■BE Ml HET mOIBISSfflB SIM. No. 5 1882. 1 KIESRECHT. il W O 1G S I ge- U IT DE PERS. Volgens een correspondentie uit Den Haag aan het Berl. Tagebl. zou de staatkundige tem- en schijnt daar Uit Gorinchem wordt aan de llott. Crt. schreven Er schijnt eenig licht op te gaan over de zon derlinge geschiedenis der veelbesproken millioe- nen juffrouw Jansje Struik. Men verneemt dienaangaande, dat wijlen hare moeder Marie v. d. Vliet in hare jeugd kennis had gekregen aan zekeren X., die haar vurig beminde en niets vuriger wenschte, dan haar tot zijn vrouw te mogen hebben. Ofschoon niet on verschillig voor hem, kon zij er echter niet toe besluiten met hem de levensreis te aanvaarden, dewijl zijne vooruitzichten niet zeer gunstig wa ren. De betrekking werd dus tot zijn grooten spijt afgebroken. Later kwam zij in kennis met een metselaar, A. Struik, wiens vooruitzichten in haar oogbo ter waren, en huwde met hem. Haar vroegere minnaar, schipper X., schijnt Waarschijnlijk komt met 1 Maart de wet op den postpakkettendienst in werking, voor zoo veel de voornaamste gemeenten des lands be treft. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek. Gelet op art. 26 der Wet, betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). Brengen door deze ter kennisse der ingezetenen, dat het register en de alphabetische naamlijst van de ingeschrevenen voor de loting 1882 ter visie van elk zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente van den 19 Januari 1882 tot en met den 27 Januari 1882 en dat door een ieder, die tegen register of lijst bezwaren heeft in te bren gen, deze op de wijze, in art. 99 vermeld, bin nen den tijd der neder legging bij den Commis saris des Konings in de Provincie moeten wor den ingediend. Sneek, den 18 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. De wet betreffende de kustvaart, met 1 Jan. in Duitschland in werking getreden, brengt den nekslag toe aan het bedrijf van tal van tjalken in de provincie Groningen thuis behoorende die er haar bestaan in vinden van Bremen naar Hamburg, Koningsbergen, Memel en terug te varen en dikwijls goede vracht bedongen. Dien tengevolge heeft de te Groningen gevestigde ka mer van koophandel zich bij adres tot den mi nister van waterstaat gewend, ten einde door zijn bemiddeling den slag af te wenden, die de Nederlandsche en in het bijzonder de Gronin ger schipperij door deze Duitsche navigatie-akte dreigt, en te trachten alsnog vrijstelling van hef verbod ook voor de Nederlandsche vlag te ver werven. -Van het welbekende „tijdschrift heel op rijm”, de Braga, zal eerlang bij Ter Gunne te Deven ter een nieuwe uitgave verschijnen, met inleiding Ter vervanging van den heer Brouwers, wiens verkiezing in het kiesdistrict Roermond niet twij felachtig is, wordt mr. Van Rijckevorsel in het kiesdistrict Boxmeer candidaat gesteld. Door den officier van justitie te Ileerenveen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis contra den gewezen stationschef te Akkrum. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Sneek noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het Kiesrecht enz,van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), de inwo ners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór den 15en Februari e k., hetzij door de aanslagbiljetten, hetzij door andere daartoe betrekkelijke bescheiden te doen blijken. Sneek, den 10 Januari 1882. De Voorzitter voornoemd, J. van DRIESSEN. Uit de cijfers der jongste volkstelling blijkt, dat in ons land 15,761 personen verklaard heb ben tot geen der kerkgenootschappen te behoo- ren. In het „pluksel” van de Spectator wordt de opmerking gemaakt, dat er een groote hand toe dient om hun „klein hoopje” met den heer Wintgens „een handjevol” te noemen. peratuur tusschen Berlijn en Den Haag in den laatsten tijd merkbaar afgekoeld zijn. Er be staan, naar hij doet opmerken, materieele twist vragen, waarover men het nog niet eens kan worden. Natuurlijk zijn er lieden, die ouder gewoonte ook nu weder het schrikbeeld van „Duitsche toebereidselen tot een annexatie van Nederland” er bij halen. Dat is dwaasheid. Stille opmerkers blijven het eens met den over leden staatssecretaris Von Bulow, die, op dit punt wijzende, ten antwoord gaf: „De Prins rij kskanselier is van oordeel, dat wij met Polen en Elzas tevreden kunnen zijn, en hij schat een vredelievend buur hooger dan een weerspannig nieuw bondslid.” De correspondent deelt vervolgens eenige bij zonderheden mede over de hangende strijdvra gen. Zij betreffen de bescherming van de zalm- visscherij op den Rijn, waaraan Duitschland zoo hooge waarde toekent; hij wijst op de weigering van Duitschland alleen, om deel te nemen aan de koloniale tentoonstelling te Amsterdam in 1883; hij herinnert aan het verzet der Duitsche gedelegeerden bij de jongste visscherij-conferentie in Den Haag tegen alle voorstellen van Neder landsche zijdehij doet uitkomen, hoezeer Hol land bij de pas tot stand gekomen regeling van de kustvaart in Duitschland het vervoer uit de eene Duitsche haven in de Noord- of Oost zee naar de andere bij de overige staten is achtergesteld en eindelijk memoreert bij het ge rucht, als zou de Duitsche regeeriug, ondanks de humane medewerking van de Duitsche kroon prinses in deze, geweigerd hebben op Nederlands voorstel toe te treden tot een internationale re geling ter wering van den zoogenaamden han del in meisjes. haar echter nog vzel eens bezocht te hebben, en moet, naar rrien verhaalt, haar eens het voorstol hebben gedaan om met hem te vluchten, wat zij echter standvastig weigerde. Alle hoop verloren hebbende, is hij daarop alleen naar Amerika vertrokken zeer voorspoedig geweest te zijn. Hoe ver ook van haar verwijderd, schijnt hij zijne genegenheid voor haar niet verloren te hebben, daar hij haar vele jaren lang geregeld een som gelds overmaakte. Hoewel hare moeder als weduwe eenvoudig leefde, trok het toch de aandacht der boeren, dat men haar bij onweder wel eens met een schotel vol geld in haren schoot vond zitten. Ook kocht zij indertijd voor haren zoon, die evenals zijn vader het beroep van metselaar uit oefent, een zeer flink huis. Van hare beide dochters is de eene gehuwd, doch reeds overle den, terwijl Janske bij hare moeder bleef in wonen, die nu reeds sedert eenige jaren over leden is. Ook haar vroegere minnaar en wel doender is in Amerika overleden en schijnt aan Janske, op wie hij bijzondere betrekking had, zijn geheele vermogen vermaakt te hebben. Dat hij werkelijk niet onvoorspoedig geweest moet zijn, blijkt daaruit, dat zijne nalatenschap op 18 millioen gulden begroot wordt. Twee derden van de som, of 12 millioen, zouden bij een solied bankiershuis te Utrecht gedeponeerd zijn, waar van zij alleen de route kan trekken, terwijl de Men schrijft uit Friesland aan het 77. D. „De Amsterdammers, tenminste de kiesveree- niging „Burgerpligt”, die er domicilie heeft, ver- keeren toch niet in den waan, dat de Friezen en hunne naburen met de „Stella” naar Ame rika gegaan zijn Men zou het vermoeden, omdat zij hare uit- noodigingen tot eene samenkomst te Amsterdam, om te beraadslagen over het plan tot verlaging van den census, niet verder gezonden heeft dan tot Utrecht. Of worden wij misschien niet voor politiek volwassen beschouwd om iemand te zen den, die, Amsterdam waardig, aan de discussie deelneemt en zou men ons wel geïnviteerd heb ben, indien het do organisatie van een ijsver maak gold Of verdenkt men ons van gebrek aan belang stelling En dat, terwijl we nog niet bekomen zijn van den eersten strijd om in Sneek de over winning te behalen Komen alle Amsterdam mers ook aan de stembus, of is het omdat we geen warme vereerders van Kappeyne zijn Dat is niet onze, maar de schuld van Kap- peyne zelf. Menschen, die op eene schuld van f 10000 op den vervaldag twee onnoozele kwart jes in mindering afdoen, verbeuren, dat is zoo onze natuur, ons crediet. Maar hoe ook, wij begrijpen niet wat „Bur gerpligt” bewoog, ons land het hoofd af te slaan, ja, nog wel een deel van de romp er bij. soort concurrente kerk geboren worde. Valt de predikant eens minder in den smaak van een deel der gemeente en richt dit ontevreden deel der gemeente de school op, dan is er een gebouw voor samenkomsten en een persoon, die in dat gebouw wel spreken wil. Twee gegevens, die dan zoo licht tot een „kerkje no. 2” op het dorp leiden. We misbillijken het dus volstrekt niet, dat de predikanten van hun kant voor de belangen van hun kerk zorgen, mits, en daar leggen we den nadruk op, mits ieder dan ook maar wete„de predikant pleit voor de kerk", en hij daarbij niet den schijn aanneme van te pleiten „voor de school." Dat pleiten voor de school blij ve dus overge laten aan hen, die, op hun beurt misschien even eenzijdig, liefst in de school een wat al te vrije, al te ruime plaats gunden, aan de mannen van het vak. En indien dan maar van beide kanten, met deugdelij ke argumenten, met talent en met ernst gestreden wordt, voorzien we uit dien strijd der belangen volstrekt geen schade, maar staan we veeleer in de overtuiging, dat het aan de Chris telijke broederliefde en prudentie gelukken zal, allengs die ware verhouding te vinden, waarin vrije kerk en vrije school tegenover en naast elkander behooren te staan. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter kennis van de ingezetenen, de vol gende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Iriesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie, van den 5 Januari 1882, no. 50, le afdeeling B, alsmede op art. 11 wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1°. dat de sluiting der visscherij in deze pro vincie is bepaald op Woensdag den 1 Februari 18.82, met uitzondering van de palingvisscherij door middel van aalfuiken, waarmede voorshands op den bestaanden voet zal kunnen worden voort gegaan 2ft. dat de wederopneming der visscherij is bepaald op Donderdag den 1 Juni 1882, met uitzondering van het visschen met de zegen, dat niet vóór Vrijdag den 1 September daaraanvol gende zal zijn geoorloofd. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden den 9 Januari 1882. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 12 Januari 1882. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Onder ’t opschrift Christelijk Nationaal schrijft de Standaard A ergissen we ons niet, dan is voor „Christe- lijk-Nationaal” metterdaad de schoone roeping weggelegd, om veel nog af te wenden van het gevaar, dat dreigt. Er dient gewaakt, dat de school-quaestie niet in de handen der „predikanten” omkome. Dit is niet tot hun nadeel gezegd. Maar pre dikanten zijn uitteraard nu eenmaal een heel an der soort menschen dan schoolpaedagogen. Ze bezien elk ding door een kerkdijken bril. Vra gen zich af, welk een invloed de schoolbewe- ging op het verloop der kerkelijke beweging zal uitoefenen. En zouden niets liever zien, dan dat de school een soort dépendance van de kerk werd. En dit nu komt ons voor, hoogst bedenkelijk te zijn. Bedenkelijk, omdat de zelfstandigheid van het onderwijs hierbij schade lijdt. Omdat het onder wijs hierdoor belet wordt, zijn eigen levenswet te gehoorzamen. En omdat een aldus onzelf standig geworden Christelijk onderwijs, van pit en merg ontdaan, nooit zal kunnen oproeien tegen het moderne onderwijs, dat onbelemmerd de wie ken uitslaat. Toch is het daarom den heeren predikanten volstrekt niet euvel te duiden, dat ze het on derwijs min of meer aan zich zoeken te trek ken. Immers, het onderwijs staat nu eenmaal op het allernauwst met de kerk in verband. Het onder wijs op de school moet aan het onderwijs, dat de kerk op catechisatien en door de prediking geeft, aansluiten, of het gaat er tegen in. Het zijn dezelfde kinderen, die bij „dominé” en bij „meester” komen. De eenheid der opvoeding eischt dus harmonie en verband. Waar dan nog bij komt, dat de heeren predi kanten begrijperlijkerwijzo uiterst bevreesd zijn, dat uit een Christelijke school op hun dorp een ADVEBTENTIËN van 1 tut 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en toelichting van A. Winkler Prins, éen der redacteuren van den eersten jaargang. MEEKER IHRAV r asms- a idmtie slw im be 4 KINNEAILAAD. ■x- s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1