IMWE III HET MMSSHHIT SIH. DJ 1 1. II No. 31. Z E V E N-E N-D ERTIGSTE JA.ARGA.NGr. 1882. 7 W OEAJSD A G ie 3 PERS. Men schrijft uit den Haag aan de Zutf. Crt. I f 1 I. 37 20 ,76 b Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. W. w V ir s. ie 2 a. Is rk t- 2 u 1, 1 ‘1, 1- 18 e, s- ie o 1- t- te COMMISSARIS van POLITIE te Sneek, waarschuwt tegen de firma Doesburg en gevestigd in de Schoolstraat 28 te Rotter- Naar men meldt zal de begaafde tooneelspeel- ster, mej. Jos. de Groot, zich in den echt be geven. Dezer dagen verloofde zij zich met den zoon van een der voornaamste bankiers van Am sterdam. De Haagsche dames klagen volgens de Haag- sche kout der Pr. Gr. Crt. vreeselijk over de schade, die de sporen der officieren aan hare baltoiletten toebrengen. Hoe gaarne zij ook met de mannen van het zwaard rondfladderen, wordt het toch op den langen weg te kostbaar voor haar, als een enkele wals of polka met een of ficier op een nieuwe baljapon te staan komt. De dames in de residentie hebben dus met dans- stakiug gedreigd, indien de officieren gelaarsd en gespoord op de bals blijven komen. Maar hoe tegen het koninklijk bevel te handelen De eenige weg zou wezen, den Koning te verzoeken, dat zij op bals en partijen de sporen van hunne laarzen schroeven, ten einde in het vervolg het kleed der onschuld niet te bederven. Men ver wacht echter weinig van dat adres, want de Ko ning is te zeer gesteld op het krijgshaftig voor komen zijner officieren. Deze zijn wezenlijk te beklagen. Nog dezer dagen vond ik een officier voor te schieten of te bezorgen, tegen zeer ma tige provisie. Eene eerste voor waarde echter is toezending van f 5 voor voorloopige kosten en bemoeiingen. Het is gebleken, dat na de toezending van voor- noemd bedrag en niettegenstaande ferme waar borg was gesteld, de aanvrager werd afgewezen onder mededeeling, dat de waarborg niet vol doende was en ingewonnen information niet naar genoegen waren uitgevallen, waarom de geld schieter der firma het gevraagde bedrag niet wilde verstrekken. Eerstdaags wordt reeds overgegaan tot aanbe steding van den bouw der winkol-galerij rondom den tuin van het Paleis van Volksvlijt te Am sterdam. Men stelt zich voor dit werk zooveel te bespoedigen, dat het vóór de opening der ko loniale tentoonstelling in Mei 1883 gereed zal zijn. De Standaard noemt als candidaat van anti revolutionaire zijde te Hilversum, den heer baron Mackay te Winterswijk. De N. R. C. verneemt, dat mevr. Beersmans aan het Nederlandsch tooneel, afdeeling Rotter dam, verbonden blijft. De aanbiedingen uit Antwerpen waren wel is waar schitterend, maar bij de nadere bespreking bleek, dat men mevr. Beersmans de leiding der tooneelschool en de aesthetische leiding van den schouwburg wilde opdragen, terwijl zij bovendien als actrice werk zaam zou zijn. Voor zulk een opeenstapeling van werkzaamheden deinsde zij met reden terug. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Co., ham. Pie firma zegt, in eene Advertentie, voorko kende in de Sneeker Courant, aan ieder die voldoende waarborg kan stellen, gelden ter leen Bij gelegenheid van de jongste vasten-avond- feesten te Grave werden door den brigadier der marechaussee ’s avonds na elven alle geïntro duceerde vreemdelingen en dames uit de socië teiten de Eendracht en de Harmonie verwijderd. „De leden” hadden volgens hem het recht om te blijven. De besturen hebben zich hierover bij den kantonrechter beklaagd, doch deze heeft hun een schrijven medegedeeld van den procu- reur-generaal, die hun klacht ongegrond ver klaarde. Genoemde ambtenaar geeft aan de bepaling der politie-verordening te Grave, waarbij het aan inwoners dier gemeente buiten de leden van het gezin verboden is zich tus- schen ’s avonds 11 en ’s morgens 5 uur in een herberg of tapperij aldaar op te houden, dezen uitlegdat daarom ook de sociëteiten en herbergen, gehouden na elven, door „de leden” moeten verlaten worden. Men verwacht dat de besturen van genoemde sociëteiten zich niet bij de zienswijze van den procureur-generaal zullen nederleggen en dat men in vele sociëtei ten, inzonderheid in kleinere gemeenten, waar men in hetzelfde geval verkeertverlangend zal zijn te vernemen, wiens zienswijze de juiste is, dien van den brigadier-majoor of van den procureur-generaal. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen bij dezen op, alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kin deren in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klassen te verbbjven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene rol ge rangschikt moeten worden, om van zulke veranderde omstandigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven vóór den 15 der vol gende maand, zullende bij verzuim dezer aangif te de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voormeld koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd en bovendien tot eene geldboe te en gevangenisstraf verwezen worden. Aoorts wordt ter kennis van de belangheb benden gebracht, dat zij, die hun 34e jaar heb ben voleindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen worden ontslagen, wordende dus elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterlijk vóór den 30 Juni aanstaande ter Secretarie aan te geven. Sneek den 11 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. >r- Het Aztekenpaar, dat dezer dagen te Scheve* ningen tentoongesteld werd en nog aldaar ver toefde, is Vrijdagavond eensklaps afgereisd, na. van zijn zoogenaamden directeur J. Morris ont slagen te zijn. Donderdag verscheen een Engel- sche dame, miss Wreith, aan ’t commissariaat en deelde mede, dat de beide Azteken haar ontstolen waren en verzocht op het paar beslag te leggen. Het bleek nu uit het omstandig verhaal, dat de Engelsche deed, dat zij bij Morris Sr. als huis houdster had gediend, dat de Azteken door haar en Morris Sr. waren opgevoed en vertoond; dat op den dag van de begrafenis van den heer Morris Sr., Morris Jr. met de Azteken stillekens der administratie met een paar laarzen van 32 gulden voor zijn lessenaar, klagende over de duurte en de warmte van het schoeisel. Allen klagen en morren, behalve de schoenmakers. De N. Rotterdamsche Courant meldt. „De domeingoederen, die aan wijlen prins Frederik in vruchtgenot waren afgestaan, zijn dezer dagen weder van Staatswege in bezit ge nomen. „Om redenen, die nader zullen blijken, heeft de Regeering echter kunnen goedvinden het be heer daarover niet op te dragen aan de ontvan gers der registratie, die al de andere domeinen administreeren, maar aan een afzonderlijk nieuw stel Rijksambtenaren met, gelijk van zelf volgt, afzonderlijke tractementen en afzonderlijke remu neration. Hoeveel die voor de andere rentmees ters bedragen, is ons nog onbekendmaar met zekerheid vernemen wij, dat aan dien te ’s-Gra- hage, den heer Hovy, een jaarwedde van f 4000 en f 1400 voor bureaukosten zijn toegelegd.” Op het Trippenhuis te Amsterdam bevinden zich zeventien schilderijen van Rembrandt van het voormalige Amsterdamsche chirurgijns-gilde. Zij zijn het eigendom der stad. Aan de ver zameling ontbreekt de ontleedkundige les van prof. Nicolaes Pietersz. Tulp van 1632, die op het Mauntshuis te Den Haag bewaard wordt, en een andere ontleedkundige les van dr. Jo hannes Deyman, in 1656 geschilderd. De stad is thans door aankoop eigenares van laatstbe doeld stuk geworden, dat in 1723 bij een brand nog al geleden heeft en in 1842 voor f 600 aan een Engelschman verkocht werd. De nieuwe Minister van Binnenlandsche Za ken toont, dat de uitvoering van de schoolwet hem zeer ter harte gaat. Reeds heeft hij ver schillende besluiten van zijn voorganger aan een herziening onderworpen en eerstdaags is ook een nieuw reglement op den bouw der scholen te wachten. Naar ik hoor, zullen de tegenstanders van centralisatie op dit gebied over het nieuwe reglement zeer tevreden kunnen zijn. Niet alleen met betrekking tot de bijzondere, maar ook met betrekking tot de openbare scholen zal veel meer vrijheid gegeven worden. Voor de bijzondere scholen zou de Minister zelfs zoover willen gaan dat hij het preventief toezicht geheel tot zorg voor voldoende lucht en ruimte wil beperken. Het handelstractaat met Frankrijk is reeds van den Raad van State bij de regeering teruggeko men, en dientengevolge kan de indiening bij de Tweede Kamer spoedig verwacht worden. De gezondheid van Z. K. II. Prins Alexander (Prins van Oranje) moet, volgens den residentie- briefschrijver van het Z. D., nog steeds weinig bevredigend zijn. Z. K. H. leeft nu bijkans drie maanden te bed hij nuttigt zijne maaltijden op zijne legerstede. Nog altijd verkeert hij in een toestand van volslagen melancholie. BEKENDMAKING. Wettelijke bepalingen omtrent het verkoo- pen van sterken drank in ’t klein, na 1 Mei 1882. De BURGEMEESTER, Hoofd van Politic der Gemeente Sneek, herinnert allen, die vergun ning hebben bekomen, om na 1 Mei e. k. ster ken drank in ’t klein te verkoopen, aan het be paalde bij art. 13 der desbetreffende Avct, lui dende In elke localiteit waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, moet een door den gemeente-secretaris gewaarmerkt afschrift der vergunning, alsmede een gedrukt exemplaar dezer wet duidelijk leesbaar zijn op gehangen. Tevens moet boven of ter zijde van de bui tendeur, die toegang geeft tot de localiteit, met duidelijke letters te lezen zijn 1 de naam vau hem, aan wien do vergun ning is verleend 2°. het woord: vergunning. 3°. wat de localiteit aangaat, in het slot van do derde zinsnede van art. 6 bedoeld, de tijd, gedurende welken daarin geen sterken drank verkocht noch geschonken wordt. Wordende alzoo ieder belanghebbende aan gemaand, te zorgen, dat op 1 Mei aanstaande hieraan voldaan zij, zullende hierop streng ge let en tegen de nalatigen onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt. Sneek, 14 Apiil 1882. De Burgemeester, Hoofd van Politie voornoemd J. van DRIESSEN. UIT DE In eene kleine brochure, niet in den handel verkrijgbaar getiteld „Theorie en Practijk” treedt de heer J. Belinfante Jr. ambtenaar bij het Departement van Financiën, op voor het behoud van de Staatsloterij, die in den laatsten tijd zooveel tegenstanders vond. Schrijver her innert, dat er in Nederland staatslieden geweest zijn, die, in theorie tegen de staatsloterij gekant, practisch de instelling beschouwende, vóór het behoud er van gewonnen werden Minister van Bosse, Minister Vissering en Minister van Lijn den worden als zoodanig genoemd. De staats loterij is dan ook, zooals zij tegenwoordig in Nederland werkt, eer een zegen dan een onheil. Toen ze in 1726 ten onzent werd ingesteld, had men daarmede een doel, dat volkomen is be reikt. Men wilde de speelzucht, die in die da gen hand over hand toenam, paal en perk stel len, een einde maken aan het bestaan der vele speelhuizen, waar dobbel- en hazardspelen aan de orde van den dag waren, en aan de vecht partijen en huiselijke twisten, die er, met nog treuriger voorvallen, uit voortvloeiden, een ein de maken. Daarom staat schrijver verbaasd, als hij verneemt, dat een der voornaamste grieven, die men tegen de staatsloterij heeft, die is, dat de Regeering haar exploiteert. Immers de ont werpers der loterij achtten juist die handeling noodig, ten einde de speelzucht, die nu eenmaal niet kan worden uitgeroeid en in onzen tijd, zoo niet sterker, althans niet minder sterk is, te leiden. Door het behoud der staatsloterij zal eene grootere weldaad aan Nederland worden bewezen, dan door hare afschaffing, welke ver oorzaken zoude; noodelooze benadeeling voor de schatkisthet ontnomen van het dagelijksch brood aan duizenden Nederlanders en de verplaatsing der speelzucht, met de noodlottige gevolgen van dien. Het Wag. Weekblad verduidelijkt nader wat het bedoelt met do katastrofe, die het door het intermediair van dr. Kuyper verwacht. Het verwacht niets meer of minder, dan een formee- le afscheiding der Amsterdamsche gemeente van de groote Hervormde Kerk. Straksals de hoofden der beweging over een volgzame meer derheid in den kerkeraad en in ’t kerkvoogdij- college meenen te kunnen beschikken, wordt de gehoorzaamheid aan de Synode opgezegd en Amsterdam de operatiebasis voor den verderen strijd. Gaat de grootste gemeente van ons land voor, zoo meent men, dan zullen vele andere volgen. Dr. Kuyper schijnt, sedert de oprich ting zijner Vrije Universiteit, besloten te heb ben tot het uiterste door te gaan het moet er op of er onder. Zijn straks de eerste kweeke- lingen voor predikanten gereed, dan dienen ze een plaats te hebben; immers zoo niet, dan verliep in korten tijd de Vrije Universiteit heel- enal. 3 SVE ÏBR cellRAHT 1 i. to 10 6 6 B 1 K E N L A SS A e is 8 i. L z. 30 lil M. •il. j6 6 ais- n iimmiM ,id im de I ie- }i- ui

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1