MBS- HI llillll 11111! BUD WK DI fflllHEII BE? «MSI» SIM I I 1882. I :n W O IQ TV S T> A. O- zonder >r verne- N V Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. le It It te a 1. Eenige weken geleden is in de provincie Gro ningen een vereeniging ontstaan om het opjagen der huurpryzen van wei- en hooiland door bod- In het verslag der Zuid-Hollandsche maat schappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam over het jaar 1881 leest men o. a. „Directeuren ontvingen voor het onder hunne administratie staande weldadig zeemansfonds van wijlen mej. Ida Maria de Raath, van den heer F. Boogt, art te Den Haag, f 10,000. Deze gel den zijn in een 4 pets, fonds belegd geworden. Dit is dus waarschijnlijk de bestemming, door den heer Boogaart gegeven aan de premie van f 10,000, door den heer Musquetier van de hand gewezen. ADVE11TENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Gepasseerden Maandag werd dr. Anema te Scheveningen geroepen ten huize van C. van den Berg in het duin bij het zoogenaamde Franken slag, om geneeskundige hulp te verleenen aan een vijfjarig knaapje, dat ’s middags ongesteld was geworden. Het kind gaf onder vreeselijke benauwdheden onmiddellijk na de komst van den doctor den geest; dr. Anema schreef den dood toe aan een aanval van kwaadaardige koorts. Donderdagavond werd in hetzelfde gezin weder de geneeskundige hulp van dr. Anema verzocht voor een 7jarig meisje, dat nog dienzelfden avond stierf, terwijl zich voor en na den dood dezelfde verschijnselen voordeden, als bij het kind dat Maandag bezweek, verschijnselen die den arts deden vermoeden, dat beide kinderen vergiftigd waren, vooral toen kort na het intre den van den dood de buik een donkergroene en de beentjes een roode kleur aannamen. Men is zeer benieuwd, wat de lijkschouwing aan ’t licht heeft gebracht. Naar de verschijnselen te oordeelen, kan aan geen metaalvergiftiging ge dacht worden. Men vermoedt, dat de kinderen óf in het duin de een of andere giftplant of het zaad daarvan gegeten hebben, óf giftstoffen heb ben ingeademd bij de mesthoopen, die in de na bijheid van de ouderlijke woning gevonden wor den. Er bestaat niet de minste reden om hier aan een opzettelijke vergiftiging te denken. SNEE K, 21 Maart. Op den buitengewoon zachten winter, die dit jaar zelfs zijn witten donzigen pels scheen te hebben vergeten de gevallen sneeuwvlokken konden althans bijna geteld worden en ons daarom dan ook misschien nagenoeg „geen vorst”, maar wel’ „veldbloempjes” bracht, die hier reeds mid den in de maand Januari uit de weilanden wer den geplukt schijnt een even zacht voorjaar te zullen volgen. De „lieve lente”, die ons gisteren met haar vriendelijke zonnestralen te gemoet trad, vond althans hier reeds overal frissche weilanden, groenende heesters en knop pende vruchtboomen. In enkele tuinen staan de perzikboomen zelfs prachtig in bloei, terwijl in de moestuinen de voorjaars-groenten reeds welig ópschieten, zoodat men hier spoedig de eerste groentes van den konden grond zal kunnen krijgen; altijd natuurlijk als het weerzoo zacht blijft, als tot nu toe. Op ’t oogenblik althans kan men gerust zeg- Dinsdag avond jl. heeft te Amsterdam een po ging tot moord plaats gehad door een Leeuwarden zal dit jaar een groot muziekfeest hebben. Nederland’s eerste toonkunstenaars zullen daar hunne muziekwerken onder eigen leiding doen uitvoeren, door meer dan 250 zangers en zange ressen. ’t Groningerllarmonie-orkestversterkt door artisten uit Holland, zal voor het instrumentaal gedeelte van het muziekfeest geëngageerd wor den. In April beginnen de repetities. De landerijen, waarin de bekende Bonifacius- put bij Dokkum is gelegen, zijn door de gemeen te Dokkum aangekocht. Prof. dr. Kuyper zegt in de Heraut, dat de ziel der Doetincheinsche stichtingen van ds. Dijk krank is geworden, en dr. E. C. Gravenmeijer predikant te Oosthem, schrijft aan de hoofdcom missie der provinciale vereeniging van de Vrien den der Waarheid in Friesland: „gij een enkele uwer uitgezonderd beschouwt de Vrije Universiteit op gereformeerden grondslag te Am sterdam als bijzaak, ja sommigen uwer zouden misschien niet treuren, wanneer die Universiteit, met de mannen daaraan verbonden, verbannen werd naar Siberie.” Met 50 tegen 15 stemmen heeft het Amster- namsche Nuts-departement besloten, de grogjes glaasjes punch niet uit de koffiekamer ZiJ<i gebouw te verbannen. O V E R ZICH T. De clericale oppositie in den Franschen Senaat blijft zich nog steeds heftig aankanten tegen het wetsontwerp tot invoering van verplicht en neutraal onderwijs. In de zitting van Don derdag jl. werden artt. 3 en 4 behandeld en op nieuw’ trok men tegen de godsdienstlooze school te velde, beweerende d t die noodzakelijk een school van godsdienstloosheid worden moest. Ook ditmaal echter werd het uitvoerige en levendige debat besloten met een stemming die ten gunste der regeering uitviel. Met 140 tegen 83 stem men werd het beginsel van den leerplicht in de wet opgenomen. De politiek van het kabinet de Freycinet-Say is het onderwerp van een artikel in het Jour nal des Débats, waarin wordt gezegd, dat dit ministerie zich geconstitueerd heeft met een pro gramma, beraamd door de politieke mannen, welke zich om den premier vereenigd hadden, en dat de financieele politiek het onderwerp eener voorafgane discussie is geweest, welke tot een overeenstemming leidde, aan te duiden door deze woordengeen conversie van schuld, geen uitgifte van rente, geen naasting van spoorwe gen. „Bij het ontwerpen van de begrooting is hierop acht geslagen,” vervolgt het blad, „doch de regeering behoudt zich voor het oplossen van de groote vraagstukken die aanhangig zijn. Nu is de vraagzal de buitengewone begrooting gehandhaafd worden in haren ouden vorm, d. i. zullen elk jaar 500 millioen aan uitgiften er op voorkomen? En zal zij niet slechts dit jaar, maar in do volgende jaren, verlicht worden door een overleg met de spoorwegmaatschappijen? Dit jaar bestaat de medewerking van deze maat schappijen in de teruggave van een aan haar voorgeschoten kapitaalin de volgende jaren zal die medewerking bestaan in hetgeen men noemt de infrastructure, den onderbouw, van de lijnen, die haar voor 15 jaren zullen geconcedeerd of ver- van Nederlands oudste tooneelspeler, de heer Jan Jacob Stoete is in den ouderdom van 78 jaren te Groningen overleden. Sedert ongeveer der tig jaren tooneeldirecteur, was hij, zegt de Pr. Gr. Cl. te Groningen zoo ingeburgerd, dat wij geene bijzonderheden over zijn leven en streven behoeven mede te doelen. Allen, die hem heb ben gekend, zullen zeker gaarne met ons getui gen, dat hij jaren lang een sieraad van ons too- neel, een uitstekende acteur, een zeer verdien stelijke komiek was, tot dat de toestand zijner gezondheid minder w’erd en zijne stem hem hare dienst langzamerhand weigerde. Toch betrad I hij nog gaarne de planken, waarop hij eens zoo- I vele lauweren had ingeoogst. Dezen winter zelfs nog speelde hij meer dan eens mede. Evenals zoovele anderen vóór en met hem, ondervond hij in hooge mate de wisselvalligheden van het le ven van een tooneelspelermaar ook onder de grootste moeielijkheid bleef hij de fatsoenlijke man, van wien ieder met achting en toegene genheid sprak en wiens naam bij vrienden en collega’s zeker nog lang in aandenken zal blij ven. Bij kon. besluit van 15 Maart is aan den vee- I arts P. O. Buy terse te Harlingen den titel toe- I gekend van gouvernements-keurmeester van vee I ®n is hij als zoodanig belast met do visitatie I van vee te Harlingen, vóór de inlading in een II ficliip. naar het buitenland bestemden tevens benoemd tot plaatsvervanger van den districts- veearts, wien Leeuwarden als standplaats is aango- Naar de Prov. Gr. Cl. verneemt is het opera gezelschap te Groningen, onder directie van Fraulein Ledwinkana eene lange lijdensge schiedenis, uiteengegaan. en hooggelden tegen te gaanzij besloot, dat I gen, dat we hier een maand vroeger zijn dan I doen on verin. I o-ewonnlnlr on rW ^ieye” leute zich niet maar zooals gewoonlijk alleen in denalma- in de geheele natuur in al haar schoonheid vertoont. Overalop veld en akker, in tuin en gaard, overal zien wij het ontkiemen en uitbotten van dat eerste jonge frissche leven, dat het oog zoo aangenaam streelt en het hart zoo hoopvol stemt, omdat het een vruchtbelovend jaar voorspelt. t Is zeker te hopen, vooral ook voor onze provincie dat de zoo vriéndelijk opge treden lente ook verder haar zonnigen lach zal blijven behoudendat dus de grillige April maand, die vaak zoo’n zuur gezicht kan zetten, ditmaal weer niet zal bederven, wat haar zus ter, de thans zoo buitengewoon vriendelijke, zonnige maand Maart ons in een goede bui heeft toegedacht. Doet ze dat nietvolgt zo dus haar voorgangster in zachtheid en lieflijk heid, dan twijfelen we er niet aan, of de Mei maand ,.<le schoonste van 1 et jaar” zal zich voor ditmaal ook wel moeten schikken, en op een zachten winter zal niet maar alleen een zachte lente en prachtige zomer, maar ook een rijke herfst volgen, die de schuren van den landbouwer rijkelijk vult voor den alsdan op nieuw naderendon winter. Naar wij van welingelichte zijde men, is bij besluit van deu Minister van Bin- nenlandsche Zaken, het jaarlijksch tractement van den heer J. Lijsten, benoemd als hoofd der Rijks Lagere School te Frederikstford, verhoogd met f 100 en alzoo bepaald op f900. van Februari jl. hadden zij twist gekregen, waar van een scheiding het gevolg was. De man be weerde, dat hem een gedeelte van de meubel stukken toebehoorde, maar de kantonrechter had hem in het ongelijk gesteld. Hierover in de hoogste mate vertoornd, dreigde hij haar te zullo^looden en om aan dat voornemen gevolg te knnnen geven, wachtte hij haar op. Een woordenwisseling volgde, waarop hij haar beet nam, vermoedelijk met een mes een snede in het aangezicht toegebracht en haar in het water slingerde. Gelukkig is zijn opzet mislukt door de spoedige hulp en verkeert de vrouw niet in le vensgevaar. De man is naar de gevangenis ge bracht. en hooggelden tegen te gaan; z-ij besloot, Jut j gcu, uai we uier een - op geen zijner leden em bed zou doen op verhu- I gewoonlijk en dat de de. vrouw met welke hij ongeveer acht jaarlang ringen, waar strijkgeld werd uitgeloof 1. Dever- L buiten echt had huisgehouden. In het begin eeniging de „Koemelker sbond” heeft het zoo ver nak, maar reeds” in gebracht dat thans bijna alle verhuringen wor- j den aangekondigd met de bijvoeging: „zonder uitloving van bod- en verhooggelden, in óen vei- ling.” Een tweede gevolg is, dat alleen lief hebbers bieden, doch het land bijna even duur van de hand gaat. Smederij dojsr Stoom. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I Snoek brengen, ter voldoening aan art. 8 der I Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad no. 95), ter I algemeene kennis, dat zij vergunning hebben I verleend aan den heer S. Hamelin k, directeur I dor Nederlandsche Tramweg-Maatschappij te I Utrecht, en zijne rechtverkrijgenden tot oprich- I ting eener Smederij door Stoom, in het gebouw I Kadastraal bekend gemeente Sneek Sectie A no. I 360 gelegen buiten 't Noord. Sneek den 20 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I de gemeente Sneek, maken aan de ingezetenen I bekend, dat het door hen vastgesteld Primitief I Kohier van belasting op de binnen deze gemeente I gehóuden wordende Honden, voor hot jaar 1882, aan den heer Gemeente-Ontvanger, ter invor dering is overgeven, en alzoo een ieder verplicht is, zijn aanslag op don bij do wet bepaalden voet te voldoen. Sneek don 20 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. Naar het Vaderland verneemt, is het voorstel ’au don h86r Sarmin Lohman, tot wijziging ’an art. 4 der wet op hot lager onderwijs, door do meerderheid der leden van do Tweede Kamer, (he aan het afdeelingsonderzoek hebben deelge nomen, iu beginsel gunstig ontvangen. Het lid van de Tweede Kamer rar. A. J. Th. Lhiiessing van der Hoop van Slochteren is gisteren (Maandag) overleden. Een der uitstekendste geleerden van ons land, Goudsmit, hoogleeraar te Leiden, is Jl- Vrijdag overleden. Bit ’s Hage moldt men Eerstdaags zullen de benoemingen plaats hebben der deskundigen, be last met de herziening der belastbare opbrengst ’an de ongebouwde eigendommen, krachtens de Wefc van 25 April 1879 (Sbtl. no. 89), daar Wen zich voorstolt met Mei a. s. met de voor- loopige werkzaamheden aan te vangen. Hot geheele work zai in drie jaren moeten voltooid ajn. 22 2VÏ A. A. JJ. T, i. H S T K X L A M B. 5* S X.' M K K L, A g» 1 1 1 0 0 0 0 t 3- jr 18 e n Is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1