■ffll B B 1MMT SBL ■ÏÏS- ffl 1B1TIIÏBÏIE S15 ÏOOR DE kiesrecht. X. Uli JSliJsl 1 1882. No. 7 Z E V K N-E N-D s> 7 f ontvluchten, is dit geld voor niets uitgegeven. f 164200. f 4,230670. PERS. 4875,58. r i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. 1 g t Handelsblad geeft den Minister van Justi tie deu raad om zeer spoedig het nieuwe Wet- boek van Strafrecht te geven. De drang daartoe, ook gelegd in het adres van zoovele onzer bekwaamste rechtsgeleerden, ie van geheel vriendschappelijken aard en daarin spreekt ook duidelijk de wensch, dat men het invoeren van dat Wetboek he» best acht toevertrouwd aan dien Minister. f 3,276480. 364050. 176900. 52000. 361240. KENNISGEVING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de cir culaire van Hoeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 12 Januari 1882 No. 13, brengen ter kennis van de ingezetenen, navol gende Men schrijft uit den Haag aan de Arnhemsche Courant Uit een goeden bron vernemen wij, datZ. M. de Koning aan den Minister van Marine een model voor een sabel heeft gezonden, met last die sabel spoedig in te voeren bij de officieren van de marine. Deze sabel zal ongeveer 50 gulden kosten, terwijl de tegenwoordige op f 25 komt. Neemt men in aanmerking, dat er on geveer 600 officieren der marine zijn, dan zul len, tot groot voordeel der officieren, deze laat- sten gezamenlijk een uitgaaf van bijna f 30,000 hebben. Het is te hopen, zegt de corresp., dat het vaderland rijke vruchten van deze gelden moge trekken. Naat men meldt, is uit den boedel van den ■notaris de Haan te Wolvega aan de schuldei- schérs 10 pet. uitbetaald. 'W 608,57. 348,72. Polissen en reglementen f 38,80. i te zamen f 5871,67. f270,50. „338,07. f ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Va Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In de zitting der arrondissements-rechtbank te Amsterdam (Eerste Kamer) van Dinsdag jl. was het woord aan den procureur der millioenen juffrouw om haar te verdedigen tegen de vor dering van den schuldeischer, die betaling eiseht van eon aan hem verschuldigd bedrag van f 1250 behoudens meerdere rechten, van welke vorde ring vroeger mededeeling werd gedaan. De procureur de millioenen-juffrouw zag echter af van de verdediging zijner cliente en nam geen conclusie, daar zijn cliente hem geen gronden had aan de hand gegeven, om de vordering te kunnen tegenspreken. De schuldeischer heeft hierop de stukken aan de rechtbank doen over geven en vonnis tegen de gedaagde verzocht. „Tot dusverre, voegt het Paleis van Justitie Zaterdag had te Amsterdam de vergadering der besturen van eenige liberale kiesvereenigin- gen plaats, tot welke samenkomst „Burgerplicht” het initiatief had genomen. Vertegenwoordigd waren de vier liberale kiesvereenigingen van Rotterdam, „Burgerplicht” en „Grondwet” van Amsterdam, Utrecht en Dordrecht. Den Haag had voor de uitnoodiging bedankt, meenende dat men het wetsontwerp tot kieshervorming moest afwachten, iets wat de vergaderden be treurden, omdat het van niet weinig gewicht h. i. was, dat bekend werd, vóór het wetsont werp, wat de liberale partij verlangde. Schiedam had beloofd te verschijnen, maar is absent gebleven. Middelburg bezit geen libe rale kiesvereeniging. Delft had de uitnoodiging aangenomen, maar had verhindering. Algemeen erkende men, dat zonder grondwets herziening geen afdoende herziening van het kiesrecht mogelijk was. Maar evenzeer meende men dat vooreerst er naar gestreefd moest wor den, om binnen de grenzen der grondwet cen- sus-verlaging vooral voor de groote steden te verkrijgen. Om hiertoe te geraken zal aan de vertegenwoordigende liberale kiesvereenigingen verzocht worden een afgevaardigde te benoemen, opdat er een commissie worde samengesteld die een voorstel ontwerpe, dat aan al de liberale kiesvereenigingen van het land ter overweging wordt aangeboden. de betaalde kosten terug te gevenof zou men het force majeure moeten noemen, dat een ge vangene door onvoldoende bewaking uit zijne gevangenis ontsnapt Op het weder opsluiten van dén ontvluchtte zal niet veel kans bestaan, daar hij zich wel wachten zal in het land te blijven en voor uitlevering geen termen be staan.” Woensdag avond hebben, naar ’t Vad. meldt, de visschers te Noordwijk aan Zee hun ontevre denheid over de bepalingen betreffende de afmon stering door wij ernstige ongeregeldheden betuigd. Bij verschillende reeders werden de glasruiten ingeworpen en andere baldadigheden uitgevoerd. De politie trachtte zooveel mogelijk de orde te herstellen, maar kon door gebrek aan de noodi- ge macht niet voldoende in haar pogingen sla gen. Door de menigte werd gewelddadig ver zet gepleegd en de politieagenten mishandeld. Een veldwachter geraakte onder den voet en werd ernstig verwond. Donderdag middag zijn de procureur-generaal bij het hof te Den Haag, de officier van justitie en de reehter-commissaris naar Noordwijk vertrokken. Gewagende hulp wordt gereed gehouden. Na Woensdag nacht is do rust niet verder ge stoord. Eenige artilleristen zijn als voorzorgs maatregel naar Noordwijk gezonden, doch kon den spoedig terugkeeren. Do justitie heeft Don derdag een onderzoek ingesteld, dat leidde tot dagvaarding van eenige belhamels, die eerst daags voor den rechter zullen geroepen wor den. eer besluit niet geschonden), dan wel om de gevol gen, die de handhaving van het Roermondsche besluit onvermijdelijk na zich zal slepen. De 3e al. van art. 29 der onderwijswet toch zegt: „Door Gedeputeerde Saten kan worden „verklaard, dat de niet eervol ontslagen onder wijzer de bevoegdheid tot het geven van on derwijs heeft verloren.” Gedeputeerde Staten van Limburg hebben dus ontegenzeggelijk de macht, door te verkla ren dat de heer Van de Kamp de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren, de door den Koning gedane benoeming van genoem den onderwijzer tot leeraar aan de kweekschool te Maastricht ongedaan te maken. „Ambtshalve zal dit college zulks zeker niet doen. De Limburgsche clericale drijvers echter, die reeds de onbeschaamdheid hadden, van den Koning de intrekking dier benoeming te vragen en hun afgevaardigden naar Den Haag te zen den, ter ondersteuning van dat verzoek, zullên niet stil zitten, wanneer niet verkregen wordt wat zij verlangen. Dan zullen zij zich wenden tot Gedeputeerde Staten der provincie. En dan, dan hebben dezen de keus tusschen de verwij dering van den heer Van de Kamp of hun eigen verwijdering. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Sneek noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het Kiesrecht enz., van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 87), de inwo ners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór den Uien Februari e k., hetzij door de aanslagbiljetten, hetzij door andere daartoe betrekkelijke bescheiden te doen blijken. Sneek, den 10 Januari 1882. De Voorzitter voornoemd, J. van DRIESSEN. Een van de twee personen, uit het huis van verzekering te Utrecht ontvlucht, is’de Arnhem mer Creveld, van wien de Arnh. Ctmededeelt, dat hij gegijzeld was wegens eene schuld van f 30,000. "„F R zijn door de vereeniging betaald, gijzeling plaats had, in het vertrouwen chijnlijk, dat op die wijze de schuld zou Het Volksblad, orgaan voor volksonderwijs, acht vernietiging dringend noodig van het be sluit bij hetwelk de heer Van de Kamp niet eervol ontslag is verleend als onderwijzer te Roermond. Vernietiging is van groot belang, niet zoozeer om den heer Van de Kamp in zijn SNEEK, 24 Jan. Extract-verslag van de Commissie tot onder zoek der rekening over 1881, van de Sneeker Onderlinge Brand waarborg-Vereeniging in de 18e jaarlijksche vergadering, gehouden Donderdag 19 Jan jl. Daaruit bleek, dat het aantal leden, op 1 Ja nuari 1881 477 tellende, dit cijfer op ultimo Dec. tot 482 was geklommen. dat de verzekerde waarde op 1 Januari 1881 bedroegf4,066470. welk bedrag in den loop van het jaar werd vermeerderd met f 387400 en door afschrijving vermin derd metf223200 waardoor het verzekerde be drag bij het einde van het jaar een aanwinst leverde van waardoor het kon sluiten met een bedrag van i Van dit kapitaal is herverzekerd, volgens contract, 9/1(, waarvan 1li0 voor eigen rekening op Beurs-polissen bij H. v. Veeren en voor eigen risico gehouden De Ontvangsten bedroegen: Contributie en restorno van Herver zekering f Intrest Rente-effecten Br. t. Gate De kosten der gijzeling, zegt zij, Inleg reserve-fonds vereeniging betaald, voor wie de Polissen en reglementen waar- wor- te herstellen (deze toch is door zulk een aan deze mededeeling toe, is het niet mogen ge- den afgelost, maar nu de Staat den gijzelaar laat I lUKKcn uui eöuig uwijs tu viuuvii vuui viv wcbat- ontvluchten, is dit geld voor nieis uitgegeven, i heid der mededeelingén omtrent gevonden schat- De vraag zal nu rijzen, of de Staat verplicht is ten, verwachtte erfenissen, minnaars in Ameri ka of in Indie, oude kasteelen, enz. enz., al welke mysteriën velen duur is te staan gekomen. Ook is het zeker, dat er plaintes zijn ingediend bij het .parket. Wat het lot dezer plaintes is ge weest of zal zijnkan natuurlijk niemand zeggen, omdat dit is een zaak der justitie, die niet publiek behandeld wordt.” UITNOODIGING. „De Gedeputeerde Staten van de Provincie „Friesland, Gelet op het 2e lid van art. 73 der „Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37); „Noodigen, de inwoners der provincie uit om „zoo zij in andere provinciën in de rijks directe „belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den „1 April aanstaande aan hunne vergadering te „doen blijken, ten einde door haar daarop kun- „ne worden gelet bij het opmaken der lijst vim „hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van de „afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten- Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondig 1, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek. 24 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. De Minister van Binnenl. Zaken heeft be zwaar gemaakt, het besluit van den gemeente raad van Wijmbritseradeel, waarbij het school geld belangrijk is verhoogd, aan den Koning ter goedkeuring voor te dragen. Den heer Justus van Maurik is door eene commissie, bestaande uit de heeren Martin Ca- lisch, E. van Essen en F. A. L. van der Plas, namens een aantal effectenhandelaars, een prach tig geschenk aangeboden, bestaande uit een keu rige coupe en twee sierlijke kannen op gedreven schaal, alles in cuivre poli. Op de coupe is een opschrift, vermeldende dat eenige effeetenlui als blijk van sympathie, met de beschouwingen van „Klaas Komijn op de Beurs”, door den heer van Maurik geschreven, hem dit geschenk aan bieden. KENNISGEVI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek. Gelet op art. 26 der Wet, betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). Brengen door deze ter kennisse der ingezetenen, dat hot register en de alphabetische naamlijst van de ingeschrevenen voor de loting 1882 ter visie van elk zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente van den 19 Januari 18S2 tot on met den 27 Jmuari 1882 en dat dooreen ieder, die tegen register of lijst bezwaren heeft in te bren gen, deze op de wijze, in art. 99 vermeld, bin nen den tijd der nederlegging bij den Uoinmis- earis des Konings in de Provincie moeten wor den ingediend. Sneek, den 18 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. VAN DRIESSEN. [)e Secretaris, J. W. BENNEWITZ. UIT DE Te Colijnsplaat is een schandelijke misdaad gepleegd. De landbouwer L. aldaar ontving Dinsdagnamiddag een brief waarbij hem f200 werd gevraagd, welke som hij op een bepaalde plaats moest leggen of zich voor de gevolgen wachten. L. gaf van de ontvangst van dezen brief aan den burgemeester en de politie ken nis en weinige uren daarna stond zijn schuur in vlammen. Vijf paarden, een twaalftal koeien en varkens en een groote voorraad graan zijn verbrand. De justitie van Middelburg heeft zich naar Colijnsplaat begeven om een onderzoek in te stellen. lukken om eenig bewijs te vinden voor de waar- 1 W! R IO O L A 3 r I I I i n r> v n T)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1