der benoeming! „Zoo iets is nooit gehoord. Hebben de libe ralen gepetitioneerd toen geestverwanten van de Maastrichtsche adressanten benoemd werden bij het schooltoezicht, of in welke andere betrekking bjj het onderwijs ook Zijn er om een paar voorbeelden te noemen adressen tot den Ko- ning gericht toen de heer Alberdingk Thijm benoemd werd tot hoogleeraar aan de njks-aca- demie voor beeldende kunsten, of toen de heeren J dr. Nnyens en Lambrechts benoemd werden tot schoolopziener?” 1 Aelen zullen het nog beloven, dat bot laatste huis van ’s-Gravenhage de eerste woning van Scheveningen zijn buurvrouw noemt, zóó is men er aan het bouwen. Gelukkige stervelingen, die in vroegere jaren stukken grond gekocht hebben zij worden er nu op de eenvoudigste wijze rijk door. Zoo bezat een timmerman een lap grond in de nabijheid der tweo monumentale banken Scheveningsche Boschjes, welken grond hij destijds voor f4000 gekocht had, en die nu aan een particulier voor f80,000 is verkocht, jj1cy een zeer schoone villa op te bouwen. Iwintigmaal de waarde ia toch inderdaad eene mooie speculatie. derlandsche Tooneol” zal in den loop van Janu ari een nieuw oorspronkelijk tooneelspel in 5 bedrijven van Rosier Faassen opvoeren. Door de Cath. Kiesvereeniging te Roermond is met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer, voor de verkiezing op 17 dezer, ter vervanging van wijlen den heer Ar- noldts, gekozen den heer mr. Hub. Brouwers, burgemeester van Roermond. Deze CO DRAMT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.—franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zendén. ------ noemd wordt de heer Six. Minister van Binnen- landsche Zaken, die men op deze wijze een eer- j volle retraite wil bezorgen uit zijn parlementaire loopbaan. UIT DE VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 7 Januari 1882, ’s namidd. 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. 3. Voorstel tot wijziging der Verordening op de heffing van don hoofdehjken omslag. 4. Behandeling van een adres van F. Berg- Bina en anderen. 5. Advies in zake een adres, betrekkelijk de verlenging van den termijn van een beurs der Buma-stichting. 6. Benoeming Armvoogdij. 7. Benoeming nasium. 1 SiWEE RCOURANT Mercaamaau mcssess ras» c^ssrs 1. ^■1 F IS X N K N L A vv -«-'VIA JIJVOUA4 UUVH ZHUil „ver- een aanzienlijk bedrag (f60,000) Si r a "R /•4-n-w/l<-» ok*o o»j jjHob XTc-f*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1