J o i hms- lil MUfBIHUB NOR HE ft I i» L M l Z E V B N-E M-D EftTl 1882. LL1 No. 8 1 1 k I 1 3- J 1 ZATERDAG- 28 JANUARI, VERGADERING 4. t lb de belanghebbenden Ifdeeling B, herzien Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Allo, brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. wor de de op en zal 17 ure Onlange, meldt de Zw. Crt., is eena poorweg- 1 I *5. 6. 7. Te Winschoten is Maandag morgen het lijk gevonden van een man en wel in een zwelsloot te Bovenburen onder die gemeente nabij deu - ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Mej. Beermans vierde Dinsdag het 20jarig jubilaeum als actrice. Het Rott. Nbld. meldt daarvan het volgende: „Een glansrijk feest, zooals wij het der kun stenares hebben toegewenscht, werd Dinsdag in den Grooten Schouwburg gevierd. Van boven tot beneden was in de raai geen plaatsje onbe zet gebleven; men verdrong zich op alle rangen om getuige te zijn van de hulde on zelve hul de te brengen aan de eerste onzer Nederland- sche tooneelspeelsters, ’t Werd in eene zinrijke en keurige toespraak door den heor Berckenhoff namens den raad van beheer van het „Neder- landsch Tooneel naar waarheid gezegd, dat schoon J l publieken weg aldaar, met de voeten of de bee- nen in het weinige daarin zich bevindende wa ter, met het overige deel des lichaams tegen den slootswal gelegen, ’t Aangezicht was uit wendig als ’t ware bedekt en de mond inwen dig gevuld met veengrond, aan dien slootswal niet aanwezig ook droeg het gelaat sporen van geweld. ’t Gevolg van een en ander is geweest een verhoor van lieden, waaronder zij die in den afgeloopen nacht met den omgekomene in aanraking wa ren geweest, ter wille zoo wordt uit goede bron verzekerd van het sluikersbodrijfen wat van dat bedrijf meermalen de gevolgen kun nen zjjn, daarvan spreken nog dagelijks de feiten. Het lijk is door de justitie in beslag genomen en eene moeder met nog drie, doch weldra vier kin deren, zijn beroofd van echtgenoot en vader. R. van D. was nog geen dertig jaren oud en te Niesjesoord, onder Midwolda, woonachtig. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46); Brengen door deze ter kennisse der belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij den Sisten Dec. 1881 nog in leven waren ingezetenen van het Rijk zijn gebleven, plaats hebben te Sneek op Vrijdag den Februari e. k., des voormiddags ten 10'/a in de Concertzaal te Sneek, dat op den 22sten dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon, alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broe ders te verkrijgen, het paspoort of ander be wijs van ontslag of een uittreksel uit het stam boek, of een bewijs van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie-raad wordt ge opend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. Sneek, den 28 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. De verkiezing te Gorinchemvoor den heer Seret, die opgehouden heeft lid der Tweede Kamer te zijn, is bepaald op Dinsdag 14 Februari a. s. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij dekantongerechten te Harlingen Bolsward en Sneek, ter standplaats Harlingen, mr. G. A. Murray Bakker, thans kantonrechter- plaatsverv. en procureur aldaar. Bij het bestuur van de ’s Gravenhaagsche Am bachts vereeniging bestaat, volgens ’t Vad het plan om binnen eenige weken al de ambachts lieden te Den Haag bijeen te roepen, ten ein de over een grootsch plan van gedachten te verwisselen. Het bestuur heeft nl. het plan op gevat tot stichting van een „groot ambachtsge- bouw”, dat behalve een groote benedenzaal voor tooneelvoorstellingen, 'zanguitvoeringen enz., een ruime conversatiezaal, leeskamer en andere zalen zal moeten bevatten, en waaraan verbonden zal moeten zijn een tuin, waarin de kinderen der leden zullen kunnen spelen en waarin ook con certen plaats kunnen hebben. Volgens de Scheldegalm zijn verscheiden van de beste artisten van den Nederlandschen schouw burg te Antwerpen door den heer Van Lier te Amsterdam aangeworven voor het tooneelge- zelschap dat hij bezig is samen te stellen, en is er sprake van, dat het geheele gezelschap van Driessens door hem zal worden geëngageerd. Volgens ’t Dagblad heeft Z. M. de Koning de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel” tot Koninklijke vereeniging verheven. Het wantrouwen der Scheveningsche visschers jegens de reederij blijft nog altijd voortduren, zegt het Vad. Hoewel door alle reeders uitdrukkelijk verklaard is, dat zij op de voorwaarden van ver leden jaar blijven varen, gelooven de visschers ten onrechte, dat zij in het vervolg eenige emo lumenten, zooals de opbrengst der zoogenaamde vrouwenvisch knorhanen, kleine tongen en schelletjes en der zeesterren voor een gedeelte zullen moeten missen ten voordeeie der reeders. Voegt men daarbij, dat bijna allereeders schrif telijk willen belooven, in het geval de beman ning teekent, de 5 pet. als onkosten voor de schrobnetvisscherij niet meer af te houden, het- heen trouwens het afgeloopen jaar reeds bij uit zondering plaats had, dan wordt het al duidelij ker, dat allerlei voorwendsels en grieven worden gezocht om zich aan de onderteekening van het contract te onttrekken. Dinsdag hebben eenige visschers ten stadhui- ze de tusschenkomst van den burgemeester inge roepen. De koffiehuishouder S.z uit Den Bosch, die zich eenigen tijd geleden heimelijk verwijderde met een bedrag van f 60,000 aan effecten, "welke aan zijn zwager toebehoorden, is, volgens de V. R. Ct., te Parijs in hechtenis genomen. De effecten waren voor het meerendeel nog in zijn bezit. Jden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden den 21 Januari 1882. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 25 Januari 1882. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. 1- I 2 KENNISGEVING. I De COMMISSARIS des KONINGS in de ■rovincie Friesland Brengt ter kennis van de belanghebbenden ^■dat door Gedeputeerde Staten dier provincie ■en besluit van 1 December 1881, no. 63, le Ifdeeling B, herzien en nader bepaald is, dat le jacht in deze provincie, voor zooveel betreft het jachtbedrijf van het vangen van eendvogels la eene eendenkooi of een daarmede gelijkstaan- len toestel, bedoeld bij art. 15, litt.’ h, der wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no. 57), zal wor sen gesloten op Woensdag den 15 Maart 1882, met zonsondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor- KENNIS GEVING •'<De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Snoek, voldoende aan de cir culaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 12 Januari 1882 No. 13, brengen ter kennis van de ingezetenen, navol gende van den Gemeenteraad van Sneek, »p Zaterdag 28 Januari 1882, ’s namidd. 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken,- enz. Behandeling adres van B. C. Lampe. Alsvoren van de Agenten van Politie 2e klasse. Alsvoren van Volksonderwijs. Alsvoren tot afstand van gemeentegrond. Alsvoren van H. Veen Az. Voorstel tot onderhandsche verpachting van de trekschippersstal te Leeuwarden. 9. Nadere wijziging der Verordening op het beheer en bestuur der gemeentelijke Gasfabriek. ■10. Benoeming van een Armvoogd. '11. Behandeling van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1882. Volgens de Sprokkelaar zullen op de a. s., meeting van den Protestantenbond te Rotter dam de volgende stellingen verdedigd worden door dr. Ph. R. Hugeuholtz van den Haag en bestreden door jhr. mr. A. F. de Savorniu Loh man en mr. L. W. O. Keuchenius: 1. De door velen ten onzent gevorderde „School met den bijbel” is in strijd met de ei- schen eener gezonde opvoedkunde. 2. De eisch, dat de Staat een „School met den Bijbel” zal aanschaffen, is in strijd met het karakter onzer staatregeling. De Ned. harddraverij- en renvereeniging heeft op 1 Jan. j.l. een batig saldo in kas van on geveer f 13,000 tegen f 8000 op uit. Dec. 1880. De recette van de jongste wedrennen bij Bus- sum had f15,000 bedragen, doch de uitgaven voor de tribune enz. waren ook groot geweest. Het aantal leden was hetzelfde gebleven, nl. ongeveer 1200. Het bestuur had ook van elders aanvraag ontvangen om aldaar wedrennen te organiseer en en wel van baron Van Brienen te Den Haag doch een locaal onderzoek had geen resultaat opgeleverd. Ook door den heer Bert Brouwer te Nijmegen was aanzoek gedaanofschoon nog onderhandelingen werden gevoerd, hadden die tot nog toe ook geen succes gehad. BEKEN D M A K I N G. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek t'engt ter kennis van do ingezetenen, de vol- Bnde beambte, belast met do bewaking van een post eener spoorweglijn, als verdacht van misdrijf m hechtenis genomen, zonder dat de bestuurders der betrokken spoorwegonderneming vooraf kon - den zorgen, dat de post door een ander daartoe gerechtigd persoon werd bewaakt, ’t Is noodig geweest, dat de minister van waterstaat, enz. de aandacht van zijn collega den minister van ju stitie op het feit vestigde en hem onder ’t oog bracht, dat door het op deze wijze verwijderen van een beambte op post, de veiligheid van het spoorwegverkeer ernstig gevaar loopt. Toen de minister van justitie op de hoogte was van de zaak hij heeft zeker nooit kunnen vermoeden dat zoo iets zou voorkomen heeft hij een aanschrijving gericht tot de procureurs-generaal bij de hoven en hen verzocht te willen bevor deren, dat bij eventueele arrestatie van spoor wegbeambten zooveel mogelijk in overleg worde gehandeld met de betrokken spoorwegonder neming of met den beambte, die ter plaatse waar de aanhouding moot geschieden de onder neming vertegenwoordigt, opdat tijdig in den dienst van den aangehoudene kunne worden voorzien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek. Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij oprichting van in richtingen, welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie liggen twee bij hun college ontvangen ver zoekschriften met bijlagen van Sjoerd Rienstra en Jan Groenland, strekkende tot het erlangen van vergunningen tot het oprichten van SLAGERIJ in de gebouwen plaatselijk'gekwo- teerd wijk 5, nos. 499 en 494, kadastraal be kend in sectie B, nos. 1931 en 1315 der ge meente Sneek. Dat op Donderdag den 9 Februari 1882, des middags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de gedane verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der ge meente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen ne men. Sneek, den -27 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. UITNOODIGING. „De Gedeputeerde Staten van de Provincie „Friesland, Gelet op het 2e lid van art. 73 der „Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37); „Noodigen de inwoners der provincie uit om „zoo zij in andere provinciën in de rijks directe „belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den „1. April aanstaande aan hunne vergadering te „doen blijken, ten einde door haar daarop kun- „no worden gelet bij het opmaken der lijst van „hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van de „afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten- „Generaal.” jEn zal deze op de gebruikelijke wijze den afgekondigd, tevens met plaatsing in Sleeker Courant. Sneek, 24 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. 1 J JmkeSL ■mi in m iMomssiim sib. i 3 ■SSKSS IMWUMRag 3 BIUN SHL MS L 0 8.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1