JHIÏS-ffl IRIMfflHUD MR DI Cllfflllff III UB 1RR0IDJSSBW Sllffi No. 34 Z E V E N-E JN-JD E R T I G S T E 1882. u e en vaa ietd van overge- ter waarover J o s ADVERTENTIËN voor eiken regel meer 7'/- langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent Uitgever. De vergadering ter bespreking van een plan tot oprichting van een algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden, Maandag te Am sterdam gehouden, was zeer druk bezocht. Zij werd gepresideerd door het Kamerlid de heer Beaufort, die, het doel dezer samenkomst alge meen bekend achtende, zich bepaalde tot de opmerking, dat het fonds veel zou kunnen bij dragen tot betere samenwerking tusschen arbei ders en werkgevers. Het behoort een nationale zaak te worden, die niet alleen door patroons, maar ook door particulieren en den staat moreel en .financieel zal worden gesteund. Hij uitte den wensch, dat de zaak mocht slagen en dat deze dag een zegen mocht zijn voor het nage slacht. Acht punten van bespreking werden rondge deeld. Punt éen, om met een on verflauwden ijver krachtige pogingen tot oprichting van een pen sioenfonds aan te wenden, werd zonder discussie bij acclamatie goedgekeurd. In punt twee wordt gezegd, dat de grondslag zal zijn de inleg der werklieden, mannen en vrouwen a 10 cents ’s weeks, waarvan, volgens de tariefen van prof. Van Geer, na 40 jaren inleg f 1.59 pensioen kan worden uitgekeerd. Te Tilburg is door de kiezersvereeniging „No.ordbrabant” tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer F. H. A. Borret, aftre dend lid. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco haar in Februari 1.1. zijn aangeboden voor de som van f 4,500,000, te bieden, voor de gemeente Rotterdam, de som van f4,000,000, zonder eeni- ge bij-conditie.” Na een tamelijk beknopt debat is het voorstel met groote meerderheid aangenomen. Woens dag zou de Rotterdamsche Handelsvereeniging vergadering houden. In de toen gehouden vergadering is na eenige discussie, waaraan deelnamen de heeren Loos, Stern, Roest van Limburg en Thijssen, bene vens commissarissen en directeuren, met alge- meene stemmen beslotenMet het oog op ’t aan bod der gemeente om de handelsinrichtingen enz. te Feyenoord voor 4 millioen tekoopen, goed te keuren het voorstel van commissarissen, zooals het aangegeven is in hun verslag, het mandaat van commissarissen te verlengen en hen verder te machtigen zoo voordeelig mogelijk te liquideeren hetzij door aanneming van het bod der gemeen te of door liquidatie langs minnelijken of wel rechtelijken weg. Ter vergadering waren verte- woordigd 1250 aandeelen, uitbrengende 117 stemmen. Een gehuwd paar te Boekel, dat een bij hen inwonende oom op verregaande wijze door sla gen en messteken had mishandeld, zou gevankelijk naar ’s Bosch worden vervoerd, doch ’s nachts zijn beiden uit het huis van bewaring te Veghel, waar zij voorloopig binnengebracht waren, ontsnapt, zonder dat tot nog toe spoor van hen ontdekt is.' Maandag avond is op den Gooischen stoom tram een heer, die zijn dochter te Hilversum had begraven, bij het overstappen van den wagen gevallen, onder den wagen geraakt en onmid dellijk gedood. Maandagavond is de groote, van ouds en al om bekende bierbrouwerij en azijnmakerij „de Valk”, van de firma Van Vollenhove, aan den Kadijk te Amsterdam, in brand geraakt. De brand werd door den ijver der brandweer tot de mouterij beperktdeze is totaal afgebrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De fabriek zal geheel in werking blijven. Roland, de vermoedelijke dader van den voor eenige maanden te Veere gepleegden moord en diefstal, is door de rechtbank te Middelburg naar het hof te Den Haag verwezen. Roland blijft zijn schuld ontkennen. De regenten van het groene weeshuis te Gro ningen, die nog al eens van zich doen spreken men zal zich het haarknippen van de weesmeisjes herinneren hebben weder iets gedaan dat de v aandacht trekt. De catechiseermeester, de heer weinige dagen vroeger examen voor den vier- 1Mieters^ die 12 ;2 jaar in het gesticht werk- den rang te hebben afgelegd. Hij werd toen zaam was, heeft onverwachts ontslag gekregen 10 dagen voor den datum van vertrek omdat hij tot de evangelische richting van de kerk behoort. De Prov. Gr on. Ct. spreekt van ketterjagerij. Men schrijft uit Friesland aan de N. Rott. Crt: Volgens gerucht maakt dr. Kuyper deze pro vincie meer en meer tot een hoopvol veld voor zijne toekomstige werkzaamheid. Heden 24 A- pril, wordt een „Universiteitsdag” gehouden te Wons, waar dr. Hoedemaker zal spreken en voorts beraadslagingen zullen gehouden worden. Den 20sten heeft eeue bijeenkomst plaats ge had te Oosterend, waarbij dr. Kuyper zelf moet tegenwoordig zijn geweest. Te Balk wordt een drukkerij opgericht, omdat daar, naar men zegt, een blad zal opgericht worden, waarvan de re dacteur reeds genoemd wordt, en dat meer on voorwaardelijk den geest zal ademen van „ons Program”, dan de Banier. De zelfstandigheid van den overigens onverdachten redacteur van dit blad, op het gebied van de „School met den Bijbel”, heeft sinds eenigen tijd de ergernis ge wekt van den tegenwoordige^ aanvoerder der Gereformeerden 5 Uit de omstreken van Gorredijk meldt men aan de Prov. Gr. Crt. het volgende. Terwijl onder Beets de werkzaamheden de vo rige week weder hervat zijn, duurt inde veen derijen van Terwispel de werkstaking nog steeds voort. Maandag morgen den 24sten April heb ben circa driehonderd man zoogenaamd appèl gehouden, maar men is toen niet tot een accoord gekomen, hoewel de meeste verveeners, evenals te Beets, vijf centen per loon vierk. roede meer hebben geboden en dat nu op 65 ets. hebben gebracht. De burgemeester van Opsterland en negen,man politie waren op de plaats der bijeen komst aanwezig en de orde is door niets vei’stoord. Ook Dinsdagmorgen is er weder appèl gehouden en hoewel een zeer groot deel niet ongenegen is, is het zeer te betwijfelen of het werk nog wel spoe dig zal worden hervat, want zoolang één deel van ’t volk ontevreden en onwillig is, schijnt het al de anderen te kunnen verhinderen, en de politie, die hier nog steeds aanwezig is, schijnt er weinig aan te kunnen doen. Velen echter, die iets moeten verdienen voor hun huisgezin en die inzien, dat zij langen tijd moeten werken om de schade, die zij zich bijna veertien dagen met leegloopen hebben berokkend, in te halen, verlangen smachtend naar de hervatting van het werk, en t is te hopen, dat deze mannen spoedig ongestoord hun werk kunnen voortzetten, daal de baggertijd, die meestal half Juni eindigt, zeer kort wordt. De werkzaamheden aan den tram weg vorderen goed; er is thans sprake van dat wij met Pinksteren van Gorredijk naarHeeren- veen kurinen stoomen. Van den faillieten boe del van notaris Douma verneemt men zeer wei nig, en wat men er van verneemt, is niet zeer op wekkend voor de schuldeischers. Naar de Leeuw. Crt. verneemt, is door de maatschappij voor het stichten van Boterfabrie- ken in ons land in de nabijheid van Sneek een terrein aangekocht, waarop een der fabrieken zal verrijzen. SNEEK, 28 April. Het hoofd der tweede openbare lagere school in deze gemeente, de heer J. Visser, mocht jl. Dinsdag een gewichtigen dag in zijn leven her denken de dag nl., waarop hij voor 50 jaar het eerst als onderwijzer in de school optrad, na Alle brieven in te zenden. jj._. kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek. Gelet op art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz. van den 28sten Juni 1881 (Staatsblad no. 97) Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat door E. van der Zee een Verzoekschrift is ingediend voor het verkrijgen eener Vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein. Sneek den 28 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Z. M. heeft benoemdmr H. D. Ketwich Verschuur tot schoolopziener in het arrond. Har- llnfe": herbenoemd tot burgem. van Doniawar- stal B E. S. van Welderen baron Rengers. Door den Minister van Justitie is de rang van brigadier-majoor titulair tsegekend aan den rijks- veldwachter der 2e klasse (brigadier) J. W. de Ja ger te Sneek. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is op nieuw door jhr. mr. H. C. van der Wijck, oud-hd van den Raad van Nederlandsch-Indie, een adres gericht, waarin hij nader op zijn ver zoek m het adres van 28 Febr. jl, aandringt en de Kamer verzoekt: alsnog tot eene enquête ten aanzien van de in het oog vallende geldver spilling in ons krijgswezen te willen besluiten, en eene uit militairen en leeken samengestelde commissie te willen benoemen tot onderzoek do aanhangige militaire wetsontwerpen. Men verneemt dat de Koning heeft besloten liet paleis op den Kneuterdijk te’s Hage voor ■'IJt ton aan het gemeentebestuur te verkoopen. De heer B. II. Heldt verklaart in het nat bij het vergaan van de „Koning der Neder landen” de administrateur F. G. R. Hendriks commandant van de sloep Bakboord III, van de 29 man, die hij in had, er 5 weder van boord zette, en dat die menschen, een kolenwerker A. ■bosman, twee Europesche militairen (gevangenen) en twee gepasporteerde A frikaansche militairen, aan den dood zouden zijn prijs gegeven, indien c de kabelgast Jan Schou met de kleine giek, 'Waarin reeds 14 personen zaten, hen opgenomen en dat getal tot 19 gebracht had. Die 5 dan- iun leven aan Jan Schou en aan de een voudige bemanning der giek, die met hen de b?J)erkte mimte en de zeer beperkte hoe veelheid levensmiddelen wilde deelen. Maandagmorgen heeft in het rijksge sticht Om- uerschans een treurig voorval plaats gehad. Twee erpleegden kregen onder ’t koffiedrinken twist, i a,ai?p no- 1 den ander met den koffieketel op et hoofd sloeg. De geslagene haalde een mes v?°rseblju en bracht zijn aanvaller een diepe veilde in de linkerzijde toe Naar men verneemt 8 de man in den afgeloopen nacht aan de gevol gen overleden. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft jl. msdag een gewichtig besluit genomen. Door «en viertal leden, de hh. Muller, Roest, v. d. oeven en Hudig, was voorgesteld„dat de b weenteraad besluite heeren burgemeesters en etllouders uit te noodigen, om aan de Rotter- hfl11^!6 Handelsvereeniging alhier voor haar ndelsterreinen op Feyenoord, zooals die door Om het gevaar tegen te gaan, dat den werkman op deze wijze meer voorgespiegeld zou worden dan kan worden nagekomen, wenscht men gelden bijeen te brengen, om te dienen als reservefonds voor het beloofde pensioen, alsmede voor ad ministratie, en om het pensioen te brengen op een minium van f3 per week op 60jarigen leeftijd. De heer Kater, voorzitter van Patrimonium, gaf.den wensch te kennen, dat de leeftijd en de inleg facultitief zou worden gelaten, om het pensioen hooger te doen zijn. Anderen sloten zich hierbij aan. A oor tot de verdere artikelen werd ct: gaan, nam de heer mr. Levy het woord, verklaring dat hij nog niet recht wist men zal oordeelen, ’t welk met anderen ook wel het geval zou zijn. Hij wilde meer licht en stelde tot dat einde voor, renvooi der geheele zaak aan een commissie. Die motie werd wel afgestemd, doch na lang debat is zij toch in principe goedgekeurd. Er werd lang gediscussieerd over het tarief van professor Van Geer, dat door enkelen niet volkomen betrouwbaar werd genoemd, waarbij de heer Kater er op wees, dat Patrimonium bereids een fonds bezit als nu verlangd wordt, en anderen aansluiting wilden bij de nationale bank te Rotterdam. Over niets is eenstemmig heid verkregen dan over den wensch voor den ouden werkman te doen. De heer R. S. van Nierop nam eindelijk de motie-Levy gedeeltelijk weer op, die nu door het bestuur werd overgenomen, zoodat een commissie van 20 leden benoemd werd om de zaak nader voor te bereiden, nl. de hh. Beijerinck, Henri Boers, G. de Bosch Kemper, prof. Van Geer. Gleichman, G. A. Heineken, Heldt, prof. Greven, Van Kempen, Mouton, N. G. Pierson, Armand Sassen, J. Stam, baron Van Catcwijk, D. Wicher- buk> D- L- Wolfson, mr. W. H. de Beaufort, De Charro, H. L. Enthoven, baron Harinxma toe Slooten. De directeur der gistfabriek te Delft, de heer Van Marken, wilde dat in plaats van een comité te benoemen, de vergadering haar leedwezen zou uitspreken, dat deze belangrijke zaak zoo slecht was voorbereid. De voorzitter oordeelde dat de vergadering het succès zou hebben, dat de zaak meer zou worden besproken. Op voorstel van den heer Kater, president van Patrimonium, werden inteekeningslijsten rondgedeeld, maar daarop werd niets geteekend, De vergadering liet, zoo ’t schijnt, aan goede regeling nog al iets te wenschen over, ’t Is te hopen en te vertrouwen dat de nu benoemde commissie het noodige tot afdoende voorberei ding van het goede denkbeeld zal ontwerpen. Men meldt, dat door het Amsterdamsche co mité ter ondersteuning der verdrukte Russische joden ongeveer f 18,000 ingezameld is. Dit be drag, dat nog dagelijks een weinig stijgt, kan niet groot genoemd worden, wanneer men weet, dat door sommige rijke Israëlieten (bankiers en anderen) giften van f 1000 geschonken werden. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, A Cents. Bij abonnement is de prijs be- -j te vernemen bij den K1EEKER k>« L 1 I CO- 3 I 5 !1 11 3 i r I 3 J r OURANT. B IVY EM. A I».

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1