SMIÏS- Eli MmilHLID MOR DE (MimiHEIlRROWMIfflTSlBR. L s No. 39 1882. zaterdag Paardenmarkt te Sneek. Voor jaars-Paardunmirkt PASPOORTEN. 20 Al E I, t t de Schutterij zullen bij het de protectionistische rechter- de fractie der liberale -j met Frankrijk hebben verworpen, schrijft het Vad. Het al gemeen tarief van Frankrijk treedt ten aanzien Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. Toen het paardenspel van Blanus en Dassie onlangs te Velp stond, bleek het dat er geen kroeg in de buurt was Deze ramp moest ver holpen worden. Voor het paardenspel woonde een winkelierster. Haar werd spoedig beduid, dat zij sterken drank moest verkoopen. Men dacht er in de haast om den dorst te les- schen zeker niet aan om vergunning te vra gen. Burgemeester en wethouders van Rhe- den dachten er echter -wel aan. De rechtbank veroordeelde de winkelierster tot drie dagen ge vangenisstraf. Een niet onbelangrijke quaestie is, naar de BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de dit jaar invalt op Woensdag den 31 Mei e. k.’ Sneek, 6 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEW1TZ. De BURGEMEESTER van Sneek, brengt bij deze ter kennis van de verlofgangers dier gemeente, lichting 1877, dat zij, die hunne Pas poorten nog niet ter Secretarie der gemeente hebben afgehaald, dezen alsnog kunnen beko men en zich tevens voor kunnen doen inschrijven. Sneek den 19 Mei 1882. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. Het Hand, bespreekt nader met korte woor den de crisis en beantwoordt de opmerkingen door enkele bladen gemaakt naar aanleiding van de verklaring dat de minister Klerck door de verwerping van het handelstractaat met Fran krijk even goed is getroffen als de ministers Van Lijnden en Rochussen. Het blad vraagt of men dan vergeten is, dat de heer Klerck niet alleen minister van waterstaat maar ook mini ster van handel is; hij heeft dan ook in Janu ari jl. ijverig deel genomen aan de verdediging van het tractaat. Overigens ontveinst het zich niet, dat het niet ongaarne den minister Klerck zou zien heen gaan, omdat dan eer kans be staat voor een wijziging in de richting van het Amstérdamsch Rijnkanaal, maar deze wensch heeft niets te maken met het tractaat dat door het blad overtuiging is verdedigd. Daarna geeft het Hand, in de volgende be woordingen zijn meening weer over den toestand „Het tractaat van 1865 is vervallen en nu zijn dus onze invoeren aan het hooge algemeen tarief onderworpen. De regeering is verplicht, zoo spoedig mo gelijk te trachten in dien toestand verbeteringen te brengen, en daarom is het spoedig eindigen der crisjg vooral noodzakelijk. „Het is ons echter niet duidelijk, hoe de mi nisters, die bij het tweemaal verworpen tractaat het naast zijn betrokken, de onderhandelingen met Frankrijk kunnen hervatten Reeds daarom komt ons het aanblijven van de hh. Rochussen, Lijnden en Klerck, voor ’stands belang onaan nemelijk voor, nog gezwegen van de vraag of hun persoonlijke waardigheid medebrengt om Frankrijk te verzoeken op andere en betere grondslagen te onderhandelen, wat zij zelf bij herhaling verklaard hebben niet mogelijk te achten! Het tractaat is verworpen door een meer derheid, die grootendeels bestond uit voorstan ders van protectie of „fair trade", een fraaie naam voor een leelijke zaak. Zien die heeren kans een ministerie te vormen, dat levensvat baarheid heeft? De groote meerderheid in beide Kamers is althans tegen hen en zij zouden moe ten beginnen met onze invoerrechten te ver- hoogen en zouden dan eerst met Frankrijk op nieuw de onderhandelingen kunnen openen. „Blijven dus over de liberalen onder de te genstemmers die geen protectie willen maar behoud van onze vrijheid op het gebied der tarieven. Zij kunnen trachten het eenige te verkrijgen wat in de tegenwoordige omstandig heden wellicht te verkrijgen isgelijkstelling met Engeland, door toekenning van de rechten der meestbegunstigde natie. Niet echter bij tractaat, maar bij een Fransche wet, die elk oogenblik kan worden ingetrokken als wij onze tarieven veranderen, en die ons derhalve even zeer zal binden als een tractaat, en die boven dien, evenals voor Engeland is geschied, de koloniën uitzondert. „loch schijnt dit nog de eenige oplossing, die beproefd kan worden en bij den afloop der crisis zal dan ook vermoedelijk die oplossing een rol spelen.” Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Ijlst de heer T. E. van Popta. Het was Maandag 15 Mei een gedenkwaar dige feestdag voor f j afneming op politiek gebied zeer ge- zijde in de Kamer en de fra worden, een ruime vergoeding zijn leden, die het handelstractaat van de door Nederland in Frankrijk aangevoerde handelswaren in werking. Nu de meeste ande re Staten van Europa tractaten hebben gesloten en Engeland tijdelijk op den voet der meest begunstigde natie behandeld wordt, zullen de Nederlandsche importeurs in Frankrijk in de moeilijkste omstandigheden van alle importeurs verkeeren, want hun wordt niet alleen de con currentie met de Fransche nijverheid, maar ook die met de vreemde industrieelen, die in Frank rijk invoeren, ten aanzien van dien invoer hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk gemaakt. Het Journal des Débats, ’t welk een hoofd artikel wijdt aan de verschillende tot stand ge komen handelstractaten, laat zich over de ver werping van dat met Nederland volgender wij ze uit „De Tweede Kamer der Nederlanden heeft het door ’t ministerie des heeren Van Lijnden met Frankrijk gesloten gewijzigd handelstractaat verworpen. Daarmede heeft zij tevens dit mi nisterie ten val gebracht. Maar het is haar zaak en wij behoeven er ons niet meer dan redelijk is over te bekommeren. Trouwens, de verwerping van het tractaat moet ons niet ui termate verontrusten, ai zou het ons aangenaam geweest zijn onze handelsbetrekking met een land, waarmede ons een levendige sympatie se dert zoo langen tijd verbindt, op de harteljjkste wijze te zien voortduren.” De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zutphen heeft, in navolging van die te Breda, een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarbij deze verzocht wordt, een onderzoek in te stel len naar de geldverspillingen bij ’t krijgswezen en de rijks-aanbestedingen. Zooals men weet is een proces voortgesproten uit het ongeval bij de brug te Dalfsen, toen het vervoer over een tijdelijk kunstwerk daar ter plaatse moest geschieden en de dir. van de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen voor het goederenvervoer daarover een verhoogd ta rief toepaste. De raad van toezicht zag daarin overtreding der wettelijke voorschriften, volgens welke geen verandering in de tarieven mogen worden gemaakt dan met ’s Ministers goedkeu ring. De zaak werd ter kennis gebracht van het openbaar Ministerie bij de arrondissements rechtbank te Utrecht. De directeur-generaal der exploitatie-maatschappij is nu door de rechtbank in het ongelijk gesteld. De uitgevers van de Echo, volksblad voor Ne derland, hebben het plan ontworpen voor een „nationalen wedstrijd”, natuurlijk op eenvoudige schaal, ’t Geldt een 15tal nommers voor ambachts lieden, leerlingen van hoogere burgerscholen, jonge meisjes en ook enkele van meer algemeenen aard. De prijzen beloopen opgeveer f 40 a f50 elk. Eenige dames en heeren te Amsterdam hebben welwillend de beoordeeling op zich ge nomen. de ministers van Binnenlandsche zaken, justitie, oorlog en marine zich van hunne ambtgenooten wilden afscheiden, en zich overschepen op een ander vaartuig onder een andere vlag, zouden wij niet weten waarom de minister van water staat niet mede aan boord van het reddend schip zou mogen gaan, al heeft hij het handelstrac taat mede onderteekend. Als het doodend vo tum der Kamer niet het ministerie in zijn ge heel heeft getroffen, heeft het uitsluitend de mi nisters van buitenlandsche zaken en financiën getroffen. Maar voor het Rand, geldt een andere logica: Waterstaat, handel en nijverheid is Taks wettelijke erfdeel, dat niet verkort mag worden, dus moet Klerck onmogelijk gemaakt worden en nu is het voor Tak, als formeerder van zijn mi nisterie, veel gemakkelijker de vier onschuldige ministers over te nemen, en er slechts drie nieuwe aan werven, dan te beginnen aan de tobberij, om er zeven gelijksoortige bij elkander te verza melen. Doch deze redeneering, die zeer natuur lijk is in de idéé fixe van het Hand., is vol strekt niet bevredigend voor hen, die niet geloo- ven dat alle politieke wijsheid en al ’t geluk van Nederland vervat is in een kabinet Tak meteen kanaal door de Geldersche vallei, ten dienste van Amsterdam.” Het Vad. blijft de hoop koesteren dat dit Ministerie zijn taak zal blijven voortzetten en acht een andere oplossing van het moeilijk vraagstuk, waarvoor de meerderheid der Tweede Kamer het land geplaatst heeft, onmogelijk. Ze ker, het is voor de ministers, die nauw bij het tractaat verbonden waren, hoogst onaangenaam op deze wijze hun streven beoordeeld en on vruchtbaar gemaakt te zienvan te groote ge voeligheid, als zij willen heengaan, zal niemand hen dan ook beschuldigen. Maar aan den an deren kant moet weloverwogen worden, dat het regeeringsbeleid van het ministerie als zoodanig ook zijn handelspolitiek in het algemeen niet veroordeeld is en dat zijn taak voor het binnen- landsch bestuur nog lang niet is afgesponnen. Welk ministerie thans ook optrad, het zou niet anders kunnen doen dan voortzetten wat dit ka binet heeft begonnen en ten deele volbracht. Van den heer Modderman zou zijn bijna voltooide arbeid voor de invoering van het strafwetboek moeten worden overgenomende opvolger van den heer Fijnacker Hordijk zou evenals deze het eerst met een nieuwe kieswet moeten ko men; de nieuwe minister van financiën zou de zelfde taak moeten verrichten, die de heer Van Lijnden op zich heeft genomen; van den nieu wen minister van waterstaat zou men de voort zetting van het werk van den heer Klerck ver wachten. Staking van den arbeid of overgave van de taak aan andere handen, nu het de te genwoordige waarlijk niet aan bekwaamheid ont breekt, kan dan ook niet in het belang van het land zijn. „Daarom hopen wij, aldus besluit het blad, dat het ministerie niet bij zijn besluit van af treden volharden en aan een overigens gerecht vaardigde gevoeligheid gehoor geven zal, maar over de zonderlinge meerderheid, die het trac taat verwierp, heen naar zijn taak op blnnen- landsch gebied zal blijven zien. Die taak is nog niet afgewerkt; daarin heeft het oordeel van de meerderheid der vertegenwoordiging het minis terie niet getroffenintegendeel daarin wordt van dit kabinet nog veel verwacht. En blijft het mi nisterie nog aan zijn arbeid, dan zal de dank van het land, dat bij een langdurige crisis onder de tegenwoordige omstandigheden en bij allerlei ge waagde proefneming op politiek gebied zeer ge schaad zou i voor de onaangename gewaarwording, die de af stemming van het tractaat heeft veroorzaakt. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 772 Cents. Bij abonnement is de prijs be' langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UIT DE PERS. Naar aanleiding der tegenwoordige ministerie le crisis wijst de Arnh. Ct. er op, dat zelden de afkeuring van een noodeloos uitgetarte cri sis in Nederland zoo’ algemeen en zoo ernstig is geweest als thans. Het is niet zoozeer, omdat er weder een kabinet is omver geworpen, dat het publiek ontevreden is, want aan dergelijke parlementaire spelen heeft een jarenlange on dervinding ons gewend, maar omdat het omver is geworpen op een wijze zóo onverdedigbaar en op een tijdstip zóo ongeschikt als nog nooit m onze tallooze crisissen zijn voorgekomen. Als het er op ware aangelegd geweest het slechtste motief en het ongunstigst oogenblik te kiezen, om dezen aanslag op het ministerie te plegen, men had niet anders kunnen doen. Het is de zelfde roekelooze en onbesuisde adcwnne que pourra-politiek die, tijdens de Tranvaalsche on lusten, door eenige, auderzins bedaarde en ver standige lieden, aan den minister van buiten- landsche zaken den raad deed geven om „tegen Engeland ten behoeve der Boeren op te treden”, °m „niet langer te wachten voor de Boeren tegen de Engelschen partij te kiezen”. Er zou licht mogelijk, een oorlogsverklaring van Enge land aan Nederland uit kunnen voortvloeien maar wat deed er dit toe Wij verklaren ons «oor Transvaal en tegen Engeland. Advienne Que pourra Evenzoo heeft de Tweede Kamer t'imis gehandeld. Het ministerie moet weg Wij verklaren het den oorlog Wij voteeren het dood! Wat daarvan het gevolg moge wezen, ivelke wanorde, welk tijdverlies, welke hopelooze Verwarring, wij bekommeren er ons niet over; vyij trekken het ons niet aan. Het kabinet omver e Werpen, is ons doel en ons streven, en dan Advienne que pourra. Het blad drijft vooral op bittere wijze den spot 7l|et het Hand., dat in deze omstandigheden van oen ministerie-Tak heeft durven spreken en ten opzichte van dien ex-minister van waterstaat G op bijzonder onhandige wijze de rol van den o’mandigen vriend heeft gespeeld. Volgens het wl.zouden de ministers v.Lijnden, Rochussen on Klerck door de verwerping van het tractaat ónmogelijk zijn geworden. Natuurlijk Klerck yniogelijlc, roept de A. Cour, uit, want anders z°u Tak met geen mogelijkheid op Klerck’s Plaats kunnen gaan zitten. Die Geldersche-val- ei-kanaalman bederft het geheele spel. Wanneer op deze wijze besluit het blad Dar artikelen wanneer, wat wij zeer betwijfelen, SNURKER OIJRAN —a—w J 3 V. L B I N IV K N jL /I fp. J 1 1 a rm

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1