ril ih EI IDimiTBLU) M JE U ’HUI El HET 1MHIHT SBL 1 No. 29 1882. woensdag EEST. 13 APHIL, tot zijn Gam- warme medestander, Sneek, ®aris des Kouiugs in Friesland Maart -- - a&l blad N< jacht- t„ 1Ö82/1S83 - KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van zijn redelooze beschermelingen een oprecht vriend en een krachtigen beschermer. maakt bij deze aan de ingezetenen bekend dat de verzoekschriften ter bekoming van jacht en visehacten, vergunningen tot het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, of tot uitoefening der visscherij met één vischtuig, alsmede de aanvragen om registratie van een denkooien, duiventillen en zwanendriften, van af heden ter Secretarie dezer gemeente koste* loos verkrijgbaar zijn gesteld. Sneek den 8 April 1882. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. aangesteld en dus een bezoldigde staatsbediening heeft aanvaard. De reden waarom de heer F. II. H. Borret heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Ka mer, is, dat hij administrateur was van domei nen van wijlen Z. K. II. Prins Frederik, doch Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. t Donderdag avond is in het Café Vondel in de Vondelstraat te Amsterdam een gasontploffing ontstaan, die vreeselijk in de losbarsting moet geweest zijn, en voor een paar bezoekers nood lottige gevolgen kan hebben. Een lek moet ontstaan zijn in een gasleiding tusschen het pla fond in de groote zaal en de ontploffing heeft een ware verwoesting aangericht. Het geheele buffet, biljart, alle ruiten en onderscheidene stoe len en tafels werden vernield. De directeur van de nieuwe manége, die juist met een vriend hier een glas bier zat te drinken, word als ’t ware opgenomen en door de zaal geslingerd, zoodat van eerstgenoemde beide boe nen werden verbrijzeld en de andere heer belangrijke wonden bekwam, wat eveneens het geval met een kelner moet geweest zijn, die al len naar ’t Gasthuis werden vervoerd, terwijl de zuster van de vrouw des heeren Hieber, de eigenaar van het café, mede kwetsuren bekwam. Door den gemeenteraad te Amsterdam is «net algemeene stemmen minus één (die des heeren Insinger) tot de wederinvoering besloten van een inkomsten-belasting, thans met ambtshalven aanslag en met openbaarheid van kohieren. Bij die van 1877 was eigen aangifte het grondbe ginsel en bleven de kohieren geheim. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Hilversum, ter vervanging van den heer A. baron Schimmelpenninek van der O ye, zal plaats hebben op Dinsdag 9 Mei e.k. ’t Vaderland zegt Het nieuwe reglement op den schoolbouw is reeds bij den Raad van State aanhangig gemaakt en kan dus binnenkort worden afgekondigd. Naar wij vernemen, zal het in het algemeen zeer mil de bepalingen bevatten en de regelen voor het bijzonder onderwijs tot een minimum beperken. De gerechtelijke instructie betreffende den te Veere gepleegden mooid is gesloten. Er zijn ver over de honderd personen gehoord. De vermoe delijkedader blijft, in weerwil van de talrijke bezwaren, tegen hem gerezen, hardnekkig ont kennen, ook in blieven aan zijn moeder. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In den nacht van Zondag 2 April jl. ontstond onder de gemeente Loon op Zand op twee plaat sen brand. Aan onvoorzichtigheid, broeien van hooi of andere omstandigheden viel niet te den ken, maar algemeen werd de oorzaak aan kwaad willigheid toegeschreven. Daarin heeft men zich niet vergist, want te Waalwijk is thans gevan kelijk binnengebracht zekere A. van Vuren Arn. zoon, uit Sprang, die beleden heeft den brand gesticht te hebben. Hoewel deze persoon be kend stond niet wel bij het hoofd te zijn, is hij reeds meer voor dergelijke kwaadwilligheid met de justitie in aanraking geweest, en is het te hopen, dat hij nu onschadelijk worde gemaakt. In de vorige week is te Overschie overleden de heer P. II. Martin, weleer de alom bekende dierentemmer, daarna directeur der Diergaarde te Rotterdam. De 89jarige grijsaard, schrijft de N. R. C., heeft tot in zijn laatste, langdurige ziekte getoond, welke ontzettende lichaams- en wilskracht er in hem woonden, evenzeer als uit zijn woorden, in oubewusten toestand geuit, nog steeds zijn groote liefde voor de natuur sprak. In den vollen zins des woords was de overledene een selfmade man, en de talrijke merkwaardigheden van zijn veelbewogen leven zijn aan de moesten bekend uit de reeds vóór eenigen tjd van hem verschenen levenschets. De vrienuen van dieren en planten verliezen in en warmo medestand I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter algemeene kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan Geert Visser, van beroep Winke lier te Sneek en zijne rechtverkrijgenden, tot oprichting eener Eest ten behoeve zijner tabaks- kerverij in het gebouw kadastraal bekend ge meente Sneek Sectie B. no. 2290, gelegen in de Brouwersteeg. Snoek8 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. BEKEN D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen bij dezen op, alle personen, welke als gehuwd of' als weduwnaar met kind of kin deren in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klassen te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene rol ge rangschikt moeten worden, om van zulke veranderde omstandigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven vóór den 15 der vol gende maand, zullende bij verzuim dezer aangif te de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voormeld koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd en bovendien tot eene geldboe te en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belangheb benden gebracht, dat zij, die hun 34e jaar heb ben voleindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen worden ontslagen, wordende dus elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterlijk vóór den 30 Juni aanstaande ter Secretarie aan te geven. Sneek den 11 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ.* B E K E N D M A K I N G. De BURGEMEESTER van de Gemeente Gelet op eene missive van den heer Commis- 1 van den 24 1882, le Afdeeliug J. no. 94, Provinci- d No. 56, betrekkelijk de aanvragen om en visehacten enz. voor het saizoen van w v i thans in dezelfde betrekking van Rijkswege werd Martin een overtuigd I de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staats blad no. 72), brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat de tweede zitting van den Mi litieraad voor deze gemeente zal worden gehou- den te Heerenveen, op Dinsdag den 18 April 1882, des voormiddags ten 9 */2 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om- I trent alle in de eerste zitting niet afgedane za- I ken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of I nommerverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen I wiens zaak in de eerste zitting niet I is afgedaan; bib die voor een loteling als plaatsver- I vanger of als nommerverwisselaar verlangt op I te treden. Sneek den 31 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der I gemeente Sneek, maken belanghebbenden be- I kend, dat tengevolge van vertrek en overlijden I zijn benoemd tot Plaatsvervangend-Schatter voor het vergun- I nmgs-recht voor den verkoop van sterken drank I m het kleiuC. II. Visser I tot Her-SchatterM. E. Pino, en I I laatsver vangerTh. B. Spoelstra. I a ^°°G8 wordt belanghebbenden medegedeeld, I dat de Plaatsvervangers Visser en Spoelstra, I joop zoover zij niet als zoodanig voor de gemeen- I >e behoeven op te treden, kunnen worden aan- I gewezen als Her-Schatter van wege hem, die I kJ'Schatting. aanvraagt. Tevens wordt belang- I hebenden ter kennis gebracht, dat door den Kijks-Ontvanger alhier als Her-Schatter is be noemd: P. E. van der Werf, Timmerman alhier, öneek den 6 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van bneek herinneren, naar aanleiding van art. 18 -Van 4 December 1872 (Staatsblad no. to4), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor oanmclden ter Secretarie der gemeente, gelegen- I *®’d wordt gegeven tot Kostelooze inenting en Ber-enting. Sneek den 7 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. OVERZICHT Do Paaschweek is gewoonlijk meer rijk aan eieren, dan aan politiek nieuws, en ook thans valt geen uitzondering op dien regel te consta- teeren. Onze gevederde huisdieren, die, zooals men weet, een belangrijke rol spelen bij het paaschfeest, hebben hun gewonen plicht gedaan zij hebben heel wat paasch-tafels van ’t noodige voorzien on heel wat magen gevuld. Maar ma dam „Politiek”, die er maar nooit bijzonder werk van schijnt te willen maken, om óók op de „erkende christelijke” feestdagen haar nieuwtj es- lievende volgelingen een wel voorziene disch aan te bieden, geeft dit jaar al een bijzonder schra le schotel. Als men ’t deksel er afneemt, vindt menniets dan een ledige eierschaal, waar op geschreven staat: algemeene parlementaire paasch-vacantie. ’t Gaat er misschien in ’t be lang der menschheid niet minder om, dat de par lementaire werkzaamheden wat rusten en ma dam „politiek” dus ook een beetje vacautie neemt, maar zij diende er toch voor te zor gen, dat ook de dagbladschrijver voor de paasch week „geborgen” was en zijn lezers behoorlijk tevreden kon stellen. En juist dat doet de ondankbare - ondankbaar, omdat ze zooveel aan de pers verplicht is juist dat doet ze nier. Zij laat ook hem zich bijna blind staren op de leêge eierschaal, om daaruit ’t een of ander nieuws te putten, wat hij aan zijne lezers kan op- disschen. En de arme, die niet meer kan ge ven, dan ’tgeen hij ontving, moet zijne lezers tevreden stellen met weinig, en dan nog wel weinig belangrijk, nieuws. Dat weinig belangrijke geven wij dan ook hier terug aan onze lezers. De Fransche Bisschoppen hebben de stille week doorgebracht met de overpeinzingen over de wet van den leerplicht en over de wijze waar op die wet krachteloos is te naken. Jules Simon is een innige vijand van Gam- betta en zijne pen toont dit zonder eenige ach terhoudendheid nu de ex-Minister President mees ter trachtte worden van verschillende Panjsche Dagbladen, „Er is schrijft hij in zijn Blad le Gaulos tweeërlei manier om te toonen dat men de menschen veracht. „De ee.-ste bestaat hierin, dat men alles met geweld doordrijven wil. De tweede dat men alles te koop acht. Misbruik te maken van bedreigingen, of met beloften te paaienvoortdurend de hand op te heffen om te kastijden, of in. den zak te tasten om met geld voor den dag te komen, dit is tweeërlei manier van doen, die beide bewijzen, dat men voor zijne tijdgenooten en medeburgers weinig achting heets. Nooit wellicht is zoozeer gere kend op de uitwerking van bedreigingen. Teu opzichte van de drukpers bezigt men geenè be dreigingen. Men kan de bladen die lastig zijn niet lang den mond snoeren en derhalve tracht men ze te koopen door geld. Schrijvers worden vaak gekocht, maar het was meesttijds eene slechte handel Doch zich in te beelden, dat men meester van het land worden kan, als men dagbladtitels en abonnementslijsten koopt, dat toekent een buitensporig geloof aan de domheid en sulligheid der menschenIs het tegen woordig oogenblik wel geschikt om een heir van lofredenaars aan te werven, nu men alle reden heeft om bescheiden te zijn Men meent te weten dat het niet aan betta gelukken zal meester te worden van het Petit Journal, op welks bezit bijzonder veel prijs 5»™ KEI BUITEL L. A N 19 IS 1 ft IV JE N L A *1» C

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1