1 s No. 6 1882. Z ATKR DA G 31 J AA L A R I Niemand denke, dat het ons een lust is tel- r P E R S. Deze COURANT verschijit WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maaiden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, ïitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Bij de verkiezing van een lid voordeTweede Kamer voor Roermond zijn' uitgebracht 1316 stemmen, waarvan 1228 geldig. Gekozen ismr. II. Brouwers met 1162 stemmen. Door deze subsidie is laag te stellen, dat i e r man, ze- .1 is, A ;e r- !F 0 S. ‘t n 1. e ;e 1, Een echtpaar te Breda, waarvan de r-"" kere Remie, 22 en de vrouw 23 jaar oud’ heeft zijn zesde kind aangegeven. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Va Cents. Bij abonnement is de prijs be' langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Een 80-jarige weduwe, S., te Scheveningen, is dood gevonden in haar woning. Een petro leumlamp was van de tafel gevallen en had brand veroorzaakt. Do oude ongelukkige was blijkbaar onmachtig geweest om zich te helpen en is op die wijze opgekomen. Ook te Amsterd. is tengevolge van het omvallen eener petroleumlamp een vrouw in brand geraakt. Een man, die de vlammen wilde blusschen, heeft zich ingelijks zwaar gebrand. Beiden zijn naar het gasthuis overgebracht. Uit Den Haag meldt men aan het U. D. Te Amsterdam is overleden de oud-hoogleer- aar van de polytechnische school te Delft, prof. De berichten omtrent de verhouding tusschen reeders en visschers te Scheveningen waren gis teren, schrijft het Vad., van bevredigenden aard. Intusschen doet zich dagelijks in klimmende ma te de behoefte gevoelen aan de tusschenkomst van onpartijdige personen, door wier bemidde ling de bestaande geschillen zouden kunnen worden bijgelegd Het hof te Amsterdam deed Woensdag uit spraak in de zaak der drie personen uit Hillegom, betrokken bij de ongeregeldheden ter zake van de afschaffing der kermis aldaar, waarvan indertijd melding werd gemaakt. Zij werden schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde gewapen de rebellie, onder verzwarende omstandigheden ten aanzien van twee hunner, die zes maanden cel straf kregen terwijl de derde tot drie maanden werd veroordeeld. Het Volksblad, ’t orgaan der vereeniging van Volksonderwijs, heeft reeds herhaaldehjk de staf gebroken over den minister Six in onder wijszaken, en zich vooral geërgerd over zijn houding in zake het kruisbeeld in de school te Slenaken. Thans bevat het blad een artikel, waarin gewezen wordt op het verschil tusschen zeggen en doen bij den minister. Naar zijn wets- op vatting is er de minister erkende het in de Kamer met klem schending van het ka rakter der openbare school, ’t zij door het bij bellezen op protestantsche dorpen, ’t zij door Ave-Maria-gebeden of kruisbeelden in roomsche streken. Bij gelegenheid van de interpellatie van den heer De Jonge in de Tweede Kamer ontlokte hij een „bravo!” aan den mond der Kamer-meerderheid, toen hij met stemverheffing verklaarde, voor het behoud oi het herstel van dat karakter te zullen waken. Zoo sprak hij. „Doch vervolgt het blad hoe is door hem gehandeld? Even goed als wij weet hij, wat èn op het stuk van bijbellezen èn op dat van zuiver confessioneele gebeden in menige openbare school plaats grijpt; toch durfde hij in zijn memorie van beantwoording betreffende de staatsbegrooting van dit jaar schrijven, dat „er geen aanleiding bestond, te dien opzichte een onderzoek in te stellen!” Omtrent het Christus-beeld in de school te Slenaken werd door het schooltoezicht zijn beslissing ingeroe pen: hij antwoordde, dat men het met de wet maar zoo nauw niet nemen en in den bestaanden toestand berusten moest! Inderdaad, zulk een. tegenstelling tusschen hetgeen men zegt en doet, is ergerlijk in hooge mate. Halbertsma heeft eens een Frieschen boer deze definitie van de politiek laten geven: „Polletijk is aers sisse as dwaen” (politiek is anders zeggen dan doen). De goedhartige schrijver moet in die stonde bitter gestemd zijn geweest; maar de houding van den heer Six schijnt hem in het gelijk te stellen. „Toch zou het onbillijk wezen, indien men alle schuld wilde laden op de schouders van den minister. ,1-Iii heeft een medeplichtige in de meerderheid der volksvertegenwoordiging, die hem steunt en dus even goed de verantwoorde lijkheid draagt als hij zelf. Zij wettigt daardoor den hoogmoedigen spot onzer tegenstanders; gelijk b. v. in de Standaard van 4 dezer te lezen stond: „De lagere school 'moet in de Tweede Kamer- neutraal heeten. Anders komt zij er niet door. Maar tegelijker tijd neemt men zich voor, in een zeer groot deel des lands die neutraliteit niet, te vorderen.” Zeker, die critiek is scherpscherper kan zij haast niet, want zij bevat het verwijt van onzedelijkheid. Doch men toetse haar aan de feiten, en kome ons dan aantoonen, dat zij onverdiend is „Werkelijk, wij zouden er ons over verblijden indien men dat bewijs kon leveren, en wij ver plicht werden, ons ongelijk te erkennen. Tien maal liever deden wij zulks, dan keer op keer te moeten doen uitkomen, dat onze medestan ders ontrouw zijn aan de beginselen, die zij F. J. Stamkart. belijden. van 22 December De beide 12-jarige knapen, die in de vorige week voor de rechtbank te Middelburg terecht stonden wegens diefstal met inbraak en inklim- ming, zijn ieder tot vijf jaren opsluiting in een verbeterhuis veroordeeld. Hun kameraad, 14 jaren oud, werd met een maand cel gestraft. Er heeft zich eene commissie gevormd, bestaan de uit de hoeren prof. G. A. van Hamel, mr. G. Belinfante, prof. J. T. Buys, mr. P. R. Feith, prof. J. E. Goudsmit, prof. B. J. Grataraa, prof. H. v, d. Hoeven, mr. S. J. Hingst, mr. A. F. K. Hartogh, mr. J. Knottenbelt, mr. J. A. Levi, mr. W. Siewers v. Reesema, mr. I. Rombach, mr. II. H. Tels en mr. J. Doraela Nieuwenhuis, met de bedoeling het intiatief te nemen tot adres sen, onderscheidolijk bestemd veor den Minis ter van Justitie en de Eerste Kamer, ten einde aan te dringen op zoo spoedig mogelijke invoe ring van het Wetboek van Strafrecht. K E N N I 8 G E V I Ji G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek doen te wetfh, dat door den Raad dier gemeente, in zijne Vergadering van 26 November '1881 no. 9, is vfetgesteld de volgende verordening A. Art. 1. Er zal, te beginnen mft den eer sten Januari 1882 in deze gemeente eene belas ting worden geheven op de Honden ten bedra ge van drie gulden voor eiken hond van weelde en van eiken hond omschreven in artikel 253 van de Gemeentewet, een gulden enmjftig cents. Art. 2. De hond of honden, aangegeven of opgeschreven als te vallen onder dip, omschre ven in art. 253 voornoemd, moeten békend staan werkelijk tot do daarbij bedoelde einden te wor- don gebruikt. Art. 3. Van de belasting zijn vrijgesteld honden beneden de twee maanden oird. Art. 4. Het belastingjaar wordt gerekend van den eersten Januari tot en met den laat- sten December. Goedgekeurd bij K. B. 1881 no. 18. B. Art. 1. Jaarlijks, in de maand Januari, zal, op last van Burgemeester en Wethouders, door “*een of meer beambten van politie de opschrij- ving plaats hebben van alle honden, die binnen deze gemeente worden gehouden. Art. 2. Door Burgemeester en Wethouders zal na de opschrijving een kohier worden op gemaakt van de houders van honden. Art. 3. Het door Burgemeester en Wet houders opgemaakt kohier wordt ter Secretarie gedurende acht dagen ter inzage gelegd en hiervan tegelijkertijd openbare aankondiging ge daan. Art. 4. Gedurende den tijd in het vorig ar tikel bedoeld, kunnen belanghebbenden tegen hunne aanslagen bezwaren inbrengen. Aai’. 5. Met inachtneming dor ingediende reclames wordt het kohier daarop door Burge meester en Wethouders vastgesteld. Art. 6. Na de vaststelling wordt het aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering inge zonden, die binnen 14 dagen de aanslagbiljet ten aan de belastingschuldigen doet toekomen. Art. 7. De invordering der belasting zal overeenkomstig de artikelen 258 tot en met 262 der gemeentewet plaats hebben. Art. 8. Allen, die na de opschrijving in art. 1 genoemd, zich honden aanschaffen of het opgeschreven getal, waarvoor zij aangeslagen zijn, vermeerderen, zijn verplicht, van die aanschaf fing of vermeerdering aangifte te doen aan Bur gemeester en Wethouders. Gelijke verplichting rust op hen, die zich na het tijdstip der opschrij ving in de gemeente vestigen en in de termen van deze belasting vallen. Art. 9. De honden, volgens artikel 8 aan gegeven, of na de vaststelling van het volgens de opschrijving in Januari opgemaakt kohier uit «enigerhande hoofde te belasten zullen in de maand September van elk jaar op een supple toir kohier gebracht worden. Met dit suppletoir- kohier wordt op gelijke wijze als met het oor spronkelijke gehandeld. Art. 10. Van de aangifte in eene minde re klasse dan verschuldigd is, van het hou den van belastbare honden zonder aangifte, en van het gebruik maken van oen hond tot hoo rneet ondergaan, daar de lucht op die schilderij een allerongelukkigst figuur maakt. Dikke en dunne stralen, meest rechtlijnig van boven naar beneden loopende, doen het, in strijd met de uit drukking van de wolken zooals deze op het doek zijn afgeschilderd, voorkomen alsof het ontzettend regent. En toch zal dat niet des schilders bedoeling zijn geweest,die geen regen wolken noch donderwolken schilderde. Wat daarvan dan 'de oorzaak was? Het gedeelte van het doek der schilderij, waarop de lucht voor komt, moet met gekarnde melk besmeerd zijn; toen is, omdat de gekarnde melk bleek niet te deugen, de verf aan het schiften gegaan en heeft dientengevolge veroorzaakt, dat de lucht zoo leelijk is uitgevallen. Het panorama zal waarschijnlijk eerstdaags voor eenigen tijd gesloten worden, om de karne melk-fout te herstellen en de lucht te maken zooals ze behoort te zijn. De N. Rolt. Cour, meldt In eene Dinsdag avond gehouden vergadering van leden van het Departement Rotterdam der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen is, op voorstel van den heer van Griethuijzen, beslo ten, het Hoofdbestuur te verzoeken onder de punten van beschrijving voor de algemeeno ver gadering van 1882 een voorstel van het depar tement Rotterdam op te nemen van de volgen de strekking: Daar in 1884 het 100-jarig be staan der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen za! worden gevierd, een Commissie van 12 le den uit do departementen te benoemen, ten ein de, in vereeniging met het hoofdbestuur, maat regelen te beramen om die gebeurtenis waardig lijk te herdenken door eene stichting van alge meen nut in ons vaderlandhet ontwerp tijdig genoeg in te dienen, om op de algemeene ver gader ng van 1883 tot eene beslissing te kunnen werden gebracht. re gebrachte aanslag of gedane aangifte recht geeft, kens hierop terug te komen; een ieder geloove dat het panorama-Mesdag een kleine herstelling vrij, dat het bespreken van andere onderwerpen bepaald. meer in onzen smaak valt. Doch waar wij het overtuigd zijn, dat een in zedelijk opzicht af- i keurenswaardige gedragslijn wordt gevolgd; waar I wij tevens meenen, dat deze zoogenaamde be- I hoedzaamheid de wijsheid bedriegen moet, om dat niets op den duur een richting, gelijk een individu, meer verzwakt dan dubbelhartigheid daar hebben wij tweeërlei te doenVooreerst te zorgen, dat, wat er ook gebeure, onze ver antwoordelijkheid als voorlichters van anderen gedekt blijve, en bovendien niets onbeproefd te laten om, buiten regeering en kamer, over de houding van kamer en regeering het noodige licht te ontsteken.” U I T D E Het Dagblad verklaart op grond van inlich tingen, aan de beste bron ontleend, dat de be richten van den Haagschen schrijver in het Berliner Tageblatt, omtrent een minder gunstige stemming aan het Duitsche hof ten opziclite van Nederland, ongegrond zijn. Omtrent de uitsluiting van Nederland, wat de kustvaart betreft, verwacht men echter een inter pellatie in de Kamer. De Uitgeversmaatschappij „Elsevier” heeft een prospectus uitgegeven van een volksblad met platen, de Zwaluw. Het heeft ten doel bevorderlijk te zijn aan de ontwikkelingen be schaving der lagere volksklassen. Het zal dus zooveel doenlijk berekend zijn op de behoeften en het geestelijk peil van die leden der samen leving, die de overgroote meerderheid des volks uitmaken. Het blad zal maandelijks verschijnen en circa een gulden kosten. Gelijk men zich zal herinneren is door het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van ’t Algem. met de maatsch. „Elsevier” een contract gesloten, volgens ’t welk zij aan ieder lid een aflevering zal zenden. het mogelijk den prijs zoo I ’t blad ook onder het bereik van den minderen man komt. ger belastbaar einde, dan waarop de ten koliie- i zal procesverbaal worden opgemaakt, in voege als bij art. 275 der Gemeentewet is En is hiervan afkondiging geschied waar behoort den 18 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. sms- hi umwiMiM im de OMR KI H immssiim SBK. 3S7E3E5t*? S X K j. 5 I VERORDENING OP DE HEFFING EENER BE LASTING op de HONDEN in de Gemeente 8 N E E K. VERORDENING OP DE INVORDERING DER BELASTING op de HONDEN in de Gemeente SNEEK. uuc uur miaq t-CAA 1UOI VEI" uiu A1AV1UU 111U1A O>U>U IlUb V 17.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1