MfflWS-EïlDÏEliKfflElILIDllHJ No. 32 Z E V E N-E N-F) ERTIGSTE 1882. N Z A T IC I IA G r maar zoo, er uit moet.” een Algemeen is en an >0 ts- ch- het lit- er- d: tn- rd. 15 18; ,r- .en lie I» Is ;e 1. ;e geadviseerd. In de gemeente Huissen waren, blijkens een bericht in de Arnh, Cour., de kiezerslijsten niet ------- Door den Commissaris dos Konings in de provincie Friesland is bepaald, dat het eind examen voor de hoogere burgerscholen in Fries- il»d dit jaar zal worden gehouden te Snoek, en Z1jn tot leden der commissie tot het afnemen )an dat examen benoemd de heerendr. J. L. ndreae, directeur der hoogere burgerschool te 'Jeek, tevens tot voorzitter: dr. A. Nijland, 0. C. Paehlig, J. C. van Bruten en J. C. leeraren aan die schooldr. J. Zaaijer Az., 1Bouman, N. D. Doedes, A. Caland en r Het N. v. d. D. heeft in ’t bezoek van den Koning te Amsterdam aanleiding gevonden om den wensch te uiten, dat Amsterdam niet alleen in iiaam hoofdstad des rijks zou zijn, maar het ook inderdaad worde door verplaatsing van den zetel van ’t bestuur en van den Koning van Den Haag naar Amsterdam. Naar aanleiding van doze opmerking is thans in ’t blad de volgende advertentie geplaatst „Geen traditie. Belangrijke verkooping. Voor- oopig bericht. Plaats waar en tijd wanneer la- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco De correspondent te ’s Hage van de Zutphen- sche Ct. schrijft o. a. „Er loopt een gerucht, dat ook het oude pa leis van Prins Frederik een andere bestemming zal krijgen. Zooals gij weet is de oude Prins overleden zonder testament na te laten. Zelf in ’s Prinsen naaste omgeving heeft men zich daarover verbaasd, want men meende dat de Prins er prijs op zou stellen zelf in bijzonder heden te regelen hoe met zijn nalatenschap zou worden gehandeld. Dit neemt niet weg, dat H. K. H. de Prinses vön Wied er voor gezorgd heeft, dat aan de bekende wenschen van den overledene zooveel mogelijk wordt voldaan. De paleizen in de stad zijn aan haar toegedeeld en de Prinses heeft onlangs haar voornemen te ken nen gegeven bij voortduring eenige maanden van het jaar met haar gemaal in den Haag door te brengen, Daarom zal ook het paviljoen te Scheveningen niet te gelde worden gemaakt. Daarentegen zullen de goederen in Silezië, die tot heden niet dan met groot verlies konden worden geëxploiteerd, verkocht worden. Ben ik goed ingelicht, dan heeft Prins Frederik van die goederen niet alleen nooit rente gemaakt, maar er zelfs elk jaar tienduizenden moeten bij- leggen. Het is dan ook een publiek geheim, dat de Prins op verre na niet zoovele millioe- nen heeft nagelaten als men had vermoed, terwijl zooals gij weet, zijn prachtige bezittingen in n’ Brabant na zijn dood weder aan den Staat zijn overgegaan. Wel heeft de familie nog bij ver schillende rechtsgeleerden in en buiten Neder land advies ingewonnen over de vraag of de erfgenamen wel verplicht waren die domeinen aan den Staat terug te geven, maar bijna een stemmig moet er ten gunste van den Staat zijn Onze staatsinkomsten worden dien tengevolge met circa drie ton verhoogd, en in- Te Amsterdam zijn twee Gobelin-behangsels van twee zalen met voorstellingen van D. Te niers en Arcadische landschappen verkocht, de eerste kamer f 10,206,90 en de tweede kamer voor f4262,50. De zaak der oprichting van een Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor "Werklieden schijnt een hinken stap voorwaarts te zullen doen. Bij de commissie, die zich haar ter har te had genomen, hebben zich, op uitnoodiging van ’t Hoofdbestuur der Vereeniging tot bevor dering van Fabriek- en Haïidwerksnij verheid in Nederland, tal van onze eerste industrieelen en verdere belangstellenden in ’t let van den werk man aangesloten en aanstaanden Maandag zal in de groote zaal van ’t „Odéon” te Amsterdam ’s namiddags 1 uur, een vergadering worden ge houden, alwaar betreffende deze zaak belangrij ke medcdeelingen gedaan zullen worden en waar gelegenheid zal bestaan, om over de grondsla gen van een dergelijke Pensioenfonds nader van gedachten te wisselen. Mochten deze pogingen leiden tot in standkoming van het fonds, dan zal een zaak in t leven geroepen zijn, die zeker heil zaam voor geheel Nederland zal werken. J. Bubberman, leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden dr. J. E. Enklaar en W. II. Wisselink, leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool te Heereuveen P. J. Al berts, directeur der hoogere burgerschool te Harlingen; J. Brals, leeraar aan de Rijks hoo gere burgerschool te Assen. Het bevolkingcijfer van iedere provincie op 1 Januari jl. bedroeg voor Noordbrabant 475,493; Gelderland 476,026Zuidholland 835,112; Noord- holland 713,238; Zeeland 189,306; Utrecht 197,638 Friesland 329,309 Overijssel 277,946 Groningen 257,153; Drenthe 120,734 Limburg 242,122; totaal 4,114,077. De bevolking is in 1881 toegenomen met 53,485. Roomschen en anti-revolutionairen schijnen bij de verkiezing voor de Tweede Kamer, die eerlang te Hilversum zal plaats hebben, geza menlijk de candidatuur van Mr. T. P. Mackay, burgemeester van Winterswijk, te zullen steunen.’ De Tijd schrijft van diens candidatuur: „Wij gelooven, dat deze keuze een gelukkige zou zijn. Naar hetgeen wij ons herinneren, vroeger van den heer vernomen te hebben, meenen wij, dat hij con anti-revolutionair is, wiens candidatuur ook voor Katholieken aannemelijk kan geacht worden.” De aanbeveling van de Tijd is, zooals men ziet, in zeer voorzichtige termen vervat, ’t Is toch niet onmogelijk, dat de Catholieke kiezers te Hilversum, steunende op hun numerieke meer derheid, oordeelen, dat het hun eerder toekomt een vertegenwoordiger voor dat district aan te wijzen, dan aan de anti-revolutionairen. De Tijd verklaart dan ook ten slotte, niet op de beslis sing der Hilversumsche kiezers te willen vooruit- loopen. AD VERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 »/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te'vernemen bij den Uitgever. In het jaarverslag over 1881, dezer dagen vermeld, deelt de stoomvaartmaatschappij „Ne derland” omtrent de ramp van de Koning der Nederlanden o. a. mede, dat zij voor den be voegden rechter een enquête heeft doen instel len, waarbij alle omstandigheden, die op het spoor kunnen brengen van de oorzaak dezer ramp, aan het licht zijn gekomen. Voor be langstellende aandeelhouders is, zoo lang de voor raad strekt, een exemplaar dezer enquête op aanvrage ten kantore der maatschappij beschik baar. Wjj zijn overtuigd zegt de directie dat volledige kennisneming dezer feiten het ver trouwen in de schepen en machines der vloot zal versterken en dat men geen andere conclu sie zal kunnen trekken, dan dat een ongeluk, ook voor de sterkste schepen, noodlottig kan zijn. Dat „zoolang de voorraad strekt” wettigt, naar het Rott. Nbl. doet opmerken, de vraag waarom de maatschappij niet voor eiken aan deelhouder een exemplaar gereed hield of hem toezond. „Wij zijn echter geen aandeelhouders, voegt het blad er bij, dat is dus niet onze zaak. Een andere vraag is echter, waarom de maatschap pij dat verslag niet door de pers openbaar liet maken. De belangstelling van het publiek in het gebeurde met de Koning der Nederlanden was zoo groot en zoo algemeen, dat elke bij zonderheid, daarop betrekking hebbende, als pu bliek domein behoorde beschouwd te worden. Wellicht zou het publiek ook meer uit dat ver slag hebben weten te trekken, dan de nogal leuke conclusie dateen ongeluk noodlottig kan zijn Alle brieven in te zenden. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van 7 September 1828. (Staatsblad no. 55), roepen bij dezen op, alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kin deren in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klassen te verbbjven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene rol ge rangschikt moeten worden, om van zulke ■veranderde omstandigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven vóór den 15 der vol gende maand, zullende bij verzuim dezer aangif te de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voormeld koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd en bovendien tot eene geldboe te en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belangheb benden gebracht, dat zij, die hun 34e jaar heb ben voleindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen worden ontslagen, wordende dus elk, die van dit lecht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterlijk vóór den 30 Juni aanstaande ter Secretarie aan te geven. Sneek den 11 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95), tot regeling van het toezicht bij oprichting van in richtingen, welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie hgt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van L. Fontein, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het plaatsen van eene Stoommachine op het perceel kadastraal be- vend in sectie C, no. 965, der gemeente Sneek. Dat op Donderdag den 4 Mei 1882, des mid dags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar ge legenheid zal worden gegeven om tegen het ge daan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben m te brengen, gedurende drie dagen voor eveu- fcemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de terzake ingeko men schrifturen kennis kunnen nemen. öneek, den 21 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. ter te bepalen De rijksgebouwen te ’s Graven- hage, zijnde: alle departementen algemeen be stuur, het gebouw van den Hoogen Raad, Eerste en Tweede Kamer, do kazernen enz. enz., wor den den meestbiedenden te koop aangeboden. Bedoelde perceelen zijn uitmuntend gelegen en de gebouwen bij voorkeur geschikt om inge richt te worden tot magazijnen en depots van Westlandsche groenten. (Zie hoofdartikel N. v. d. D. Maandag 17 April 1882.)” Nabij het oude gebouw der staatsspoorwegen Utrecht, niet ver van den tunnel aldaar, is de 69jarige spoorwegarbeider S. door den van Den Bosch komenden trein gegrepen en overre den. De ongelukkige was oogenblikkelijk een lijk. Dr. A. Kuyper geeft in de Heraut deze plas tische beschrijving van het schijnheilige en van het echte zuchten „De lieden der wereld plegen te spotten met het „zuchten” van Gods volk, omdat de Fari zeeën, die altoos onder dat volk gemengd zijn, met hun huichelend geklaag dat „zuchten” tot een aanfluiting gemaakt hebben. En dat is na tuurlijk, want wie opzettelijk zijn longen met lucht vult en er dan de opgezogen lucht met een dof en domperig gesteen uitperst, is nog erger dan een steenuil, want hij doet valsch en is schijnheilig. „Maar zoo is het „echte” zuchten niet! „Neen, het echte zuchten komt van binnen uitdat men niet zou willen stenenen voor God en menschen verlegen is met het akelig benauwend geluid dat men uitstootmaar zoo, dat men het niet kan latendat het er vanzelf uitperstdat het niet is in te houden dat het dien men tot verkoop overging zou die som nog stijgen.” Men leest in de Arnh. Ct.Met behelp van een ladder en door het opschuiven van een bo venraam, werd Dinsdag op klaarlichten dag uit een woning te Arnhem een dozijn zilveren le pels en vorken gestolen, die in do kast in een binnenkamer geborgen waren. Toen de aangifte bij de politie was gedaan, deelde een agent mede, dat hij een persoon, die kort geleden uit het tuchthuis te Hoorn was ont- slagen, hard had zien loopen. Naar aanleiding daarvan werd de man op het politie-bureau ont boden en daar geraakte hij zoozeer verward in zijn antwoorden, dat hij eindigde met te beken nen. Hij was voornemens geweest zich met den trein naar Amsterdam te begeven, van daar dat hij zoo hard liep. Het gestolene, dat hij onder den grond Onderlangs geborgen had, zou hij later opgraven; dat geschiedde nu vroeger, dan hij voornemens was-geweest, in tegenwoor- I digheid van de politie. De kommandant der schutterij te Amsterdam, de heer Kehrer, heeft zijn ontslag gevraagd. Men brengt dit voornemen in verband met het ongunstig oordeel, dat Z. M. de Koning jl. Vrij dag, na het diner ten hove, over de schutterij behalve het artillerie-bataljon zou hebben i uitgebracht. Nader meldt het Hbl., dat de aanvraag van kolonel Kehrer om ontslag als commandant der schutterij te Amsterdam niet onverwacht is ge komen, omdat de geachte chef, wegens zijn voor- 1 nemen om de gemeente metterwoon te verlaten, 1 reeds van plan was zijn benoeming neder te leg- gen. ^De aanvraag is echter verhaast door het- i geen Zaterdag na het diner ten hove heeft plaats gehad. anon n nw mmnm sim. L I I 3 3 e t V. 0 1 3 3 tl e (8 ilf ?0 V M» tril. 8 3 110 4 >0 )0 'o J, i. s, MMlKktlR COURANT. '8 H I X X E X 1. A. X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1