ÏIEIIÏS- EN 1IHERTEXTIE BL W NN N ■IfflfflWfflOfflMfflTSffll No 13 J N W O K IS D A Zag Amsterdam den heer Hordijk met n a 0 -- van P E R S. 14 17 >4 1- :e n it 1. >t o b s. L a hij, die atn iemand, van dronkenschap vor- zes dagen, staat van verkeer belemmert den Vijverberg, r» de op en zal 17 k., des voormiddags tea 10'/2 lire Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. febi® i11 ifMiHiiiiiHiiiiiimiwijUHHiwmi^^^^b^^^p^fc Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. I NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING Ter voorkoming van vruchtelooze aanvragen aan den Ondergeteekende, om bij de Zeemi litie te worden ingedeeld, is dienende, dat de Lotelingen, die zich bij het Hoofd hunner Ge meente vrijwillig hebben aangemeld om bij de Zeemilitie te dienen, bij de algemeene indeeling aan een Geneeskundig onderzoek worden on derworpen, en dat uit de goedgekeurde, door den Officier der Mariniers, ter plaatse aanwezig, voor zijn dienstvak de geschikste Personen wor den genomen. Wat betreft de Lotelingen, bestemd voor de Landmacht, zij, die gaarne wenschen geplaatst te worden bij een Wapenkorps of in een gar nizoen, waarbij en waarin Lotelingen uit deze Provincie worden ingedeeld, kunnen zich, liefst schriftelijk, bij mij aanmelden, zullende dan, zonder schade aan den dienst te veroorzaken, zooveel mogelijk door mij aan hun verzoek wor den voldaan. Iedereen wordt gewaarschuwd zich niet te laten .misleiden door personen, die voorgeven eenigen invloed op de inlijving te hebben, daar alle Lotelin gen, uitgezonderd voor de Zeemilitie, door mij zelf worden ingedeeld. Leeuwarden, den 7 Februari 1882. De Majoor, Provinciaal Adjudant in Friesland, STRODTMAN. De nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken is volgens het oordeel van verschillende dagbladen een scherpzinnig man, een bekwaam rechtsge leerde en een goed redenaar. Het U. D. geeft de volgende schets van zijn loopbaan De heer .Pijnacker Hordijk promoveerde, op 26jarigen leeftijd, den 29 November 1873 op theses. Nadat hij eerst zich aan de gemeente lijke administratie had willen wijden, vestigde hij zich te Rotterdam als advocaat, maar werd reeds zeer spoedig daarop benoemd tot hoog- leeraar in het Romeinsche recht aan het Athe naeum te Amsterdam. In 1877 werd hij bij de reorganisatie van het Athenaeum benoemd tot hoogleeraar in het burgerlijk en het oud va- derlandsch recht aan de Universiteit aldaar. In ’t vorig jaar nam hij, hoewel rector mag nificus te Amsterdam, de benoeming aan tot hoogleeraar in de rechten, speciaal belast met het onderwijs in het oud vaderlandsch recht en zijn geschiedenis aan de Utrechtsche Universiteit. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Snoek, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd, de Staat, opgemaakt naar aanlei- t-ng van art. 81 der wet van 17 Augustus 1878 'taatsolad no. 127) waarop voorkomen, namen v in kmdtrs van boven de zes en beneden de t v ialf jaren oud, die op 1 Januari ji. do lagere se.iolon in deze gemeente niet bezochten. Ouders of verzorgers van op dien staat voor komende kinderen, verkrijgen geene onderstou- geneeskundige hulp uitgezonderd, van wego oe gemeente, tenzij zij aantooncn, dat hunne 1 inderen ten onrechte op dien staat zijn gebracht j of het niet schoolgaan van deze aan hen niet is te wijten. Sneek, den 14 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. Be Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een belvijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuig schrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 10 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. van aangenamen en ’t ant- De heer KENNISGEVING. y BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek in aanmerking nemende dat van de ver gunning, om op den verjaardag van Zijne Majes teit den Koning zwervers en voetzoekers af te stee ken, bij vorige gelegenheden misbruik is gemaakt door sommige ingezetenen, die voetzoekers, ge vuld met kogeltjss en andere schadelijke bestand- deelen, in den handel brachten of zelf afstaken en daardoor andere personen aan gevaar en na deel blootstelden hebben, met toepassing van art. 117 der alge- meene Politieverordening, besloten 1°. Vergunning te verkenen, om op Zondag 19 lebruari a. s. den verjaardag van Zijne Ma jesteit den Koning, des avonds na 7 uur, zwer vers en voetzoekers van volstrekt onschadelijlcen aard af te steken 2°. den heer Commissaris- en de Agenten van Politie te machtigen om, zoodra zij vermoe den dat van schadelijke zwervers en voetzoekers gebruik wordt gemaakt, de vergunning te ont nemen aan de personen op wie dat vermoeden betrekking heeft 3°. aan de ingezetenen te kennen te geven, dat het gebruik van vuurwapenen en van alles wat niet onder de onschadelijke zwervers on voetzoekers kan worden begrepen, blijft verbo den eu behoort te worden vervolgd en gestraft. Sneek den 15 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De. Secretaris, J W. BENNEWITZ. meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij i Zag Amsterdam den heer Hordijk met ze- i van de Militie j keren spijt als hoogleeraar vertrekken, de Utrecht sche Universiteit had in hem een leeraar ge wonnen, wiens bekwaamheid en ijver reeds zeer werden gewaardeerd, zoodat men hem met leed wezen, al is het ook in hoogere betrekking, ziet overgaan; zijn vertrek moet een groot verlies geacht worden voor Utrecht. Zijn talenten, zijn scherpzinnigheid, algemeene kennis en welspre kendheid kunnen hem echter in ruimeren zin voor Nederland nuttig doen zijn. Het Hand, schrijft: „De benoeming van den heer Pijnacker Hordijk vermeerdert weder de vele verrassingen, die de heer Van Lijnden ons land heeft bezorgd. Niemand verwachtte zeker de benoemde wellicht het minst dat do rechtsgeleerde, die een jaar geleden nog rector magnificus was van de Amsterdamsche Univer siteit en onverwachts een overplaatsing als hoog leeraar in de geschiedenis van het vaderland- sche recht aan de rijksuniversiteit te Utrecht aannam, binnen een halfjaar na zijn intrede aldaar, de studeerkamer zou verwisselen voor de ministerskamer in het bekende torentje aan Zal de verrassing blijken voegt het blad er bij „Er is veel kans op. Pijnacker Hordijk is een zeer bekwaam rechts geleerde, maar velen die hem kennen, twijfel den reeds lang of de collegekamer wel de ge schikte plaats voor hem was. Zijn aanleg scheen meer voor het practische leven geëigend, en hij zal nu kunnen toonen, of, vie aldus oor deelden, juist zagen. Als voorzitter der plaat selijke schoolcommissie te Amsterdam heeft hij eigenschappen aan den dag gelegd gemak kelijkheid van spreken en krachtige leiding die uitzicht geven, dat hij tegenover de Tweede Kamer een goed figuur zal maken. Zijn staat kundige richting kan daaruit worden afgeleid, dat hij hoofd bestuurder is van het „Nut” en deel heeft uitgemaakt van het bestuur der li berale kiesvereeniging „Burgerplicht” te Am sterdam, even als zijn ambtgenoot de minister Modderman. Do heer Van Lijnden zoekt dus stellig geen steun bij de clericale partijen.” De Amst. Ct schijnt met de benoeming inge nomen. Ofschoon ’t nu moeilijk en gevaarlijk is, zegt het blad, om eenige voorspellingen te dien aanzien te doen, gelooien wij te mogen zeggen, dat de nieuwe staatsman het ministerie-Van Lijnden bepaald versterken zal, al mist hij de parlementaire practijk. Te Amsterdam heeft hij althans èn als hoogleeraar èn als president der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, gelijk ook in andere betrekkin gen, den naam achtergelaten van een schrander, doortastend en welsprekend man te zijn. Neder land wacht op zijn daden als minister.” ’t Dagblad toont zich minder gerust. „Wat de politieke richting betreft zegt het blad schreef men aan den student Pijnacker Hordijk zeer geavanceerde begrippen toe en te oordeelen naar hetgeen daarvan wel cens uit debating-A\fos in het openbaar is bekeud geworden, schijnt die meening niet ongegrond te zijn geweest. Hoe het hiermede voor het tegenwoordige gesteld is, wagen wij niet te beslissen; meermalen toch is gebleken dat de gevoelens, welke de student openbaarde, onder de professorale toga of onder den miuisterieelen rok bleken groote wijzigingen te hebben ondergaan. Wat men ons verzekert aangaande de irenische gevoelens, waarvan de benoemde o. a. ais voorzitter van de plaatse lijke schoolcommissie te Amsterdam en in de commissie voor de afneming van de notaris examens heeft doen blijken, schijnt in casu daarvan wel een bevestiging. Maar hoe dit zij UIT DE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, Golet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen door deze ter kennisse der belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorig jaar voor Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij den Sisten Dec. 1881 nog in leven waren ingezetenen van het Rijk zijn gebleven, plaats hebben te Sneek op Vrijdag den Februari e.i in de Concertzaal te Sneek, dat op den 22sten dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige -we t- tige zoon, alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broe ders te verkrijgen, het paspoort of ander be wijs van ontslag of een uittreksel uit het stam boek, of een bewijs van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie-raad wordt ge opend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. Sneek den 28 Januari 1882. Burgemeester en K E N N I S G E V I N G. De BURGEMEESTER, Hoofd der Politie der gemeente Sneek, Gelet op de wanordelijkheden die zich meer malen, tengevolge van het misbruik van sterken drank, op den dug der loting voordoen, maakt belanghebbenden bekend: dat bij <ie wet van 23 dnni 1881 tot beteugeling van openbare dronken schap, de volgende strafbepalingen zijn vastgesteld met eene geldboete van 50 centen tot 'ijftien gulden wordt gestraft hij, die zich in ’■onnelijken staat van dronkenschap op den open baren weg bevindt; ihet eene geldboete van 50 cent tot vijfentwin- U gulden of gevangenis van één tot Wordt gestraft hij, die, terwijl hij in dronkenschap verkeert, het °f de orde verstoort met gevangenis van één dag tot negen maan- en oi geldboete van 50 cents tot driehonderd 1 slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge il E K E N D M A K 1 N G. BURGfEMEESTER en WETHOUDERS van do gemeente Sneek Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127), Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die verlangen ais vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich daartoe bij hen aan te ge ven ter Secretarie der gemeente, telken voor middag van 9 tot 12 uren. Om als vrijwilliger bij do Militie te kunnen worden aangenomen moet men ongehuwd of kinderloos-weduwnaar en ingezeten wezen voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, min stens 1,56 meter lang, op den 1 sten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste I jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet vol bracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Mi litie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen Moor een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt gulden wordt gestraft o. a. die in kennelijken staat keert sterken drank toedient. Met het oog op de te houden loting voor de nationale militie op Vrijdag 17 Februari e. k., wordt bovenstaande aan belanghebbenden herin nerd, onder opmerkingdat overtreding door drankverkoopers, opheffing van hun bedrijf ten gevolge kan hebben Sneek, 14 Februari 1882. De Burgemeester, Hoofd der Politie, voornoemd, J. van DRIESSEN. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I 1 .Ï!ÏN' 35SBS3 R3SSJ o 10 it ie i. M b. il r a 8 '3 l. J- F. T) aard te zijn?” woord luidt: 1 geene verplichtingen ten aanzien meer te vervullen heeft.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1