61111111 1.1 IIi:i I üliOIIHSSPII VI SBH 5, No. 38 Z E V E N-E N-D E R T I G- S T E 1882. 11. 1 9 W O FAS D A G 17 MEI, nu E5 PERS. nemen ll) hij Sneek. ’Jk van de sal lei. Bij kon. besluit is benoemd tot betaalmeester te Zutphen de beer J. J. Paehlig, thans te De Amersfoortsche Courant zegt: Met de in de Tweede Kamer bewerkte ont slagneming der Ministers kunnen wij het Vader- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. en /et 'eb en lot te. 'l ,58 ,40 Jt ,96 of al- i in- meente over 1881, hetwelk den 29 April 1.1. aan den Raad is aangeboden. Sneek den 16 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Een paar jaren reeds Toen op den en kinderen reeds de genoodigden vol 1 on- De teleurgestelde brui- i ontrouwe haar woning. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secretarie der gemeente, voor den prijs van 25 Cent per stuk, afdrukken verkrijgbaar ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, is ten onrech te door het Dagblad het bericht tegengesproken, dat Z. M. geweigerd had het ontslag van het Ministerie aan te nemen. Inderdaad is op de De vereenigingen Algemeen kies- en stem recht” te Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht wenschen de noodige maatregelen te beramen, om eendrachtige samenwerking te verkrijgen van alle partijen, teneinde tot grondwetsherzie ning te geraken. Zij gaan daarbij voornamelijk uit van het denkbeeld, dat alle vereenigingen in den lande, die Grondwetsherziening noodzakclijk achten om tot eene_ betere regeling van het kiesrecht te komen, in hoofdzaak instemmen met hunne mee- ning, dat, met terzijdestelling van alle quaestiën omtrent de capaciteiten, eventuele uitsluitingen, districts-indeelingen, proportionele verkiezingen enz., alleen art. 76 der Grondwet dient gewij zigd te worden en wel in dien geest, dat het kiesrecht (met volstrekt geheime stemming) wor de toegekend aan alle mannelijke burgers in het volle genot hunner burgerschapsrechten, die zich persoonlijk zonder vreemde hulp op de kiezers lijsten hebben ingeschreven. Tot algeheele herziening der Grondwet toch is deze Kamer onbevoegd; zij is niet en kan land volstrekt niet feliciteeren, maar wel condo- leeren. „Immers, ’t is meer dan twijfelachtig, of er nieuwe Ministers zullen kunnen worden gevon den, geschikter en bekwamer dan de titularis sen van het tegenwoordige „partijloos Ministerie van zaken.” „Op grond der „kleuren” van de Volksver tegenwoordigers, die tegen het Tractaat met Frankrijk stemden, dient er thans op te treden een Regen boogministerie „Dat zal dan, aan 111 Door de werkliedenvereeniging te Groningen is een adres verzonden aan Z. M. den Koning, waarin Z. M. verzocht wordt pogingen aan te wenden om of door een Europeesch congres öf door eene nota Nederland bij andere naties te doen aansluiten, om aan de Jodenvervolgingen in Duitschland, maar vooral Rusland, paal en perk te stellen. liet Rott. Nbl. denkt in allen ernst aan een Kabinet van Rees, Modderman, Gleichman, Heemskerk. „Zou Heemskerk het liberalisme voor altijd hebben afgezworen vraagt dat blad. - „Het gerucht wil, zegt het Vad. hierbij, dat de heer Heemskerk reeds een nieuw Ministerie op een lijstje bij elkaar heeft. De conversie- stemming in de Kamer zou den heer Heemskerk wel een streep door de rekening zijn bij desa menstelling van zijn Kabinet, maar hij zou toch wel een mouw daaraan gepast hebben. Of ech ter óp dat lijstje de namen van Rees, Modder man en Gleichman zouden voorkomen, betwijfe len wij zeer. Men noemt ten minste -heel an dere namen, die eer zouden getuigen, dat de heer Heemskerk wat meer rechts dan links in zijn laveerenden koers zou willen gaan. Geluk kig is echter het geschreven lijstje nog geen Ministerie in werkelijkheid.” in vele gemeenten geopende herhalingsscholen nemen niet zooveel tijd in beslag, dat de leer lingen niet meer dan zes uren per dag zouden kunnen werken. Een groote grief voor ’t blad is voorts het stel ambtenaren, dat in het leven zal worden geroepen om toezicht te houden. De tegen woordige wet schijnt die ambtenaren niet noodig te maken. Is voor een wet als de nu voorge- dragene zulk een heirleger van ambtenaren noodig, dan bewijst dit tegen haar. Het Dagblad is dit laatste onvoorwaardelijk met de Amst. Ct. eens en spreekt voorts een nog strenger afkeurend oordeel over de voor dracht uit, die niet van vaderlijk gezag getuigt, maar het dwangsysteem huldigt. In het ontwerp wordt de moeilijkheid, die zich past, ieder jaar ouder geeft recht bij een regeling als deze voordoet, op gelukkige per dag langer te werken, wijze bestreden. De veldarbeid gelijk te stellen 1 met eiken anderen industrieelen arbeid, gaat niet aan. Te loochenen toch valt het niet, dat de behandeling der veldgewassen van gansch bijzonderen aard is. In zekere tijden des jaars vordert zij meer arbeid dan de normale werk krachten verrichten kunnen en het eigenaardige is daarbij nog, dat die arbeid alsdan zonder ver wijl, in den kortst mogelijken tijd, moet worden volbracht. Niet alle man alléén, maar alles wat werken kan moet dan aan den arbeid deelnemen. Niet uit willekeur, ter bevrediging van onrede lijk en onzedelijk eigenbelang, maar uit nood dwang, opgelegd door de omstandigheden. Het wetsontwerp nu stelt het verbod ook van veldarbeid voor kinderen beneden 12 jaar op den voorgrond, maar laat eenige speling. Ge durende hoogstens zes weken in ’t jaar kunnen Gedeputeerde Staten, op verzoek van den raad verlof geven van den regel af te wijken voor kinderen van 912 jaren. Op deze wijze kan gelet worden op de eigenaardige behoefte van elke streek en elke gemeente, ja van elk jaar. Wanneer zulks oordeelkundig geschiedt, in verband met de zomervacantie, mag men zich vleien dat aan het ongeregeld schoolbezoek, aan de leegte der schoolbanken gedurende maanden, een einde kome. Het blad had nog wel iets verder willen gaan en b v willen voorschrijven, dat aan de vrijstel ling van zes weken verbonden zou zijn de voor waarde, dat de kinderen de overige tijd des jaars geregeld onderwijs moeten hebben genoten, maar het wil geen handlangerdiensten bewijzen aan de tegenstanders. Tegenover deze ernstige poging der regeering past geen verdeeldheid onder haar medestanders, geboren uit de zucht om met niets minder dan het volmaakte tevreden te zijn. Beide bladen zwijgen nog over de beperking van den arbeid voor kinderen van 1216 jaar en beschouwen de zaak voorloopig alleen met het oog op de school. De Amst. Ct. keurt het af, dat de regeering op de nu voorgestelde wijze indirect leerplicht binnensmokkelt, want daar komt het eigenlijk op neer. Gaat men toch de verschillende arti kelen van ’t wetsontwerp na, dan ziet men wel dat de zaak van den leerplicht streng afgehou den wordt van de beperking van den at’beid als zoodanig, maar tevens wordt een reglemen- tatie en beperking van den arbeid voorgeschreven of aan koninklijke besluiten voorbehouden, die inderdaad schrikwekkend mag heeten. Voor schriften nopens de uren van den dag, waarop in de vrije zes weken niet gewerkt mag wor den, enz., hadden zeer gevoeglijk gemist kunnen worden. In Zwitserland wordt b. v. gedurende een bepaalden tijd van ’t jaar twee maanden (Juli en Augustus) de leerplicht opgeheven, zonder meer. Dat Irinderen beneden 12 jaar niet hun geheelen tijd reeds in dienst moeten zijn, is billijk, maar het is niet het eenige belang van vele plaatsen, zelfs niet het eenige belang der kinderen zelf. Eveneens onaannemelijk acht het blad een beperking van den arbeid van hen, die tusschen 12 en 16 jaar ond zijn. Kan eenmaal de Koning voor die categorie van personen sommige soorten van arbeid onvoorwaardelijk verbieden, andere aan bepaalde voorwaarden verbinden, dan is het inderdaad al te kras ook nog voor te schrij ven, dat de 12-jarigen niet langer mogen wer ken dan 6 uren daags, de 13-jarigen niet langer dan'7 uren daags, de 14-jarigen niet langer dan 8 uren daags, de 15-jarigen niet langer dan 9 uren daags. Het is netjes afge- ’t „werk” zijnde, het spec- takel te zien geven eener tweede editie van „den toren van Babel om een uur Maar de vraag is of het verstandig is. Hoe zal ’t met vele fabrieken gaan Vele gaan toch al niet heel voordeelig. Zal niet menigeen genoodzaakt zijn, een dubbel stel kin deren in dienst te nemen, om de volwassen ar beiders niet tot werkstaking tegen hun zin te nopen Zal dan niet menigeen liever liquideoren Wat hebben de jeugdige arbeiders bovendien aan zooveel vrijen tijd Is het te doen om indirect het schoolgaan te bevorderen, dan zou daartoe een geheel andere inrichting van het lager onderwijs noodig zijn. En de thans’s avonds Aanvraag om ontslag deze koninklijke beschikking gevolgd. In den Zaterdag gehouden Minister raad moet evenwel besloten zijn, de aanvraag om ontslag te herhalen. (Zie telegram). In de afgeloopen week zou een weduwnaar met 5 of 6 kinderen te Wolfaartsdijk trouwen met een jongedochter 7" hadden zij kennis aan elkaar, dag der plechtigheid man voor het feest gekleed en verlangen waren, bedankte de bruid heel verwachts voor de eer. degom vergezelde ’s avonds zijn vriendin nog een eindweegs naar „_.o_ Zijn eenige troost was, dat zij zich liet vinden om de kosten van het feestmaal voor haar rekening te nemen. Uit de Haarlemmermeer wordt aan de N. R. Cr. geschreven Zondagavond jl. heeft in deze gemeente op het Rietland nabij Sloten een hevige vechtpar tij plaats gehad tusschen personen, aldaar woon achtig, en Duitschers, die aldaar in de veenderij en werkten. De beide partijen waren gewapend met messen, hooivorken, bijlen, knuppels enz. en sloegen er zoo geducht op los, dat eenige zwaar gewond werden. Van een werd de duim zoo goed als geheel afgesneden, een ander ont ving een hevige slag met een bijl op den schou der, een derde ontving zulk een slag op het hoofd, dat men het bloed bijna niet temperen kon. Er was zoo nagenoeg' 100 man op de been. De politie echter was vertegenwoordigd door één gemeente-veldwachter, die aldaar met geladen pistool rondliep, doch alléén tegen zoo iets niets kon uitrichten. Het niet toestaan van hooger loon door de eigenaars van de veenderijen moet hoofdzakelijk de oorzaak van de twist geweest zijn. Naar men verneemt moet reeds een der die ven, die bij den bejaarden landbouwer te ’s Gra vendeel hebben ingebroken, in handen der jus titie te zijn. UIT DE Het wetsontwerp tot het tegengaan van over matigen arbeid en verwaarloozing van kinderen is door velen in den lande met ingenomenheid I begroet, door anderen minder goed ontvangen. I Terwijl Volksblad en Vaderland juichen, zijn Dagblad en Amst. Ct., beide conservatieve or- I ganen, ongestemd. Het Vaderland begint met op eenige leemten I te wijzen in de wet-Van Houten, leemten die I een nadere en meer afdoende regeling noodig maken. De juistheid van het beginsel, dat de staat geroepen is te waken tegen overmatigen arbeid van kinderen is, zegt het blad, in ons land erkend en wordt trouwens ook elders wei nig meer betwist. „Vroeger was hetgroote argument tegen staats- tusschen komst op dit gebied hierin gelegen, dat alleen de ouders recht hebben op hun kinderen en dat men geen recht heeft om den ouders te 1 verbieden van de arbeidskracht van hun kroost 1 gebruik te maken, ten einde hun eigen inkom- I sten te vermeerderen. Bij de behandeling der wet-Van Houten in 1874 is echter hetonhond- I bare van dit standpunt reeds voldoende aange- I toond. Nooit kan van staatswege een recht van j de ouders in dien zin worden erkend, dat de I staat tegenover de natuurlijke verzorgers H het kind de rechten van dat kind niet zou mo- I geii handhaven, z iodra die verzorgers door on- I’ versehilligheid of eigenbelang hun ouderlijke macht misbruiken en de toekomst van hun kroost aan hun eigen tijdelijk belang opofferen. Ook het staatsbelang wettigt beteugeling van over matigen kinderarbeid, want verwaarloozing van het jongere geslacht staat gelijk met ondermij ning van het vaderland der toekomst.” Dat elke regeling van den kinderarbeid vele ouders tijdelijk benadeelt, daar zij nu niet langer hun jonge kinderen voor zich kunnen laten Werken, is niet te ontkennen, maar dat is slechts oen zaak van tijdelijken aard. Naarmate het 1 aanbod van jeugdige arbeidskrachten vermindert, zullen de volwassenen hooger loon kunnen be hingen. De besten onder de Nederlandsche Werklieden zien dat dan ook zeer goed in. Naar ’t Vaderland oordeelt, bevat de nu in- gediende voordracht bijna alles wat door de I Werklieden zelf en door hen, die ’t wel meenen ’net den werkmansstand, steeds op den voor grond is gesteld. Het Volksblad, het orgaan van Volksonder wijs, noemt de voordracht „een grooten stap Voorwaarts.” Over het beginsel zwijgt het blad, jvijl in den kring der vereeniging, wier tolk het is, de besliste overtuiging als gevestigd is te beschouwen, dat het staatsgezag verplicht is de wonden te heeien, welke de onbeperkte eco nomische vrijheid op dat gebied aan het volks leven geslagen heeft. De gedachtenverwisseling loopt dus voor het blad alleen over de wijze Waarop het kwaad wordt gekeerd, over de vraag °f de voorgestelde regeling aan billijke eischen voldoet. Die vraag beantwoordt het blad bevestigend. KER 01 R iV O .inns h umiffliE iilw won de je K I X X E X Ej A X 19 8 s M. vc*ix w/n, pci öuuiaj kvf tw ttnAwrb c/f>z /v/ tjyuuud i zijn van het verslag van den toestand der ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1