MBS- ffl IIHIllI Eilli: BUB 1(11)11 HI (HEEffl 11III I IBIIIIMlISSEffilT SIB. 8. No. 33 Z E V E N-E N-D ER T I G S T E A R G A N G. 1882. J 9 W O IS TV S I GJ N io e- I den en gebouwen De minister van koloniën heeft aan de Tweede grondslagen steunend burgerlijk bestuur, waartoe M. il. 17 10 )2 >8 er m 1- e- k- 10 1; e- --- „Po- voor van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Gents. Bij abonnement is de prijs be- 1, en to Vrijdagmiddag te 1 uur is de justitie uit Zwolle te Grafhorst aangekomen^ om het onderzoek te vervolgen in zake het verdrinken G. A. van den Berg uit Kampen. liet lijk van den verslagene of overledene is in hun tegenwoordigheid in het ziekenhuis te Kampen door de heeren Mestinyh en Mijs, artsen, opnieuw geschouwd. Nadat de beschuldigde J. Sie- brand Jz., veekoopman te Graihorst, eerst op het ge meentehuis van IJselmuiden is verhoord, is dit in zijn tegenwoordigheid voortgezet op de plaats waar do treurige zaak is voorgevallen. Naar wij vernemen, ontkent de beklaagde pertinent eenige schuld in deze te hebben. De justitie hoéft het onderzoek tot middernacht voortgezet en een bevel tot inhechtenisneming tegen den beklaagde, als verdacht van iemand moedwillig te hebben vermoord, uitgevaardigd, tengevolge waarvan hij Zaterdagmorgen door de rijkspolitie naar Zwolle is getransporteerd. Naar men verneemt, hebben de meeste ge meentebesturen in Limburg hunne goedkeuring geschonken aan het uitdrukkelijk verlangen van Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. bijeengebracht, maar dat het, voor het grootste gedeelte, is gevormd uit enkele groote verzame lingen, welke reeds bij de oprichting van het kabinet bestonden Om eenig denkbeeld te ge ven van den rijkdom dezer duplicaten, is het voldoende hier te melden, dat wij in Jen catalogus meer dan 60 prenten aantroffen van Al hert Dürer, 93 van Rembrandt en 33 van Rubens. De twee andere verzamelingen maken een 688tal prenten en 468 oude en nieuwe teekeningen uit, bijeengebracht door den heer J. M. Vreeswijk, architect te Utrecht. ADVERTENTIËN voor eiken regel meer 7’/2 vents, 15ij abonnement is de prijs langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Kamer eenige inlichtingen verschaft nopens de beschuldigingen waaraan generaal Van der Heij den heeft blootgestaan. De minister is zeer uitvoerig. Nopens de verwisseling van het militair voor het burgerlijk gezag, waarover generaal Van der Heijden het niet geoorloofd achtte een oordeel uit te spreken, deelt hij een en ander mede. Daaruit blijkt, dat de gouverneur-generaal Van Lansberge generaal Van der Heijden niet geschikt achtte om aan het hoofd te blijven van het gewest Atjeh en onder- hoorigheden, zoodra daar de hand moest worden Naar de Amst. Crt. verneemt zullen de ge delegeerden van de verschillende mogendheden, die deelgenomen hebben aan de conferentie om trent de visscherij-politie in de Noordzee, in de eerste dagen van Mei in de residentie bijeen komen tot vaststelling en onderteekening van de internationale conventie nopens deze aangelegen heid, waartoe, gelijk men weet, door onze re- geering het iniatief is genomen. Gedeputeerde Staten tot verhooging der jaar wedden van burgemeesters en wethouders. Tot heden vindt, men in die provincie burgemeesters die f 35, en wethouders die f 8 ’s jaars als trac- tement genieten. De vereeniging Volksonderwijs zal op 30 Mei a. s. haar algemeene vergadering houden in Am sterdam, in „Eensgezindheid”. Als leden van het hoofdbestuur moeten aftreden de heeren H. J. E. van Hoorn, Ph. R. Hugenholtz en O. Rommerts, van welke alleen de twee cerstge- noemden herkiesbaar zijn. Door het hoofdbe stuur worden in alfabetische orde aanbevolen de heeren A. Bleeker te Hees, mr. J. G. van Blom te Leeuwarden, P. J. A. de Bruine te Zwijn- drecht, mr. TI. II. van Capelle te Arnhem, P. C. Evers te ’s Gravenhage, dr H. J. E. van Hoorn te Hoorn, dr. Ph. R. Hugenholtz te ’s Gravenhage, J. Visser te Sneek, M. J. Wuijs- ter te Leiden. Onder de belangrijke zaken, die ter sprake komen, is een rapport van de commissie tot on derzoek naar den toestand van het voorbereidend onderwijs en naar de middelen om daarin ver betering te brengen. Dat rapport is uitgebracht door eene comm., benoemd volgens besluit der algemeene vergadering van 1880 en bestaande uit mej. L. Hardenberg en de heeren A, Jan sen en A. Moens. In dit rapport wordt het on tijdig genoemd op een rijkswet aan te dringen, maar tevens worden middelen aan de hand ge daan, om de dringend noodige verbetering in den toestand te brengen. De begroeting bedraagt f9600 in ontvang sten, waaronder een geraamd saldo in ’81 van f 4300, en f 3800 aan contribution. De geraamde uitgaven waaronder f4200 voor het Volks blad en 1 1000 voor de sprekers, laten een vermoedelijk saldo van f2400 over. Een Friesche tjalk, komende van Friesland met bestemming naar Holland en met een la ding hout aan boord, is Vrijdag nacht op de Zuiderzee in aanvaring geweest met de Lemster nachtboot Lemmer, komende van 'Amsterdam. Het schip is onder Urk gezonkenhet volk heeft zich gered door de boot en is te Lemmer aangebracht. De vereeniging „Polyhymnia” te Leeuwar den is voornemens om, ter gelegenheid van haar löjarig bestaan, in den aanstaanden winter een wedstrijd van rederijkerskamers uit te schrijven. Er zullen tien van de voornaamste kamers in het land worden uitgenoodigd. De prijzen zul len ten minste bestaan in een gouden medail le en f 400, een verguld zilveren medaille en f300, een zilveren medaille en f200 en een bronzen medaille en f 100. Eene commissie uit de werkende en kunstlievende leden van lyhymnia” is reeds gevormd om de zaak te bereiden. Men schrijft uit Graf horst, dd. 20 April, aan de Zw. Crt. Hedenmorgen is hier het lijk gevonden van G. van den Berg, steenbakker te Kampen. Of hij, gisteravond naar huis keerende, door de duisternis nisleid, bij ongeluk in ’t water is ge raakt, of dat er boosaardig opzet in het spel is, weet men niet. De politie doet onderzoek. Nader wordt te dezer zake nog het volgende gemeld Als een vervolg op mijn bericht omtrent het vinden van het lijk van G. van den Berg te Kampen meld ik, dat het lijk gevonden is in een diepe sloot in de Koekoek en dat er om standigheden zijn voorafgegaan, waaruit men aanleiding zou kunnen vinden aan misdrijf te denken. V. d. Berg heeft nl. Woensdagavond ten huize van G. Venema aan den Kamper Zee dijk met iemand uit Grashorst twist gekregen. Later is hij met denzelfden persoon door de Koe koek huiswaarts gegaan en moest toen de wo ning van van der Kolk passeeren, die ook wer kelijk om dien tijd eenige personen, die blijk baar in hevige woordenwisseling waren, heeft hooren voorbijgaan. Niet ver van de woning van van der Kolk is het lijk gevonden. Men heeft nog flOO bij den verdronkene gevonden, zoodat, indien er misdrijf bij in het spel is, aan geen plan van berooviug kan gedacht worden. De overledene was een oppassend huisvader, die een vrouw met acht jeugdige kinderen nalaat. den landvoogd de tijd gekomen scheen, nu wer kelijk aan het eigenlijke oorlogvoeren voor goed een einde was gekomen. Die overtuiging rustte op de ten aanzien van het burgerlijk beleid des generaals opgedane ervaring, evenals de ervaring ten aanzien van hetgeen door den generaal op militair gebied was verricht den landvoogd aan leiding gaf om hem in dat opzicht de bewijzen te geven van zijn hoogste waardeering. Eenige staaltjes, waaruit blijkt dat de gene raal niet altijd strikt handelde overeenkomstig de hem door den landvoogd gegeven bevelen en wel eens eigenmachtig optrad, worden door den minister medegedeeld. De landvoogd wilde echter den generaal zoo weinig mogelijk grieven en bedacht daarop het bekende middeltje, om den generaal zelf ontslag te laten vragen, onder erkentenis dat niet alles en régie was. Men kent het verdere verloop der zaak, waaromtrent door den minister geen nieuwe gezichtspunten worden geopend. Daarop komt de minister tot de ergerlijke klacht van generaal van der Heyden, de be schuldiging van wreedheden, door kapitein Kauff man gepleegd in verband met de aanklacht te gen den generaal. De minister laat Kauffman hoofdzakelijk rnsten en komt met twee nieuwe getuigen; de een, de havenmeester Cenin, acht zich, blijkens zijn eigen verklaring, schuldig aan „zoogenaamde onregelmatige handelingen”, en wees, ter vergoelijking daarvan, op de moeilijke positie, waarin hij zich tegenover zijn chef den generaal bevond. De tweede bezwarende ge tuige is de controleur Kennis, die zegt, dat er wel eens soldaten in bevriende kampongs roof pleegden, terwijl als derde getuige wordt ten tooneele gebracht de heer II. Groeneveldt, secre taris van het gouvernement Atjeh en onderhoo- righedeh, die zich schriftelijk over den generaal heeft beklaagd, hem van ernstige machtsover- schnjding, wreedheid enz. beschuldigende. In een particulieren brief heeft hij de beschuldigin gen nader toegelicht. De minister deelt voorts ’mede, dat de gou verneur-generaal tegenover die beschuldiging een gestrenge admistratieve enquête zou hebben moeten instellen, als hij het niet om het pres tige van ons gezag en den goeden naam van den generaal als militair bevelhebber, had ge laten. De minister besluit zijn inlichtingen aldus De ondergeteekende veroorlooft zich aan het slot dezer inlichtingen nog een enkel woord. Met leedgevoel en zelfs met tegenzin heeft hij stukken moeten openbaar maken, die in het licht stellen, dat de generaal Van dér Heyden, hoe bekwaam ook in het voeren en leiden van den krijg, de noodige eigenschappen miste om als bestuurder van een door de wapenen onder worpen gewest te fungeeren. Maar, evenals de gouv.-gen. zulks nagelaten heeft, meent de on dergeteekende uit de tegen den gouverneur in gebrachte klachten geene conclusie te moeten trekken. Met nadruk er op wijzende, dat de openbaarmaking van bezwarende bescheiden tegen den wensch en geheel buiten de schuld der regeering is uitgelokt door den generaal zelf en door anderen die hem miskend achtten, niettegenstaande de onderscheidingen waarmede hij van regeeringswege als overstelpt geworden is, meent de ondergeteekende, de verdachtma kingen en insinuation waartoe de generaal zich jegens hem heeft latent vervoeren daarlatende, de verwachting te mogen uitsproken, dat de herinnering aan diens tekortkomingen als ge- westehjk bestuurder zal verloren gaan, en dat ée gen. Van der Heijden in het aandenken van geslagen aan de inrichting van een op behoorlijke het dankbare Nederlandsche volk alleen zal voort- i leven als de ervaren veldheer, wiens krijgsbe- B I X X E X E A X Z. M. heeft aan P. van der Feer Jz., opzijn verzoek, eeivol ontslag verleend als lid en vice- president van het college van regenten over de cellulaire gevangenis te Sneek, onder bankbetui- gmg voor de in die betrekking bewezen diensten en benoemd tot lid van gemeld college van re genten J. Gorter, wijnhandelaar te Sneek, ter- v ijl voorts bij hetzelfde besluit het vice-presidi- um van meergemeld college is opgedragen aan het lid A Breunissen Troost. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 4 Mei. des avonds te 8 uur. Do verschillende geneeskundige raden in ons land hebben van de regeering een wettelijke re geling verzocht van de bewaarscholen, waarover leeds 12 jaar geleden door den Minister Fock een wetsontwerp ingediend was, dat onafgedaan is gebleven. Ier bevordering van dit doel heeft de genees kundige raad van Noord-Holland voor eenigen tyd een onderzoek ingesteld naar den toestand der bewaar- en kleinkinderseholen in die provin cie en heeft daarbij ruimschoots medewerking ondervonden bij de burgemeesters. Een dergelijk onderzoek wordt thans vanwege den geneeskundigen raad in Noord-Brabant en Limburg ingesteld. De gemeenteraad van den Haag heeft Za- I eidag, als vrucht der in verscheiden achtereen- I volgende geheime zittingen gevoerde beraadsla- I gingen en tengevolge van onderhandelingen, door I burg, en weth. met den notaris Ligtenberg na- I mens L. M. den Koning gevoerd, besloten den I Koning te verzoeken aan de gemeente het pa- I leis op den Kneuterdijk voor de inrichting van I een museum te verkoopen, zoomede al de gron- I een en gebouwen van het bekende bouwplan. I voor een som van f 500,000. 1 mi Dilversum bestaat nog al verschil tusscli en I f o leden der anti-rcvolütionaire partij voor het kiezen van een candidaat. Dr. Kuyper woonde, naar de Stand, meldt, op uitnoódiging van het estuur, de vergadering bij als afgevaardigde '.<ln het Centraal Comité. Er had een langdu rig en ernstig debat plaats over de candidaten an Bylandt, Van Marie, De Beaufort en Mac- TW' r> twee vl’Üe stemmingen, waarbij graaf an Bylandt 20 en baron Mackay 21 stemmen j.oe“i volgde ten slotte een herstemming, waar- 1] de heer Th. Ph. baron Mackay, burgemees ter van Winterswijk, met 21 stemmen tot can- I mdaat werd gekozen. 1 don Dnagschen inbreker Passchier is oor den procureur-generaal bij het Gerechtshof I v u een tuchthuisstraf van 15 jaren ge- I verdediger, mr. Addink, concludeerde I tot vrijspraak. I Uitspraak Donderdag. a.s. x.An '1° eerste dagen van Mei zullen, naar het v" ii V' weedeelt, bij de firma Fred. - aller Co. te Amsterdam onder den hamer I t ?jlen- ^r*e verzamelingen prenten, platen en I ccyeningen, zoo oude als nieuwe, welke de bij- zoudere aandacht der liefhebbers verdienen. In 0 eerste plaats worden geveild de dubbele ex. d^11 Ie^ prentenkabinet te Amsterdam, waaron- t oi prenten van groote zeldzaamheid en bijna gender uitzondering zich nog in voortreffelijken I aat bevindende. Dat dit getal zoo groot is, I eer dan 580 nummers, laat zich verklaren uit I L wetenschap dat het. Amsterdamsche prenten- "temet niet langzamerhand, blad voor blad, is r OEEK HR AH I, rasta j IT Te L- r, ?W li I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1