MEEH'S- B IBIIRTEiïTIE Bill» Nffi DE eEflEEWEEIHETAIlRO.IDISSEJIESTSKEEK. No. 27. Z E V E N“E N-D ERTIGSTE J 882. I W O IC TV S IO _A_ O .3 A KH E f 1000 i eeuwsch diplomaat, nl. een Moor. deze bloei der ging en i het vaartuig der expeditie met zijn stoomschip Gelijk men „Burgerplicht” van Hoe onze fiscus drukpersen voor molens kan aanzien zal menigeen misschien nog altijd niet recht duidelijk zijn. Waarschijnlijk is bij de moeielijke quaestie, wat zulk een wonderlijk ding als een drukpers toch eigenlijk wel mocht Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. sterke drank worden geschonken, niet worden gepolitiseerd, noch getheologiseerd. Prach tige, practische bepalingen. En daardoor alleen vereeniging. Zij vinde navol aangekocht, was uitgeloot, zoodat thans het ge bouw met alle recht het eigendom der vereeni ging mocht heeten. In 1866 opgericht, had deze vereeniging reeds over f 100,000 aan de zieke leden of weduwen uitgekeerd en bleef er nu nog f 26,000 over. In bijeenkomsten of ver gaderingen der leden mag volgens de statuten geën sterke drank worden geschonken, niet tot nog toe onder directie van Victor Driessens stond, aan welke laatste die directie echter niet meer zal worden opgedragen. In zijne plaats zal benoemd worden mejuffr. Beerman’s schoonbroe der, de heer Lensborg, en het moet deze be noeming zijn, die haar bewogen heeft Nederland en ’t Nederlandsch tooneel vaarwel te zeggen. Op de reede te Vlissingen is Donderdag het volgende voorgevallen. Een jongen, die van een Grieksche brik te Antwerpen was gedeserteerd, werd door zijn vader, die tot de bemanning van het schip behoorde, terwijl het schip op de ree de geankerd was, weer aan boord gebracht. Nauwelijks aan boord terug, sprong de jongen over de verschansing te water en zijn vader hem achterna. Deze redde hem ten koste van zijn eigen leven, daar hij, toen men den jongen aan pakte, eensklaps in de diepte verdween. Zijn lijk is nog niet gevonden. ADJ ERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Volgens de N. Rott. Ct. bestaat er plan een emigratiefonds op te richten ter bevordering van de landverhuizing naar Zuid-Afrika. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art 87 der wet op de Nationale ii Militie van den 19den Augustus 1861 (Staats- blad no. 72), brengen door deze ter kennis der I ingezetenen, dat de tweede zitting van den Mi- I litieraad voor deze gemeente zal worden gehou- den te Heer enveen, op Dinsdag den 18 April 1882, des voormiddags ten 9 */2 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane za ken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan; 2°. hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Snoek den 31 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. In September jl. is de heer Ancion, sigaren fabrikant te Den Bosch, van daar gevankelijk naar Middelburg vervoerd als een gemeen mis dadiger, alleen op vermoeden van een postamb tenaar, dat hij een van de bekende nagemaakte „f 25-bankbiljetten” voor een echt zou hebben aangeboden. Hij werd zeer spoedig in vrijheid gesteld, omdat cr geen onkel bewijs voor ’t ver moeden aanwezig bleek. De heer Ancion heeft van zijn onschuldige gevangenisneming mededeeling gedaan aan den minister van justitie en thans van den procureur- generaal bij het hof te Den Haag het volgende schrijven ontvangen: „Ik heb de eer hierbij aan UEd., namens den heer minister van justitie, het leedwezen van Zijne Excellentie te betuigen over het gebeurde met betrekking tot de aanhouding en overbren ging naar Middelburg, die het onderwerp uit maakte van het door UEd. ingediend adres, onder verdere mededeeling dat de noodige ver- toogen dienaangaande gedaan zijn aan de ter zake betrokken ambtenaren. De heer Ancion plaatst dat schrijven in de N. R. C. en verklaart dat deze verklaring van den proc.-generaal namens den minister voor hem de grootste voldoening is. Het Politieblad bevat een lijst van verwijder de vreemdelingen. Bij het signalement van een dezer, een Duitsche 26jarige gehuwde vrouw, volgt na de gewone kenteekenon omtrent oogen, neus, mond en kin, heel lakoniek: „baard en knevel rossig.” De vereeniging „Neerlands Werkman” te Am sterdam, die ruim 1700 leden telt, welke we kelijks elf centen contribueeren, om in geval van nood bij ziekte, ouderdom of overlijden on dersteuning te erlangen, vierde Zondag feest i ter gelegenheid vau de aflossing van alle schuld, zijn, hulp gezocht bij eene autoriteit en is de die op het gebouw der vereeniging, Suikerbak- zoekende terecht gekomen bij een 16de kersteeg, rustte. De laatste obligatie van f 1000 j eeuwsch diplomaat, nl. een Moor. pi de geldleeniug, waarvoor het gebouw was Tegen ’t eind der 16e eeuw kwam een Moorsch Volgens het Vaderland wordt voor de vaca- ]U1,6JU kiesdistrict Hilversum, ontstaan door 'et bedanken van den heer A. Schimmelpennick <U1 der Oije, aldaar als candidaat genoemd mr. 'll "us, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Men verneemt, dat, na afloop van hare ver- ^'öteiiis bij ’t Nederlandsch Tooneel, 30 Sop- ernber a.s., Mejuffrouw Beermans voornemens 's zich niet meer bij een Nederlandsch gezelschap G verbinden en Nederland zelfs geheel te ver- Zij wd zich te Antwerpen vestigen !lc" daar verbinden aan den schouwburg, die De tijd voor de internationale Noordpool-ex- peditie nadert. De mannen die het Nederlandsch station te Dicksonhaven moeten bezetten, zul len met 1 Juli in zee gaan. Intusschen heeft die zaak nog velerlei bezwaren. Alleen het overvoeren der reizigers en van de talrijke be- noodigdheden is reeds een moeilijkheid. Een Nederlandsch schip daarvoor te bekomen, bleek, naar het U. D. meedeelt, ónmogelijk. Dit zou misschien der goheele beschikbare som ver slinden. Men heeft dus buitenlands moeten zoe ken en schijnt op weg, na herhaalde correspon dentie met Nordenskjöld, Sibiriakoff en baron Knoop, in een der noordelijke havens een scheeps gelegenheid te zullen vinden, die toch al groo- ter uitgaaf zal eischen dan men eerst had ge- I meend. Kapitein Burmeister, die reeds jaren do monding der Yenissej bezocht, zal waarschijnlijk vergezellen. Hetzelfde blad deelt nopens de expeditie nog het volgende medeHet personeel is nog niet compleet. Dr. M. Snellen gaat meê als hoofdleider, de luit, ter zee L. A. II. Lamie zal de astro nomische en hydrografische waarnemingen doen en dr. Snellen behulpzaam wezen bij de abso lute en andere magnetische bepalingen; de doc torandus H. Ekama zal physische observation doen, ’t noorderlicht, de bijzonnen enz., nagaan; de geneesheer en natuurhistoricus moeten nog gevonden worden. Men moet zich niet voorstellen, dat Dickson haven een bewoonde plaats is. Er is niets dan een vrij veilige baai; het land is geheel onbe woond, Er zjjn dus ook geen werklieden, en de leden der expeditie zullen zelven hun hnis en de bijgebouwen moeten opzetten. Daartoe moet alles worden medegevoerd. Men moet over winteren bij een koude, die kwik doet bevrie zen, zoodat er de thermometers met wijngeest moeten gevuld worden. Aan koopen op de plaats is niet te denken. Men moet dus provi and medevoeren voor 700 dagen; er moet aan alles gedacht worden; en als alles op de plaats is, zal men den voorraad goed moeten verdoelen. Instrumenten van allerlei soort moet men mede- nemen niet alleen, maar ook wat noodig is om die eventueel te repareeren. Behalve 100 ton steenkolen met kachels, moeten petroleum tafel- en keukengereedschap pen, bedden en beddengoed, kleederen, wapenen, ammunitie, allerlei spijzen die kunnen bewaard worden, erwten, boonen, vleesch in bussen, spek, stokvisch, aardappelen, gort, meel, suiker, koffie, thee, melk in blikken, limoensap, bessensap, stroop, kaas, azijn, zout, peper, specerijen, tabak, spiritus worden medegevoerd. Vele geschenken zijn ontvangen. Tevens hoopt men een kleine bibliotheek, een speeldoos of orgel mede te kun nen nemen. Men moet zelf kunnen smeden, timmeren, verven, schoenen en kleederen maken en alle werktuigen daarvoor hebbenmen zal ook zelf moeten koken en brood bakken. En de koude zullen de heeren moeten bra- veeren. Want men kan niet in de warme ver trekken blijven. Het magnetisch observatorium is door een 60 meter langen gang van het woon huis gescheiden; daar mag niet gestookt wor den, dat zou de magnetische instrumenten storen. Om de astronomische waarnemingen te doen, moet het dak van het astronomisch observatori um gedeeltelijk kunnen geopend worden. Wind, weer en noorderlicht moet men in de open lucht observeeren. Elk uur moeten de thermometers worden afgelezen, en de thermometers moeten ver genoeg van de woning verwijderd zijn om geen invloed van de uitstraling te ondervinden. De overwintering moge interessant wezen, zij, die er aan deelnemen, zullen zich talloozc ont beringen, enorm veel ongerief, ontzaglijke koude moeten getroosten. Zij doen dit om voor han del en zeevaart, maar vooral voor de wetenschap en meerdere kennis der aarde nuttig te zijn. Jacht op eerebetoon of om effect temaken, kan geen motief hier zijn. Een hoogere ambitie drijft de kloeke mannen om het offer te brengen van twee jaren van hun leven. Mogen zij het met den meest gelukkigen uitslag doen! Do aanvang van don zomerdienst op de spoor wegen in Nederland is door den minister van Waterstaat handel en nijverheid voor dit jaar vastgesteld op 1 Juni e.k. De kosten van het lager onderwijs in 1880 beliepen voor het Rijk f2,223,177,37'/2 en ver meerderde dus met f1,004,121,82, welke ver meerdering het gevolg was van de invoering der ‘ufV0 Wet’ van een ru"ue toepassing van art. 3 der wet van 1857 en van de meerdere uit- gaven voor de opleiding van onderwijzers. Do gemeenten gaven zuiver voor het doel uit f'>,523,004,64. Het zuiver bedrag der uitgaven door rijk, provinciën en gemeenten, in 1880 voor bet lager onderwijs gedaan, bedroeg f8,365,877,65, tegenover f7,387,158,64 in 1879. Voor alle inrichtingen van onderwijs (met uitzondering van hot militair onderwijs, van dat m de gevangenissen en van het onderwijs aan de bewaarscholen) gaven rijk, provinciën en ge meenten in 1880 uit f 12,364,623.62 tegenover f 10,860,898,61 in 1879. Do Ncderlandsche maatschappij voor tuinbouw Plantkunde heeft do volgende prijsvraag uit geschreven Een overzicht van aanbevelenswaar dige siergewassen, geschikt om in Nederland als alleenstaande gedurende korteren oflangeren tijd ?a" het jaar of wel het geheele jaar in de open U(mt te kunnen verblijven.” voor een voldoend antwoord looft de maat schappij uit haar gouden medalje en twee honderd gulden. weet, is op uitnoodiging van te Amsterdam eene commissie gedelegeerden uit vrijzinnige Kiesvereen. in de voornaamste gemeenten in Holland bijeenge komen om te overleggen, welke weg ter ver betering van het bestaande kiesrecht moet wor den ingeslagen. Uit het thans bekend gewor den verslag der commissie, bestaande uit de heeren A. F. K. Hertogh (Kiesv. „Burgerplicht” te Amsterdam), T. M. O. Asser (Kiesv. „Grond wet” te Amsterdam), D. van Tienen Jansse (Vrijzinnige Kiesv. te Dortreoht), G. Belinfante (Kiesv. „Algemeen Belang” te ’s Hage), P. G. Bijstra (Kiesv. „Rotterdam” te Rotterdam), J. G. Philippi (Vrijzinnige Kiesv. te Rotterdam), G. H. van Bolhuis (Kiesv. „Utrecht” te Utrecht), blijkt, dat zij geen afdoende verbetering in den staatkundigen toestand mogelijk acht zonder Grondwetsherziening, maar evenzeer, dat deze thans niet verkrijgbaar is. Er moet daarom eene oplossing binnen de perken der Grondwet gezocht worden, namelijk door censusverlaging, waartoe het rapport echter geen cijfers aan de hand geeft, wat de wetgever behoort te doen. Verder acht de commissie vaste kiesdistricten noodig, dus groote distristen (geen provinciale) om het getal Kamerleden gelijken tred te laten houden met de bevolking, en dan volgens het proportioneel stelsel. Die veranderingen zal men, volgens het rapport, vellicht het best bij afzon derlijke ontwerpen aan de orde stellen. Omtrent het jl. Vrijdag te Parijs geteekende nieuwe handelstractaat kan gemeld worden, dat de Fransche Regeering bij het voeren der on- derhandelingen daarover de meest mogelijke vrij gevigheid heeft betoond en is tegemoet gekomen aan al de bezwaren, welke onze Tweede Kamer geleid hebben tot afstemming van het vorige tractaat. Alleen de rechten op de invoering in Frankrijk van aardappelenmeel maken daarop een uitzondering. Voor deze is het niet moge lijk geweest minder dan 4 pet. te bedingen. Natuurlijk zullen er, behalve de aardappel- meel-fabrikanten, nog veel meer ontevredenen gevonden worden, maar moeielijk is het, om het steeds iedereen naar den zin te maken, vooral als het geldt den geheclen in- en uitvoerhandel van een land te regelen in een 25tal artikels. Over het algemeen geloof ik echter, dat wij al leszins redenen van tevredenheid kunnen heb ben over het tractaat, zooals het nu luidt. Sedert Zondagochtend bevindt het document zich in handen der Ncderlandsche Regeering. Zaterdagavond is het per koerier naar ’s Hage gezonden. L «SP IB E M K K B L A 0 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1