■ins- a motih w i® de I r N I :s No. 30 1882. Pre 3 ,1. h 1- le 5 0 '6 11 n it e. 5 0 1. 2. Mededeeling 3. Goedkeuring eener af- 1 1) I De burgemeester van Den Haag heeft tils hoofd van de gemeente-politie gemeend een cir culaire te moeten richten t\an de hoofden, zoo wel van de openbare als van de bijzondere scho len te dier stede, naar aanleiding van de toene mende, verregaand onbetamelijke gedragingen van vele der schoolgaande jongens in die gemeen te op de openbare straat. 9. Goedkeuring t van uitbreiding der gemeente-gasfabriek. 10. Vaststelling van eene verordening op het en bestuur der gemeente-gasfabriek. Voorstel tot het indienen van een adres ter terugbekoming van de Rechtbank alhier. Men schrijft uit ’s Hage aan de V. Rott. Crt. liet bericht, dat do Tweede Kamer den 24 sten April weder bijeen zou komen, is niet ge heel juist. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat, met Frankrijk gesloten, is nog niet door den Raad van State onderzochteerst wanneer zulks geschied is, kan het door de Re- geering naar de Staten-Generaal worden gezon den en daarna de Tweede Kamer door den voor zitter worden opgeroepen. Tot nu toe is dus niet te voorspellen, wanneer de Tweede Kamer zal bijeenkomenbijzondere haast is er niet, want de Fransche Kamers komen eerst den 2den Mei bijeendaarenboven zijn er zeer weinig zaken, die afgedaan kunnen worden, zoodat als de Twee de Kamer bijeenkomt, zij uit gebrek aan werk zeer spoedig weer uiteen aal moeten gaan. Zeker broodbakker te Amsterdam, die evenals het meerendeel zijner vakgenooten aldaar bij ieder brood een kaartje uitreikt, waarvan er honderd recht geven op één Paaschbrood, had aan een zijner klanten vier en twintig Paaschbrooden aan te bieden. Dat gezin, uit 7 personen sa mengesteld, heeft dus in ’t afgeloopen kerkelijk jaar 2400 brooden opgepouzeld. Niet minder dan 3365 processen-verbaal zijn sedert de invoering der drankwet (1 Nov 1881) tot op 1 April jl. door de Amsterdamsche poli tie opgemaakt tengevolge van die wet. de naam van hem, aan wien de vergun- het woord: wat de localiteit aangaat, in het slot van - - - -de tijd, gedurende welken daarin geen sterken drank Uit Oosterond meldt men aan de Stand., dat den 2den April te Leeuwarden de likwidatie tusschen de voormalige en de tegenwoordige be- heerschers der rijke kerkegoederen heeft plaats gehad? zoodat het proces-Oosterend thans voor goed is geëindigd en het floreenstelsel voor al tijd tot de geschiedenis behoort. SNEEK, 14 April. Woensdag avond jl. had hier, bij de aankomst van den laatsten tram uit Bolsward, weer een ongeluk plaats. Een der geëmployeerden bij den tram, de heer P. alhier, had de onvoorzich tigheid bij den ingang van het hek te gaan VERGADERING vak Sneer, uur, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen bij dezen op, alle personen, welke ais gehuwd of als weduwnaar met kind of kin deren in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij, in liet vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klassen te verbl jven, en dus alsau in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene rol ge rangschikt moeten worden, om van zulke veranderde omstandigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven vóór den 15 der vol gende maand, zullende bij verzuim dezer aangif te de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voormeld koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd en bovendien tot eene geldboe te en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belangheb benden gebracht, dat zij, die hun 34e jaar heb ben voleindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen Worden ontslagen,- wordende dus elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterlijk vóór den 30 Juni aanstaande tor Secretarie aan te geven. Sneek den 11 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. was gegaan, gelukte het de woestaards te doen af houden. De trein van den Oosterspoorweg, die ’s avonds 8.20 van Amsterdam vertrekt, is op Paaschmaan- dag op het tweede viaduct in aanraking geko men met eenige wagens van den Rijnspoor, die naar ’t schijnt te ver vooruit geschoven waren en op de lijn van den Ousterspoor stonden. De wagens werden heen en weder geschud, een paar voetplanken weggeslagen, enz. De schrik van de passagiers was groot en deze vermeer derde nog door het in brand raken van een wa gen door het gas. Een paar personen zijn gekwetst. Volgens de Standaard is een bejaard man uit Maartensdijk gewond door een ijzeren stang welke door liet raam vloog. De passagiers moesten in een an deren trein overstappen en werden weer naar Amsterdam teruggevoerd velen misten daardoor de aansluiting. De passagiers van Zwolle b. v. konden den Centraal niet meer halen. Van Hil versum af liep, toen daar het niet tijdig ver trek van den laatsten trein werd gemeld, dade lijk een extra-trein naar Amersfoort, die de aan sluiting haalde. In de Betuwe begint de nijverheid aan de veeteelt kwade parten te spelen Langzamerhand zijn verscheiden menschen, die tot hun gerief en hun voordeel een enkel melkbeestje hielden, genoodzaakt geworden dit te verkoopen, door dien het pachten van geschikte weiderij hoe lan ger hoe moeilijker werd. Het ouderwetsche ge slacht van landeigenaren, die met hart en ziel aan hun eigendommen hingen, gaat van liever lede den weg van alle vleesch, en het jongere geslacht, minder gehecht aan klei, verkoopt maar al te graag, tegen Imogen prijs, zijn beste wei landen aan steenbakkers, die in korten tijd het heerlijkste groen in een modderveld veranderen. M enige sehoone boomgaard is al in een tabaks veld herschapenhoe langer zoo meer verdwijnt nu ook het schilderachtige, dat de Betuwe zoo ruim bezat in hare met kostelijk vee bezaaide uiterwaarden. Eenige heeren hebben een vennootschap ge vormd met een kapitaal groot f600,000, om daarvoor in ons land op te richten twaalf room boterfabrieken, te beginnen te Sneek en Bols ward. De heer J. Th. Waller van Anna Pau- lowna is met de hoofddirectie belast. Bij den Raad van State is een wetsontwerp aanhangig tot het sluiten van een 3 percent geld- leening van ongeveer 80 millioen. Deze leening moet, grootendeels strekken tot dekking der te korten van de Indische begrootingen. de Vondelstraat te Amsterdam zoo deerlijk aan de beenen gewond werd, is zeer bevredigend. Na een nauwkeurig onderzoek hebben de ge- neesheeren de hoop te kennen te gegeven, dat hij vermoedelijk beide beenen zal behouden. De wonden hebben een gunstig verloop. sterdam te melden. Op de Jodenbreestraat is Zaterdag morgen een melkmeisje van een hooge trap gevallen. Zij was onmiddellijk dood. Voorts zijn een paar werklieden door het omvallen van een stuk muur van een in herbouw zijnd huis zwaar ge kwetst. Zondag namiddag had te Veendam een aller treurigst ongeval plaats. Terwijl eenige buur meisjes aan ’t beneden Oosterdiep zich in de schuur van den heer Bakker, landbouwer, met het kaatsspel vermaakten, rolde een dor ballen achter eene brug of badde, die schuin tegen een muur stond. Bij ’t terugkrijgen werd het bo vengedeelte door eenige meisjes van den muur verwijderd met het ongelukkig gevolg, dat de brug heelemaal oversloeg en neerpiofte op het achtjarig dochtertje van den winkelier B. Veld man. In plaats van dadelijk om hulp te roepen verlieten de overige meisjes in stilte de schuur en vertelden uit vrees voor straf niets van ’t gebeurde. Eerst laat in den avond, nadat de ouders reeds eenige uren hun lieveling hadden gezocht, vertelde een der meisjes, dat het onge val niet langer durfde verzwijgen, wat er met haar ongelukkig speelmakkertje was gebeurd en waar het zich beyond. Geheel verminkt werd het lijkje onder de brug weggehaald en naar de ouderlijke woning gebracht. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Een landbouwer in Achtkarspelen is naar Amerika vertrokken, de diaconie-kas met zich nemende en zijn bemiddelde vrouw achterlatende. Misschien wil de brave man er in de Nieuwe wereld wel weer wat bij „diakenen”. De officier van justitie te Hoeren veen ver zoekt in het Politieblad opsporing van Albert Hendriks Kuipers, landbouwer te Steggerda, volgens inlichtingen vertrokken naar Noord- Amerika, die bij vonnis van de arr.-rechtbank te Heerenveen, d.d. 15 Dec. 1881, ter zake van moedwillige mishandeling, veroordeeld is tot eene geldboete van f15 of subsidiaire gevange nisstraf van 3 dagen. Kuipers schijnt dus nog al iets opzijn boekje te hebben, wat het vertrouwen op zijne leiding bij de emigratie-lustigen wel niet zal versterken. In strijd ook met het vonnis der Rechtbank te Groningen in zake de firma v. Heyningen Bosch Co. hebben Ged Staten van Groningen jeclame van de firma Erven v. d. pers niet is een molen in den geest der patént- wet en dus niet afzonderlijk behoort te worden aangeslagen. BEKEN 1) M AKIN G. Wettelijke bepalingen omtrent het verkoo- Pen van sterken drank in ’t klein, na 1 Mei 1882. De BURGEMEESTER, Hoofd van Politie dor Gemeente Sneek, herinnert allen, die vergun ning hebben bekomen, om na 1 Mei e. k. ster ken drank in ’t klein te verkoopen, aan het be paalde bij art. 13 der desbetreffende wet, lui dende In elke localiteit waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, moet een door den gemeente-secretaris gewaarmerkt afschrift der vergunning, alsmede een gedrukt exemplaar dezer wet duidelijk leesbaar zijn op gehangen. Tevens moet boven of ter zijde van de bui tendeur, die toegang geeft tot de localiteit, j/u luvsm U13t duidelijke letters te lezen zijnI der nieuwe Voor de verkiezing van een lid van de Twee de Kamer te Stgenwijk zijn uitgebracht 1348 stemmen, waarvan 5 van onwaarde. Gekozen werd de heer G. H. van der Hoop (cand. der anti-rev. en Cath.) met 718 stemmen. De heer mr. P. J. G. van Diggelen (cand. der liberalen) had 624 stemmen. a ie I ;r ;d Woensdag hebben te Hellevoetsluis ongere geldheden plaats gehad, die echter vrij goed zijn afgeloopen. ’t Gold een standje, uitgelokt door eenige „slampampers”, dat zijn mannen die bij ’t binnenkomen der schepen dienst doen door touwen aan wal te brengen, enz. De heer A. Mes, die een eigen vast korps wilde in het leven roepen, is daarvoor door de „vrije” slampampers onderhanden genomen. Toen de Piet Hein, waarop de heer Mes zich bevond, Woensdag te Hellevoetsluis aankwam, werd zij begroet door een regen van steenen en andere projectielen, en eischten de aanvallers de uitlevering van den heer Mes, die zich aan boord bevond en in de kajuit vluchtte. Niet naar buiten kunnende schutten, was de kapitein genoodzaakt met volle kracht naar Nieuwesluis terug te keeren, waar hij evenwel ook werd opgewacht doorslampam- pers, die op nieuw de uitlevering van den heer staan, waarlangs de locomotief bij het binnen- M. eischten. Alleen door de tegenwoordigheid rijden nagenoeg onmiddellijk moet passeeren. van geest des kapiteins, die den muitelingen j liet treurig gevolg was, dat hij tusschen de lo- i.i... .i.i. j i n _...i. V[U1 y001.j comotief en de paal beklemd geraakte en per Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. 1°. ning is verleend 2°. het woordvergunning. de derde zinsnede van art. 6 bedoeld. verkocht noch geschonken wordt. gemaand, te zorgen, dat op 1 Mei aanstaande hieraan voldaan zij, zullende hierop streng ge let en tegen de nalatigen onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt. Sneek. 14 April 1882. De Burgemeester, Hoofd van Politie voornoemd, J. van DRIESSEN. De toestand van den heer Kras, de directeur -- j manege, die bij de gasontploffing in 1 wijs maakte, dat de jieer M. onderweg van den Gemeenteraad op Zaterdag 15 April 1882, ’s namidd. 6 Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. van ingekomen stukken, enz. "-en overschrijving op do begrooting der Arm voogdij, dienst i881. 4. Goedkeuring der rekening van het Old Burger Weeshuis over 1881. 5. Alsvoren der Stadsreiniging. 6. Alsvpren van de Kamer van Koophandel. 7. Vaststelling eener Instructie voor de Plaat selijke Schoolcommissie. 8. Behandeling van een adres der Roomsch- Catholieke gemeente. 9. Goedkeuring van te brengen wijziging in het plan 1" beheer 11. s\n m ii n iBMDraiw sum. V. H I N N M N IL A 6 II f. Io 0 1. '0 10 "J d xvvwuvuiu ILL HUI AV ordvutlc cilziUU lOCLOT umoxiuü a><%u".

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1