SMS- B llllfflTBÏIE BUI IM IE MHMmiwmraHwsBii No. 37 N I rW ;e ,s t, 13 BdE IE I, 1. tffiWWMBWWWMMa BP a hen bi) art. 134 PERS. 3 rekeningen tot den dienst 1881 f 11,000,000 30,300,000 5,220,000 1,226,000 4,987,000 - a dat en J. van DRIESSEN, De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. nu ge- b ie i. a le 0 r n a o n r. ?- !e e 1. Voor de verkiezing van een lid van'de Tweede Kamer te Hilversum zijn uitgebracht 1337 stem men. Gekozen is de heer Mackay (cand. der autirevol.) met 628 stemmen. De heer Bekhuis verkreeg 505 stemmen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi rodactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents] voor eiken regel meer 71/2 Cents. Bij abonnement is do prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van het nog onopgelost. „Het Miuisterie zag zich achtereenvolgens zij ne Ministers van Financiën, vau Binnenlandsche Zaken en van Koloniën ontvallen. De Minis ter van Justitie, als de bekwaamste onder de bekwamen opgevijzeld, maakte zich door zijn dwaze preek over den eed tot een onmogelijk man. Do nieuwo Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in den korten tijd, dat hij aan het bewind was, op schoolgebied heel wat kwaad gesticht. En de Premier zelf Als Minister van Buitenlandsche Zaken bracht hij eene re organisatie van het corps diplomatique tot stand, die door zijn opvolger moest worden te niet ge daan. „Voeg daarbij wat dit Kabinet, dat niet in den toestand paste en al den tijd van zijn be staan in eene valsche positie verkeerde tegen over de Vertegenwoordiging, op do publieke opinie in het land een demoraliseerenden invloed uitoefende, en vraag u dan af, of er reden bestond om zijn voortbestaan te wenschen.” Nopens de overeenkomst betreffende de Noord- zeevisscherij deelt het Vad. ’t volgende mede Het verdrag is geteekend door 12 gevolmach tigden: van Nederland, Engeland, Frankrijk, Belgie, Duitschland en Denemarken. DeZweedsch- Noorweegsche regeering heeft zich de toetreding nog voorbehoudente harer behoeve is een ad ditioneel artikel in de conventie gelascht, waar door zij door een eenvoudige verklaring aan het Nederl. gouvernement van haar toetreding zal kunnen doen blijken. Een hoofdpunt der regeling is gelegen in VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 13 Mei 1882, ’s namidd. 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. 3. Wijziging van hetreglement voor het Gym nasium. I 4. Voorstel tot het brengen van wijziging in de overeenkomst, gesloten betrekkelijk den aan leg van den parallelweg naar het Spoorweg station. 5. Behandeling van een adres van C. M. Pouwels en J. W. Meijer. 6. Idem van een adres der Christelijk Gere formeerde gemeente, 7. Behandeling van een schrijven Hoofd der openbare school no. 3. 8. Aanvulling der gemeente-begrooting, dienst 1882. 9. Af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1881. 10. Behaudeling van reclames tegen den Iloofdelijken Omslag, dienst 1882. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen bij deze ter kennis van de be- I langhebbenden, dat de Commissie van onderzoek, voor de Schutterij, hare zitting zal houden ten gcmeeutehuize, op Vrijdag den 26 Mei 1882, des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen \tan vrijstelling van hen, die ten vorigen jare \Vwrwaardelijk van de Schuttersdienst zijn vrij- j gesteld. I Voorts wordt herinnerd, dat, indien zij niet voor de Commissie verschijnen, zij gehouden I worden geene redenen van vrijstelling te hebben. 1 Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten dezen gevorderde bewijsstukken, zullen be- jlanghebbenden van af heden, zich des voormid- idags tusschen 10 en 12 uur, ter Secretarie de zer gemeente kunnen aanmelden. 1 Sneek den 12 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd K ENNISGEVIN G. NATIONALE MILITIE. i BURGEMEESTER en WETHOIJDERS van de gemeente Sneek. Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 8 Mei 1882, 1 Afd. M. on S. no. 490 brengen door deze ter ikennis van de belanghebbenden, dat het onder zoek over de verlofgangers van de militie te (land in deze Gemeente zal plaats hebben op 'Vrijdag den 16 Juni e. k., des voormiddagsten 10 ure. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier Oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. I Dat de verlofganger bij het onderzoek moet jverschijnen in uniform gekleed, en voorzien van !de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn Vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art 130 dier Xet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militio-Oommissaris kan worden opgelegd ,aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt De leening van 83 millioen, bij de Kamer aanhangig gemaakt, zal worden uitgegeven bij gedeelten, waarvan het eerste bedraagt 35 mil lioen. Het bedrag der leening zal strekken tot dekking van tekorten op de staats- voor den aanleg van Staatsspoor wegen, daaronder begrepen naas- tingpnjs van het Nederlandsch gedeelte van den spoorweg van Antwerpen-Rotterdam voor den aanleg van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede voor de verbetering van den Rotter- damschen waterweg voor de werken tot voltooiing van het vestingstelsel tot dekking van de tekorten op de begroetingen van Nederlandsch Indie, tot en met 1882 30,000,000 zijnde te zamen f 82,733,000, waarvoor in rond cijfer gesteld zou kunnen worden de in het wetsontwerp genoemde som van f 83,000,000, Het zal geen opmerking behoeven, dat de wetgevende macht zich door vaststelling van het op die wijze gevonden leeningsbedrag, in geenerlei opzicht ten aanzien van de daarbij ter sprake gebrachte uitgaven zou binden, en dat daarbij evenmin voor de regeering eenige ver plichting ware af te leiden, om zich bij latere voordrachten aan de thans genoemde cijfers te houden. UIT DE 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3U. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd, dat, er maar één onderzoek in het jaar wordt houden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strenge lijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige redenen niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in eene an dere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan der wet is opgelegd. Sneek den 12 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. Be Secretaris, J. W. BENNEWITZ. boven een half ei. Voor ons nationaal belang hopen wij, dat het anders zijn zal, maar wij vreezen zeer, dat weldra de tegenstemmers be rouw zullen hebben.” Het Vad. gaat de stemming in de Kamer na en komt tot de conclusie, dat duidelijk twee stroomingen zijn waar te nemen, de een van persoonlijken, de andere van materieelen aard, die een deel der linkerzijde in de armen der tegenpartij hebben geworpen. De N. R. C. is niet minder duidelijk. Na herinnerd te hebben op hoe talentvolle wijze de voordeelen van het tractaat werden uiteengezet, vervolgt het blad aldus „Doch wat baatten al deze redeneeringen Toen de hh. Rutgers, Tak, Kops, Van Heeckeren, Van Eijsinga, Holtzman, Bergsma, Schepel, Rombach en Wichers (waarbij zich ditmaal de hh. De Vos van Steen wijk, Borgesius en Buma aansloten) zich bij de stem ming bij de oppositie hadden gevoegd, was het lot van het tractaat onherroepelijk beslistvan de anti-revolutionairen stemden alleen de heeren Van Wassenaer en Mackay vóór, van de cleri- calen alleen de heer Van der Hoeven, die, waar hij geen gelegenheid laat voorbijgaan om van zijn freetrader-beginselen getuigenis af te leggen, het clubje der dertien liberalen, die de ver werping van het tractaat voor hunne verantwoor ding hebben, beschaamd heeft gemaakt. Hadden de vier conservatieven, de heeren Oorver Hooft, Insinger, Schimmelpenninck en De Casembroot in anderen zin gestemd (gelijk velen tot het laatst toe verwachtten) dan ware de uitslag der stemming nog anders uitgevallen, maar op ’t be slissend oogenblik was de verzoeking om een ministerie ten val te brengen op een tractaat met een buitenlandsche mogendheid en terzelf- dertijd voor Nederland een nieuw tijdperk van regeeringloosheid en rogeeringsbroosheid te ope nen, voor hen, die geroepen zijn vooral de vast heid. van het gezag te handhaven, te groot. Dat de proteetionisten zich tegen het tractaat verklaarden is, volgens het blad, volkomen te billijken, maar hoe die verwerping te ver- eenigen is met de beginselen van hen, die be weren den vrijen handel te zijn toegedaan, is minder duidelijk.” De Kamp. Crtde thans bestaande crisis be sprekende, redeneert aldus „Treedt er een liberaal Ministerie op, en ons dunkt, er is niets anders mogelijk dan hopen wij, dat het door alle liberalen, ook in do Kamer, met opgerechtheid zal worden onder steund. Men heeft ruimschoots gelegenheid ge had om zich te overtuigen, dat een kleurloos Ministerie een onbestaanbaarheid is. Bij de optreding van het Ministerie-van Lijnden waren er onder de liberalen, die het met gejuich be groetten. Men roemde vooral de bekwaamheid van de opgetreden bewindslieden, als hadden er nooit zoo bekwaam aan de Ministertafel geze ten. Met zulk een Regeering zouden er zaken tot stand komen 1 „Wat is er van al die bekwaamheid gebleken? wat geworden van die boogopgeschroefde ver wachtingen? Het Ministerie-van Lijnden heeft wel nederlagen geleden, maar geen triomfen ge vierd. Het is totaal onmachtig gebleken om iets van belang tot een goed einde te brengen. „Het strafwetboek, de drankwet, de postspaar bank en de postpakkettendienst ziedaar alles wat er in al den tijd van het bestaan van dit Kabinet is tot stand gekomen. Maar dat alles was voorbereid, toen het optrad en het zou er gekomen zijn onder elk ander Kabinet. „Aan de verbetering van het finantiewezen belastingstelsel is niets hoegenaamd gedaan. De hervorming van het kiesrecht werd tot Sint- Jutmis uitgesteld. Het militaire vraagstuk is Het oordeel van de liberale bladen over de leden der liberale partij die tegen het handels- tractaat met Frankrijk hebben gestemd, luidt alles behalve vleiend. Zoowel het Hand, als het Vad. en de N. R. C. zijn verontwaardigd over de zegepraal in schijn althans op deze wijze door een deel der liberale partij aan de tegenstanders van het ministeiie en aan de voorstanders van het beschermende stelsel bezorgd. Het Handelsblad gelooft niet dat de meerderheid de verantwoordelijkheid voor de stemming met gerustheid zal kunnen dragen. Zij heeft zich, naar ’t blad doet op merken, niet genoeg rekenschap gegeven van de onmogelijkheid, waarin onze regeering was, evenmin ais die van eenig ander land, om Frankrijk terug te brengen van zijn protection- nistisch tarief en zij heeft de gevolgen van de verwerping te licht gesteld. Meer concessies zullen van Frankrijk ook door een nieuw kabi net niet te verkrijgen zijn, omdat Frankrijk anders met andere staten, die reeds tractaten hebben gesloten, in onmin zal geraken, of liever bun als meest begunstigden rechten zouden moeten toestaan, die het reeds heeft geweigerd. Van het wapen van hoogeren wijnaccijns had, volgens de verklaring van onze regeering, geen gebruik gemaakt kunnen worden, omdat ook geen ander land daarmede geslaagd was. Tot dusver moet dan ook nog altijd worden bewe zen, dat onze regeering betere voor waarden had kunnen verkrijgen. „Wij kunnen nu trachten, aldus vervolgt het blad, van Frankrijk te verkrijgen wat Engeland heeft verkregen, namelijk behandeling op den voet der meestbegunstigde natie en dan het recht te behouden onzen wijnaccijns te verhoogen. Maar evenmin als Engeland, zal Frankrijk ons bij tractaat als meestbegunstigde erkennenhet zal ten hoogste een wet in dat opzicht aanne men, die zal ingetrokken worden zoodra wij den wijn hooger belasten, en dan zijn wij even ver als thans. Vermoedelijk zal Frankrijk ech ter ook dat weigeren en op ons het hooge al gemeen tarief toepassen, dat onzen handel op Frankrijk in vele opzichten onmogelijk maakt. Aanstaanden Maandag vervalt het bestaande tractaat en het is niet onwaarschijnlijk, Frankrijk zal weigeren het te verlengen, om ons door toepassing van het algemeen tarief tot an dere gedachten te brengen. Handel en scheep vaart zullen dan schromelijke nadeelen onder vinden van deze voorkeur voor den leegon dop j «fes ir f. B INK KAIL AM 1>, y n 6 i e o o i- 1- M» i-1—--’-J-- 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1