MBIT! HIT 1MDISSBHT SUB. No 17 W O E N S I) A a 1 MAAKT, 1 20 1265 I 707,085 16 12215 91 34422 Maar hot a s a t do voormalige Meisjesschool in .1 a o Datums. 13 Maart 17 18 20 De minister van justitie heeft in een circu laire de procureurs-generaal uitgenoodigd de men van Vi 747,747 818,477 888,534 15 16 17 18 20 22 23 24 25 17253 4- 8477 11466 vormen, in vergelijking van de andere. Men heeft dan de J kiezing van éen lid op elke 45000 Noordbrabant Zeeland Limburg Gelderland Overijsel Zuidholland Noordholland Utrecht Friesland Groningen Drenthe ijk. Dagen. 2 3 4 6 7 8 9 10 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter algemeene kennis, dat zij vergunning hebben verleend tot uitoefening van het bedrijf van “tj ucpimu ïaotgv-ouviu. ucuiaö, uauo j slager aan Simon Westra en zijne rechtverkrij- s Rjjks kas, door den ijker worden gejus- genden in het huis staande in de Havenstraat Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.—-; franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. De schrijver van de Haagsche Kroniek in do N. Gr. Ct. zegt De regeering schijnt inderdaad de kieswet- hervorming met allen ernst ter hand te zullen nemen. Dadelijk na zijn optreden heeft de Mi nister Pijnacker Hordijk den arbeid voor een kieswetherziening aangevangen en ik kan u ver zekeren, dat reeds binnen een paar maanden een ontwerp gereed zal komen. Ik kan er bij voegen, dat het werk van zijn ambtsvoorganger daarbij geenszins is ter zijde gelegd de bouw stoffen, door jhr. Six bijeengebracht voor de herziening, die hij had zullen voordragen, zijn niet verloren of nutteloos voor den heer Hor dijk. In vele opzichten heeft hij de plannen van jhr. Six gevolgd. kadaster Sectie B. no. 1120. Sneek den 25 Februari 1882. J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. I oeslmt van 16 October 1869 (Sta I de onjuist bevonden gewichten, I DfU ‘1 tv rvlx zxlL -- J J. .3 J 1 1. tl een KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, noodigen degenen uit, die, geduren de het jaar 1881, iets voor de gemeente heb ben verricht of aan haar geleverd, om hunne pretentiën vóór den 10 Maart a. s. ter Secreta rie in te leveren. Sneek den 28 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. K EN NISGEV IN G. NATIONALE MILITIE. i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden te Bolsward op Dinsdag den 21 Maart 1882, des morgens ten 10 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent 1. de verschenen vrijwilligers voor de militie; 2. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend; 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 bedoeld; 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mili tie hebben aangeboden 2. de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 28 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. 4,060,578 Hbl. is nog niet overtuigd van de wenschehjkheid der invoering van het stelsel zelf. Er is nog te weinig aandacht geschonken aan de gevolgen en het zijn juist deze die vooral bij de beslissing moeten wegen. Als het stelsel, hoe -aanlokkelijk ook om een evenredige verte genwoordiging te verschaffen, leidt tot een groo- ter afhankelijkheid van kiezers en verkozenen, tot de heerschappij van groote centrale kiesver- eenigingen, waarbij de persoonlijke invloed van de kiezers nog meer verloren gaat dan in het stelsel van geografische districten, dan mag men zich, naar t blad meent, wel tienmaal bedenken alvorens tot de invoering te besluiten. Prof. Buys heeft in zijn laatste Gidsartikel den antirevolutionairen verweten, dat ze onprac- tisch zijn. Deze beschuldiging is beantwoord met de opmerking, dat hun nog geen gelegen heid gegeven is om zich practisch in staatsza ken te bekwamen. Het Wag. Weekblad ge looft, dat wanneer de antirevolutionairen een maal ’t roer in handen moesten nemen, het wel gaan zou, mits onder deze voorwaarde, dat ze zich niet al te zeer door ’t antirevol. program gebonden zagen. Als leus voor een oppositie partij kan dit uitnemende diensten doen, min der als grondslag voor regeeringsbeleid. Ook wanneer men let op het gebrek aan practischen zin bij de „gereformeerde” partij op kerkelijk gebied, dan schijnt het, dat de opmerking van prof. Buys niet zoo geheel uit de lucht is ge grepen. t W. IK heeft ’t meer gezegd: de orthodoxie kan niet regeeren.” Het blad hoopt echter, dat, als het eens zoover kwam, de uit komst zijn vrees zal beschamen. Een der commissarissen van politie te Am sterdam, de heer J. A. Stork, verdedigt zich tegen de beschuldiging van den heer F. Domeia Nieuwenhuis, dat door zijn tusschenkomst zij 1 delings pressie zou >ur zijn lusscnenKomst zij- faire de procureurs-generaal uitgenoodigd de no- zyn uitgeoefend, waardoor j tarissen te wijzen op het feit bij de iuspec- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127) Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich daartoe bij hen aan te ge ven ter Secretarie der gemeente, telken voor middag van 9 tot 12 uren. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen moet men ongehuwd of kinderloos-weduwnaar en ingezeten wezen voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, min stens 1,56 meter lang, op den Isten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet vol- bracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Mi litie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, dio voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij do Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewjs van ontslag van den bevelhebber, onder wion hij laatstelijk heeft gediend, een getuig schrift heefc ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heelt hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 10 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. Over de toepassing van het k iesstelsol van Hare sprekende, geeft het Hand, in overwe ging de indeeling te volgen die bij onze gerechts hoven is ingevoerd. Men verkrijgt dan ook wel overschotten, maar die veel minder niteenloopen dan wanneer men provinciegewijze stemt, ter wijl aan do partijen meer speelruimte wordt gelaten en bovenal het provincialisme zich minder kan doen gelden. Alleen zou het blad Zeeland bij. Brabant en Limburg willen voegen, omdat Zuidholland thans reeds een zoo talrijke bevol king. heeft, dat het met Zeeland een te groot district zou vormen, in vergelijking van Hp volgende indeeling bij ver- T V? 99 inwoners: Bevolking Getal Overschot 1 Jan 1881. afgev. der bevolking. 898,735 teerddat geene maten of gewichten tot de ve- rificatie kunnen worden toegelaten, dan die welke behoorlijk droog en schoon zijn en dat j de aanbieders het aan zich zei ven te wijten hebben indien, bij niet inachtneming van dit voorschrift, hunne maten en gewichten onher- ijkt worden teruggegeven dat de belanghebbenden worden gewaarschuwd om, alvorens het ijklokaal te verlaten, nauw keurig na te zien, of hunne maten en gewichten .behoorlijk zijn gestempeld, daar later een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging en dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij beschikking van den 16 April 1872, no. 193, afdeeling 12, Nijverheid, heeft bepaald dat de onderdeden van het gram de verificatie van den herijk uitsluitend aan de ijkkantoren zullen on dergaan. Sneek, den 17 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7'4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. A'oerwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. een bijeenkomst van sociaal-democraten zou zijn verhinderd. Op zijn bureau liggen verklaringen ter inzage, waarin de koffiehuishouders van Wijk en Staats te kennen geven, dat de heer Stork te dezen opzichte geen pressie op hen heeft uit geoefend. Dat de heer Stork zich verdedigt tegen de beschuldiging laat zich begrijpen, maar men zal ongetwijfeld met groote bevreemding kennisne men van den toon, door hem in zijn artikeltje in.’t Paleis van Justitie aangeslagen. Wat het feit, dat de heer Domeia Nieuwenhuis vroeger predikant is geweest,, te maken heeft met de zaak in quaestie, is niet recht duidelijk, terwijl het zeker voor iedereen een raadsel is, waarom de commissaris zich zoo boos maakt, dat hem laat zetelen op de Oudebrug in plaats aan de Oudebrug. Het slotwoord van het schrijven des commis saris luidt:„Geen bezoldigd politie-ambtenaar behoeft eenige vrees te koesteren voor markt schreeuwers, die door leugens trachten te im- poneeren.” Het Paleis van Justitie stelt zich in’t geschil geen partij. De redactie heeft inzage genomen der stukken, maar moet er op wijzen dat daar uit, in verband met andere mededeelingen in de bladen, nog niet blijkt dat de politie als zoo danig zich van inmenging heelt onthouden. Het blad dringt dan ook op een nader onderzoek aan. In verband met den toon van het stuk van den heer Stork trekt het volgende, door ’t Nieuws vau den Dag meegedeelde, de aandacht: „Vrijdag avond heeft da wijze waarop het toezicht uitgeoefend werd in het circus Carré te Amsterdam, bijna aanleiding gegeven tot een botsing tusschen het publiek en een inspecteur van politie, die een bezoeker terwijl deze aan geen verzet dacht op zulk een uitdagen de en onbeschaafde wijze, doorspekt met vloe ken, aanmaande zich te verwijderen van een plaats waar hij stond, dat deze zich daarover terecht gekrenkt gevoelde, gelijk de houding van genoemden politie-ambtenaar dan ook de verontwaardiging wekte van alle weldenkende omstanders. „Het feit, dat bedoelde inspecteur zich ver volgens op de verboden plaats posteerde, daar uitdagend ging heen en weder loopen en juist daar vervolgens met een goeden kennis eenigen tijd ging staan kouten, strekte niet tot verwer ving van eene gunstige meening omtrent ’smans geschiktheid voor de door hem bekleede functie. De politie te Amsterdam schijnt een zonder linge opvatting van haar roeping te hebben. ES M JW K JL 21 fis Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag herijk moeten worden onderworpen dat, ingevolge art. 1 en 4 van het Koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160), Z ZX - belanghebbenden, tegen dadelijke betaling van ben bij dat besluit vastgesteld bedrag, ten bate van - - BEKEND M A K I N G. t BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan het verzoek van den IJker der maten en gewichten te Leeuwarden, brengen ter kennis .van de ingezetenen dat, voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd, in een der localen van do voormalige Meisjesschool in do kleine Kerkstraat, in orde als volgt Uren voor- namid. J’4 8’4-12 1’4-4‘4 8’4-12 1'4-4’4 8'/3-I2 1'4—4% 8’4-12 1’4—3 11-12 1’4-4% 8’4-12 1’4-4 8’4-12 1'4-4'4 8’4-12 1'4-4’4 -- 8'4—12 1'4—3 dat dit jaar al de maten en gewichten aan den dat, ingevolge art. 1 1 ■«s- 11 iimmn™ won i t. [1 1 1 iiwliav.u v I 111 ÜV24.1 6 7 V j ■"K 1 w 1 ft i uvïuuuuu Op VCl'ZOOKL ClCl’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1